Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

LoBo1984

fotorelacja ze składania i próby maksymalnego overclockingu i wyciszenia kompa :)

Rekomendowane odpowiedzi

Foto recenzja miała powstać około końca stycznia lecz niestety – brak czasu, czasami chęci spowodował to, że dokładny opis okraszony dużą ilością zdjęć zamieszczam dopiero teraz.

 

Temat ten będzie zarówno foto relacją z całego procesu montażu nowych części w moim PC, relacją z podkręcania tego zestawu, zbiorem mini recenzji poszczególnych części oraz mam nadzieję dość praktycznym tematem w którym zostaną poruszone problemy na które natknąłem się podczas wyciszania mojego kompa i Wasze sugestie co mógłbym jeszcze zmienić.

 

Z racji tego, że temat miał powstać 4 miesiące temu a powstaje dopiero teraz, w moim kompie zaszło dużo więcej zmian niż myślałem pod koniec stycznia. Pomyślałem sobie, że zdjęcia i opisy z różnych etapów będę wklejał co parę dni aby temat był dość ciekawy i dał czas na to aby rozwiązać wszystkie wątpliwości po jakiejkolwiek modyfikacji. Także nie zdziwcie się, że po danej partii zdjęć, recenzji i opisów mój sprzęt podany w sygnaturze może różnić się od tego co opisane jest w temacie. Oczywiście po paru dniach wszystko będzie po kolei wyjaśniane, skąd te zmiany i po co J

 

Na początek zatem napiszę skąd się w ogóle wziął pomysł na jakiekolwiek zmiany w moim sprzęcie:

 

- pierwszy powód, popatrzcie sami:

 

Zero cyrkulacji powietrza, mała buda, nie nadająca się do zmian i podkręcania, jej walory estetyczne także dają sporo do życzenia

 

 

1logic.jpg

 

 

- 2 powodem jest to, że do cichego komputera brakuje mu baaaardzo dużo a niestety na danym punkcie jestem dość przewrażliwiony

 

- myślę, że ostatnim powodem jest ogólna zmiana wyglądu (tak naprawdę w tym temacie zaraziłem się od Was, podpatrując to kolejne tematy o modyfikacjach i wyciszaniu J)

 

 

Podaję listę zmian, które przedstawię w tzw. pierwszym odcinku mojego tematu J:

 

- zmiana obudowy z jakiejś logic na sharkoon rebel 9 – dodatkowo mini recenzja

 

- zmiana chłodzenia na CPU z shitowego boxa na pentagram Karakorum – dodatkowo mini recenzja

 

- zmiana wentylatora na accelero s1 z arctic cooling na scythe kama flex 1500rpm

 

- montaż dodatkowego chłodzenia w budzie – 2 x scythe s-flex 1600rpm (+ podkładki antywibracyjne revolteca) + 2 x zephyr blue LED 1100rpm

 

- montaż kontrolera obrotów zalman zm-mfc1 rev 1 – dodatkowo mini recenzja

 

- próba montażu 2 x scythe hdd stabilizer

 

- dołożenie 3 dysku – 80gb seagate barracuda 7200.7

 

- dołożenie 2 nagrywarki dvd

 

- montaż 3 grillów (tu mam nadzieję, że pomożecie mi w decyzji czy je zostawić czy nie)

 

 

 

Jak widzicie na 1 część mojej relacji, zmian jest sporo J

 

 

 

Zatem….zaczynamy J

 

 

 

Na pierwszy ogień idzie oczywiście buda. Poniżej parę zdjęć mojego wysłużonego logica z bebechami w środku jak i „surowego” sharkoona.

 

Na temat starej budy za dużo się nie wypowiem, tylko podsumuję – ciasna, duszna, bez wielkich aspiracji.

 

 

 

Obudowa Sharkoon Rebel 9 Economy Edition – czarna

 

2rebel.jpg

 

 

3rebel.jpg

 

4rebel.jpg

 

5rebel.jpg

 

Dane techniczne:

- Typ: midi ATX

- Wymiary: 200 x 435 x 486 mm

- 9 slotów 5.25” (4 przejściówki adaptujące sloty do wymiarów 3.5” dołączone do zestawu)

- 7 slotów na karty rozszerzeń

- Możliwość montażu wentylatorów:

2x 80/120 mm z tyłu

2x 120 mm w panelu bocznym

1x 120 z przodu

- Przednie porty wejścia/wyjścia:

4x USB

słuchawki

mikrofon

 

 

Sharkoon Rebel 9 Economy Edition to co innego. Wymiary obudowy to 200 x 435 x 486 mm więc dość nieźle. Według mnie czarny kolor ze srebrnymi wstawkami (guziki, napis sharkoon na jednej z zaślepek) bardzo ładnie wygląda. Obudowa pozbawiona jest elementów tworzących obraz typowego „wiejskiego tunningu”. Jest prosta, klasyczna z odpowiednio rozmieszczonymi elementami użytkowymi. Mowa tu o dodatkowych portach USB (przedni panel, lewa strona), wyjściu na słuchawki i mikrofon oraz przycisków: Power i reset. Do gniazd USb można mieć jedynie zastrzeżenie jeśli chodzi o ich bliskość względem siebie. Przy korzystaniu z wielu wyjść z przodu obudowy może to trochę przeszkadzać, dla mnie jest to czepianie się na siłę. Ostatnimi dwoma elementami koło gniazd i przycisków są 2 diody: hdd i Power. Dioda odpowiedzialna za pracę dysku ma kolor czerwony i działa dosyć subtelnie – jak w większości obudów. Co innego z jeśli chodzi o diodę Power. Jeśli komp włączony jest w dzień światło generowane przez diodę (niebieskie) oczywiście nie przeszkadza. Co innego gdy mówimy o pracy w nocy. Niebieskie światło widoczne jest w całym pokoju, może niektórym użytkownikom to nie przeszkadza, ja jednak nie wytrzymałem zbyt długo i zakleiłem diodę czarną taśmą izolacyjną przez którą widać, że dioda działa ale jest bardzo przytłumiona. Sharkoon mógłby pomyśleć o bardziej subtelnym rozwiązaniu.

