Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tomz

Jak połączyć router z routerem ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam dość nietypowy problem. Tutaj poproszę o pomoc specjalistów w dziedzinie sieci komputerowych ;)

 

Chcę podłączyć drugi router - do innego routera, w taki sposób by na obu działał internet i aby wszystkie urządzenia widziały się w sieci.

Podstawowym routerem który posiadam jest D-Link DI-524 - do niego do portu WAN podpięty jest internet, do kolejnych portów 1,2 - komputery, 3 - konsola i do 4- podpinam kabel który idzie do drugiego routera.

Drugi router to D-Link DIR-300 z oprogramowaniem DD-WRT, do którego podpięty jest komputer i TV (tutaj najbardziej zależy mi by udostępniać multimedia z komputera podłączonego do routera pierwszego do TV)

 

Początkowe podłączenie wyglądało tak kabel który idzie z routera pierwszego (z portu 4) - wchodzi do portu WAN w drugim routerze.

netwifi.th.png

Wtedy na wszystkich komputerach podpiętych do obu routerów jest internet - zarówno po 'kablu' jak i po 'wifi' - jednak urządzenia podpięte do routera 1 nie widzą się z urządzeniami z routera 2 i vice versa.

Oba routery na 'defaultowych' ustawieniach, nic nie było konfigurowane. IP przydzielane przez DHCP. Jednakże adresy IP są z tej samej puli, bramy te same - a komputery dalej nie widzą się w sieci.

 

Po kilku godzinach zabawy podłączyłem tak:

Czyli kabel który idzie z routera pierwszego (z portu 4) - wchodzi do portu 1 w drugim routerze (zamiast do WAN jak w poprzednim wypadku)

netwifionly.th.png

Efekt? Komputery widzą się w sieci jednak na wszystkich urządzeniach podłączonych do routera drugiego (zarówno wifi jak i kabel) niema internetu.

Ale... oprogramowanie DD-WRT posiada multum możliwości - dlatego przestawiłem opcję w Advanced Routing z "Gateway" na "Router" i dzięki temu urządzenia podpięte bezprzewodowo do routera drugiego mają internet.

advrout.th.jpg

Teraz wszystko pięknie ładnie działa, można udostępniać multimedia przez sieć - ale urządzenia podpięte kablem do routera drugiego nie mają dostępu do Internetu.

 

Moje pytanie, jak to wszystko poustawiać by: na obu routerach był internet oraz by wszystkie urządzenia podpięte do obu routerów 'widziały się' w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już masz tyle sprzętu to nie lepiej zainwestować w duży router ?

a jak to skonfigurować to nie mam pojęcia. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety - odpada kupno jednego 'dużego' routera.

Pierwszy router jest jednym mieszkaniu, drugi w innym więc jakoś tutaj nie widzi mi się 'ciągnięcia' tylu kabli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakby internet szedł kablem do rutera i z tego rutera do jeszcze 2 ruterów u Ciebie i gdzieś tam :)

i wtedy wifi i wszystko masz tylko nie wiem jak z widzeniem sie urządzeń będzie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umówmy się router główny to 1 a drugi - 2. Proste.

 

Na routerze 1 masz tam jakiś zakres IP z dhcp 192.168.* albo 10.10.* albo jeszcze jakoś inaczej.

Na routerze 2 wyłączasz DHCP ustawiasz mu RĘCZNIE adres IP z puli routera 1 (np: 192.168.1.2 albo 10.10.10.2) byleby to był adres spoza DHCP

Teraz wpinasz patchcord z (1) LAN do (2) LAN i to tyle ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego ustawienia również próbowałem, lecz z włączonym DHCP na obu routerach - które skonfigurowałem odpowiednio by: dla routera (1) IP było przydzielane z zakresów od 192.168.0.1 do 192.168.0.49, oraz na routerze (2) od 192.168.0.50 do 192.168.0.99) Mimo takiej konfiguracji internet działał sprawnie na obu routerach jednak komputery nie widziały się w sieci.

