Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość hultek

Pisze czy jest napisane

Rekomendowane odpowiedzi

Gość hultek

Słyszałem ostatnio (właściwie czytałem), że od niedawna obie formy są poprawne. Poszukuję jakichś bliższych informacji na owy temat. ;> Jakieś linki do słowników, wypowiedzi polonistów itp.

Wujek google średnio pomaga. ;p A na dodatek mam coraz większe możliwości, bo każdy mówi inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na logikę:

Pisze - ktoś coś pisze; Ziuta pisze list; autor pisze artykuł itd

Jest napisane - coś zostało napisane; czytasz to, co zostało napisane; zostało napisane, że... itd

 

Czujesz różnicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hultek

Tak, czuję różnicę. Sam uznaję formę "jest napisane", ale nie o to mi chodzi. Chcę dowodu, że teraz obie formy są poprawne, bo ponoć Miodek czy tam jacyś poloniści się wypowiadali o tym i obie formy są poprawne. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://poradnia.polonistyka.uj.edu.pl/?modul=13

 

Interesuje mnie, czy powinno się mówić pisze czy jest napisane? Osobiście zawsze odpowiednio używam formy jest napisane, lecz ostatnimi czasy usłyszałem, że forma pisze została uznana za poprawną. Zagadnienie to intryguje mnie, tym bardziej iż na pewnym forum internetowym znalazłem wzmianki o tym, że profesor Miodek w pewnym wykładzie uznał tę formę za poprawną. Na stronie internetowej Rady Języka Polskiego znalazłem informację, która stwierdzała jednoznacznie, iż forma jest napisane jest poprawna, lecz została ona podana na podstawie słownika z 1999 r. Ostatecznie proszę o odpowiedż czy forma pisze została uznana oficjalnie za poprawną i czy można się nią posługiwać? Z góry dziękuję za odpowiedż D.D.

Szanowny Panie,

 

Owo pisze w użyciach typu W gazecie pisze. Co tu pisze? jest przedmiotem rozstrząsań od jakichś lat czterdziestu (o ile nie dłużej). Jeszcze w latach 60. wypowiadał się na temat w swoich pogadankach językowych prof. W. Doroszewski, negatywnie oceniając poprawność tej konstrukcji, w której widział ślady „zamierzchłej epoki”, kiedy ludzie „animizowali świat i obserwowane zjawiska przypisywali ukrytym i nieodgadnionym siłom”(O kulturę słowa, 1962, s. 108) i stawiał ją w jednym rzędzie z konstrukcjami bezpodmiotowymi w rodzaju naniosło śniegu, w lesie zaszumiało. Słownik poprawnej polszczyzny ją dyskwalifikuje, i takież stanowisko zajęła pani sekretarz RJP. Co na ten temat sądzi prof. J. Miodek – nie wiem.

 

Osobiście nie jestem przeciwnikiem tej konstrukcji, która jest powszechna w języku potocznym, nawet u osób o wyrobionym poczuciu językowym. Nie uważam też, że jest ona przejawem owej „zamierzchłej epoki”, bowiem musiałbym uznać, że obecnie żyjący ludzie wierzą w nieznane siły piszące w gazetach i na plakatach, a to już prosta droga do wyznawania innej mitologii – istnienia „sił spiskowych”, "knowań masonerii"�itp. głupstw. Dla mnie jest to sposób mówienia, w którym pomija się jako nieważny lub nieznany mówiącemu w danej chwili podmiot czynności – sposób podobny do tego, który motywuje konstrukcje: piszą w gazecie, że…; mówili w telewizji, że…; pisano w gazecie, że…; mówiono w telewizji, że…; jest napisane w gazecie, że... itd.

 

Co prawda, nie użyłbym rzeczonej konstrukcji w tekście pisanym, ale w potocznej rozmowie zapewne zdarza mi się tak mówić.

Długi czas występowania tej konstrukcji w języku, o czym wcześniej wspomniałem, powinien skłonić normatywistow do pewnej refleksji, czy warto tracić energię na walkę z czymś, co już sie ustabilizowało w użyciu.

