Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bercov

Plakat na A1 jaka rozdzielczość?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Ostatnio natknalem sie na nowy projekt Tomka Bagińskiego http://hardkor44.pl/ i spodobał mi sie jeden z artworkow, ktore zostały m.in umieszczone na wymienionej stronie, dokładnie ten:

 

hardkor44.jpg

 

Na stronie do sciagniecia sa one wyzszej rozdzielczosci (ten konkretny 3872x2244px 300x300dpi). Otoż, chcialbym sobie z niego zrobic plakat A1 (mniej wiecej), tylko nie wiem czy przy tak duzym formacie, nie bedzie to zbyt niska rozdzielczosc. Z tego co patrzalem na allegro mozna wydrukowac plakat w powyzszym formacie za ok 16zł. Myslicie, ze taka rozdzielczosci i ten sposob wydruku dadza satysfakcjonujacy efekt? Badz moze mozna w jakis sposob podrasowac taki obrazek do wyzszej rozdzielczosci, wysotrzyc czy przepusicic przez szope, aby uzyskac lepszy efekt?

 

Z gory dzieki za jakies wskazowki.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od mnóstwa czynników.

Od techniki druku.

Od tego, jakiej rozdzielczości oczekujesz.

Od metody przygotowania pliku do druku.

Od odległości, z której plakat będzie zazwyczaj oglądany.

Itd itp.

 

Myślę że rozdzielczość nie jest zła i przy odpowiednim potraktowaniu pliku zrobi się z tego niezły plakat.

 

A jak jest z "licencją" tego arta, tj. Tomek & spółka nie mają nic przeciwko obrabianiu i drukowaniu jego grafik? A może jest możliwość kupienia takiego plakatu w PI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym, aby ten plakat zawisl u mnie na scianie w pokoju, wiec wychodzi mi srednia odleglosc ogladania ok 1 - 1,5 m. Jakosc, no tutaj mam problem zeby to okreslic, bo nie mam skali odniesienia np z jakiej rozdzielczosci drukowane sa plakaty z filmow itp. No ogolnie, nie chcialbym zeby w pierwszej kolejnosci rzucalo sie w oczy mydlo. Co do kwestii sposobu druku, to czy te z allegro za ok 15 zł beda odpowiednie do w/w wymagan?

 

np http://allegro.pl/item690755917_plakat_rek..._foto_cmyk.html

 

Siostra ostatnio drukowala A0 to kosztowalo ja to 75 zł, jakosc jest dobra (ale to raczej tekst i jakies wykresy, malo grafiki), ale teraz nie wiem, czy przeplacila, czy moze wlasnie zastosowany byl jakis lepszy rodzaj papieru, tuszu farby, sposobu druku.

 

Co do kwestii licencji, tez sie nad tym zastanawialem, ale mysle, ze wydruk takiego plakatu dla wlasnego uzytku do powieszenia na sciane w pokoju, nikomu by krzywdy nie zrobil (poza mna rzadko kto by go ogladal). Zreszta daje do myslenia, ze autor wrzucil je w tak wysokiej rozdzielczosci, a nie jakiejs standardowej do obejrzenia na www. Co do mozliwosci kupienia, to szukalem i niestety nie znalazlem (chociaz mysle, ze to tylko kwestia czasu).

 

Ostatnia kwestia to obrobka. Sa jakies uniwersalne sposoby na polepszenie obrazu/zdjecia, aby lepiej wygladalo w wiekszym formacie (zwiekszenie rozdzielczosci, wyostrzenie, kontrast itp)? Mysle, ze przy takim formacie bardziej akceptowalne bylby np szumy, niz mydlo, ale byc moze sie myle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz...opis na stronie aukcji brzmi pięknie. Czy jest tak w rzeczywistości, ciężko powiedzieć...

 

Ta rozdzielczość pozwoli na okolice 100-115dpi, więc nie jest źle. Powinno coś z tego wyjść fajnego.

 

Uniwersalne metody są...ale jak zawsze są uniwersalne, czyli do wszystkiego=niczego. To, co zrobić z plikiem, zależy od machiny drukującej. Jeżeli ludzie ją obsługujący nie robią wielkiej łaski że istnieją, to są w stanie podać podstawowe wytyczne n/t obróbki pod ich sprzęt.

 

Problemem może być jedna rzecz: profile kolorystyczne. Fajnie by było, gdyby mieć mniej więcej skalibrowany monitor. Albo chociaż zamówić próbny wydruk.

Ideałem by było, gdyby monitor był skalibrowany i byłby dostępny profil urządzenia drukującego - ale to oczywiście trochę przerost formy nad treścią...

Bo może się okazać, że na twoim monitorze jest fajnie, ale wydruk będzie miał np. zmienione odcienie, był ciemniejszy/jaśniejszy itp.

 

Ten plik prawdopodobnie jest 'materiałem prasowym' - stąd taka rozdzielczość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...