Oczywiście próbowałem zmieniać dynamiczne DHCP na statyczne - również bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Takiego ustawienia również próbowałem, lecz z włączonym DHCP na obu routerach - które skonfigurowałem odpowiednio by: dla routera (1) IP było przydzielane z zakresów od 192.168.0.1 do 192.168.0.49, oraz na routerze (2) od 192.168.0.50 do 192.168.0.99) Mimo takiej konfiguracji internet działał sprawnie na obu routerach jednak komputery nie widziały się w sieci.

 

Nie widziały by były dwa serwery DHCP.

 

Oczywiście próbowałem zmieniać dynamiczne DHCP na statyczne - również bez zmian.

 

Żadnego DHCP ma nie być na 2,router ma mieć DHCP wyłączone, IP ma mieć statyczne, inaczej mówiąc, z drugiego routera robisz switcha, który tylko przekazuje dalej pakiety co daje efekt poszukiwany przez Ciebie - wszystkie kompy się widzą i mają Internet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za porady Jotel.

Rano dalej pomęczę się z ustawieniami, i dam znać czy wszystko zacznie działać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
OK, dzięki za porady Jotel.

Rano dalej pomęczę się z ustawieniami, i dam znać czy wszystko zacznie działać ;)

 

Daj znać, musi zadziałać, jak nie dasz rady to pogrzebiemy w tym DDWRT. U mnie działało przy dwóch linksysach, drugi ( powiedzmy Slave) robił za kolejny hot-spot w mieszkaniu, żeby wszyscy mieli mocny sygnał do wyboru, jednak potem zainwestowałem w jeden mocniejszy i ustawiłem go na środku mieszkania ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj połączyć oba routery przez VPN (oczywiście oba muszą obsługiwać VPN).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też się przymierzałem do podłączenia drugiego routera (acces pointa) i też wykombinowałem to co Jotel napisał

Na routerze 1 masz tam jakiś zakres IP z dhcp 192.168.* albo 10.10.* albo jeszcze jakoś inaczej.

Na routerze 2 wyłączasz DHCP ustawiasz mu RĘCZNIE adres IP z puli routera 1 (np: 192.168.1.2 albo 10.10.10.2) byleby to był adres spoza DHCP

Teraz wpinasz patchcord z (1) LAN do (2) LAN i to tyle smilies/wink.gif

, jednak jeszcze nie miałem kiedy drugiego kupić :E

 

ale jeszcze pytanie, czy przypadkiem nie jest tak że jak się łączy ze sobą dwa switche to trzeba to robić kablem skrosowanym ?

(bo mój router jest pod ADSL i nie ma wejścia RJ45 aby go podłączyć jak na rusunku u #1 ...ta teoria rowniez by tłumaczyła problemy Tomza na rysunku #2 ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale jeszcze pytanie, czy przypadkiem nie jest tak że jak się łączy ze sobą dwa switche to trzeba to robić kablem skrosowanym ?

 

Teoretycznie tak. A praktycznie wiele switchy ma gniazda uplink, które potrafią same się "skrosować" w zależności od potrzeb, albo wręcz wszystkie gniazda same wykrywają rodzaj kabla i się dostosowują. Najlepiej sprawdzić w konkretnym modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jotel - problem udało się rozwiązać. Jednak oprócz wyłączenia DHCP na drugim routerze dodatkowo musiałem pogrzebać trochę w ustawieniach.

Dokładnie chodziło o ustawienie Static Routing w zakładce Advanced Routing.

Destination LAN NET - tutaj wpisałem IP pierwszego routera (192.168.0.1)

Subnet Mask - standardowo 255.255.255.0

Gateway - IP pierwszego routera (192.168.0.1)

Inteface - ANY

 

Teraz na każdym komputerze podłączonym do routera (2) jest Internet, komputery również widzą się w sieci z komputerami z routera pierwszego.

