Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

IDK

Podkręcenie AMD Athlon 4400+ 64 dual (2x 2,31), a płyta Gigabyte.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym uzyskać opinie na temat podkręcenia mojego procesora i czy w ogóle jest to opłacalne na tymi sprzęcie.

Procesor: AMD Athlon 4400+ 64 dual (2x 2,31GHz)

Płyta główna: Gigabyte GA-M57SLI-S4

Zasilacz: Chieftec 500W

Pamięć: 2x 1GB Goodram

 

Jak już pisałem, czy da się go podkręcić na takiej płycie, czy jest to opłacalne, a jeżeli tak to o ile mogłbym zwiększyć cpu.

 

Temperatura procesora:

cpu#1 42 cpu#0 51

 

W stresie:

cpu#1 do 55 cpu#0 do 67

 

 

mnożnik procesora: 11,5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nasze szklane kule nie sa w stanie ocenic twojego procka na odleglosc.

jak ccesz sie dowiedziec na ile go wykrecisz to wyslij mi go zapodam do swojego mobo i ci orientacyjnie powiem ile potrafi :lol2:

 

a tak na powaznie to kazdy proc sie inaczej kreci, metodą prob i błedow dojdziesz do takiego taktowania na jakim procek bedzie smigal bez problemow.

ja mialem X2 4200+ Brisbane to latal na 3,0GHZ a plyta to Abit AN52 czyli nForce 520 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mnie interesuje co z plytą, ponieważ czytalem, ze na Gigabytach zle sie ogolnie kreci, nawet sam z bratem probowalem to pozniej plyta prawie nie dzialala. Ale tak to jest jezeli sie jeszcze malo na ten temat wie. Bo jezeli nie bedzie problemow to przynajmniej te symboliczne do 2,5GHz na rdzen mozna podkrecic, zawsze cos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum mi malo zalezy bo i tak tu jestem z trzeci raz od 8 miesiecy, a bardziej na tym zeby mi sprzet smigal. Jak mowisz, sprobuje, ale wolalem sie najpierw zapytac bo ludzie tutaj sie dobrze na tym znaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zrobienia jest w granicach 3.1-3.4.

Miałem kiedyś X2 4400 Brisbane G2.

Stabilne 3.3GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam podobnego procka tylko na innej płycie(też Gigabyte)

http://forum.pclab.pl/index.php?s=&sho...t&p=6407368

masz tam tabelke z ustawieniami na jakich jechalem(patrz na zegar i pamieci)

Ja na codzień latam na 3 Ghz ale 3.3 jest osiągalne :P

Porównujesz możliwości o/c dwóch różnych płyt, w dodatku opartych o chipsety różnych klas, że o producentach nie wspomnę.

 

Do autora:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=Po...mp;aq=f&oq=

Poczytaj poradnik jaki znajdziesz w linkach podanych przez google. Wtedy sam spróbuj ile wyciśniesz z procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od mnie mały poradnik na przykładzie OC mojego procka, który wysyłałem juz paru osobom:

 

OC ATHLON X2 64 4400+ na płycie GIGABYTE GA-MA69G-S3H

 

Najważniejszym elementem podkręcania jest cierpliwość i sporo wolnego czasu... Jeśli takowy mamy to mozemy zaczynać.

W pierwszej kolejności trzeba zainstalować kilka programików do diagnostyki: (CPU-Z, SpeedFan, Everest Ultimate Edition, Orthos). Gdy to zrobimy -sprawdzamy bieżące ustawienia, temperatury, napięcia, stabilność po czym wszystko zapisujemy.

Pamiętajcie, że temperatura proca nie powinna przekraczać 65*C w Stresie! Dodatkowo sprawdzamy, w którym miejscu znajduje się zworka CMOS u NAS na płycie (potrzebna do resetu, gdy z czymś przedobrzymy)...

 

Za pomocą programu CPU-Z odczytuje wartości sprzętu przed OC. U wygląda to mniej więcej tak (przybliżone wartości):

W zakładce CPU (dla Brisbane):

- Core Speed: 2300

- HT Link: 1000

W zakładce MEMORY:

- DRAM frequency: 383,33 (766,67 - taktowanie efektywne)

 

No to zaczynam:

1 - Wchodzę do BIOS-u i wyłączam funkcję: AMD K8 Cool & Quiet Control

2 - zmniejszam mnożnik HT (HT Frequency) (teraz jest Auto)

W BIOS-ie taktowanie HT jest przedstawione za pomocą MHz lub cyfr 1-5 tak więc:

HT x5 = 1000 MHz

HT x4 = 800 MHz

HT x3 = 600 MHz

HT x2 = 400 MHz

HT x1 = 200 MHz

Ja zmniejszam na HTx4 (chyba że u kogoś najwyższa to x4. Jeśli tak to zmniejszacie na x3)

3 - zmieniam dzielnik pamięci (MemClock) na 667- (teraz jest Auto). Dodam, że najczęsciej występujące na płytach dzielniki to: (800MHz, 667MHz, 533MHz, 400MHz)

 

Po tym wbijam do Windowsa i za pomoca CPU-Z odczytuje wartości. U mnie wygląda to mniej więcej tak:

W zakładce CPU:

- Core Speed: 2300

- HT Link: 800

W zakładce MEMORY:

- DRAM frequency: 328,57MHz (657,14)

 

4 - wchodzię do BIOS-u, mnożnika nie ruszam (u mnie 11,5) i od razu podnoszę HTT na 230 (teraz mam Auto =200MHZ). Zapisuje ustawienia, przechodzę do Winowsa, odczytuje wartości CPU-Z:

W zakładce CPU:

- Core Speed: 2645

- HT Link: 920

W zakładce MEMORY:

- DRAM frequency: 377,9MHz (755,7)

Odpalam SpeedFan-a i EVERESTA i kontroluje temperatury. Włączam ORTHOS-a (tak na około 40 min) i sprawdzam stabilność. Należy być ostrożnym i na bierząco monitorować temperaturę procesora. Temperatura w maksymalnym stresie (Orthos) nie powinna przekraczać 65 stopni. Jesli wszystko jest O.K. Orthos nie wygenerował błędów, temperatury się trzymają to podkręcam dalej (teraz co 10 MHz).

