Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

stefanik

Samsung R522

Rekomendowane odpowiedzi

1. Wstęp

 

Witam,

Chciałbym Wam po krótce przedstawić skromną recenzję mojego nowego nabytku. Jest nim tytułowy Samsung R522.

Sprzęt zakupiłem w słynnej już na całą Polskę promocję sklepu Euro Rtv Agd, w atrakcyjnej cenie 2490zł brutto, w bardzo wydajnej konfiguracji z zainstalowanym już Windows 7. Uruchomiona była przedsprzedaż, a w dniu premiery nowego windowsa do zakupu dodawano torbę oraz grę FIFA 09(10?) gratis.

Niestety nie załapałem się na to cudo, sprzęt zakupiłem w drugim rzucie promocji tj. po 02.11 już bez wymienionych wcześniej gratisów. Sprzęt rozszedł się jak ciepłe bułeczki, co wcale nie dziwi.

 

2. Pierwsze wrażenie

 

Laptop dostajemy w twardym kartonowym pudełku, z wygodną plastikową ale i solidną rączką, dzięki czemu transport produktu jest wygodny, łatwy i co najważniejsze bezpieczny. Po przecięciu firmowych taśm Samsunga i otwarciu kartonu, naszym oczom ukazuje się pudełko z zasilaczem i baterią, dopiero po jego wyjęciu widzimy szczelnie zabezpieczonego w styropianowe osłony notebooka zawiniętego w jakiś ?worek? ochronny. Po usunięciu zabezpieczeń i wyjęciu laptopa z worka, widzimy bohatera recenzji.

Samsung. R522. Pierwsze odczucie? Leciutki, cały obklejony przeźroczystymi foliami ochronnymi. Folię na klapie matrycy zostawiam, dopóki sama nie odlezie nie będę musiał czyścić obudowy z odcisków palców.

Otwieram klapę. Trzymam jednym palcem spód a drugą ręką ciągnę za klapę. Czuję dobrze wywarzony opór, zawiasy chodzą tak, jak lubię, czyli nie chybota się klapa, a ekran zostaje zawsze w tym miejscu w którym chcę, solidnie i sztywno. Z czasem na pewno zawiasy się wyrobią w pewnym stopniu od ciągłego otwierania i zamykania, ale jak na razie jest super. W końcu każdy wie jak ważne jest pierwsze wrażenie.

Zdziwił mnie brak folii na ekranie, natomiast od razu oderwałem tą zabezpieczającą gładzik oraz ten obszar, na którym opieramy dłonie podczas pisania na klawiaturze. Jest jeszcze jedna, informująca o danych technicznych sprzętu, w okropnym oczo*ebnym pomarańczu. Wywalam bez zahamowań.

Jaka moja ocena na 1 kontakt? Zdecydowanie zdjęcia by Samsung są okropne w porównaniu z tym, jak notebook naprawdę się prezentuje. Wygląda zdecydowanie lepiej, nowocześnie, wręcz dynamicznie ;) bardzo stylowe jest wykończenie na wzór szczotkowanego aluminium. Może Samsung powinien bardziej przyłożyć się do wizualnego promowania swoich produktów? Teraz 1 ocena merytoryczna: solidny, nic nie zatrzeszczało przy wyciąganiu z pudełka przy chwytaniu za rogi tak samo. Zwarta obudowa, wykonany tak, jak ma być, przyjemne materiały w dotyku, brak ostrych rogów, dobre spasowanie. Ugina się jedynie zewnętrzna pokrywa matrycy, tam gdzie jest napis Samsung, przy dotyku palcem i dociskaniu zauważalne jest ugięcie.

 

3. Rejestracja Windows

 

Przebiegła bez żadnych problemów, wszystko jest intuicyjne i domyślne. Najnowszy Windows wydaje się być naprawdę dopracowany, a że sprzęt jest wydajny to instalacja przebiegła sprawnie i szybko.

Tyczy się to zarówno dokończenia instalacji Windowsa jak i samsungowego oprogramowania, tworzenia partycji na dysku oraz obrazu świeżutkiego dysku i kopii zapasowej, które posłużą nam potem do przywrócenia systemu (oby jak najrzadziej!).

