Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Aeus

Zagadka ASUSA P5N32-E SLI PLUS

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym Was prosić o radę, niedawno wymieniałem podzespoły w komputerze chcąc nieco go uaktualnić.

 

Problem dotyczy wymienionej w nagłówku płyty głównej ASUSA którą kupiłem używaną na allegro (wg sprzedawcy jeszcze 12 miesięcy na gwarancji, jednak o dziwo zapomniał jej wrzucić do paczki). Całość mojego sprzętu to:

 

Galaxy GF 8800GT

Pentium Core 2 Duo E4500 na BOX

2x1gb OCZ 800

Chieftec GPS 450W

 

Problem jest ze wstawaniem płyty. Uruchamia się raz na kilkanaście prób. Komunikaty dźwiękowe BIOSU (sprawdzałem od podstawy- procka i płyty) reagują poprawnie mówiąc o braku RAM, następnie grafiki. Gdy już umieszczę ram a następnie grafikę w slocie, wiatraki zaczynają się kręcić i czasem płyta "piknie" raz że niby wsio ok, ale nie odpala się nawet bios (czarny ekran, po odczekaniu kilku minut nie gra muzyczyka z windowsa więc raczej nie odpala się "w tle"), czasem nie ma nawet tego "piknięcia" i wszystko się kręci będąc martwym. Czasem jednak zastartuje, jednak gdy już to zrobi, lubi np zawiesić się w BIOSIE (czasem wyłączyć), w windowsie czasem daje się odczuć wyraźne zamulanie sprzętu (muli kopiowanie, rozpakowywanie), grafika jednak chodzi bez zarzutu.

 

Nie pomógł reset BIOSU, sprawdzenie połączeń zasilania / stopki proca, wymiana karty graficznej na nie zjadającą prądu GF 7300 czy też kombinacje w BIOSIE typu rozruch grafy z PCI / PCI-E czy manualne ustawienia wszystkich parametrów AUTO i odizolowanie płyty od obudowy umieszczając ją na kartonie- stale problemy ze wstaniem. Zasilacz Chiefteca ma w sumie 3 tygodnie i moc 450W która moim zdaniem powinna na ten zestaw wystarczyć, RAM OCZa też ma dwa tygodnie. Nie bawiłem się w żadne OC, niczego nie kręciłem. Używany jest tylko procesor i płyta, procek jeszcze na 2 latach gwarancji.

 

Ktoś mógłby mi pomóc? Nie wiem czy zwracać płytę sprzedawcy z tytułu wadliwego produktu, czy też zwyczajnie coś pominąłem.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie napiszę tak.

Kupując z allegro używaną płytę, nigdy nie będziesz miał pewności co do jej przeszłości i aktualnego stanu.

 

A teraz do rzeczy. ;)

Objawy o których piszesz mogą mieć różne podłoże - stawiałbym jednak na jakiś "elektryczny" defekt (sekcja zasilania na tej płycie jest bardzo czuła, wiem bo sam prawie uwaliłem własny egzemplarz) ewentualnie na uszkodzoną kość biosu.

Z tego co widzę, próbowałeś różnych środków, dlatego nie podejmuję się ostatecznej oceny w kwestii "co jest z nią nie tak".

 

Chcąc postawić ten konfig na nogi (czyli wykluczyć bądź stwierdzić usterkę) będziesz potrzebował przede wszystkim cierpliwości ;)

Czasem warto zadać sobie odrobinę trudu i poszukać przyczyny dziwnego zachowania, niż z miejsca pakować i odsyłać produkt.

 

Tak na mój gust (bo o tym jeszcze nie pisałeś), to przydałoby się sprawdzić i ewentualnie uaktualnić wersję biosu systemowego.

Naturalnie może być ciężko to zrobić, gdy komp przejawia oznaki niestabilności bądź wogóle nie POST'uje.

- do podmiany poszukaj czegoś co jest mało konfliktowe - stary proc p4+pojedyncza kość o wolnych timingach (np. jakiś goodram)

- pamięć wrzucaj na wstępie w białe sloty (z moich doświadczeń z tym mobasem oraz komentarzami posiadaczy Strikerów wiadomo, że są bardziej tolerancyjne)

 

 

Tak na marginesie

- obejrzyj dokładnie heatsinki na sb i nb oraz na sekcji zasilania. Szukaj śladów ingerencji (zobacz na odwrocie czy plastikowe ząbki na których się trzyma radiator są naruszone).