 

Przy wyborze obudowy kierowałem się jej wyglądem, wystarczającą ilością miejsca w środku oraz dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o wentylację. Najpierw mój wybór padł właśnie na sharkoona po czym zmieniłem zdanie i byłem uparty na coolermaster cm690. Dlaczego zatem sharkoon? Ponieważ trafiła mi się okazja od jednego z naszych forumowiczów, którego serdecznie pozdrawiam J Przy ostatecznej wycenie zestawu powiem oczywiście dlaczego okazja J . Buda w środku pomalowana jest na kolor czarny, modyfikacji dokonał użytkownik od którego kupiłem tą budę (wookie85 - pozdrawiam :) ). Oszczędziło mi to sporo pracy (nie zabawy) gdyż i tak taką modyfikację miałem zrobić sam Specjalnie podałem tu nazwę coolermaster cm690 gdyż będę starał się do niej bezpośrednio porównać sharkoona. Rebel 9 posiada 9 slotów 5.25, w zestawie dodane są 4 przejściówki adaptujące sloty do wymiarów 3.5. myślę, że taka ilość powierzchni przeznaczonej na napędy dvd i dyski twarde powinna każdego usatysfakcjonować. W moim przypadku lepsze byłoby rozwiązanie coolermastera, czyli koszyk na dyski twarde montowany poprzecznie. Ale to zobaczycie później, moje problemy z montażem dysków i jak je rozwiązałem. Kolejną rzeczą, która bardziej podoba mi się w cm690 jest montaż zasilacza na dole i lepszy system prowadzenia kabli pod tacką. W sharkoonie też nie jest to rozwiązanie źle i myślę, że bardziej czepiam się tu na siłę. Obudowa posiada możliwość montażu 2 wentylatorów 80mm z tyłu/jednego 120mm, 2 wentylatorów 120mm na panelu bocznym i jednego 120mm z przodu (jednak jak zobaczycie to później, nic nie stoi na przeszkodzie zamontowania ich przynajmniej dwóch). Przedni panel obudowy zakryty jest 9 zaślepkami 5.25, są one łatwe w montażu i demontażu, posiadają także odpowiednie filtry przeciwkurczowe (cieniutka gąbka).

 

Montując w niej cały mój sprzęt stwierdzam, że jest sporo większa od mojego wysłużonego logica jednak po zamontowaniu całego chłodzenia, 3 dysków i reszty sprzętu stwierdzam, że mogłaby być trochę większa. Jednak źle nie jest, kable da się ładnie uporządkować (co zobaczycie dopiero w 2 bądź 3 częsci mojego tematu), sprzęt cały ładnie wszedł (jednak rozbudowując system dalej mogą pojawić się już większe problemy z miejscem) a za możliwość montażu wentylatorów jak i jej przewiewność daje obudowie duży plus. Myślę że jeszcze więcej będę mógł napisać o niej w miarę tego jak mój sprzęt będzie się rozrastał. Na razie jednak jestem z niej bardzo zadowolony i myślę, że na spory kawał czasu starczy J

 

 

Podsumowując

 

Plusy:

 

- ładny, dość klasyczny wygląd

 

- dużo zatok 5.25 z możliwością zmiany na 3.5

 

- duży przewiew

 

- dość duże możliwości co do montażu dodatkowych wentylatorów

 

- dobra jakość wykonania

 

 

Minusy:

 

- bardzo świecąca niebieska dioda „power”

 

- mogłoby być ciutkę więcej miejsca – wada dla „pro” userów oczekujących dużej ilości miejsca w budzie

 

- być może poprzeczny sposób montowania dysków byłby lepszy (moje czepianie się)

 

 

Ostateczna ocena: 8+/10

 

 

 

Przechodząc dalej do samego montażu. Płyta główna – w moim przypadku jest to abit ip35-e. jak widzicie na Procku zamontowany maleńki boxik

 

 

6abit.jpg

 

 

Jaka wielkość takie wyniki. Stwierdziłem, że coś trzeba z tym zrobić i stanąłem przed dylematem. Jakie chłodzenie. Z racji tego, że kupiłem dość sporo nowego stuffu to mój budżet był dośc napięty (wszystko przy końcu w kosztorysie). Mugen i Ninja firmy scythe kosztowały ok. 150zł z przesyłką, ostatecznie będąc pod wpływem bardzo dobrych opinii zdecydowałem się na tańszego o ponad 60zł (z przesyłką) cooler pentagram freezone hp-120 alcu Karakorum.

 

 

PENTAGRAM KARAKORUM HP-120 AlCu

 

 

 

 

7karak.jpg

 

 

8karak.jpg

 

9karak.jpg

 

10karak.jpg

 

11karak.jpg

 

12karak.jpg

 

13karak.jpg

 

Dane techniczne:

 

  • Wymiary: 104 x 125 x 155 mm
  • Materiał:
    • Radiator: Aluminium
    • Heatpipe 4 x miedziany ciepłowód w technoligii direct touch
    • Stopka: miedziano aluminiowa

    [*]Wentylator

    • Wymiary: 120 x 120 x 25 (mm)
    • Przepływ powietrza: 38-80,1 CFM
    • Natężenie hałasu 21-32 dB
    • Łożyskowanie: Hydrodynamiczne
    • Prędkość obrotowa 1000 - 2000 RPM
    • Prąd znamionowy: 0.38A ± 10%
    • Napięcie znamionowe: 12V (3 pin)

    [*]Kompatybilność

    • Intel:
      • LGA 775 (wszystkie dostępne modele)

      [*]AMD

      • 754/939/940/AM2 (wszystkie dostępne modele)

    [*]W komplecie:

    • Cooler HP-120 AlCu Karokorum
    • Pasta termoprzewodząca
    • Potencjometr
    • Śruby montażowe
    • Instrukcja Po Polsku, Angielsku, Niemiecku, Rosyjsku, Czesku i Węgiersku

 

 

 

Chłodzono zapakowane jest w solidne, kartonowe pudełko. Przednia ściana jest przezroczysta i ukazuję nam wielkość i wspaniałość opisywanego radiatora :P Porównując Karakorum bezpośrednio do intelowskiego boxa lekki uśmiech politowania sam się wyrywa J Box przy Karakorum jest malutki. W pudełku oprócz samego radiatora znajdziemy również wentylator 120mm, regulator obrotów, koszyk do montażu, kołki montażowe, zapinki do wentylatora i pastę termoprzewodzącą. Na paru forach przeczytałem jednak, że pasta nie jest najlepszej jakości i nałożyłem sprawdzony przeze mnie wielokrotnie produkt firmy arctic cooling - pastę mx2. Także do ostatecznego podsumowania i oceny nie biorę pod uwagę pasty dołączonej w zestawie ponieważ nie przetestowałem jej i nie mam porównania. Sam sposób montażu przebiegł bezproblemowo i szybko. Nie wiem czy uda się założyć Karakorum przy zamontowanej płycie w środku, ja miałem płytę na zewnątrz obudowy i problemów żadnych nie miałem J Namęczyłem się trochę z zapinkami do wentylatora ale tu się przyznaję – tego dnia miałem jakieś zaćmienie i nie myślałem logicznie :P jak chłodzono prezentuję się w całej okazałości możecie ocenić sami, dla mnie jest bardzo bardzo dobrze. Na tym skończę pierwszą część recenzji, zarówno relacja z otrzymanych temperatur, podkręcania dzięki nowemu chłodzeniu, bezpośrednie porównanie do boxa i ostateczna ocena w 2 części mojego tematu czyli za parę dni

 

Teraz napędy dvd i regulator obrotów firmy zalman.

 

14dvd.jpg

 

Wcześniej nie przywiązywałem uwagi do hałasu generowanego przez komputer, interesowała mnie jedynie duża moc i podkręcanie (także od dość niedawna). Jednak po wielu tematach przeczytanych na forum i po własnych doświadczeniach podczas oglądania filmów, słuchania muzyki czy pracy przy kompie kiedy to mój sprzęt jest wyraźnie słyszalny stwierdziłem, że chce coś z tym zrobić. Dodatkowo do decyzji o montażu jakiegoś regulatora obrotów przyczynił się fakt, że chciałem zamontować pokaźną ilość wentylatorów i kręcić kompa dośc mocno. Mój wybór padł na kontroler firmy zalman. Wybór dość „odgórny” gdyż kontroler był w zestawie z obudową, którą kupiłem od użytkownika naszego forum. Jednak wcześniej brałem go mocno pod uwagę także dobrze się stało J

 

 

ZALMAN ZM-MFC1

 

15zalman.jpg

 

 

 

 

16zalman.jpg

 

 

 

 

 

  • Wymiary: 148.5 mm (długość) x 42 mm (szerokość) x 65 mm (głębokość)
  • Typ złączy do wiatraków: 3-pinowe dla 4 kanałów (regulowanych płynnie), 2-pinowe dla 2 kanałów (regulowanych przełącznikami)
  • Waga: 112 g
  • Moc maksymalna: 7.0 W dla każdego z 4 kanałów (regulowanych płynnie)
  • Napięcie wejściowe: 12 V prąd stały
  • Napięcie wyjściowe dla 4 kanałów regulowanych płynnie: 5 V ~ 11 V +/- 5%
  • Napięcie wyjściowe dla 2 kanałów regulowanych przełącznikami: 5 V lub 12 V

 

Jeśli chodzi o sposób zapakowania i dokładnie to co było w zestawie wypowiedzieć się nie mogę gdyż kontroler zakupiony był bez pudełka. Zajmę się zatem tylko oceną pod względem wygody użytkowania i ogólnych spostrzeżeń na temat urządzenia. Kontroler instaluje się w jednej z zatok 5.25, cały proces przebiega szybko i sprawnie. Urządzenie przykręcamy do obudowy za pomocą 4 śrubek, zasilanie doprowadzone jest za pomocą jednej wtyczki typu MOLEX. Jak widzimy na zdjęciach i instrukcji pochodzącej z opakowania mamy do dyspozycji 4 kanały do których podpinamy wentylatory poprzez 3 pinowe złącze i 2 kanały do których wentylator (bądź inne urządzenie) podpinamy na zasadzie „gołych” kabli i ich przykręcenia śrubkami. Takie rozwiązanie niesie za sobą plusy i minusy. Do plusów niewątpliwe zaliczam to, że możemy podpiąć np. katody bądź inne urządzenie, które chcemy włączać/wyłączać. Tak samo wentylator, chcemy aby nie działał – prosta sprawa, off i po kłopocie. Minusami według mnie jest brak płynnej regulacji (tylko off/5v/12v) i to, że aby podłączyć moje 2 zephyry do tych kanałów musiałem ciąć przewody. Do zestawu dodane były 2 kable, dzięki który podpinamy wentylator jednocześnie do zalmana i do płyty głównej dzięki czemu mamy pełną kontrolę wentylatora i jego prędkości dzięki odpowiedniemu programowi (sposób podłączenia na instrukcji poniżej). Co do samego wyglądu panelu – kwestia gustu, mi akurat podoba się średnio. Kolor granatowy, półprzezroczysty na początku był dla mnie dość tandetny. Również wielkie diody nie podobały mi się za bardzo. Co innego pokrętła, które są srebrne i dobrze wykonane. Co innego natomiast po zainstalowaniu zalmana w obudowie. Zyskał co najmniej 2 punty więcej jeśli chodzi o wygląd, prezentuje się naprawdę nieźle. Same diody świecą bardzo mocno (4 pierwsze kanały – im wieksze napięcie tym mocniejsze światło, 2 ostatnie kanały – jeśli ustawione na off diody nie świecą, 5v to świecą na niebiesko, 12v świecą na czerwono) co może denerwować niektórych użytkowników. Mi też trochę przeszkadzało, nie jakoś szczególnie ale w nocy dają czadu. Razem z niebieską diodą z sharkoona oświetlają pól pokoju J Jednak wygląd to sprawa indywidualna każdego użytkownika, mi osobiście parę innych paneli na rynku podoba się bardziej. Np. scythe kaze master (piękny,o którym będzie mowa w którejś z następnych części mojej foto relacji) i zalman zm-mfc1 plus (bardzo prosty wygląd, według mnie bardzo ładny). Samo użytkowanie jest bardzo przyjemne i daje duże możliwości kontroli nad zainstalowanymi wentylatorami. U mnie jak widzicie pod pierwsze 4 kanały zamontowane są 3 wentylatory – 2 x s-flexy i 1 kama flex a pod 2 ostatnie gniazda zamontowane są 2 zephyry. Świetna sprawa – kiedy chcę ciszy skręcam wentylatory na minimum, kiedy chcę dużej mocy wentyle na max J To samo z zephyrami, kiedy nie chcę aby w nocy świeciły – po prostu je wyłączam J Brakuje mi jednak braku możliwości wyłączenia wszystkich wentylatorów i to będzie powodem pewnej decyzji, która omówiona będzie oczywiście w jednej z następnych części J