 

4. Specyfikacja sprzętu:

 

16323512.th.jpg

 

Kod producenta

Samsung NP-R522-JS01PL

Procesor

Producent Intel? Rodzaj procesora Core? 2 Duo

Model procesora T6500, FSB 800 MHz

Częstotliwość taktowania 2,1 GHz

Pamięć podręczna CACHE L2: 2 MB

Ekran

Przekątna ekranu 15,6 cala

Maksymalna rozdzielczość WXGA 1366 x 768 (16:9)

Typ matrycy świecąca

Podświetlenie LED

Pamięć operacyjna

Pamięć RAM 3072 MB 800MHz

Typ pamięci DDR2

Możliwość rozszerzenia do 4096 MB

Dysk twardy

Model Smsung HM320II

Pojemność 320 GB

Typ podłączenia SATA

Napęd

Super Multi DVD+/-RW/RAM

Czytnik kart pamięci 3 w 1 SD, SDHC, MMC

Karta graficzna

ATI? Radeon HD4650

Pamięć karty graficznej 1024 MB GDDR3

Dźwięk

Karta dźwiękowa zintegrowana

Wbudowane głośniki 2

Wbudowany mikrofon tak

Kamera

Wbudowana kamera

Rozdzielczość kamery 1,3 mln pikseli

Komunikacja

Karta sieciowa 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet

Karta bezprzewodowa (WiFi) 802.11b/g/n

Złącza

Złącze USB 2.0 (4 złącza)

Złącze ExpressCard 34

Złącze ExpressCard 54

Złącze E-SATA

Wyjście HDMI

Wyjście VGA

Wyjście liniowe audio

Wejście do mikrofonu

Urządzenie wskazujące

TouchPad

Parametry fizyczne

Maksymalny czas pracy na baterii 3 h

Wysokość 31 - 37 mm Szerokość 376 mm Głębokość 256 mm Waga 2,55 kg

Oprogramowanie

System operacyjny Windows 7 Home Premium 32bit

Dodatkowe oprogramowanie

Office Professional 2007 (free 60-day trial)

Adobe Acrobat Reader

Cyberlink DVD Suite

Wyposażenie

akumulator

instrukcja obsługi

zasilacz

Gwarancja

Gwarancja 24 miesiące door to door

Gwarancja międzynarodowa

 

Szczegóły matrycy:

ev4.th.jpg

 

Szczegóły pamięci RAM:

ev3.th.jpg

ev2p.th.jpg

 

5. Zdjęcia

 

20413417.th.jpg

 

64033457.th.jpg

 

46943145.th.jpg

 

25134683.th.jpg

 

83166669.th.jpg

 

40644815.th.jpg

 

6.Testy syntetyczne:

 

3dMark06:

 

Wynik całkowity: 6932

 

SM2.0 Score: 2660

 

HDR/SM3.0 Score: 3432

 

CPU Score 1838

 

3dm3u.th.jpg

 

Furmark:

 

Score: 2433

 

FPS:

min= 34

max= 60

avg= 41

 

furi.th.jpg

 

Cinbench R10:

 

Rendering (1CPU): 2267 cb-cpu

 

Rendering (xCPU): 4286 cb-cpu

 

Multiprocessor speedup: 1.89x

 

OpenGl standard: 4510 cb-gfx

 

cini.th.jpg

 

SuperPi:

 

próba1M: 24,975sek

 

spiam.th.jpg

 

Kopiowanie z pendrive Kingston Data Traveler 2Gb na dysk:

 

copyvp.th.jpg

 

Klasyfikacja wydajności według sytemu Windows 7: 5.6

 

wyd1z.th.jpg

 

wydw.th.jpg

 

 

Poszczególne testy z programu Everest:

 

Odczyt z pamięci: 5777MB/sek

ev5e.th.jpg

 

Zapis do pamięci: 4240MB/sek

ev6.th.jpg

 

Memory copy: 4462MB/sek

ev7n.th.jpg

 

Czas oczekiwania pamięci: 81,8ns

ev8.th.jpg

 

CPU Queen: 8878

ev9f.th.jpg

 

CPU PhotoWorxx: 7290

ev10.th.jpg

 

CPU ZLib: 27094KB/sek

ev11.th.jpg

 

CPU AES: 7805

ev12.th.jpg

 

FPU Julia: 3889

ev13.th.jpg

 

FPU Mandel: 1991

ev14.th.jpg

 

FPU SinJulia: 1034

ev15.th.jpg

 

 

7.Obudowa

img6885.th.jpg

 

img6887.th.jpg

 

img6888.th.jpg

 

img6889.th.jpg

 

img6890.th.jpg

 

