Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

da sie gdzies kupic konektor i piny do wewnętrznego usb?

 

te oryginale to grube buly strasznie niewiadomo po co, sprzedaja same przedluzki niby ale mnie potrzeba na wymiar i po drugiej stronie odrazu wlutowac do usb

 

premium_red_wire_usb_0fcw7.jpg

Edytowane przez duniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czym wyciąć otwory 120-140mm w plastiku 3mm? Co będzie lepsze?

 

1

2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie czymś takim, zwykłą otwornicą nie tnij, bo strzeli, zwłaszcza jeśli to pelxi. Wiertło stopniowe/stożkowe dobrze sobie radzi z wycinaniem większych dziur w plastiku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdź mi takie o rozmiarze 120mm :D Najlepiej to by było wyciąć laserem albo wodą. Ewentualnie na frezarce. Tylko pewnie żadna firma się nie podejmie albo będzie chciała jak za zborze. Otwory mają być we froncie FD MINI C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem, że chodzi o 120/140mm :E. W takiej sytuacji najlepiej wodą lub zwykłą obrabiarką. Jak masz dużo materiału, to możesz próbować zwykłą otwornicą, ale mi kilka razy plexi strzeliła w takiej sytuacji, trzeba bardzo uważać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem, że chodzi o 120/140mm :E. W takiej sytuacji najlepiej wodą lub zwykłą obrabiarką. Jak masz dużo materiału, to możesz próbować zwykłą otwornicą, ale mi kilka razy plexi strzeliła w takiej sytuacji, trzeba bardzo uważać.

myślałem jeszcze żeby brzeszczot wygiąć w okrąg i po prostu wyciąć ręcznie. tylko jak go dokładnie w wygiąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie mody można wykonać na CNC,precyzja wykonania ale i koszty.

Tu masz przykład jak po wycięciu na CNC to wygląda (front panel od Fractal Define S)

https://mnpctech.com/fractal-design-define-s/fractal-design-define-s-snowflake-replacement-front-bezel-plate.html

 

Laser odpada,tworzywa sztuczne tego rodzaju mają tendencję do zapalania się podczas cięcia laserem.

Wiem bo sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos wie jaka dokladnie gąbka jest uzywana w scythequiet drive?

 

jako ze nie moge kupic oryginalnego sqd zrobie wlasne na kilka dyskow naraz i bede miał z głowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos wie jaka dokladnie gąbka jest uzywana w scythequiet drive?

 

jako ze nie moge kupic oryginalnego sqd zrobie wlasne na kilka dyskow naraz i bede miał z głowy

a nie lepiej bitumboxa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej bitumboxa?

 

mialem takie cos w obudowie od napedu cd a w srodku mata bitumicza (ciezkie i gowno dawalo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kilka pytań z mojej strony przed powrotem do wodowania PC:

 

1. Plexi topy od EK pękają ? Jest możliwość , że pod wpływem ciśnienia coś się stanie z biegiem czasu czy to przekręcone gwinty / śruby ? Pytam ponieważ do tej pory miałem Swiftech GTZ , Supreme HF i Supreme EVO wszystkie oczywiście z acetalem i problemu nie było.

 

2. Pompa D5 PWM / DDC PWM od EK ma możliwość po ustawieniu pracy 100% czasu na 30% / 40% ? Nigdy nie bawiłem się wcześniej wentylatorami PWM ani też pompką. Rozumiem, że można tutaj ustawić stałą krzywą np 50% (tak jakby porównać to do 5-biegowej D5 pracującej na 3 biegu) ?

 

3. Phobya rozgałęziacz 3x 4pin PWM 60cm tym cudem rozumiem, że podłącze 3 wentyle na chłodnicę i z poziomu biosu mogę ustawić dowolną prędkość rpm ?

 

4. Phobya rozgałęziacz 4Pin PWM na 4Pin PWM & 4Pin Molex 50cm tutaj mnie ciekawi jedna rzecz... mianowicie podłączenie do płyty i z płyty zasili ten kabel pompkę D5 molexem + 4pin PWM do kontroli obrotów ? czy też lepiej podłączyć zasilanie molex bezpośrednio od zasilacza ?

 

To na ten moment tyle, zawsze lepiej zapytać niż później improwizować :E będę wdzięczny za wszelkie uwagi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wszystkie topy z pelxi pękną (pojawi się pajączek) jeśli zbyt mocno dokręcisz złączki, trzeba na to uważać i tyle. Dokręcasz rękami, nigdy przy pomocy jakiegoś narzędzia.

2. Dynamiczna regulacja obrotów pompki nie ma sensu, ponieważ przepływ, powyżej pewnej wartości, nie wpływa na temperatury. Ustawiasz obroty raz tak, żeby Cię nie wkurzały i po sprawie.