Dlaczego to piszę? Być może ktoś przesmarowywał te komponenty na tyle nieostrożnie, że je uszkodził. Jeżeli to nie problem, to samemu zdejmij radiatory i zobacz czy nb nie jest ukruszony lub "przypieczony"

 

- OCZ'e to nie są najlepsze pamięci do tej płyty... sporo było swego czasu takich topików na temat gryzącego się Strikera czy P5N32-E z pamięciami tego producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dzięki za odpowiedź, sądziłem że nikt nie zechce poświęcić 5min na zatrzymanie się w tym topicu i doradzeniem czegokolwiek ;)

 

Heatsinki wyglądają na nienaruszone, plastikowe "zatyczki" nie noszą śladów zdejmowania. Płytę sprawdziłem dzisiaj na kości Kingstona od znajomego, ta sama sytuacja. Postaram się uaktualnić BIOS gdy uda mi się ją postawić.

 

Aczkolwiek jest jeszcze kilka objawów o których nie wspominałem wcześniej. Pierwszym są zaburzenia obrazu na POST screenie i BIOS, tzn wygląda to tak że czasem siedzę w BIOSIe sprawdzając co mogłoby być przyczyna, i nagle literki się "rozmazują", zostaje czarny ekran i zawieszony komp. Czasem też przed wstaniem, jak pochodzi kilkanaście minut w Windowsie (i radiator na NB jest jak na mój gust niewspółmiernie rozgrzany do wykonanej pracy, ponoć ASUSY na nForce tak się grzeją), jak wyłączę komputer i staram się go ponownie uruchomić pojawia się (o dziwo) zielony ekran :P Tzn taka sytuacja zdarzyła się może dwukrotnie ale może to istotna inormacja.

 

Kolejny objaw, troszkę podobny do poprzedniego to kilkukrotne zaburzenie w wyświetlaniu obrazu w grach. Odpaliłem "dla sprawdzenia" starą już produkcję Word of Warcraft (pozdrawiam graczy na forum :D ) i kilka razy po paru minutach gry (zapewne gdy już NB już się rozgrzał) pojawiło się zawieszanie gry na 5-8 sekund po którym "odcięta" gra pełna była przekłamań graficznych (dziwne kolory na teksturach, kształty), po kilku sekundach takiej sytuacji ponownie zawieszka, i ponownie odwieszenie z błędami.

 

Czy taka sytuacja może być powodowana przegrzewającym się mostkiem który jest odpowiedzialny za komunikowanie się z kartą graficzną? Czy może nie i sytuacja jest oznaką uszkodzenia karty graficznej? Co dziwniejsze, karta przechodziła wszystkie testy 3dmark 06 bez zająknięcia. Nie jest też odpowiedzialna za brak powstania systemu bo płytę sprawdzałem też na w 100% sprawnym 7300 i też leżała. Może to uszkodzenie w złączu PCI-E?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym co dopisałeś, wypada tylko stwierdzić, że płyta faktycznie jest na swój sposób felerna..(jeden pies, czy to tylko sekcja zasilania - sądząc po objawach - czy uszkodzenia obejmują coś więcej w elektronice).

Jeśli nie masz siły i pomysłu by się z tym dalej użerać to sugeruję opisać to wszystko sprzedawcy i liczyć na wyrozumiałość podczas zwrotu produktu.

 

Jeśli jednak nadal walczysz, to zgodnie z moimi poprzednimi wskazówkami, rozkręć radiatory, przedmuchaj cały laminat - sprężonym powietrzem - zwłaszcza dokładnie okolice sekcji zasilania...

Następnie skręć i odpal wszystko - naturalnie w środowisku poza obudową - i obserwuj czy są jakieś zmiany w stosunku do poprzedniego zachowanie się płyty.

 

 

Co do temperatur, to faktycznie te chipsety to grzejniki i nie powinny Cię dziwić wysokie temperatury zaraz na starcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta w poniedziałek wędruje do sprzedawcy, rozmawiałem z nim i przyjmie zwrot. Czeka mnie więc wymiana, dzięki wielkie za pomoc.

 

Jeśli jeszcze mógłbym o coś prosić na zakończenie, jaka płyta byłaby odpowiednia pod zestaw który na początku wymieniłem? Myślałem o kupieniu GIGABYTE GA-EP31-DS3L bo układu SLI nie będę wykorzystywał, zależy mi jedynie na prostej, solidnej konstrukcji w przystępnej cenie, bez fajerwerków OC bo i tak się tym nie trudnię.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szukasz w tej półce cenowej co wymieniony Gigabyte, to podany przez Ciebie model wydaje się być w porządku.

Jej alternatywą jest MSI P31 NEO-F V2. Montowałem go ostatnio u znajomego i jakoś nie zrobił na mnie wrażenia, chociaż swoje zadania spełnia.

Do 300zł jakiegoś oszałamiającego mobo nie znajdziesz, ale chyba nie w tym rzecz.