Samsung w tym modelu zastosował ciekawy pomysł na wykończenie laptopa. Otóż na pierwszy rzut oka R522 postawiony na półce sklepowej nie wyróżnia się zbytnio z tłumu, jego design jest skromny lecz gustowny. A to moim zdaniem ogromna zaleta. Mam dość obrzydliwych połyskliwych obudów w kwiaty a'la HP czy istne lustro w wykonaniu Toshiby. Samsung wybrał kompromis, między stonowanym a zarazem bardzo praktycznym wnętrzem laptopa, a nie odstającą o 180 stopni mody na niematowy wygląd zewnętrzny. Jednak jest różnica między tym laptopem a pozostałymi, gdyż nie świeci się jak przysłowiowe psu jaja, choć oczywiście odcisków palców na całej klapie zewnętrznej możemy się spodziewać po paru minutach użytkowania. Obudowa jest lakierowana, śliska, lekko połyskująca, głęboko czarna, bardzo elegancki styl. Wnętrze wykonane jest z dużo bardziej matowego materiału, przypominającego szczotkowane aluminium. Jest ono bardzo efektowne ale i rzadko spotykane, oraz co ważne bardzo praktyczne, gdyż odciski palców można pozostawić tu z dużym trudem. Jedynie centymetrowa ramka wokół klawiatury jest z błyszczącego śliskiego plastiku. Dioda power świeci delikatnie, przyjemnym lekkim odcieniem niebieskiego a w połączeniu z niebieskim podświetleniem gładzika, diodami technicznymi i wszechobecną głęboką czernią ze szczotkowanym aluminium, wygląda ekscytująco.

 

Obudowa jest sztywna, zwarta, nie ugina się, nie trzeszczy, nic nie wystaje, nie ma szpar ani niedoróbek. Jedynie z zewnątrz ugina się pokrywa matrycy pod naciskiem palca. Rozmieszczenie portów i gniazd jest bardzo wygodne poza 2 portami USB z prawej strony. Kabel zasilający jest długi, zasilacz nie jest duży ani ciężki, nie przegrzewa się, posiada diodę sygnalizującą pracę.

 

8.Użytkowanie

 

Matryca:

img6898e.th.jpg

 

Jest oczywiście świecąca, i to jak lusterko. Podświetlona technologią LED. Pierwszy raz stykam się z tym rozwiązaniem i jedno co mogę powiedzieć, że jak na razie nie widzę żadnych różnic poza taką, że obraz jest dużo jaśniejszy i żywszy, ale nie wiem czy to zasługa LED, czy też zastosowana matryca w tym modelu jest po prostu dobra. Oczywiście nie mówię tu o kątach widzenia, bo te jak każdy wie są jakie są i inne nie będą. Zupełny standard w tym typie matryc. Jednak jeśli chodzi o kolory to są żywe, wyraźne, nie przesycone, nie biją po oczach ich barwa jest bardzo przyjemna dla oczu i nawet po dłuższej pracy przy komputerze nie odczuwa się nadmiernego zmęczenia oczu.

 

Klawiatura:

img6895f.th.jpg

 

69801639.th.jpg

 

Jest to jakiś ?nowy typ? klawiatury, tzn każda jest szersza na dole a węższa u góry, przez co przestrzeń między klawiszami została zmniejszona do minimum, dzięki czemu kurz nie jest tak uciążliwy oraz drobne paprochy. Podobno klawiatura jest też wodoszczelna, do 100ml płyny. Czy dotyczy to czystej wody czy słodzonych napojów tego nie wiem, i nie chcę wiedzieć, bo nie mam zamiaru nigdy korzystać z tej ?funkcji?, bo jak każdy porządny komputerowiec wie, w pobliżu takiego sprzętu nie spożywa się napojów oraz pokarmu :P Pisanie na klawiaturze jest bardzo przyjemne. Jest cichutka, wygodnie się wciska klawisze, miękko ale musisz użyć odpowiedniej ?siły?. To bardzo ważne, bo przez to, nie wciska się omyłkowo niepotrzebnych klawiszy. Klawiatura nie ugina się znacznie, w porównaniu do HP Dv 6000 powiem, żen nie ugina się wcale. Jest sztywna i równa. Jedyne zastrzeżenia mogę mieć jedynie co do spacji, która wydaje się trochę sflaczała. Nie rozumiem też, po co obok strzałek upchnęli drugi przycisk Fn. Kwestia przyzwyczajenia, choć tak zawsze korzystam z lewego Fn, który wydaję mi się być zamieniony kolejnością z przyciskiem Windows.

 

Gładzik:

56098437.th.jpg

 

Jego obwód podświetlony jest na niebiesko również diodami LED. Wygląda to bardzo efektownie i przyjemnie. Gdy zgaszone jest światło, intensywność podświetlenia nie przeszkadza i nie rozprasza uwagi. Jest odpowiednia. Gdy nie używamy gładzika dłużej niż 30sek, podświetlenie wyłącza się. Można ustawić stałe podświetlenie w biosie. Sama praca na gładziku nie sprawia trudności, jednak ja nigdy nie byłem przekonany do tego typu rozwiązań i pracuję na myszce. Wiadomo, w czasie podróży jest inaczej i wtedy na pewno gładzik spisze się odpowiednio, ponieważ jest precyzyjny, powierzchnia jest miła w dotyku, pasek przewijania działa bez zarzutu. Jednak moim zdaniem powierzchnia gładzika jest za mała, przydałoby się więcej o 2cm na każdym z boków. Przyciski gładzika są jedną belką, na jej środku przestrzeń jest nieaktywna. Belka działa dobrze jej klikanie jest również ciche i nie rozprasza uwagi jak w niektórych laptopach, co jest irytujące.

