Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Colicab

Checklista przy zakupie samochodu

Rekomendowane odpowiedzi

Podprowadzam z forum4x4 liste rzeczy, ktore nalezy sprawdzic przy kupnie auta, może sie przyda kupujacym cztery kółka w przyszlosci: KLIK. Jakby nie dzialalo, dodaje zalacznik do posta (sorry, niezalogowani - log on lub konta zakladac :E). Może da sie uzupelnic o nowe punkty?

 

Edit - zrzynam jeszcze ponizszy material, bo na forum bez zalogowania nie widać. Mimo, że dotyczy terenówki, są zbieżności [ ŹRÓDŁO ]

 

1.Zastanowić się

2.Pojechać na przegląd na umówioną, zaufaną stacje diagnostyczną osobiście i problem z głowy a jak nie to wersja poniżej:

3.Sprawdzić papiery, przegląd, OC - jak auto nie ma przeglądu, nie jeździ to trzeba być super znawca, żeby w cos takiego wchodzić.

4.Jak ogólnie wygląda, silnik czy nie zalany, zarzygany olejem, mosty itp.

5.W przypadku Lada Niva jak wyglądają podłużnice pomiędzy przednim wzmocnieniem (przegrodą) a mocowaniem przedniego zawieszenia, często są podziurawione np. za przednim kołem, jednemu gostkowi wcisnąłem śrubokręt, ?troche? się wnerwił. Ale upierał się ze jest OK.

6.Obejrzeć ślady po naprawach, klepaniu na przednich podłużnicach, poprzeczce łączącej budę przed silnikiem, koniecznie podłogę w bagażniku (podnieść dywanik, z butlą na gaz jest gorzej).

7.Podnieść na podnośniku i sprawdzić kołem luzy na łożyskach, jak się obracają koła, co tam stuka w mostach? -przynajmniej tyle. Oczywiście najlepiej na wszystkich kołach.

8.Wyciągnąć bagnet, obejrzeć stan oleju, czy czasem nie emulsja, czy się nie błyszczy jak lakier ?metalik??

9.Teraz motorek uruchomić i posłuchać, przy rozruchu stanąć sobie za samochodem i popatrzeć co wyleci z rury, trochę dymku to nic, jeżeli samochód był zimny, ale później nie ma prawa nic zadymiać.

10.Koniecznie na benzynie, więcej słychać, musi równo pracować, lekko przygazować, ładnie rozrząd gra ?

11.Jak ma za wysokie wolne obroty ? uwaga, to może być celowy zabieg,

12.Auto ciepłe? No to niech właściciel sam spróbuje odjechać, raczej żwawo mocno zadymiło? a czarno czy jasnoniebiesko?

13.Teraz objazd, najpierw właściciel, a ty patrz co robi i słuchaj, oczywiście wszystkie biegi, przełożenia reduktora, sprawność blokady to raczej z podniesionymi kołami do góry. Przy załączonej blokadzie koła na osi muszą się obracać w tym samym kierunku jazdy, przy wyłączonej mechanizm różnicowy będzie powodował obracanie w przeciwnym kierunku. Analogicznie przy centralnym mechanizmie różnicowym.

14.No to teraz sam za kółko, najpierw szarpnąć kierownica lewo prawo - stuka? jakiś luz?

15.Ruszać ostrożnie, obserwować kierownice, drążki od zmiany biegów, jak drgają, może latają? Oczywiście próba drogowa, jakąś droga co najmniej szutrowa i przygazować co by zawieszenie popracowało.

16.Hamulce to w ogóle działają, nie znosi prawo ? lewo?

17.Przy szybkości ok 80-90 km/h sprawdzić czy reduktor nie ma tendencji do wyskoczenia z samochodu wraz z podłogą (drgania).

18.Czy nie dochodzą jakieś dziwne odgłosy z tylnego mostu.

19.Czy przy jeździe po asfalcie nie występują naprężenia miedzy mostami (można to wyczuć - nie powinna być słyszalna praca skrzynki rozdzielczej w czasie jazdy na wprost). To oczywiście przy stałym napędzie 4x4 np. Lada Niva

20.Sprawdzić (na parkingu) czy przy maksymalnym skręcie nie słychać odgłosów z przednich przegubów (świadczy o zużyciu wieloklinów i przegubów).

 

... i jeszcze na postoju:

21.sprawdzić czy wszystkie opony są identyczne (jeżeli nie są, to praktycznie nie da się sprawdzić skrzynki rozdzielczej, bo dochodzą naprężenia od różnych opon) i czy nie ma na nich śladów pocięcia przez karoserie.

22.Sprawdzić, czy przednie zawieszenie w ogóle się rusza i nie jest zapieczone (podnieść samochód za przód i za tył i zobaczyć jak na

to reaguje zawieszenie).

23.Sprawdzić blachę w dolnych narożnikach przedniej szyby - przeważnie tam są dziury i woda leje się do środka ? znowu Lada Niva, ale dotyczy również wielu innych samochodów.

24.Obejrzeć instalacje elektryczna, czy nie przypomina węzła gordyjskiego i dowiedzieć się o wszystkich "patentach" w elektryce.

 

 

A teraz z drugiej strony czym nie należy się przejmować.

-rdza na karoserii ? znacznie lepiej wiedziec co się kryje pod lakierem, niż kupić w stanie ?świeżo szpachlowanym?.

-skrzypieniem zawieszenia ? skrzypienie to nie jest oznaka zużycia elementów gumowych, polibuszy, raczej należy wysłuchiwać stuków, odgłosów skrzypienia popękanych blach :-/ ,

-ogólnym hałasem w środku - nawet jak jest to mercedes J

Na koniec należy jeszcze raz się zastanowić nad zakupem oglądanego egzemplarza.

trupcheck.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha, swietne, przy kazdym ogladaniu auta o czyms zapominam ale tez i wynajduje cos nowego do sprawdzenia w kolejnym aucie. A tak naprawde, to koniecznie trzeba zabrac ze soba kogos kto skutecznie bedzie chlodzil nasz zapal... najlepiej oddac mu kase przed wypadem :), zeby za wszelka cene samemu nie zdecydowac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja jechałem na oględziny aut to dawałem kasę bratu (akurat zawsze ze mną jeździł) :P Kilka razy musiał gasić mój zapał :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...