Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Najx

ASUS P5G-MX - Błąd Sumy Kontrolnej

Rekomendowane odpowiedzi

Wiam.

 

Tak jak w temacie mam płytę ASUS P5G-MX którą nie dawno kupiłem i postanowiłem zamienić ją ze starą. Wszystko niby ok komputer "pikną" jak to przy starcie ale na monitorze wyświetla się napis po przetłumaczeniu brzmi: "Zła Suma Kontrolna CMOS" dodam że kilka razy restartowałem BIOS, za ostatnim razem wyjęłem baterię na około godzinę. Istnieje takie prawdopodobieństwo że płyta ma uszkodzony BIOS?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj resztę konfiguracji (CPU, RAM, GPU, zasilacz i pozostałe podzespoły). BIOS resetuj zworką a jeżeli masz możliwość zmień bateryjkę. Płyta ma CrashFree BIOS2 więc jeżeli masz płytę dołączoną do mobo to możesz przywrócić BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc tak:

 

CPU: C2D e4400.

RAM: 2 GB 533 mhz Kingstone, 2 x 1 GB

GPU: Ati X800

Dysk: Western Digital pod IDE

Zasilacz: Trudno określić jest tylko jeden napis "Deer" 350W nigdy to tej pory nie było z nim problemów.

 

Co do CD problem w tym bo mam samą płytę, bez dodatków typu kable, CD, instrukcje.

 

 

 

P_500.jpg

Widać na tym zdjęciu zworkę? bo ja jej na płycie nie mogę znaleść.

 

Hmm.. a np bateria z płyty Gigabyte będzie pasowała do Asusa?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zworka jest pomiędzy czerwonymi złączami SATA a niebieskim IDE... Czyli tuż obok kości z BIOS... Bateryjka musi być CR2032 3V (lub odpowiedni zamiennik). Szkoda że nie dali płyty "support CD"...

 

Spróbuj odpalić PC na jednej kości RAM - wcześniej zresetuj BIOS wiadomą już zworką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynym problemem jest tutaj rozładowana bateria, zworka albo niepoprawnie zapisane ustawienia BIOS - jest to częste w nowych płytach. Jeżeli po przywróceniu ustawień fabrycznych BIOS, zapisaniu i odłączeniu zasilania kompa na ok 1 min dalej będzie to samo, wymień baterię. Jeśli to nie pomoże - sprawdź czy zworka BIOSu nie jest w położeniu CLR lub CLEAR.

RAM nie ma tu nic do gadania:). Jako ostateczność przyczyną też może być "rozsypany" BIOS, czyli konieczna może być zmiana BIOSu przy użyciu dyskietki lub pena. BIOS zgarniesz ze strony ASUSa, a instrukcji szukaj dalej.

Zasilacz DEER 350 to typowa chińszczyzna montowana np. w obudowach SuperCase firmy Antler, jednak (mimo, iż 350 W to on ma tylko na naklejce) nie sądzę, by on mógł mieć z tym jakikolwiek związek.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...