 

Napęd dvd:

 

Korzystałem z niego zaledwie raz, przy instalowaniu Cyberlink DVD dołączonego do zestawu, zastartował od razu po zasunięciu tacki i szybko wczytał płytę, wydając przy tym odgłos zupełnie akceptowalny, nie wybijający się niczym z tłumu na plus czy minus. Tacka jest sztywna, dobrze zamocowana, wysuwa się z odpowiednim ?oporem? tak samo I ze wsuwaniem, nie ma obawy o urwanie tacki.

 

Dysk twardy:

hdd1x.th.jpg

 

Nie chcę skłamać ale naprawdę chyba ani razu go jeszcze nie usłyszałem. Temperatura w idle 24 stopnie, a podczas maksymalnego obciążenia w teście HDTune 35 stopnie Celsjusza. Transfery jakie zapewnia dysk są w zupełności satysfakcjonujące do zastosowań biuro/Internet/gry/filmy. Oczywiście zmiana dysku na szybszy 7200obr czy też SSD uskrzydliło by cały sprzęt we wszystkich benchmarkach jak i w użytkowaniu codziennym, ale jak na razie jest absolutnie wystarczający. Może kiedyś nastąpi zmiana :)

 

Praca na komputerze:

 

Sprzęt zapewnia bardzo wysoką wydajność i wydaje mi się, że ma zapas mocy spokojnie na 3 lata. Teraz postęp (a właściwie wymagania oprogramowań i gier)nie jest już tak szybki jak dekadę temu, teraz sprzęt tego pokroju wydajnościowo spokojnie będzie służył do multimedialnych zastosowań na 2-3 lata. Windows działa gibko i smukle, można powiedzieć, że wygina śmiało ciało :) nic nie muli, nie przycina, nie zwalnia, dysk też nie pracuje tak jak na viście, że czasami pracował non stop po parę minut nawet w idle. Tego tutaj zjawiska nie uświadczymy. Do zasięgu wifi też nie mam żadnych zastrzeżeń, nie przerywa zasięgu, odbiera przez grube ściany i potężne stropy żelbetowe piętro niżej. Przyjemna matryca cieszy oko, jakość i wykonanie obudowy tak samo, precyzja klawiatury i gładzika pozwala na wygodną i szybką pracę. Dźwięk za to nie rozpieszcza, powiedziałbym, że jest bardzo przeciętny, konkurencja poszła w tej kwestii zdecydowanie dalej (porównanie do Asus M51VR). A systemy 2+1 czyli z subwooferem na pewno nokautują ten zastosowany w Samsungu. Wadą jest też umieszczenie dwóch portów USB po prawej stronie obudowy, w orientacji pionowej, jeden pod drugim, co w przypadku szerszych urządzeń, uniemożliwia korzystania z 2 portów jednocześnie.

 

Temperatura:

 

Notebook w idle, podczas pracy w aplikacjach biurowych i przy przeglądaniu Internetu oraz oglądaniu filmów, cały czas wykazuje taką samą temperaturę na całej powierzchni komputera. Nic się nie grzeje, żaden fragment obudowy nie jest cieplejszy od pozostałych. system chłodzenia jest bardzo cichy I skuteczny, choć wręcz niesłyszalny. Dopiero po uruchomieniu aplikacji wymagających siły karty graficznej zaczyna robić się ciepło w lewym górnym rogu obudowy. Są tam wyloty wentylacyjne i ciepło generowane przez bardzo wydajną kartę graficzną HD4650 1Gb Gddr3 wyczuwalnie nagrzewa ten fragment obudowy. Jednak w moim odczuciu i tak jest to niska temperatura w porównaniu do wymienionego już wcześniej przeze mnie HP DV 6000 (T8400, GF 8400M GS), a przecież wydajność oferowana przez te dwie karty graficzne jak wiecie jest nieporównywalna. Temperatura obudowy jest w zupełnej normie w tej klasie wydajnościowej sprzętu nawet podczas długiego grania. System chłodzenia wykazuje się dużą wydajnością, podczas obciążenia maksymalnego grafiki dobrze odprowadza ciepło na zewnątrz. Ucinam tym wszelkie spekulacje jakoby R522 parzył :E na zdrowy rozum, jeśli jest zainstalowana tak wydajna karta graficzna, to jakieś ciepło generować musi prawda?