 

Jest tylko jeden mały problem - nie można się zalogować do routera (2) przez przeglądarkę poprzez WiFI, a po kablu można. Ale tego jakoś specjalnie nie będę starał się naprawić, bo po co :) Znając życie - naprawiając ten problem - dojdzie znowu coś innego ;)

 

 

ale jeszcze pytanie, czy przypadkiem nie jest tak że jak się łączy ze sobą dwa switche to trzeba to robić kablem skrosowanym ?

 

W dzisiejszych czasach urządzenia same dostosowują się do 'podłączonego kabla'.

Więc niema znaczenia czy podłączymy router do komputera kablem zwykłym czy skrosowanym, czy podłączymy router z routerem zwykłym czy skrosowanym - zawsze będzie działać.

Jedyna reguła jest przy łączeniu komputera z komputerem - tutaj 'działa' tyko kabel skrosowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teoretycznie tak. A praktycznie wiele switchy ma gniazda uplink, które potrafią same się "skrosować" w zależności od potrzeb, albo wręcz wszystkie gniazda same wykrywają rodzaj kabla i się dostosowują. Najlepiej sprawdzić w konkretnym modelu.

 

w praktyce już się takich switchy z uplinkiem nie używa, no chyba, że mówimy o uplinku ale w postaci modułu optycznego SFP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomz musisz ustawic na DD-WRT mozliwosc zarzadzania z poziomu Wi-Fi. Nie wiem po co grzebales w routingu bo on i tak nie jest wykorzystywany. Zadnych danych w obecnym przypadku nie routujesz

 

Zeth pomysl beznadziejny. Po pierwsze musi miec routery z opcja VPN Gateway to Gateway a tego nie potrafi raczej zaden router D-linka. Dopiero Linksysy od wersji RV. Kolejny powod to taki ze zabilby po prostu te routery przy wiekszym ruchu. Do takich polaczen z duzymi predkosciami to z tanszych rozwiazan jedynie Mikrotiki z drozszych to Cisco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zeth pomysl beznadziejny. Po pierwsze musi miec routery z opcja VPN Gateway to Gateway a tego nie potrafi raczej zaden router D-linka. Dopiero Linksysy od wersji RV. Kolejny powod to taki ze zabilby po prostu te routery przy wiekszym ruchu. Do takich polaczen z duzymi predkosciami to z tanszych rozwiazan jedynie Mikrotiki z drozszych to Cisco

 

Podałem jeden ze sposobów, niestety nie miałem czasu aby zapoznać się z manualami tych sprzętów, co pozostawiłem pytającemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jotel bądź ktoś :) mam podobny problem.. czytałem ten post kilkadziesiąt razy i nadal mi nie działa..

Spróbuję opisać problem:

Router nr. 1 ma włożony modem przez usb i daje inet. Do 1 wchodzi skrętka pod któryś z portów LAN. Ta skrętka (10 mb) biegnie do routera nr 2 (asus 530gV2) w innym domu i wchodzi do wejścia WAN. Gdy tylko w 2 wyłączę dhcp to komputery podpięte przez siec bezprzewodową do tego nr 2 nie uzyskują adresu IP. Internet działa na fabrycznych ustawieniach 2, ale np: komp podpięty pod 1 widzi jedynie w lanie kompa podpiętego pod 2 - znaczy wyświetla ze nie mam uprawnień do tych zasobów. Gdy natomiast oba kompy są bezprzewodowo do jednego routera mogę wchodzić i przeglądać zasoby.

Co chce:

Chcę aby wszystkie kompy miały internet oraz by można było niezależnie pod który router jest podpięty komp mógł przeglądać wszystkie zasoby.

 

Czy jest ktoś mi w stanie bardzo łopatologicznie wyjaśnić krok po kroku ?

Z góry bardzo dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem nowy.

Niestety, nie wiem co wpisać w opcję "serwer DNS"

wyrzuca error "wan net is same as lan".

