Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ench

Projekt CM 690 by Ench

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym przedstawić znaną wszystkim obudowę Cooler Master 690. Mimo tego, że obudowa jest bardzo popularna postanowiłem ją kupić. Powodem był mały budżet. Pomijając to, że masa ludzi modyfikowała tą obudowę nie przeszkadzało mi to bo w końcu to u mnie będzie stała obudowa i będę oglądał ją a nie co chwilę inną 690-tkę. Zdaję sobie sprawę z wielu niedociągnięć, braku wiedzy w niektórych sprawach, lecz mam 15 lat i wiele jeszcze przede mną wiedzy do zebrania aby zrobić coś naprawdę dobrego. Starałem się jak mogłem i pakowałem tyle, ile mogłem z siebie dać aby było wydajnie, cicho i ładnie. Szczególnie stawiałem na wygląd i ciszę. Na aktualnym sprzęcie dużo więcej nie osiągnę jednak coś pokombinuję bo bez tego się nie obejdzie. Zaznaczam, że połączenie kolorów nie jest od nikogo zgapione. Myśląc o kolorze podświetlenia korzystałem tylko z własnej wyobraźni. Dopiero po jakimś czasie zorientowałem się, że Screamer miał taką samą kolorystykę. Mam nadzieję, że nie będzie miał tutaj do mnie pretensji. Moja 690-tka przeszła mały szereg modyfikacji jednak jestem z nich zadowolony. Przy okazji dowiedziałem się, że w sprawach mojego komputera jestem pedantem, wszystko musi być bliskie ideału. Przejdźmy do konkretów.

 

Mój config:

Gigabyte GA-M56S-S3

AMD Athlon 64 X2 5600+

Gigabyte GeForce 8600GTS 256MB

Kingston DDR2 2GB

WD Caviar 250GB

Tagan TG580-U15 EasyCon

Cooler master 690

 

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było zakupienie wentylatorów. Wybór padł na Noiseblocker'y XL1 120mm. Zdjęcie nie przedstawia wszystkich,

 

których jest 5.

 

Zdj_cie155.jpg

 

Kolejną rzeczą było kupno przedłużki 24 pin, jednak o nie później.

 

Natomiast pierwszą modyfikacją był black mod, który niestety nie powiódł się ze względu na pośpiech i cóż... zapomniałem przetrzeć jakimś

 

alkoholem lub czymś podobnym dla zdarcia warstwy. Jaki był efekt? Powalający.. Wystarczy spojrzeć kawałek pod mobo.

 

xxxofrrnr001.jpg w2554.png

 

Ponieważ mój portfel aktualnie był pusty musiałem trochę poczekać i wytrzymać z takim black mod'em.

 

Na szczęście dowiedziałem się, że stary znajomy rodziny założył lakiernię proszkową. Przejechałem się do niego i powiedział mi, że bez

 

piaskowania się nie obejdzie. Tak więc załatwiłem sobie piaskowanie. Blachy po piaskowaniu wyglądały tragicznie i postanowiłem nie robić

 

żadnych zdjęć. Obawiałem się troszkę, że farba tego nie pokryje więc poprosiłem o grubszą warstwę. Wszystko wyszło pięknie pomijając lekkie

 

wygięcia blach podczas malowania. Jednak po nitowaniu znacznie się naprostowały i wyglądały zacnie. Dopiero potem sprawiły mi małe kłopoty.

 

O to efekt malowania proszkowego:

 

100_2032.jpg

100_2033.jpg

100_2034.jpg

 

Na zdjęciu niżej widać, że blacha jest wygięta i podnosi troszkę dach. Nie przeszkadza mi to więc zostawiłem jak jest. W przyszłości to poprawię

 

bo jeszcze mam parę pomysłów.

 

100_2041.jpg

 

Noiseblocker'y XL1 na swoim miejscu.

 

100_2039.jpg

100_2040.jpg

 

Kolejną rzeczą było umiejscowienie katod. Przed kupnem wszystko obmierzyłem, przyłożyłem stare długie katody i było niemal na styk. Gdyby się

 

nie mieściły miałem już inny pomysł aby rozwiązać problem. Byłby w takim wypadku nad wentylatorami - oczywiście krótkie katody. Jednak dało

 

radę i wszystko się udało.