 

Temperatury poszczególnych podzespołów w idle wg Everest:

ev1v.th.jpg

 

Temperatura procesora (39*C) i karty graficznej (45*C) w idle wg programu CoreTemp oraz GPU-Z:

ev17.th.jpg

 

Temperatura procesora podczas katowania Orthosem (max 61*C):

ev16.th.jpg

Temperatura karty graficznej (max 85*C) oraz procesora (max 68*C) podczas katowania w Furmark (wynik min=34 max=60 avg=41):

ev18.th.jpg

 

Tak ta temperatura rozkłada się na wuczuwalne ciepło obudowy: tempc.th.jpg

 

Bateria:

 

Jeszcze nie skalibrowałem ani nie testowałem zbyt długo, po jakimś czasie uzupełnię ten dział.

 

 

 

9. GRY

 

Race Driver Grid:

 

grid-logo.jpg

 

USTAWIENIA 1:

grid2009111210453055.th.jpg

 

FPS:

min= 33

max= 64

avg= 47

 

FILMIK mojego autorstwa, w lewym górnym rogu liczący fps'y fraps:

 

USTAWIENIA 2:

Wszystko na HIGH 4xMSAA (reflections niedostępne wyżej niż medium)

 

FPS:

min= 32

max= 59

avg= 43

 

FILMIK mojego autorstwa, w lewym górnym rogu liczący fps'y fraps:

 

 

Need for speed Shift:

 

172hh_NfS_Shift_logo.jpg

 

Wszystko na MAX, 4xAA:

 

FPS:

min= 22

max= 43

avg= 30

(a mówią wszyscy, że nie da się grać na ATI bo jest gra zrobiona pod GeForce, a tu proszę takie ustawienia duże i to na laptopie za 2.5tys a śmiga jak złoto, choć oczywiście czekamy na patch poprawiający wydajność na ATI ;) )

 

FILMIK mojego autorstwa, w prawym górnym rogu liczący fps'y fraps:

 

 

Grand Theft Auto IV:

 

gta4_logo_white_425px.jpg

 

Ustawienia: wszystko HIGH, tekstury Medium.

 

Wbudowany benchmark: AVG FPS 31

 

Fraps:

max- 53

avg- 28

min- 17

 

FILMIKI mojego autorstwa, w prawym górnym rogu liczący fps'y fraps:

 

 

 

Colin McRae Dirt 2:

 

dirt2logo.jpg

 

Ustawienia: wszystko HIGH, MSAAx4 (bez żadnych hot fixów i patchy, są problemy z obsługą ATI pod tą grą trasznie tnie w menu, test na czystej instalce bez ulepszaczy)

 

Fraps:

max- 42

avg- 33

min- 24

FILMIK mojego autorstwa, w prawym górnym rogu liczący fps'y fraps:

 

 

COD6: Modern Warfare 2:

 

cod6%20logo.jpg

 

Ustawienia: wszystko HIGH, AAx2

 

Fraps:

max- 89

avg- 64

min- 37

FILMIKI mojego autorstwa, w prawym górnym rogu liczący fps'y fraps:

 

 

 

 

CRYSIS WARHEAD:

 

171xi_crysis_warhead_logo.jpg

 

Ustawienia: 1280x768, wszystko HIGH

 

Fraps:

max- 42

avg- 22

min- 14

 

FILMIK mojego autorstwa, w prawym górnym rogu liczący fps'y fraps:

 

 

10. Podsumowanie:

 

Plusy:

-bardzo wydajna konfiguracja niedostępna u konkurencji w podobnej cenie

-jakość i solidność wykonania

-sztywność obudowy

-wydajny i cichy system chłodzenia i odprowadzania ciepa

-skromne lecz nienaganne wzornictwo

-bogate wyposażenie w zlącza zewnętrzne

-wygodna nieuginająca się klawiatura, wodoszczelna do 100ml plynu

-niska waga

-porządne dobrze trzymające klapę zawiasy

-jasna matryca żywo odzwierciedlająca kolory

-silny odbiornik sygnau wifi

 

Minusy:

-uginająca się pokrywa matrycy na zewnątrz od nacisku palca

-w ekstremalnym stresie karty graficznej nagrzewający się lewy górny fragment obudowy

-brak czytnika linii papilarnych

-umiejscowienie w niedostatecznej odległości od siebie 2 portów USB w orientacji pionowej po prawej stronie obudowy

-tragiczna jak dla mnie jakość dźwięku z wbudowanych głośników

-brak bluetooth

 

Wszystkie uwagi proszę kierować do mnie w tym wątku oraz propozycje testów lub o co uzupełnić recenzję także, każda opinia mile widziana. Mam nadzieję, że przekonałem tych nieprzekonanych, bo ja też miałem wątpliwości co do zakupu laptopa marki Samsung (bardziej telewizory czy inny sprzęt ale nie laptopy :P ), jednak zostałem przekonany merytorycznymi argumentami i nie żałuję, sprzęt jak za tę cenę świetny, wydajny, solidny oraz bardzo elegancki. Mam nadzieję, że będzie mi służył bezawaryjnie latami, czego sobie i Wam obecnym i przyszłym użytkownikom Samsunga oraz jego konkurencji życzę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pozwolę sobie uzupełnić tą recenzję o porównanie do bliźniaczej wersji R522-AS02PL. Do różnic należą:

 

- cena (3999zł)

- napęd BR combo

- procesor Intel Core 2 Duo P8700

- 4 GB DDR2 800MHz

- HDD 500GB (jednak w modelu, który miałem okazję testować znajdował się dysk Seagate'a).