 

 

Zatem podsumowując:

 

Plusy:

 

- możliwość podpięcia 6 wentylatorów

 

- 2 z nich mają możliwość całkowitego wyłączenia

 

- dobre wykonanie

 

- stylowo wykonane gałki, z klasą J

 

Minusy:

 

- wygląd panelu (niewielki minus z mojej strony, kwestia gustu oczywiście)

 

- brak możliwości wyłączenia wszystkich wentylatorów

 

- bardzo mocno świecące diody

 

Ocena: 7+/10

 

 

Sporo już zrobione, sporo jeszcze do zrobienia. Po zamontowaniu napędów i zalmana czas na mobo, zasiłkę I wentylatory.

 

 

 

Procek siedzi, chłodzenie na nim także. Czas na przenosiny zasilacza. Wszystko obyło się bez problemów J

 

 

24mobo.jpg

 

25swieci.jpg

 

Na przód przed dyskami 2 x zephyr blue LED w odpowiednich przejściówkach (te musiałem dokupić, gdyż sharkoon dodał tylko jedną do obudowy). Zostawiłem je w standardowym kolorze, gdyż i tak ich nie widać za maskownicami 5.25, gdy zamontuje okno (być może) to także nie będzie ich widać. Jeśli będę miał czas i ochotę to może je pomaluję, w tej chwili nie jest to potrzebne i nie psuje estetyki obudowy.

 

17zephyr.jpg

 

 

18przejsciowki.jpg

 

19zepprzej.jpg

 

20buda.jpg

 

 

 

 

1 s-flex na tył obudowy + podkładka antywibracyjna revolteca + grill

 

21wentle.jpg

 

 

 

 

22podkl.jpg

 

23grile.jpg

 

 

 

 

 

1 s-lex za kontrolerem obrotów + pomalowana na czarno przejściówka na wentylator od sharkoona (była w komplecie z obudową) + podkładka antywibracyjna revolteca + grill

 

26revolt.jpg

 

27revolt2.jpg

 

 

Czas na dyski twarde – i tu zonk. 2 z 3 dysków chciałem zamontować w HDD stabilizerach, jednak przez 2 zephyry przed dyskami i długiej karcie graficznej (następne zdjęcia) nie było możliwe ich dokładne zamontowanie. Mogłem to zrobić przykręcając je na 1 śrubkę z każdej strony, bądź wiercić w nich dodatkowe otwory ale stwierdziłem, że nie ma sensu. Zajęłoby to dużo miejsca tworząc niestety duży bałagan we wnętrzu. Dyski zamontowałem w specjalnych szynach dodanych do obudowy. Jak widzicie także ich nie malowałem, gdyż jak okaże się niedługo zostanie tylko jedna taka szyna w środku. Przed montażem okna z boku obudowy które mam opcjonalnie w planach, szyna ta zniknie zapewne na rzecz bitumenboxa (ta skrzynka zapewne będzie musiała być czarna).

 

28anty.jpg

 

29hdd.jpg

 

30hdd2.jpg

 

31hdd3.jpg

 

Teraz karta graficzna z zamontowanych accelero s1 i wentylatorem scythe kama flex. Chciałem zamontować 2 wentylatory, jednak nie dało się to ze względu na mało miejsca pomiędzy kartą a dyskami.

 

32radek.jpg

 

 

Jak widzicie jeden z dysków i napęd dvd są jeszcze ze starym wejściem ata co zmusiło mnie na zastosowanie takiego kabla. Porządku z kablami żadnego ale już tłumaczę się dlaczego. Niedługo rezygnuję z dysku ata i ogólnej ich liczby w budzie także nie widzę wielkiego sensu na porządkowaniu kabli i w ciągu następnych 2 tygodni zmiany wszystkiego. Także nie bądźcie za surowi na wygląd kabli, nie wynika to z mojego niechlujstwa tylko tego, że niedługo sporo zmian i nie ma to najmniejszego sensu. Ale tu widoczne są 2 minusy budy o których mówiłem wcześniej – mało miejsca w przypadku dużej ilości sprzętu i brak montażu poprzecznego dysków, który na pewno pomógłby tu w stopniu znaczącym.

 

33calosc.jpg

 

34calosc2.jpg

 

35calosc3.jpg

 

39calosc7.jpg

 

Wygląd zewnętrzny dla mnie całkowicie na plus, wewnątrz na razie masakra ze względu na kablowy bałagan (na razie uzasadniony).