3. Podłączasz 3 wentylatory pod taki splitter i normalnie ustawiasz sobie krzywą zależności obrotów od temperatury, czy to z poziomu BIOSu czy dedykowanego programu. O ile oczywiście header pod który podłączasz taki rozgałęźnik ma możliwości regulacji obrotów.

4. Daj link do tego rozgałęziacza, bo nie bardzo rozumiem. Chyba, że chodzi Ci o coś takiego. Generalnie to nie wiem co chcesz osiągnąć. D5 w wersji PWM ma dwa kable - jeden to zasilanie prosto z Molexa z zasilacza, a drugi 4-pin PWM gdzie są dwa przewody - tacho (odczyt obrotów) oraz PWM. Ten kabel podpinasz pod mobo i możesz wtedy sterować pompą poprzez zmianę sygnału PWM, tak samo jak wentylatorami. Pompa nie może być zasilana z płyty, ponieważ ciągnie na tyle dużo prądu, że upali złącze.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zawisztheblack

 

3. Miałem na myśli podłączenie pod gniazdo PWM na płycie głównej. Nie ma problemu z zasileniem 3/4 wentylatorów przez jednego gniazdo PWM na mobo (ciekawi mnie ile takie gniazdo jest w ten sposób w stanie zasilić wentylatorów) ?

 

4. Trafiłeś w sedno. Chodziło mi o to czy jeden kabel załatwi sprawę podłączenia zasilania + kontrola z PWM. Miałem obawy o te 20-30 W z PWM i tak myślałem, ze PWM tego nie uciągnie :E

 

Co do kontroli obrotów właśnie chodziło mi o to żeby ustawić pompkę na 30% przez cały czas bez względu na temperaturę CPU/cieczy/stress/idle. Natomiast co do kontroli wentylatorów przez PWM to najlepiej ustawić krzywą względem temp. CPU ? i wtedy na płycie gniazdko PWM trzeba podłączyć pod to dedykowane od chłodzenia procesora czy może być inne dowolne PWM na płycie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wentylatorach nie-LEDowych spokojnie z 5-6 śmigieł można pod jeden header podłączyć (mowa o normalnych wentylatorach, a nie jakichś bestiach typu Delta). Przy bling-bling RGB nie podłączałbym więcej niż 3-4 (przy uber bling-bling jak TB.Vegas po jednym). Trzeba sprawdzać pobór mocy danego wentylatora, dane takie zazwyczaj podaje producent. Większość gniazd wentylatorowych na płytach daje 1A czyli 12W przy 12V. Generalnie są też splittery, które mają zasilanie bezpośrednio z zasilacza poprzez złącze SATA lub MOLEX, a z płyty głównej idzie tylko sygnał PWM, wtedy możesz podłączyć tyle wentylatorów ile chcesz.

 

Większość mobo nie daje innej możliwości niż ustawienie krzywej względem temperatury CPU. Splitter podłączasz w zasadzie pod dowolne gniazdo, które ma sterowanie. Zazwyczaj płyty umożliwiają regulację obrotów względem temperatury CPU praktycznie na każdym headerze, ale ot już trzeba w BIOSie sprawdzić.

 

Generalnie najlepszym rozwiązaniem przy LC jest regulacja obrotów względem temperatury cieczy układu, a nie temperatury podzespołów, ale to wymaga zabawy z czujnikiem temperatury cieczy oraz płyty głównej, która umożliwia podpięcie takiego czujnika, a niewiele mobo ma taką opcję. Trzeba wtedy kupować dodatkowe kontrolery typu Aquaero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio popularne w płytach są złącza 1,5A i 2,0A. Dedykowane pod AIO gdzie pompka (5Wat, nie 23Waty jak D5) jest zasilana razem średnio z 2-3 wentylatorami.

 

Co do sterowania wentylatorami w zależności od temperatury cieczy, potrzeba do tego płyty głównej Asusa lub Gigabyte. Ale też nie każda. Musi mieć wejście na czujnik temperatury.

 

Przykładowo x470 Gaming7 ma aż 3 czujniki w zestawie z płytą. Można w biosie sterować wentylami w zależności od temperatur tych czujników zamiast np rdzenia CPU, na którym temperatury skaczą kilkadziesiąt stopni ot tak a płyn w układzie może być ciągle zimny. Wówczas pałowanie wentylatorów i tak nic nie zmieni prócz hałasu i ich nerwowej pracy :) Sterując od temperatury cieczy masz stopniowe wzrosty RPM tak jak sobie ustawisz na krzywej.