 

Pozostałe elementy są raczej identyczne.

 

Poniżej wyniki dla 3DMarka 2006:

 

Score: 7283pkt

CPU Score: 2308

SM 2.0 Score: 2672

SM 3.0 Score:3436

 

Jak widać różnice są w wydajności procesora, co przekłada się trochę na ogólną wydajność.

 

HD Tach wskazuje na zbliżoną wydajność HDD - Seagate ma avg na poziomie ~61MB/s. HD Tune potwierdza te pomiary.

 

W razie pytań mogę zrobić kolejne porównania, jednak wersja opisana w tej recenzji w cenie 2490zł (taka jest w Euro) jest bardzo opłacalnym zakupem jeśli szukamy kompromisu między ceną a wydajną maszyną - HD4650 to na prawdę niezła karta.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiająco małą różnica w wydajności między Twoim P8700 a moim T6500, natomiast różnica w cenie kosmiczna :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znakomita recenzja, naprawdę zwracam honor, praktycznie przekonałeś mnie ją do kupna tego laptopa, a byłem zdecydowany na innego, 800zł droższego lenovo y550(jak to dobrze że się wstrzymałem:). Pozdrawiam gorąco:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie zrobiona recenzja, dzisiaj jade po swoja sztuke :P Tez na poczatku bylem srednio przekonany co do samsunga jako producenta laptopow, ale po wielu pozytywnych opiniach jednak sie zdecydowalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'szał ciał' - co to ma do recenzji notebooka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co Twój post wnosi do tematu?

Czy moja sygnaturka Cie obraża? Ogranicza Twoje swobody i wolności obywatelskie? Dyskryminuje religijnie? Nie. Jest niezgodna z regulaminem? Wydaję mi się, że nie, jeśli tak, to ją zmienię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już Samsunga od kilku dni i muszę się zgodzić ze stefanik'iem w 100%

 

Polecam ten model :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recka w porządku, czysto i rzetelnie wszystko przedstawiłeś. Gdybym tylko potrzebował laptopa, wiem co bym kupił. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem dział GRY.

Jako pierwsza przetestowana została gra Race Driver Grid. Umieściłem filmik z gameplay'em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie. Czy wam też tak trochę jakby zasilacz piszczy? Jest to tylko słyszalne gdy przyłożę ucho do niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przyłożę ucho to coś jakby słyszę, ale to trzeba być chyba nienormalnym żeby tak sprawdzać :P przecież każde urządzenie jakieś tam dźwięki wydaje.

 

Dodałem filmik z kolejnej gry, jest nią NFS SHIFT.

 

Enjoy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W gta 4 więcej po tyłku dostaje procesor niż grafika, której temperatura oscyluje w granicach ~70*C.

Temp procesora max 62*C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą zainstalowałem GTA IV. U kolegi w filmiku wszystko pięknie na najwyższych a u mnie na samsungu R522 tie nawet na LOW. Np jak jade autem jest ok ale jak skręcam na szczałkach a jak na A i D to w momencie skrętu tnie. Dodam, że lapka mam od zeszłej soboty nie instalowałem żadnych nowych sterów itp. A może nowe sterowniki do karty graficznej rozwiążą problem? Jak myślicie?

 

Już wiem dokładnie co jest nie tak. Mam textury na medium i jedno na High i tnie tylko wtedy gdy operuję przyciskami A,S,W,D. Wiecie jak rozwiąza ten problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluje patch 1.0.3.0 podobno zwiększa wydajność, ja go posiadam.

 

Poza tym zaglądnij tutaj:

http://forum.pclab.pl/t467935.html

u mnie na desktopie dużo dało stworzenie tego pliku commandline, na lapie też go zrobiłem.

 

Jakie masz sterowniki do grafiki?

Ja nic nie zmieniałem, jadę na tym co fabryka dała.

ŚciągnijFrapsa i zobacz czy masz podobne wskazania jak u mnie.

Jaki masz profil energii?

Daj na maxymalną wydajność bo może coś Cię ogranicza.

