Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość iluvintel

asus p5q

Rekomendowane odpowiedzi

Gość iluvintel

Witam. To tak tytułem wstępu. Chcę zaprezentować pokrótce płytę ASUS P5Q.

Jest to moja pierwsza okrojona na maxa (winien jestem ją wzbogacić ale później) recenzja.

Płytka należy do rodziny socketu 775 i zbudowana została w oparciu o chipset Intel P45 co mnie bardzo ucieszyło po przesiadce z G31 :E

 

Wersja płyty ukazuje bardzo bogaty laminat w porównaniu do p5k czy p5b.

Tutaj rozłożenie poszczególnych elementów:

p5q.jpg

Zaskakuje mnie umiejscowienie 24pin bo okazuje się, że to najgorsze rozwiązanie z możliwych.. Chyba.

b2a8831d6af0ebed75c60d9e11fcf0dd.jpg

 

Duże wrażenie wywarł na mnie 8-fazowy układ zasilania procesora pokryty w całości radiatorami i porządnymi kondensatorami Solid-state.

Co do samych radiatorów - wyglądają dość nietypowo ale bardzo dobrze spełniają swoją rolę ;)

f696d0a26b4a2b7cb0da72a1a8d9b326.jpg

 

Zapinki jak i same sloty RAM znajdują się stosunkowo nisko ale umożliwiają wyjęcie kości nawet przy dłuższej karcie graficznej.

Moją uwagę przykuł radiator na mostu północnym. Po około 7h pracy nie jest nawet ciepły :)

a555812d5bdc684b871b5f868cb06f76.jpg

 

Rzecz ma się inaczej w przypadku radiatorka na mostku południowym, który jest po długiej pracy bardzo ciepły rzekłbym gorący :E

ea4e41f18d8c4ac1b66bda0a89d5a5d4.jpg

 

Panel tylni też wygląda okazale:

fa81392e72005a893f067803f0c5e0dd.jpg

 

Zawartość pudełka:

 

W pudełku z płytą znajdziemy:

 

Płytę DVD ze sterownikami i oprogramowaniem

Instrukcję obsługi w języku angielskim (bardzo dobrą)

4 kabelki Serial-ATA

1 kabelek ATA133

1 kabelek FDD

1 przejściówkę zasilającą molex - SATA

Osłonkę I/O

Śledź ESATA + FireWire

 

Dźwięk - to dla mnie ważne bo posiadam z-2300.

 

Producent zastosował kodek Realtek ALC1200, o którym jest cicho i w necie ciężko znaleźć wiarygodne info. Jakość dźwięku w porównaniu do G31 jest bardzo dobra. Przy 50% głośności na G31 głośniki bardzo charczały i sub nie dawał rady. Ti jest inaczej.. Można spokojnie posłuchać muzy na nawet 70-80% bez jakichkolwiek zniekształceń dźwięku, natomiast gdy dałem na max bas to wprawiał on kodek w nieczyste granie. Na słuchawkach, gdy nic nie odtwarzełm nie było nie przyjemnych szumów czy pisków :)

 

BIOS jak dla mnie posiada całkiem zadowalającą ilość funkcji OC, pozwalającą na dużą swobodę w żyłowaniu parametrów procesora oraz pamięci. Ale dodam, że producent nie postarał się bo jest niedopracowany i można się pogubić.

Osobiście nie kręciłem żadnego z moich 3 procesorów ale postaram się to uczynić jak tylko zakupię chłodzenie.

 

Płyta posiada 4 złącza na wentylatory, co jest niezbyt zadowalającą ilością. 2 z nich mogą być regulowane z poziomu BIOSu.

 

Lekkie podsumowanko:

 

Płytka znajduje się obecnie w klasie około 350-400zł. Nie wiem dlaczego ale ceny rosną.