 

Jeżeli szukasz stabilnej płyty to mobasy z chipsetem P31 to całkiem udane konstrukcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Nie chce otwierać nowego tematu, a mam to samo mobo więc zapytam tutaj.

Czy to normalne że NB grzeje się nawet do 100 stopni ? O_o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Z cała pewnością nie jest to optymalna temperatura do pracy dla NB na tej płycie.

Nawet biorąc poprawkę na chipset Nforce'a

Z tego co pamiętam po swoim modelu, to temperatury na komponentach, przy upalnej pogodzie nie wychodiły z 65'C

 

Sporo zalezy od obudowy w jakiej przetrzymujesz płytę (jeżeli są kiepskie warunki termiczne to faktycznie coś może być na rzeczy z tą temperaturą).

Z drugiej strony możliwe, że uwalony jest czujnik, ale to raczej rzadko spotykane w tej klasy płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Dzień Dobry,  Mam pytanie dotyczące chłodzenia wodnego przykładowo: Silver Monkey X SNOWY ARGB 240 2x120 mm. Jeżeli kupuję się taki zestaw, to trzeba uzupełniać w nim płyny itd, czy wyjmuję się z pudełka, montuje i z głowy? Pytam z czystej ciekawości, wiem, że kiedyś z wodnymi było trochę zabawy, ale dzisiaj wyglądają na gotowe od razu po wyjęciu z pudełka.  Druga sprawa, czy te tańsze chłodzenia są cos warte, czy to bardziej bajer niż funkcjonalność? 
    • @Spl97 to znaczy że jak mam rachunki prognozowane a już zapłaciłem po starej wyższej cenie to teraz elektrownia odda mi pieniądze  Co to za państwo z kartonu gdzie z dnia na dzień takie rzeczy się dzieją  @Camis nie ma czegoś takiego jak lewy podpis Są jakieś konkrety co podpisali ? Jakie polecenia wydawali ? Bo np policja bez wymaganej ustawy nakładała mandaty karne na ludzi chodzących bez maski to za takie coś powinien wylecieć komendant główny i wszyscy wojewódzcy i powiatowi
    • Też doszedłem do takiego wniosku. 5950x i Fortis 3 😀 Tryb Turbo Boost daje duże skoki CPU V oraz MHz i podbija na chwile temperaturę. Czyli sposobem na skoki temperatury CPU (przyspieszanie i zwalnianie wentylatora podczas jakiegoś małego procesu)  jest tylko ustawienie opóźnienia w Fan control ?  Mówisz o max rpm ale na czym? ja mam tylko max RPM na obudowie, będę to zmieniał. Wentylatorem od CPU steruje płyta główna, tylko, że na opcji auto.... Nigdy nie korzystałem z Turbo Boosta, zawsze miałem wyłączony na innych CPU, bo korzystałem z OC a teraz OC na CPU już nie ma sensu. No tak, wykrywa wszystkie, ukryłem nieaktywne, zostawiłem tylko jeden i przypisałem do niego GPU. W sekcji speeds są dwa CPU i GPU wiec przypisałem GPU do tego o góry i ustawiłem krzywą, ale to już już dawno.  Na froncie mam jeden wentylator oraz jeden z tyłu tak jak jest oryginalnie w R5. Kiedyś myślałem nad dodaniem drugiego wentylatora na front tylko miałem wątpliwości bo skoro 2 wentyle wpuszczą tyle powietrza do budy to w jaki sposób ten na tyle ma to wszystko w tym samym czasie wyciągnąć, nie będzie się robił nadmiar ciepła w środku ? Ja nie wiedziałem, że 3 pinowe wentylatory można podłączyć pod 4 pinowe wejście na płycie głównej. podłączyłem teraz na chwilę ten frontowy Dynamic GP-14 140 mm. W zakładce speeds się nie pojawił, ale można było go dodać przez "No calibration" chciałem zobaczyć sterowanie manualne, to zaczęło sterować wentylatorem CPU zamiast Fun4. Jeśli kupie 4 pinowy, to jest jakaś przejściówka, żeby podłączyć, się pod kontroler Fractala? bo tam jest mniejsze gniazdo na max 3 pin (2).  
    • Jeżeli zaczną wchodzić strefy czystego transportu, to ludzie poruszający się starszymi autami sami będą chcieli udowodnić, że auto EURO 5 czy 6 też może syfić bardziej niż ich EURO 4 (czemu nie zaprzeczam, bo tak może być jak właśnie jest coś pokombinowane) więc sami mogą przypadkiem wymusić szybszą zmianę przepisów  
    • Odpowiednikiem dla RX 6600 jest RTX 2070 przynajmniej w 1080P  https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-6600-fighter/31.html Ja sam siedzie na RX 6700 i daje radę swego czasu chodziły 750zł w wersji GPRO X080 od Sapphire
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...