 

36calosc4.jpg

 

37calosc5.jpg

 

 

38calosc6.jpg

 

I 2 „artystyczne” zdjęcia :P

 

41calosc9.jpg

 

 

 

 

 

40calosc8.jpg

 

Teraz słów kilka na temat ciszy zestawu. Niestety, mimo, że jest znacznie ciszej niż przed wymianą części (teraz w budzie działa 7 wentylatorów 120mm!) to poziom generowanego hałasu jest dla mnie za duży

 

Po pierwsze myślę, że to wina zasilacza. Po drugie dysków. Zatem w niedługim czasie sporo zabawy właśnie z tymi częściami

 

 

Plany na przyszłość:

 

- porządny overclocking zestawu (następna część relacji)

 

- zmiana zasilacza gdyż jak się okaże amacrox do OC nie wystarcza

 

- sporo zmian związanych z systemem dysków

 

- zmiana kontrolera obrotów

 

- zmiana chłodzenia grafiki

 

- zmiana pamięci

 

- porządek z kablami !!!

 

 

Plany na jeszcze dalszą przyszłość:

 

- dysk w bitumenboxie

 

- okno na boku budy – opcja nad którą się zastanawiam

 

- jakieś delikatne katody – nad tym jeszcze bardziej się zastanawiam

 

 

 

Proszę Was zatem o komentarze na temat zestawu, co Wam się podoba co nie. Szczególnie chodzi mi ewentualne zdjęcie grill’i z wentylatorów i propozycje/sugestie/obawy co do planów na przyszłość J plany nazwane „na przyszłość” się już nie zmienią gdyż tak naprawdę to już zrobione, teraz tylko możecie poczekać na kolejne części relacji. Plany na jeszcze dalszą przyszłość są pod sporym znakiem zapytania i mam nadzieję, że otrzymam od Was jakieś sugestie. Mam również nadzieję, że plany znacznie się powiększą i ciągle będę miał coś do roboty.

 

Kosztorys:

 

Kupione od wookie85:

 

Sharkoon rebel 9 – 80zł

 

Zalman zm-mfc1 – 50zł

 

2x s-flex, kama-flex, podkładki revoltec, 2x hdd stabilizer, 3 grille – 100zł

 

Nagrywarka – 50zł

 

Seagate 80GB – 60zł

 

 

 

Nówki:

 

2x zephyr blue led – 44zł

 

Pentagram Karakorum – 90zł

 

Przejściówki do zasilacza (różne) – 25zł

 

 

 

 

zamieszczam zdjęcie przejściówek

 

 

 

 

przejsciowki.jpg

 

 

 

 

Sprzedałem:

 

Obudowa logic + amacrox warrior 450pnf – 130zł

 

 

 

Ogólnie rzecz biorąc zakupiłem sprzętu za 499zł, sprzedałem za 130zł. Całkowity koszt przeróbek z części 1 recenzji wyniósł mnie 369zł.

 

 

 

Komp ma być po pierwsze cichy!

 

 

W następnej części relacji:

 

- oveclocking karty i procka

 

- dokończenie recenzji chłodzenia na procka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Ale gdzie te obiecane wyciszenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LoBo1984 good job :D Czekamy na reszte a Ty na e5200 z PP :E Jeśli chodzi o zephyry to też mam 2 ledy z przodu, które chłodzą hdd i wwiewają chłodne powietrze do budy :D Koniecznie zrób porządek z kablami :E Robiąć tą rcke potwierzdzasz dobra opinie obudowy Sharkoon Rebel 9 Economy ;) Pozostała jeszcze sprawa temperatur ;)

Tak jak wcześniej wspomniałem czekamy na reszte :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No dobra. Ale gdzie te obiecane wyciszenie.

 

Laba tak jak napisałem wcześniej, sprzęt był składany i wyciszany w styczniu. Od tamtego momentu cały czas nad nim pracuję i w tej chwili wygląda wszystko już inaczej niż na zdjęciach. Zdjęć, opisów i ogólnie materiału jest za dużo jak na jeden post. Chcę to rozbić na części, co praę dni kolejna, żeby pokazać na jakie trudności natknąłem się w czasie składania i możliwe, że uzyskam od Was jakieś dobre porady jeśli chodzi o każdy etap z mojej pracy.

 

LoBo1984 good job :D Czekamy na reszte a Ty na e5200 z PP :E Jeśli chodzi o zephyry to też mam 2 ledy z przodu, które chłodzą hdd i wwiewają chłodne powietrze do budy :D Koniecznie zrób porządek z kablami :E Robiąć tą rcke potwierzdzasz dobra opinie obudowy Sharkoon Rebel 9 Economy ;) Pozostała jeszcze sprawa temperatur ;)

Tak jak wcześniej wspomniałem czekamy na reszte :D

 

wiem wiem, porządek jest. to było 4 miesiące temu. Teraz gwarantuję Ci, że sprawa wygląda zupełnie inaczej. Sam zobaczysz w jednej z kolejnych części artykułu :)

częśc temperatur podana będzie w następnej części za parę dni, częśc jeszcze później. Zabieg w pełni świadomy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będziesz mieć nigdy cicho przy takim bałaganie w kablach. Przepływ powietrza nie jest wtedy dobry. Szum będzie na pewno duży. Ogólnie fajnie, tylko te kable.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe wiem :) ale jak podkreślałem na początku, te zdjęcia i ten post to jest tylko początek mojej wędrówki ze stycznia tego roku. Zapewniam Cię, że w niedługim czasie zobaczycie zdjęcia wnętrza jak prezentuje się teraz (ogólnie jest dużo więcej miejsca w środku). Temat będzie rozbity na parę części, każda część co parę dni (w zależności od tego jak się wyrobię) i mam nadzieję, że za jakieś 3 tygodnie zrównam się tematem z tym co reprezentuje mój komputer teraz.