 

100_2043.jpg

Wszystko się zmieściło.

100_2045.jpg

 

Nie obyło się bez schowania włącznika/wyłącznika katod. Jest tak schowany, że nie musi być na śledziu, a kabli jest dość. Mam nadzieję, że się

 

podoba :)

 

100_2082.jpg

 

Przyszedł czas na zmianę chłodzenia z Scythe Mugen na TRUE.

Ostatnie chwile Mugena na pokładzie.

 

xxxofrrnr002.jpg

xxxofrrnr003.jpg w1915.png

 

Jak widać niezłe z niego bydle. Nie jedna osoba tak go określiła widząc to zdjęcie. Przy okazji chciałbym poinformować, że Mugen nie wygiął mi

 

Mobo. Dla bezpieczeństwa przykręciłem mobo bardzo mocno.

 

Ponieważ nie chcę szybko ściągać chłodzenie postanowiłem przyłożyć się do rozsmarowania pasty na procesorze. Użyłem pasty termoprzewodzącej Arctic Silver 5.

 

100_2006.jpg

 

Rozsmarowana pasta na procesorze. Aby wyszło to jak najlepiej wycisnąłem ostatki pasty na procesor, wyrównałem starą kartą sim i jeszcze raz

 

wyrównałem jak dobrze się dało palcem przez folię. Efekt:

 

100_2007.jpg

 

Nowy bohater - TRUE ;)

 

100_2008.jpg

100_2009.jpg

100_2011.jpg

 

Obawiałem się, że heatpipe'y mogą stykać się z kondesatorami. Okazało się, że... Jest troszkę przerwy między nimi ;)

 

100_2010.jpg

100_2013.jpg

 

TRUE z NB XL1.

 

100_2014.jpg

 

Nie spocząłem oczywiście na wymianie chłodzenia i black modzie. To mi nie wystarczało. Postanowiłem pobawić się w oplatanie.

Przedłużka 24pin:

 

100_2015.jpg

100_2019.jpg

100_2020.jpg

100_2022.jpg

 

Katody:

 

100_2025.jpg

100_2026.jpg

100_2026.jpg

100_2028.jpg

 

Podczas próby przykręcenia mobo okazało się, że grubsza warstwa farby, o którą prosiłem zmniejszyła także niektóre dziurki na śrubki. Udało mi

 

się z tym uporać i wszystko trafiło na swoje miejsce.

 

100_2047.jpg

100_2054.jpg

 

Cable management:

 

100_2051.jpg

 

Po ułożeniu kabli:

 

100_2071.jpg

 

Oczywiście przy kablach będą jeszcze małe poprawki, a mianowicie kabel sata nie będzie tak wychodziło za tacki po skosie, kabel zasilający dysk

 

również postaram się troszkę inaczej umieścić, no i mój ostatni problem i w tym momencie największy to biały molex, którego widać koło DVD.

 

Nie będę wymieniał wtyczki. Po prostu będzie jeszcze jeden kabel od zasilacza a tego schowam gdzieś z tyłu. Nie będę wydawał na czarne kable

 

sata. Będę malował DVD na czarno, więc obkleję wtyczki i pomaluję sate ładnie na czarno ;)

 

Zdjęcia całości:

 

100_2052.jpg

100_2075.jpg

100_2076.jpg

100_2048.jpg

100_2070.jpg

100_2058.jpg

100_2066.jpg

 

Przepraszam za jakość ostatnich zdjęć! :)

 

Modyfikację jakie chcę jeszcze wprowadzić to:

? wycięcie okna,

? wycięcie górnych kratek na wentylatory,

? roznitowanie miejsca na dyski (pod koniec wakacji wtedy pewnie kupię SQD),

? czarna pleksa na przód z wyciętymi otworami na wentylatory,

? zakupienie innych wentylatorów na front bo są tam Revoltec'i, z który nie jestem za bardzo zadowolony,

? zmiana mobo na coś od Asus'a, procesora, którym będzie jakiś selekt E8400, pamięci RAM i karty graficznej

? dokupienie rodziny Thermalright'ów na mosfety i RAM,

 

Problemami jakie napotkam będzie brak dremela a nie kupuję na razie. Jakoś będę musiał sobie poradzić z wycinaniem okna, mam już pewien

 

pomysł ale nie wiem czy wypali. No i oczywiście największym problemem jest pusty portfel, który jak na razie oznacza, że szybko nie będzie

 

nowego mobo itp.