 

I rozumiem, że masz wersję z HD4650 tak? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jaki masz profil energii?"

Czyli konkretnie? Nie za bardzo się znam :/

"Daj na maxymalną wydajność bo może coś Cię ogranicza"

Ok już daję.

 

 

"I rozumiem, że masz wersję z HD4650 tak?"

 

Oczywiście że tak :)

 

Już aż tak nie tnie tylko najbardziej na tych przyciskach A,S,W,D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w specyfikacji podałeś że ram jest 800MHz a w everescie wychodzi 400MHz. Która wartość jest prawdziwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"Jaki masz profil energii?"

Czyli konkretnie? Nie za bardzo się znam :/

"Daj na maxymalną wydajność bo może coś Cię ogranicza"

Ok już daję.

 

 

"I rozumiem, że masz wersję z HD4650 tak?"

 

Oczywiście że tak :)

 

Już aż tak nie tnie tylko najbardziej na tych przyciskach A,S,W,D

 

Hmm nie za bardzo wiem o co chodzi z tymi klawiszami aswd, tzn tnie Ci podczas poruszania postacią lub pojazdami?

Profil energii tzn czy nie masz ustawione na np maksymalna wydajność baterii bo wtedy wydajność jest niższa, daj na maksymalną moc.

 

w specyfikacji podałeś że ram jest 800MHz a w everescie wychodzi 400MHz. Która wartość jest prawdziwa?

 

Poczytaj troszkę o pamięci ram ;)

400x2=800.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poczytaj troszkę o pamięci ram ;)

400x2=800.

 

Ja się nie znam do końca na wszystkim :P tzn że to jest osiemseta, tak?

Pytam poniewaz zastanawiam sie nad zakupem laptopa, a akurat tego nie bylem swiadom, co do tych pamieci.

Zastanawialem sie nad laptopem jakims z półki ASUS/SONY za ok 3600zl. Ale wszyscy polecają mi tego Samsunga.

A ta sztuka z RTVEuroAGD dostarczana jest razem z Win7 32 czy 64bit?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy, który sprzęt Ci bardziej leży ;)

za te pieniądze nie ma wydajniejszego, ale jak już masz 3,6tys to już masz większe pole manewru. Zależy jakie są Twoje priorytety.

A co do pamięci to tak to są 800mhz.

 

32bit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy mi na tym aby odpalic wszystkie najnowsze gry, ale zajmuje sie tez nagrywaniem poprzez takie cuda jak Cubase itp i potrzebuje minimum 3gb ramu, w miare procka. Karte dźwiękową kupię zewnetrzna, wiec te tysiac zlociszy sie przyda zaoszczedzic aby nie naruszyc budzetu za mocno. Poza tym wszyscy mi pisza ze takie laptopy typu Asus N61VN są niewiele wydajniesze od tego Samsunga, tak więc poważnie rozpatruje jego kandydaturę. Może jakieś dodatkowe niuanse/pozytywy/negatywy z Twojej strony, Stefanik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz tutaj

 

Jak widać po wynikach testów, tak wielka różnica w cenie nie jest prawie niczym usprawiedliwiona, ponieważ wydajność jaką prezentują te trzy procesory, a w naszym przypadku t6500 oraz p7450 jest prawie taka sama, a różnica w cenie jest chyba wszystkim znana.

Najlepszym wyborem jest właśnie procesor t6500, który oferuje najlepszą wydajność za tą cenę, bardzo zbliżoną do droższego o ponad 1000zł p7450.

 

Najlepszym współczynnikiem wydajność do czasu pracy na baterii, wykazał się model z procesorem T6500.

Drugi wniosek: biorąc pod uwagę wyniki wydajności w trybie "Oszczędzanie energii" najsłabszy stosunek wydajności do czasu na baterii oferuje model z najmocniejszym procesorem p7450.

 

A jeśli chodzi właśnie model, który przytoczyłeś, czyli Asus N61VN, to ma on właśnie p7450 oraz słabszą kartę grafiki GT 240M. Posiada pamięć DDR3 4GB (a win7 w nich to chyba 32bit) oraz większy dysk 500GB. To wszystko droższe o 1200zł or r522.

Czy w swoich zastosowaniach uświadczysz mocy DDR3 na tyle, by opłacało się dopłacać 40% ceny r522 do tego Asusa?

Czy w ogóle DDR3 montowane w laptopach są na dzień dzisiejszy już na tyle wydajniejszą propozycją by tyle do nich dopłacać?