 

Zdjęcia z tym bałaganem w środku dałem specjalnie żeby pokazać co było na początku, nie układałem ich specjalnie, ponieważ wtedy (w styczniu) w ciągu 2-3 tygodni w budzie zmieniło się bardzo dużo i nie było sensu kabli układać, rozbierać wszystkiego i ponownie układać. Bądźcie cierpliwi, porządek w kablach i budzie będzie na zdjęciach za jakiś czas :)

 

Chociaż szczerze to spodziewałem się takiej reakcji bo sam bym tak zareagował. Ale wszystko będzie na zasadzie kontrastu, zobaczycie jak "brzydkie kaczątko" zmieni się w łabędzia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kama Flexy i SSS 1600 RPM i cisza? :hmm: Do ilu je skręcasz i co powiesz o ich łożyskach? I czy tyrka Ci łożysko w Zephyrkach?

 

Sharkoon fajna buda jak za swoją kasę. Za 50zł można do niej okno dokupić. :thumbup: Ile jest mniej więcej miejsca między tacką mobo, a boczną ścianką?

 

Mógłbyś się pokusić o wycięcie dziury na kable w tacce od mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No dobra. Ale gdzie te obiecane wyciszenie.
no właśnie? :E

 

więc czekamy na te kolejne części, bo jak na razie z cichym komputerem to ma tyle wspólnego co prawie nic :)

 

ps. chcesz kupić bb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

s-flexy chodzą dokładnie na 650rpm (jeden startuje już na 550rpn ale drugi dopiero od 650 także chodzą właśnie przy tej prędkości bo podpięte są pod jeden przewód poprzez rozgałęźnik)

 

kama flex działa u mnie na 450rpm

 

przy najniższych obrotach oba produkty scythe są bezgłośne, kiedy 2 sflexy działają na 1600rpm to baaardzo wyraźnie je słychać. Kama flex wydaje mi się cichszym wentylatorem i ciutkę mniej wydajnym. Ale to pewnie przez to, że oba s-flexy osiągają 1600rpm a kama flex 1400 (pomimo tego, że jest to wersja 1500rpm)

 

co do zephyrów - działają bardzo kulturalnie, na najnizszych obrotach (ok 500-550) absolutnie niesłyszalne, przy 1100rpm (działają tak samo jak s-flexy, 2 poprzez rozgałęźnik) słychać szum powietrza ale nie za bardzo dokuczający. Badając ich przepływ powietrza (organoleptycznie) bałem się, że będą miały bardzo małą wydajność. Ale pomiar temperatury na dyskach wskazał 6-7 stopni mniej także źle nie jest :) terkotania łożyska nie słyszę

 

sharkoon jak najbardziej :thumbup: co do okna - zastanawiam się nad nim, przy jednej z następnych części tematu będę się Was pytał o zdanie (wtedy kiedy zobaczycie jak to wygląda w środku teraz)

 

miejsca trochę jest, trzeba się pogimnastykować żeby wszystko upchać z tyłu (szczególnie przy dużej ilości kabli) ale tragedii nie ma. Dla chcącego nic trudnego. Masz rację co do wycinania dziury w tacce, 2 dziury już są ale w zatokach 5.25. teraz przede mną zakup szlifierki i dopracowanie tych otworów. kiedy się uporam z tym, myslę, że dziura w mobo także się pojawi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no właśnie? :E

 

więc czekamy na te kolejne części, bo jak na razie z cichym komputerem to ma tyle wspólnego co prawie nic :)

 

ps. chcesz kupić bb?

 

bb już mam

dzięki Ci Miszek

 

wszystkie części relacji pojawią się w ciągu 3 tygodni, jest ich trochę a czasu mam bardzo mało.

 

Rzeczywiście to co zaprezentowałem w 1 poście ciche jeszcze nie było (chociaż w porównaniu do kompa w starej budzie to przynajmniej 5 razy ciszej). To co mój zestaw prezentuje teraz zapewniam, że jest bardzo ciche :)

 

edit:

 

sorry za double posta, myślałem, że odpowiedź dołączy do poprzedniego :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
miejsca trochę jest, trzeba się pogimnastykować żeby wszystko upchać z tyłu (szczególnie przy dużej ilości kabli) ale tragedii nie ma. Dla chcącego nic trudnego. Masz rację co do wycinania dziury w tacce, 2 dziury już są ale w zatokach 5.25. teraz przede mną zakup szlifierki i dopracowanie tych otworów. kiedy się uporam z tym, myslę, że dziura w mobo także się pojawi :)

Tak trzymaj, bo narazie dobrze idzie. :thumbup:

 

Grille zamontowałeś tylko dla wyglądu? Wg. mnie to taki zbędny bajer, który tylko zwiększa głośność i szpeci wentylatory, ale kto co woli. ;) Jak najszybciej zmień wentylator od Karakorum, bo i tak czy siak będziesz to musiał zrobić jeśli myślisz o cichym kompie.

 

Tak swoją drogą to dioda powera w Sharkoonie to jest masakryczna. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak trzymaj, bo narazie dobrze idzie. :thumbup:

 

Grille zamontowałeś tylko dla wyglądu? Wg. mnie to taki zbędny bajer, który tylko zwiększa głośność i szpeci wentylatory, ale kto co woli. ;) Jak najszybciej zmień wentylator od Karakorum, bo i tak czy siak będziesz to musiał zrobić jeśli myślisz o cichym kompie.