 

Jutro pokażę na ile udało mi się podkręcić procesor i jak stoją temperatury.

 

Pytanie do was. Jak nazwać obudowę? Nie wpadłem na nic genialnego więc zwracam się do was i liczę na waszą wyobraźnię.

 

Szczególne podziękowania dla Seby, thedriver'a za porady oraz dunka za oploty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cable management rządzi...!!! ;)

 

Ten kabel, który idzie z dołu przez wentylator to dodatkowe 4 pin do mobo? Kup przedłużkę, puść go za mobo i wprowadź od góry. Będzie o wiele ładniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo dobrej roboty, ale nie wiem czemu ta buda wogóle mi sie nie podoba :P . Ogólnie fajnie ale z tą taśmą to przegiołeś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cable management rządzi...!!! ;)

 

Ten kabel, który idzie z dołu przez wentylator to dodatkowe 4 pin do mobo? Kup przedłużkę, puść go za mobo i wprowadź od góry. Będzie o wiele ładniej ;)

 

Tak, to dodatkowe 4 pin do mobo. Przedłużka jest zamówiona ale paczka się zgubiła :mad2:

 

Dużo dobrej roboty, ale nie wiem czemu ta buda wogóle mi sie nie podoba :P . Ogólnie fajnie ale z tą taśmą to przegiołeś :D

 

I tak taśmy nie widać :D Ma robić swoje. Co do wyglądu to kwestia gustu, o którym się nie rozmawia.

 

Czekam na pomysły na nazwę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o stary, jak bedziesz musial wyjac wszystko...to cie cable managment zje hehehe ;) Widac ze wlozyles w to duzo pracy :) Najs, najs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak, to dodatkowe 4 pin do mobo. Przedłużka jest zamówiona ale paczka się zgubiła :mad2:

 

 

 

I tak taśmy nie widać :D Ma robić swoje. Co do wyglądu to kwestia gustu, o którym się nie rozmawia.

 

Czekam na pomysły na nazwę ;)

 

 

 

Racja, kazdy wybiera to co lubi ;) A nie to co innym się podoba .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślicznie to się komponuje, trochę pracy przy niej i będzie :thumbup:

 

A mi tam cm690 się podoba ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszytko ładnie, no prawie. Ogólnie kable z tyłu mi się średnio podobają, chodzi o przyklejenie ich na taśmy :hmm: Lepije zakupić opaski zaciskowe czarne http://www.cooling.pl/opaski-zaciskowe-cza...ukt,550867.html - dostaniesz je nawet w castoramie, praktikerze, nomi czy tez obi. CM690 ma kilka otworów z tyłu więc bedzie za co zamocować.

 

btw: jak wygląda sprawa z piaskowaniem ?? Czy czasem w tej operacji nie powyginało blachy :Up_to_s: Bo nie chce mi się wieżyć, że przez malowanie proszkowe ją powywijało :question:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień MOBO i rób wszystko w czerni albo kombinuj o jakiś kontrast bo nijak to będzie wyglądac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że moje TRUE poszło w dobre ręce. Czeka Cię jeszcze sporo roboty aby to dobrze wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną obudowę znaczy RC-590, i chciałbym się dowiedzieć czy u Ciebie po zamontowaniu tych dwóch wentyli na górze, nie "brzęczy" blacha, ja miałem kiedyś jeden i musiałem go zdjąć, nawet na 5V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszytko ładnie, no prawie. Ogólnie kable z tyłu mi się średnio podobają, chodzi o przyklejenie ich na taśmy :hmm: Lepije zakupić opaski zaciskowe czarne http://www.cooling.pl/opaski-zaciskowe-cza...ukt,550867.html - dostaniesz je nawet w castoramie, praktikerze, nomi czy tez obi. CM690 ma kilka otworów z tyłu więc bedzie za co zamocować.