 

 

Twoja płyta jest akurat trochę zamieszana:

https://www.asus.com/pl/Motherboards/MAXIMUS-VIII-HERO/

 

Masz miejsce na jeden czujnik temperatury w standardzie. Dodatkowo możesz podpiąć jeszcze 3 zewnętrzne czujniki po dokupieniu karty rozszerzającej.

Na pewno lepiej kupić tą kartę rozszerzającą niż jakieś różne splitery.

 

Ta karta rozszerzeń pasowała by również do innych płyt. Np z370 Asusa.

Niestety jak każda karta rozszerzeń pewnie prędzej czy później zostanie porzucona. Nie łączy się tego jak Aquaero przez USB tylko jakiś autorski 5pin.

 

EDIT:

Z390 dalej ma wsparcie tej karty rozszerzeń. Czyli warto bo to 1/10 ceny Aquaero, chociaż przywiązuje do marki ;)

https://www.asus.com/us/Motherboards/ROG-MAXIMUS-XI-FORMULA/specifications/

 

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813995054

https://www.asus.com/us/Motherboard-Accessory/FAN-EXTENSION-CARD/

 

https://www.asus.com/us/Motherboard-Accessory/FAN-EXTENSION-CARD/specifications/

 

 

Tutaj masz jeszcze alternatywę dla dedykowanego panelu Asusa i Aquaero

 

Corsair Fan Commander Pro.

https://www.komputronik.pl/product/387862/corsair-commander-pro.html

Wbudowany spliter na 6 wentyli. 4 Czujniki temperatury. Spliter USB wewnętrznego. Dwa kanały ledów. I oczywiście bardzo przyjemny soft. Przykładowo moja pompkę i wentyle ustawiam na wybraną wartość RPM. Nie interesują mnie procenty, napięcia ani model/rodzaj urządzenia podpiętego do jednego z 6 wyjść. Wpisuję RPM jaki chcę mieć na dowolnym wyjściu i tyle mam. Uzależniam to od dowolnego czujnika temperatury w komputerze (GPU, zewnętrzne na kablach Corsaira, CPU, VRM itp). Chwalę to sobie chociaż nie mam porównania do Aquaero. Ale sterowanie które miałem na płytach było namiastką tego jak działa Corsair Commander.

 

rog_performance_3.png

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje Panowie :thumbup: . Zamówienie już poszło, zobaczę co się da ugrać bez aquero. Miało być budżetowo a wyszło 2k :E bez bloku na cpu. Póki co zwoduje tylko cpu. Jak coś tam poskładam to dam znać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś na forum próbował chłodzić kompa schładzaczem do akwarium typu Hailea HC500A?

Wydaje się to być lepsze rozwiązanie niż zakup kilku chłodnic, masy wentylatorów i wielkiej obudowy. Zawsze stała zadana temp. cieczy nawet w letnie upały. Można użyć higrometru i obliczyć temp. punktu rosy żeby się nie pojawiła kondensacja. Wady to głośność samego urządzenia (można poprowadzić przewody do innego pomieszczenia), dość duży pobór prądu i potrzeba wielkiego rezerwuaru (20-30l) żeby schładzacz ciągle się nie wł. i wył.co skraca jego żywotność. Ciekawe czy jedna pompka D5 zapewniłaby odpowiedni przepływ przy chłodzeniu CPU i jednego GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodziarki akwariowe Hailea to raczej kosztowna opcja bo prądu rocznie pożreć to potrafi

głośność pracy i przymus wywalenia chłodziarki do drugiego pomieszczenia też kłopotliwe

więc poza układami superpower LC z kilkoma GPU i ostrym OC gdzie jest przymus ich stosowania

nikt w to się nie pakuje.

 

Przy chłodzeniu CPU i jednego GPU i to mocno podkręconego zestawu w Hexgear R80

(set CPU 14-core 4.7GHz all cores + Titan X Pascal)

dwie chłodnice 480mm na luzie to ogarniają.

 

Przy prostym układzie z jednym GPU+CPU pompa D5 to ogarnie

ale jakoś nikt na forum nie wyrywa się do takiego setu LC z chłodziarką Hailea

bo wtedy było by info jaki to koszt rocznej pracy generuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta chłodziarka też zbyt cicha nie jest, coś za coś. One sama też musi być chłodzona.

No i jeżeli ktoś już dopuszcza opcję stosowania zewnętrznego urządzenia podpiętego wężem do obudowy, to równie dobrze może dać chłodnicę 9x120 / 4x 180 / 9x140, jedną z tych dużych kwadratowych, i dostanie naprawdę wystarczającą wydajność do chłodzenia wszystkiego, stosunkowo niski opór dla pompy, i cisza. Polecam takie rozwiązanie, u mnie już pół roku chodzi phobya 1080 z pompą d5, 0 problemów, rewelacyjna temperatura wody.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...