 

Tak swoją drogą to dioda powera w Sharkoonie to jest masakryczna. :E

 

dzięki za słowa uznania :)

 

co do grilli - właśnie czekam na Wasze za i przeciw, sam nie wiem czy je zostawiać

 

wentyl w karaku albo wogóle jest wyłączony albo działa na 750rpm i jest wtedy niesłyszalny :)

 

a dioda obecnie zaklejona czarną taśmą izolacyjną :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Extra, sam planuje cos podobnego zrobic z moim sharkoonem na wakacje ;)

Co do diody od Sharkoona zrobilem to samo ;) , a grille sciagnij, bo tylko robia niepotrzebny halas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, no zabawa fajna i dająca sporo satysfakcji :) kaski niestety też idzie na to ale cóż, za każde hobby się płaci

bardziej spodobają Ci się moje kolejne etapy przeróbki, gwarantuje :) i namawiam jednocześnie do prac przy Twojej budzie

 

edit:

hałasu nie ma zbytnio większego z tego powodu, wentle puszczone cały czas na minimum. Na razie 2:0 za zdjęciem grilli. Cały czas zastanawiam się czy pasują mi wizualnie czy nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy z grilem czy bez to kwestia jak się Tobie podoba. Ja zamontowałem je u siebie z jeszcze jednej przyczyny (podrapane ręce, jak się grzebie przy odpalonym kompie). A to, że jest głośniej jak się zamontuje gril? -> bez przesady. :)

 

Zapowiada się fajnie. Zdziwił mnie tylko brak panelu scythe, ale pewnie pojawi się za te obiecane 3 tygodnie :) Czekam na kolejne etapy. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rav333 tak jak napisałem na początku

 

...Także nie zdziwcie się, że po danej partii zdjęć, recenzji i opisów mój sprzęt podany w sygnaturze może różnić się od tego co opisane jest w temacie. Oczywiście po paru dniach wszystko będzie po kolei wyjaśniane, skąd te zmiany i po co...scythe się pojawi :D

 

wszystko to co jest w sygnie pojawi się wkrótce :) mam nadzieję, że mój temat "dogoni" niedługo to co się aktualnie dzieje z kompem i że będziecie mogli mi pomagać na bieżąco :) a rzeczy do zrobienia jeszcze dużo i temat myślę, że będzie "żył" jeszcze długo :)

 

rzeczywiście u mnie też nie jest głośniej wcale z grillami, tylko decyzja co do estetyki pozostaje :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko jaką funkcję pełni litera "J" w Twojej recenzji? :E

 

Z grillami może faktycznie niegłośniej, ale pewnie wydajność o jakiś tam procent spada. Zwłaszcza to ma znaczenie przy niskich prędkościach wentylatora. Nie potrzebnie też robią zawirowania powietrza, ale jak mowiłem - Twój wybór. ;)

 

Okno byłoby fajne gdyby nie miejsce na wentylatory na szybie. Wg. mnie są one nie potrzebne, bo psują obiego powietrza ATX i na dodatek psują efekt, ale widzę, że akryl jest chyba odkręcany, więc mógłbyś wstawić własną plexi albo nawet prawdziwe szkło. :thumbup:

 

Jeśli chcesz mieć trochę ciszej to wytnij z tyłu kratki na wentylatory. U Ciebie nie będzie z tym problemu, bo masz dość "wygodne" do cięcia kratki. W mojej Elite musiałem się naprawdę namęczyć nożycami do blachy, aby to cholerstwo tak wyciąć żeby mi się buda nie pogieła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście nie wiem skąd ta litera "J"

 

wklejałem wczoraj temat na zasadzie ctrl+c i ctrl+v z worda i dodawałem zdjęcia...może dlatego. Jak będę miał więcej czau to poszukam literówek i je wytępię :P

 

co do twoich sugestii - kratka z tyłu chyba rzeczywiście będzie odcięta, zastanowię się jak kupię szlifierkę i porobię odpowiednie dziury na kable.

Okno rzeczywiście mogłoby nie mieć tego miejsca na wentyl. Ale jak mówisz, można też zamontować tam swoją plexi. Będę się na pewno też zastanawiał nad zrobieniem okno z boku który już posiadam. Chociaż tak naprawdę chciałbym zostawić ten bok i mieć możliwość powrotu do starego wyglądu ;)

 

i to jest fajne, przy budzie mam już naprawdę dużo zrobione (o czym oczywiście nie świadczą jeszcze zdjęcia z 1 postu ;) ) ale bardzo dużo rzeczy trzeba jeszcze zrobić żebym poczuł pełną satysfakcję, od pierdółek do większych przedsięwzięć typu okno i maty. O tym już niedługo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś powiedzieć gdzie można kupić przejściówki do wentylatora że montować w zatokach 5,25 i czy pasują do innych obudów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny opis, dokładny.

 

- dysk w bitumenboxie 100% racji.

 

- okno na boku budy ? opcja nad którą się zastanawiam Kwestia gustu, wg mnie wyglądałoby to całkiem miło.

 

- jakieś delikatne katody ? nad tym jeszcze bardziej się zastanawiam Odradzam, po co choinka?

 

W chwili obecnej to za dużo tych diod, świecidełek, a nieporządek w kablach nigdy nie jest uzasadniony :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mógłbyś powiedzieć gdzie można kupić przejściówki do wentylatora że montować w zatokach 5,25 i czy pasują do innych obudów?

 

kupowałem na allegro, w cooling.pl też chyba są. Według mnie powinny pasować do każdej budy w miejsce zatok 5.25

 

Bardzo fajny opis, dokładny.

 

- dysk w bitumenboxie 100% racji.

 

- okno na boku budy ? opcja nad którą się zastanawiam Kwestia gustu, wg mnie wyglądałoby to całkiem miło.

 

- jakieś delikatne katody ? nad tym jeszcze bardziej się zastanawiam Odradzam, po co choinka?

 

W chwili obecnej to za dużo tych diod, świecidełek, a nieporządek w kablach nigdy nie jest uzasadniony :) .