 

btw: jak wygląda sprawa z piaskowaniem ?? Czy czasem w tej operacji nie powyginało blachy :Up_to_s: Bo nie chce mi się wieżyć, że przez malowanie proszkowe ją powywijało :question:

 

Opaski na pewno zostaną zakupione - kwestia czasu. Piaskowanie powyginało blachy mniej niż malowanie. Miałem blachy w rękach przed malowaniem i nie były tak powyginane. Może przez tą temperaturę. W każdym bądź razie nie jest tragicznie. Wszystko dało się wyprostować (prawie).

 

Wymień MOBO i rób wszystko w czerni albo kombinuj o jakiś kontrast bo nijak to będzie wyglądac ;)

 

Jak miałbym wymieniać to wszystko. Mam już plany co do tego. Trzeba tylko uzbierać kasę.

 

Mam podobną obudowę znaczy RC-590, i chciałbym się dowiedzieć czy u Ciebie po zamontowaniu tych dwóch wentyli na górze, nie "brzęczy" blacha, ja miałem kiedyś jeden i musiałem go zdjąć, nawet na 5V.

 

Nic nie brzęczy. Nie miałem tylu śrubek więc wentylatory na górze trzymają się na kołkach sylikonowych.

 

EDIT:

 

Msveric, zeszła praktycznie cała farba. Tylko w niektórych miejscach była malutka ilość. Pewnie nawet mniejsza niż paznokieć. Pewnie z temperaturą coś spartolili. Za piaskowanie nie dałem. Wkręciłem się jakoś :)

 

Gracy, myśl co chcesz. Jeśli sądzisz, że było to robione na szybko i na odpieprz to się mylisz. Bardzo się starałem. Cóż.. Jeżeli Ci się nie podoba to trudno. Przygodę z komputerami dopiero zaczynam więc nie mówię, że wszystko jest idealnie jednak chciałem żeby jakoś to wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Opaski na pewno zostaną zakupione - kwestia czasu. Piaskowanie powyginało blachy mniej niż malowanie. Miałem blachy w rękach przed malowaniem i nie były tak powyginane. Może przez tą temperaturę. W każdym bądź razie nie jest tragicznie. Wszystko dało się wyprostować (prawie).

A jak wyglądało pisakowanie. Wszystko zeszło ze starej farby czy jednak coś pozostało :question: Dziwna sprawa z tym wygięciem przy malowaniu. Przecież tam nie ma takich temperatur żeby blache wyginało. Chyba, że kolega spitolił sprawe i ustawił za wysoką temperaturę do takiego twqorzywa. Sam miałem malowaną i nic takiego nie miało miejsca. Aha i ile dałeś za piaskowanie :question:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gracy

Dla mnie ten projekt zaczęty tak "na szybko", na "odpieprz" :thumbdown: Nie podoba mi się to, a najbardziej Black Mode w 690, co imo było złym pomysłem.

 

Mówią, że "Diabeł tkwi w szczegółach", ja tutaj żadnych "dopieszczeń" czy też jakiejkolwiek ingerencji w szczegóły nie widzę.

 

GL&HF z "projektem" ale ja tu już nie zajrzę. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i jest parę nie dociągnięć są jakieś nie ładne elementy, ale chłopak ma 15 lat (przynajmniej tyle napisał) jak na niego to dobrze. Jeśli jemu się to podoba. A wiadomo liczy się przyjemność robienia czegoś by mieć potem satysfakcję.

 

Człowiek uczy się na własnych błędach zobaczy je to poprawi. I będzie miał więcej do roboty przy kompie a to już jego problem :D

 

 

pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gracy, nie rozumiem dlaczego tak myślisz. Co do samego początku, ładnie to wygląda. Choć są pewne niedociągnięcia, o których już napisali poprzednicy, to da się to poprawić w parę minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ench - a pamiętałeś o uziemieniu wszystkiego?

Fabryczne budy nie są malowane w środku nie z powodu żałowania farby..........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż.. Nie starałem się o to. Prawdę mówiąc nawet o tym nie pomyślałem. Czytałem o uziemieniu ale ludzie pisali o bolcach w gniazdku. Ja takowe posiadam. Sprawdziłem jeszcze dla pewności i nie czuć na obudowie przepływu prądu. W tej sprawie akurat mam małą wiedzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale po malowaniu ty masz każdą część zaizolowanią, więc "bolec w gniazdku" działa tylko na zasialcz:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czas na mały odkop :D.