 

Prof. dr hab. Mirosław Skarżyński

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja o niczym takim nie słyszałem. Chyba cały czas forma "jest napisane" jest poprawna a "pisze" nie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej używaj formy "Jest napisane", poza tym "pisze" brzmi c***owo i tracisz 25 lansu na dzielni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na logikę:

Pisze - ktoś coś pisze; Ziuta pisze list; autor pisze artykuł itd

Jest napisane - coś zostało napisane; czytasz to, co zostało napisane; zostało napisane, że... itd

 

Czujesz różnicę?

Od kiedy zasady panujące w języku są logiczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obie są dopuszczalne. Forma "pisze" przyjęła się z powodu ogólnie panującego niedbalstwa językowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obie są dopuszczalne. Forma "pisze" przyjęła się z powodu ogólnie panującego niedbalstwa językowego.

Raczej w mowie potocznej, jak zacytowal Krootki. W piśmie jest jasny podział

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hultek

Krootki rozjaśnił wszystkie moje wątpliwości. ;p Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obie są dopuszczalne. Forma "pisze" przyjęła się z powodu ogólnie panującego niedbalstwa językowego.

Tzw. uzus językowy, za który powinno się tego, który to wymyślił, rozstrzelać. :mad2::kwasny:

 

Może należałoby w końcu przestać go stosować...

(marzenie ściętej głowy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszlem przez korytarz cofając się troszeczke do tyłu, włanczylem komputer, pograłem troche w ten komputer, weszlem w internet patrze a tan na pclabie piszę że to nie poprawna forma :o aż chce się wziąć siekiere ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hultek
Jest napisane.

 

:cassetete:

Przeczytaj jeszcze raz pierwszy post i post nr 4. :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jest jakiś dowód na to? Jakaś zasada w języku polskim, lub wyjątek, który jednoznacznie potwierdziłby, że pisze ktoś, jest napisane coś gdzieś?

Było by łatwiej zamknąć usta tym, co się wykłócają o poprawność użycia sformułowania tutaj pisze. Sam jestem teraz w podobnej sytuacji i nie mam jak udowodnić, bo w internecie znalazłem tylko artykuły i opinie. Żadnego orzecznictwa, czy też ustawy co do zasada użycia tych sformułowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie ma czegoś takiego jak "ustawa", która by mówiła, jak jest prawidłowo. To, co jest poprawne, co nie i co jakie słowo oznacza to jest kwestia umowna, opierająca się na powszechnym uznaniu. To nie jest nauka ścisła.

 

"Jest napisane" jest poprawniejsze, świadczy o staranności. "Pisze" niektórzy językoznawcy w mowie potocznej dopuszczają. Ale jak zaczniesz sie zastanawiać, której formy użyć - to zdecydowanie lepiej, byś użył "jest napisane".

 

Btw, złota łopata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem, że jesteście wszyscy kurde w błędzie, bo nie powinno się mówic ani pisze ani jest napisane. Zapytacie dlaczego?

Otóż jak jest "pisze' to znaczy, że coś się jeszcze wykonuje, a jak powiecie "jest napisane" to też jest błąd, bo jest odwołuje się to teraźniejszości, a napisane do przeszłości.

Jak zatem poprawnie powiedzieć owe trudne stwierdzenie? POiwnno sie mówić ZOSTAŁO NAPISANE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby "pisze" było równoznaczne z "jest napisane", to powstałoby jakieś orzecznictwo Rady Języka Polskiego. Jak na razie nic takiego nie powstało, a wszystkie wyjaśnienia sprowadzają się do stwierdzenie, że "pisze" jest niepoprawne.

 

"Pisze" to czynność, jak ma być poprawne zdanie "Na tablicy pisze gupi zyga." skoro nie ma podmiotu? No chyba, że uznamy, że to ten gupi zyga pisze coś na tablicy. W innym przypadku brak podmiotu w zdaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nad czym ta cała dyskusja? Pisania jako czynności nikt się nie czepia. Chodzi o inny kontekst.

 

Od 4:41

 

 

(Tu) pisze RJP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Push-up3k

A czy jest dopuszczalna forma typu "Dnia 27 Sierpnia bieżącego roku Dziennik Lwowski pisze..."?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jest dopuszczalna forma typu "Dnia 27 Sierpnia bieżącego roku Dziennik Lwowski pisze..."?

Nie, bo nazwy miesięcy zapisuje się małą literą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...