 

bb już jest :P

okno zapewne też będzie, coraz bardziej się przekonuję

katody nie muszą być cały czas włączone, tylko czasami dla efektu, 95% czasu wyłączone ;)

 

dzięki za miłe słowa, takich opisów będzie zdecydowanie więcej...a nieporządek, darujciemi chwilowo :)

 

 

help

mam teraz taki problem, plizzz help. Przed chwilą zmieniłem proca z e2160 na e5200, komp w ogóle nie startje, cały czas tak jakby dual booty :( przez co to może bć spowodowane? przez stary bios?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mógłbyś powiedzieć gdzie można kupić przejściówki do wentylatora że montować w zatokach 5,25 i czy pasują do innych obudów?

 

w 4maxie

Bardzo fajny opis, dokładny.

 

- dysk w bitumenboxie 100% racji.

 

- okno na boku budy ? opcja nad którą się zastanawiam Kwestia gustu, wg mnie wyglądałoby to całkiem miło.

 

- jakieś delikatne katody ? nad tym jeszcze bardziej się zastanawiam Odradzam, po co choinka?

 

W chwili obecnej to za dużo tych diod, świecidełek, a nieporządek w kablach nigdy nie jest uzasadniony :) .

 

Zgodzę się z tobą! Bitumen fajna sprawa, sam kiedyś myślałem ale z moim brakiem czasu - słabo, okno w tym rebelu fajna sprawa - sam posiadam.

 

Katody - a fe! Ja mam tylko te tzw sound active, które tylko na imprezę włączam ale po jakichś 40 min. zaczyna mnie głowa od nich boleć!

 

Poza tym co do tych świecidełek - odłącz całkowicie (wyciągnij kabel) power led, ja dodatkowo ja jeszcze wywaliłem dolne USB - jeszcze się nie zdarzyło bym potrzebował 3 a co dopiero 4 złącz usb a widoku kabli po prostu niecierpię(!) - stąd ten zabieg, ponadto wyciąłem dziurę w tacce na mobo by móc kable tyłem prowadzić - jak ich nie widzę to się lepiej czuję - takie duże czerwone a ble! :E

 

Ogólnie fajnie tylko te kable...

 

EDIT: tak szybko te posty piszę że autor mnie prześcignął :E

 

Jak miałem IP-35E to dual booty ciągle były po wyłączeniu i włączeniu zasilania :E - gdy zmieniałem chłodzenie też tak było - jakbym mu proca zmienił a przecież ten sam... Zresetowałem bios poprzez wyjęcie baterii i poszło, innym razem okazało się że zasilacz się dosłownie obraził :E - u mnie nie odpalał a jak podłączyłem jakiegoś tracera to poszło, gdy go podłączyłem pod inne mobo to zadziałał, a gdy powrócił do mnie to od razu załapał :E

 

A jaką masz grafe, pamiętam że u kumpla po odłączeniu zasilania nie chciał wstać, a na grafie miał 2 złącza dvi i jak zmieniliśmy z 1 na 2 to wszystko wróciło do normy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zgodzę się z tobą! Bitumen fajna sprawa, sam kiedyś myślałem ale z moim brakiem czasu - słabo, okno w tym rebelu fajna sprawa - sam posiadam.

 

Katody - a fe! Ja mam tylko te tzw sound active, które tylko na imprezę włączam ale po jakichś 40 min. zaczyna mnie głowa od nich boleć!

 

Poza tym co do tych świecidełek - odłącz całkowicie (wyciągnij kabel) power led, ja dodatkowo ja jeszcze wywaliłem dolne USB - jeszcze się nie zdarzyło bym potrzebował 3 a co dopiero 4 złącz usb a widoku kabli po prostu niecierpię(!) - stąd ten zabieg, ponadto wyciąłem dziurę w tacce na mobo by móc kable tyłem prowadzić - jak ich nie widzę to się lepiej czuję - takie duże czerwone a ble! :E

 

Ogólnie fajnie tylko te kable...

 

kable są w tej chwili ok, zobaczycie, nie chcę narazie psuć innych niespodzianek zdjęciami poukładanych kabli ;)

 

bb już mam, extra sprawa, szum dysku poszedł w niepamięć. Też nie miałem czasu samemu zrobi,c kupiłem 3 dni temu od Miszka

co do power leda, zaklejony czarną izolacją wygląda już dobrze, leciutkie światełko :)

 

okno pewnie będzie ale o tym będę myślał za 2 miesiące jakieś, parę innych rzeczy muszę zrobić do tego czasu

z katodami będzie myślenie ;)

 

edit:

 

u mnie nie wstaje na e5200, działam w tej chwili na e2160 i jest ok, także jutro zmieniam na bios z obsługą penrynów i myślę, że będzie ok. Dziś nie dam rady tego zrobić już, właśnie jadę do mojej narzeczonej i wrocę dopiero jutro po pracy po 18. Co do grafiki - wszechpotężny radeon 2900xt :)

 

mam prośbę do Ciebie, czy mógłbyś zrobić zdjęcię tej dziury w tacce którą zrobiłeś. Ciekawi mnie i wykonanie i umiejscowienie. Ja lecę, na posty odpowiem zapewne dopiero jutro. Trzymajcie się :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam prośbę do Ciebie, czy mógłbyś zrobić zdjęcię tej dziury w tacce którą zrobiłeś. Ciekawi mnie i wykonanie i umiejscowienie. Ja lecę, na posty odpowiem zapewne dopiero jutro. Trzymajcie się :)

 

OK, nie jest to może piękne kółeczko, ale nie widać tego zbytnio (sharkoon jest ciasny!) ale swoją rolę spełnia!

Jutro wrzucę zdjęcia, dziś po cyfrę mi się nie chce lecieć. Idę spać, ale koło mojej dziewczyny, jeszcze nie narzeczonej :cool::D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BB jest fajny, choć zawsze lekki szum będzie, nie do wyeliminowania, niestety.

 

A katody ponownie odradzam, też tak myślałem, będę sobie włączał sami, ale efekt taki, że strasznie mi się odwidziały i teraz leżą w pudełku od mobo DFI :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...