Prędzej bym wolał wziąć r522 i za te 1200zł zmienić dysk na SSD ;)

 

Ja jestem ze sprzętu Samsunga niebywale zadowolony. Jak każdy ma swoje wady i zalety. Niezaprzeczalnym jest fakt, że przy maksymalnym obciążeniu grafiki, jej temperatura (u mnie) dochodzi do 87*C. Ale za taką wydajność graficzną w cenie 2500 trzeba czymś "przypłacić". Oczywiście wszystko jest w granicach szeroko akceptowalnej normy, tylko ludzie wpadają w niepotrzebną panikę i się boją nie wiem czego, bo chcieliby chyba azotu.

Powiem Wam tyle, mam do czynienia również z HP dv6000 (T8300 i bodajże 8400M GS czy coś takiego) i w porównaniu do niego w idle na kolanach, Samsung w stresie graficznym jest zimny :P

W pracy w 2D temp procka i grafiki sa mniejsze od 45*C czyli perfekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam klawiatura działa częściowo, np nacisne I to wpisuje się O, na F7 nawias, na Shift przecinek, część klawiszy qwerty, asdf nie działa całkowicie. Wyciągałem złącze z płyty głównej wkładałem na nowo, bez reakcji. Włożyłem nowy dysk z systemem, żeby wyeliminować problem software to samo. Ustawienia biosu do domyślnych to samo. Usunięcie w menadżerze urządzeń i dodanie na nowo również. Więc chyba klawiatura do wymiany. Pytanie czy lepiej kupić osobno i rzeźbić czy cały palmrest + klawiatura? Ogólnie dużej dostępności nie ma    Poniżej filmik jak go wygląda    https://youtube.com/shorts/YJJLpsXiXpI
    • Udało mi się to ogarnąć, przynajmniej firmware update od Gigabyte, bo ten od Nvidii dalej boję się uruchomić. Trzeba było zmienić język systemu windows na English USA i dopiero wtedy się zaktualizowało poprawnie.
    • Witam, potrzebuje pomocy z wyborem. Moja sieć: - internet radiowy (antena na dachu), przy antenie router od ISP, nie mam do niego dostępu admina, ale nadaje on sieć wifi do której mogę się zalogować jako uzytkownik - z routera idzie kabel rj45 na poddasze, gdzie laczy się z "POE Ubiquiti" (również od ISP) -Ubiquiti laczy się kablem rj45 z moim routerem TP-Link AX1800, który tworzy nową sieć wifi6 do której podłączają się domownicy Owa sieć wifi6 ma zasieg na dom ale chciałbym rozszerzyć na cały teren -minimum 50 metrów dalej. Ciągnięcie dodatkowego kabla rj45 nie wchodzi w grę. Internet podpowiada aby dokupić urządzenie (jedno lub wiecej) typu repeater kompatybilne z EasyMesh i Wifi6. Ale czy to jest najlepsze rozwiązanie? Ponadto tych kompatybilnych urządzeń jest sporo i nie wiem  które wybrać. Optymalnie nie chciałbym wydać za dużo pieniedzy,  ale jeżeli jest jakiś jeden świetny repeater który załatwi sprawę to może byłoby najlepiej. Zastanawiałem się nad https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/urzadzenia-sieciowe/wzmacniacze-wi-fi/wzmacniacz-sieci-tp-link-re505x?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwiYOxBhC5ARIsAIvdH52XEsBX_dForirTnCAQKJdhPU8hk19YqzitPqBBqraDo9tzPBdk5cQaAjsBEALw_wcB Ktoś mi zasugerował żeby podlaczyc drugi router AX1800. To ma sens?
    • Ale ta "mniejszość" wystarczy, w cudzysłowiu bo to mniejszość jest przeciwko i grożą odwołaniem spikera i paraliżem izby, byle tylko nie dopuścić do głosowania bo wtedy pakiet pomocy przejdzie, żeby Johnson który notabene dostał ostatnio poparcie od Trumpa, mógł myśleć o utrzymaniu stołka jak podda pod głosowanie te wsparcie musi mieć poparcie Demokratów, a ci z jednej strony chcą pomóc Ukrainie, z drugiej chętnie by popatrzyli jak GOP sam się niszczy, odwołując własnego spikera i paraliżując izbę, co zauważają już nawet mocno prawicowi komentatorzy na Foxie. Pytanie czy u demokratów zwycięży "interes narodow" czy interes partyjny.  Marjorie Taylor Greene is an idiot. She is trying to wreak the GOP | Fox News Musisz zrozumieć, że problem nie jest w poparciu partyjnym dla pomocy Ukrainie, tylko w samym poddaniu tego pod głosowanie, co próbują blokować indywidua pokroju Greene czy Thomas Massie który jest tak jawnie pro-rosyjski jak tylko się da. Patrząc po tym jak duże i jawne są wpływy rosyjskie w USA to chyba czas u nich na nowego McCarthy-ego i nowe polowanie na czarownice.
    • Przepraszam, że się wtrącam, ale o jaką funkcję w BIOS-ie chodzi?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...