Dodaj też piwnicę :)

A co mają powiedzieć ci co mają drewniane obudowy? Jakoś nie mają uziemienia na całość i wszystko działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe zabawki

 

 

Po zamówieniu wszystkiego w cooling'u nadszedł czas czekania. Panel miał być we wtorek ale nie było dostawy więc musiałem czekać kolejny dzień, który był już o tyle lepszy, że zostałem poinformowany o wysyłce paczki. Na następny dzień kurier przyniósł do drzwi paczuszkę, w której znajdowały się nowe zabawki ;)

 

100_2111.jpg

 

100_2114.jpg

 

Dziś nie ma głównego bohatera, są rzeczy mniej i bardziej ważne. Jednak ta zasługuje na chwilkę uwagi.

 

100_2120.jpg

 

100_2121.jpg

 

Drugą najważniejszą rzeczą są opaski zaciskowe :E Taśmy nie zdały egzaminu tak jak bym chciał. Został po nich klej na kablach, które nie były w oplocie i troszkę ciężko mi było się go pozbyć ale jakoś dałem radę. Ktoś wspomniał o tym, aby kupić przedłużkę do zasilania mobo. Była zamówiona, czekałem 3 tygodnie i nagle znikła z domu. Nie mam zielonego pojęcia gdzie może być - cały pokój przeszukany. Nie można było rozpaczać więc zamówiłem kolejną. Troszkę już nie oplatałem więc na pierwszy ogień poszła właśnie przedłużka i wyszła chyba całkiem nieźle.

 

100_2122.jpg

 

100_2124.jpg

 

Pooplatane kable od Zalman'a (tak wiem załapała się też przejściówka) ;)

 

100_2127.jpg

 

100_2129.jpg

 

Walka z kablami.. Przepraszam za słabą jakoś ale nie mogę nadal zrozumieć aparatu znajomego :hmm:

 

100_2140.jpg

 

100_2145.jpg

 

I po walce z kablami ;) Wydaje mi się, że wygląda to sto razy lepiej niż z tą obrzydliwą taśmą.

 

100_2146.jpg

 

100_2154.jpg

 

Zdaję sobie sprawę, że kable za dyskiem są widoczne. Nie przejmuję się tym bo do końca wakacji zostanie to wyeliminowane w piękny (postaram się) sposób. Więcej nie powiem, a wy mi się tu nie wygadać :cool:

 

Na koniec parę zdjęć całości ;) Na pierwszym zdjęciu widać, że zaślepki lipnie prześwitują.. To też zostanie wyeliminowane jak będę przy kasie. Gadałem o tym z Tizim tak więc pewne wyjście mam. Nie będzie drewnianych zaślepek, nie nie :E

 

100_2161.jpg

 

100_2170.jpg

 

100_2174.jpg

 

Rzut okiem przez okienko i nowy panel do kontroli wentylatorów

 

100_2175.jpg

 

100_2176.jpg

 

 

Pewnie myślicie co z filtrami i CLP. 1 filtr jest z przodu, mam nadzieję, że ten sprawdzi się lepiej niż standardowy filtr. CLP będzie użyta dopiero na nowym mobasie - Asus P5Q PRO.

Zdjęcia oczywiście nie były zachwycające ale jak wspominałem, nie mam talentu do robienia zdjęć.

 

Nadal czekam na jakieś pomysły co do nazwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod dvd możesz wrzucić jakiś wentyl albo to zaślepić. Wywal jeszcze te niebieskie "ozdoby". Przy oplataniu chyba zapomniałeś o jednym kablu sata. Co do kontrolera to nie warto było kupić jakiś za 40zł i trochę oszczędzić na nowy sprzęt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na froncie coś będzie i w środeczku też coś będzie :E, ale wam nie powiem co :D

 

Ench Teraz kabelki lepiej wyglądają niż z tą taśmą, kontroler ładny ;)

 

 

Dobra robota :thumbup: Ale pracuj pracuj :Up_to_s:

 

 

P.s co do nazwy moją propozycje znasz :D czemu nie ona ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...