Pod pierwszy router draytek podłączam na jego jeden LAN router pentagram p 6360 z wifi. Tu mam jedno wejście wan i jedno LAN (do tego podłączam się kompem). Do WAN podłączam wyjście LAN z routera nr 1 czyli draytek.

No i w konfiguracji routera pentagram właśnie ten sęk bo

w "ustawienia WAN"

robię:

tryb: Statyczne IP

Adres IP: 192.168.1.30 (czyli z puli drayteka który ma od 192.168.1.10 do góry)

Maski podsieci: 255.255.255.0

Brama: 192.168.1.1 (czyli to IP pierwszego routera)

A w "serwer DNS" co nie wpiszę to error...

I koniec pieśni.

Instrukcja routera pentagram p 6360 (takiej nie ma, jest tylko dla 6361) nic nie mowi o ewentualnoisci konfiguracji routera jako switcha bezprzewodowego...

Szkoda gadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja siec wyglada tak:

 

INTERNET->MODEM(polaczony mostem )--> ROUTER I ((*)) --> ROUTER II ((*))

 

legenda:

 

((*)) - dostepne polaczenie wifi/lan

 

 

Router I:

 

IP address: 192.168.1.1

IP Mask 255.255.255.0

Gateway: 192.168.1.1

DHCP Server: ON

STATIS DNS: OFF

 

Router II:

 

ISP: STATIC IP ADDRESS (Statyczny adres musisz zaznaczyci przechodzisz do ustawiania statycznego ip)

IP address: 192.168.1.1

IP Mask 255.255.255.0

Gateway: 192.168.1.1

STATIC DNS 192.168.1.1

DHCP Server: OFF

 

dodatkowo wchodzisz w opcje LAN.. (u mnie jest to "interface setup/ LAN")

 

i tu ustawiasz sobie:

 

IP address: 192.168.1.12 (Wolne ip z zakresu 192.168.1.2-255 )

IP Mask 255.255.255.0

DHCP: OFF

 

 

Zeby miec dostep do konfiguracji Routera II w moim wypadku wystarczy laczac sie z nim ustawic statyczne ip 192.168.2.2 mask 255.255.255.0 i brama 192.168.2.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ma się sprawa gdybym chciał połączyć dwa routery po Wi-fi ?

Mam dwa routery, Linksys E3000 (podłączonym do modemu UPC) z orginalnym oprogramowaniem i Linksys WRT54GL z oprogramowaniem Tomato-ND-1.28.5x-104-PL-VPN (do niego po kabelkach chcę podpiąć TV, odtwarzacz Bluray i kamerke IP).

Jak dokładnie połączyć WRT54 przez Wi-fi tak żeby udostępnić na nim Internet i zasoby sieci z Linksysa E3000 po kabelkach ?

I czy szyfrowanie sygnału wi-fi w E3000 będzie przeszkodą do podłączenia po wi-fi WRT54GL ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam router cisco n120 wireless i chciałem go podłączyć do routera TP-LINK TL-WR740N. Bo nie mam zasiegu w laptopie na wifi poprostu jeden i drugi router sa za słabe wszędzie jest tylko w tym jednym nie ma. Podłączyłem oba routery przez wifi jeden w jednym pokoju a drugo w drugim (tam gdzie gubi zasieg na wifi) wpisałem hasła wszystko spoko jest zasieg tylko nie moge sie połączyć z netem stronki nie chodza. Co musze zmienic w ustawieniach czy moze lepiej kablem z routera do router (wolałbym przez wifi bo mniejszy kłopot). Dodam że internet jest z neostrady. Przepraszam jeżeli sie komuś wryłem w temat proszę o szybką odpowiedzi dzieki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem oba routery przez wifi

Niby jak, skoro ten Cisco WRT120N nie ma opcji, by działać w trybie Repeater ani nawet Wireless Client? Jedyna opcja to połączyć je kablem. Opis, jak to zrobić znajdziesz w innych wątkach o podobnym temacie na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...