Płyta jest w całości pokryta kondensatorami SOLID-State co bardzo cieszy, wszystkie newralgiczne elementy chłodzone są radiatorami, układ zasilania procesora jest bardzo dobry i do tego 8-fazowy co daje energii podczas bawienia się w OC. Nie zawiódł mnie także kodek dźwięku bo okazał się idealny dla moich potrzeb/zastosowań. Złącze 24-pin jest dla mnie błędem kardynalnym! I z pewnością dla niektórych utrudni to obieg powietrza w obudowie jak i zabieg związany z cable management. Bios jest bardzo bogaty ale niedopracowany. Ogólnie daje płycie 8/10 gdyż nie miałem okazji sprawdzić jej możliwości jeśli chodzi o OC.

Wszystko inne uważam za udane.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolorystycznie to chyba najlepiej dobrane Asusy są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Budżet wytrzyma 
    • Cześć,  mamy dla was promocję na Samsung Galaxy M34 5G 6/128GB - przy zakupie dwóch sztuk z kodem: '' galaxy-razem ''cena za sztukę wyniesie 799 zł. Telefon znajdziecie tutaj ---> Samsung Galaxy M34 5G 6/128GB Niebieski 120Hz 6000mAh KOD - galaxy-razem Promocja obowiązuje do wyczerpania zapasów. Pozdrawiamy,  zespół x-kom. 
    • Na jakiś wczesnych wersjach biosu po przywróceniu była zawieszka i resetować trzeba było do fabrycznych.
    • Proszę o Waszą pomoc przy złożeniu jakiegoś rozsądnego komputera do gier, bo obecnie mam komputer bez dedykowanej karty graficznej. Mam monitor GIGABYTE G24F 2 23.8" 1920x1080px, którego nie planuję wymieniać. W związku z tym zestaw ma mi zapewnić komfortową rozgrywkę w FHD na wysokich/najwyższych ustawianiach - tylko tyle potrzebuję. Tytuły, które chcę ograć to w większości produkcje już kilkuletnie: RDR 2, GTA V, Elden Ring, Baldur's Gate 3, Sekiro, Kingdom Come: Deliverance, M&B II: Bannerlord, gry z serii Total War. A tak naprawdę to zdecydowanie częściej będę grał w różne tytuły indie lub mniej wymagające produkcje, dlatego to naprawdę nie musi być jakaś szalona maszyna, bo zwyczajnie takiej nie potrzebuję. Bardziej zależy mi na sprawdzonych komponentach, które mają dobry stosunek cena/jakość. Ważnym elementem jest obudowa, bo komputer będzie stal na blacie i z prawej strony będzie miał ścianę, dlatego obudowa nie może być szersza niż 200-210 mm i głębsza/dłuższa niż 400-430 mm, a im mniej tym lepiej. Jednocześnie ma być bez podświetlania i o możliwe prostym kształcie, ale przy tym zależy mi, żeby spełniała swoją rolę. Na szybko znalazłem coś takiego https://proline.pl/obudowa-do-komputera-endorfy-signum-300-solid-ey2a003-p8115594, ale jestem otwarty na inne, lepsze, sprawdzone propozycje i nawet na nie liczę. Co do budżetu, to nie tak, że mam w głowie jakąś kwotę, którą mogę lub chcę przeznaczyć, a tak jak napisałem wyżej, sprzet ma mi zapewnić komfortową rozgrywkę w FHD i mieć dobry stosunek cena/jakość. Ale żeby jakieś ramy wyznaczyć, to powiedzmy 3000-6000 zł i w tym musi zmieścić się też Win11 i pewnie też złożenie, bo nie wiem czy sobie z tym poradzę, bo kilka lat już minęło od kiedy prostowałem piny w procesorze i dłubałem w bebechach:) Wiem, że jest tutaj dużo osób, które zna się na rzeczy i służy radą i pomocą, więc liczę na Was i z góry dziękuję
    • Podepne sie do tematu, czekam na kolejna wymiane monitora, co prawda nie wyslali trzeciego bo drugi musi do nich wrocic co powinno nastapic dzisiaj wiec zobaczymy jak to bedzie wygladac nadal, chcialbym wymiany na nowy ale bedzie ciezko  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...