5 - postępuje dokładnie tak samo jak wyżej. Wchodzę do BIOS-u, mnożnika nie ruszam (przypomnę - u mnie 11,5) HTT ustawiam na 240. Zapisuje ustawienia, przechodzę do Winowsa, odczytuje wartości CPU-Z:

W zakładce CPU:

- Core Speed: 2760

- HT Link: 960

W zakładce MEMORY:

- DRAM frequency: 394,3MHz (788,6)

 

Jeśli przy jakimś ustawieniu HTT (obojętnie czy to będzie 230, 240 czy 250 itd.) nie odpali się Windows, Orthos pokaże błędy, będą działy się cuda nie widy, krzaczki -przechodzicie do BIOS-u i podnosicie napięcie na procesor o najmniejszą dostępną wartość (zapewne będzie to 0,025V). Przechodzicie do Windowsa i postępujesz dalej jak w punkcie 4,5 (możecie zwiększać HTT co 5 MHz) KONTROLUJĄC na bieżąco temperatury. Jesli nie uda się przejśc do BIOS-u to trzeba go zresetować zworką CMOS. Po ewentualnym resecie musicie jeszcze raz wykonać czynności zawarte w punkcie 1,2,3.

PRZY PODNOSZENIU NAPIĘCIA NALEŻY ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ I ROZSĄDEK. Nie zaleca się podnosić napięcia o więcej niż 15-20% domyślnego napięcia. Należy być ostrożnym i zwiększać napięcie stopniowo i na bierząco monitorować temperaturę procesora. Przypomnę - Temperatura w maksymalnym stresie (Orthos) nie powinna przekraczać 65 stopni.

Należy trzymać się zasady "możliwie największa moc na jak najmniejszym napięciu". Przykładowo jeśli procesor jest stabilny przy napięciu 1.401V mając czestotliwość 2600 MHz, a do 2650 MHz trzeba już 1.451V to radzę zostawić go na 2600 MHz i 1.401V.

 

Ja musiałem podnieść napięcie na procka przy HTT = 250. W późniejszym etapie zmieniłem też mnożnik na 11.

Przy swoim sprzęcie stabilnie uzyskałem:

- Core Speed: 3030,5

- HT Link: 1102

W zakładce MEMORY:

- DRAM frequency: 432,9 (865,9 - taktowanie efektywne)

 

Dodam, że u mnie program CPU-Z pokazuje HTT z przecinkiem (275,5). U Was też może tak być...

Czasem trzeba podnosić napięcie na RAM, czasem na chipset płyty głównej.

Można też bardziej szczegółowo sprawdzić MAX OC dla poszczególnych komponentów, ale na to trzeba więcej czasu. Dla zainteresowanych:

 

1. Test max FSB Płyty głównej - szukasz jak największej stabilnej wartości FSB (u mnie 370MHz)

Zmniejszasz mnożnik procesora (np. z 11,5 do dajmy na to - 7) -zwiększając jednocześnie (CPU Frequncy MHz -stadardowe to 200MHz) do takiego stanu, aż komp będzie się zawieszał albo w ogóle się nie włączy. Najpierw ustawiacie na 280Mhz, i jak komp się włączy to jedziecie wyżej, ale już co 10MHz. W ten sposób szybciej znajdzie się maxymalne ustawienia. Wszystko to bez podnoszenia napięcia na CPU. Jeśli zacznie się coś dziać to zmieniasz napięcie proca (o 0,025V - najbliższe temu, które było przed O/C, ewnetulanie nie większe niz 15-18% od stadardowego). Jeśli to nie pomoże to jest to juz koniec FSB płyty.

2. Test max RAM -szukacie jak największej wartości MHz dla pamięci.

Zmniejszacie mnożnik procesora (np. na 9), dzielnika RAM-u nie ruszacie (u mnie 800MHz)- idziecie do góry z FSB na timingach pamieci CL5 (u mnie domyślne) i patrzycie przy jakich wartościach komp nie wstaje. Lecicie co 10MHz. Po (Najlepiej przeprowadzać test programem MemTest86+) - gdy komp się włączy sprawdzacie za pomocą CPU-Z wartość pamięci.

3. Test procesora

Zmniejszacie dzielnik pamięci (z 800 na 533), mnożnika procesora nie ruszacie - lecicie do góry z FSB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bardziej mnie interesuje co z plytą, ponieważ czytalem, ze na Gigabytach zle sie ogolnie kreci, nawet sam z bratem probowalem to pozniej plyta prawie nie dzialala. Ale tak to jest jezeli sie jeszcze malo na ten temat wie. Bo jezeli nie bedzie problemow to przynajmniej te symboliczne do 2,5GHz na rdzen mozna podkrecic, zawsze cos.

Ja mam torchę okrojoną wersje twojej płyty, czyli GA-M55S-S3 i pomimo opinii, że nie nadaje sie ona do o/c to przy moim procku X2 5000+ 2.6GHz podkręcenie do 3.1 GHz to nie problem, z osiągnięciem większej ilości MHz już gorzej. Pytasz się czy się opłaca podkręcać - 0.5GHz (w moim przypadku) robi już jakąś różnicę, no nie? Więc chyba warto spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...