Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Grzegorz_J

PPPoA vs. PPPoE - wady iz alety protokołów ADSL.

Rekomendowane odpowiedzi

Sluchajcie ja na mojej centrali, z ktorej mam Neostrade moge korzystac zarówno z PPPoA VC-Mux jak i PPPoE LLC i moje pytanie z ciekawosci, ktory lepszy bo panowie na infolini technicznej twierdzą iz nowoczesniejszy jest PPPoA VC-Mux i stosowany przy cyfrowych centralach. Dlatego chcialbym, abyscie ci mniej i bardziej znajacy sie an sieci wypowiedzieli, ktory protokol lepszy i jakie te protokoly maja wady iz alety jeden nad drugim oraz, ktory lepiej stosowac?? Dodam, ze korzystamz routera ADSL jak w sygnaturce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dopatrzyłem się najmniejszej różnicy w działaniu, ustawiłem PPoA Vc-Mux, tak jak określił operator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie dopatrzyłem się najmniejszej różnicy w działaniu, ustawiłem PPoA Vc-Mux, tak jak określił operator.

No, ale ustawiales PPPoE LLC, ze nie dopatrzyles sie roznicy?? ProbowaleS??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zawsze ustawiam tak zeby działało i nie kombinuje zeby sprzetu nie zawalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja zawsze ustawiam tak zeby działało i nie kombinuje zeby sprzetu nie zawalić.

A to tym mozna sprzet zwalic?? :kwasny: :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No, ale ustawiales PPPoE LLC, ze nie dopatrzyles sie roznicy?? ProbowaleS??

 

Jakbym nie sprawdzał, to bym tu teraz nie pisał. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra to moglby mi jaki fahman sieciowy z forum wytlumaczyc podstawowa roznice miedyz tymi protokolami i, ktory lepiej protokol stosowac an dluzsza mete skoro centrala daje wybor??

 

Na Wikipedi czytalem jakby co, ale nie wiele zaczailem z tego co pisza tam o tych protokolach i zadnego wniosku wstanie nie jestem wyciaganc z Wikipedi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, z tego co wiem to PPPoE oznacza w Point-to-Point Protocol over Ethernet – protokół używany przy dostępie do sieci lokalnej LAN poprzez kartę sieciową Ethernet lub bezprzewodową

PPPoA natomiast PPPOA lub PPPoA, Point to Point Protocol over ATM – protokół sieciowy służący do enkapsulacji ramek PPP w warstwę adaptacyjną ATM AAL5 (ang. ATM Adaptation Layer 5). Używany głównie do komunikacji modemów z siecią ATM w usługach DSL oraz ADSL

 

A od strony praktycznej - kiedyś neostrada była na modemach ethernetowych podłączanych bezpośrednio do karty sieciowej, modemy te miały tendencje do nadmiernego wieszania się (chyba, że użyło sie CFOS-a ale to inna historia). Te modemy pracowały w trybie PPPoE, który ustawiało się z poziomu windowsa.

 

W przypadku obecnej neostrady obecnie stosuje się modemy PPPoA bo są tańsze. Ponadto nie można ich podłączyć bezpośrednio pod ethernet, natomiast da się je podłączyć pod USB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hmmm, z tego co wiem to PPPoE oznacza w Point-to-Point Protocol over Ethernet – protokół używany przy dostępie do sieci lokalnej LAN poprzez kartę sieciową Ethernet lub bezprzewodową

PPPoA natomiast PPPOA lub PPPoA, Point to Point Protocol over ATM – protokół sieciowy służący do enkapsulacji ramek PPP w warstwę adaptacyjną ATM AAL5 (ang. ATM Adaptation Layer 5). Używany głównie do komunikacji modemów z siecią ATM w usługach DSL oraz ADSL

 

A od strony praktycznej - kiedyś neostrada była na modemach ethernetowych podłączanych bezpośrednio do karty sieciowej, modemy te miały tendencje do nadmiernego wieszania się (chyba, że użyło sie CFOS-a ale to inna historia). Te modemy pracowały w trybie PPPoE, który ustawiało się z poziomu windowsa.

 

W przypadku obecnej neostrady obecnie stosuje się modemy PPPoA bo są tańsze. Ponadto nie można ich podłączyć bezpośrednio pod ethernet, natomiast da się je podłączyć pod USB.

Nareszcie zetelna odpowiedz :)

 

Wiec jak mam router to lepiej zostac i jechac na PPPoE czy przelaczyc sie an PPPoA??

 

EDIT:

 

Nie bardzo rozumiem to ATM AAL5 mogłbys bardziej tak zwyczajnie to wytlumaczyc z mniejsza iloscia fachowego technicznego slownictwa?? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przelaczylem sie na PPPoA VC-Mux narazie wszystko smiga. Pierwsza rzecz jaka zauwazylem to routerek szybciej zlapal syncgronizacje i szybciej sie polaczyl :)

 

Jezeli to ma cos wspolnego z protokolem tym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrocilem na PPPoE LLC z takiego powodu, ze na tym protokole mam transfer przy pobieraniu an Neo 1 megabit od 122-130 KB/s, na PPPoA mam tak samo jak na BabyBOXie rozpedza sie do 122KB/s i skacze 121-122KB/s. Jedynm slowem transfer gorszy na PPPoA moze dlatego, ze centrala twierdzi iz moja linia jest podlaczona do protokolu PPPoE, a PPPoA jest gdybym uzywal ich sprzetu tzn TP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jest to praktycznie to samo. Przy PPPoA jest wiekszy wklad w sprawdzanie ramek bo jest typowo uzywany pod lacza ADSL. PPPoE jest stosowany wszedzie i tyle. PPPoA juz nikt nie uzywa. Jedynie TPSA przy czym i tak na PPPoE sie polaczy. Generalnie i tak wszystko jest oparte o Ethernet

 

Juz wieksza jest roznica miedzy VCUMX a LLC ale to tylko dla komunikacji router-DSLAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ponadto nie można ich podłączyć bezpośrednio pod ethernet, natomiast da się je podłączyć pod USB.

 

Jakoś nie wydaje mi się to prawdopodobne. Przecież w przypadku ADSL-a najpierw mamy sam ADSL, na to puszczony Ethernet+PPPoE lub ATM+PPPoA, A wewnątrz PPP lecą pakiety IP. I nie widzę żadnego teoretycznego problemu, żeby te ramki przepakować na wyjściu w ethernet, niezależnie od tego co leży poniżej PPP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Generalnie jest to praktycznie to samo. Przy PPPoA jest wiekszy wklad w sprawdzanie ramek bo jest typowo uzywany pod lacza ADSL. PPPoE jest stosowany wszedzie i tyle. PPPoA juz nikt nie uzywa. Jedynie TPSA przy czym i tak na PPPoE sie polaczy. Generalnie i tak wszystko jest oparte o Ethernet

 

Juz wieksza jest roznica miedzy VCUMX a LLC ale to tylko dla komunikacji router-DSLAM

Mozesz mi dokladniej wyjasnic roznice miedzy VXC-Mux, ktore jest stosowane glownie przy PPPoA. a LLC, ktore jest stosowane glownie przy PPPoE. Czemu przy PPPoA uzywa sie VC-MUX, a nie LLC??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakoś nie wydaje mi się to prawdopodobne. Przecież w przypadku ADSL-a najpierw mamy sam ADSL, na to puszczony Ethernet+PPPoE lub ATM+PPPoA, A wewnątrz PPP lecą pakiety IP. I nie widzę żadnego teoretycznego problemu, żeby te ramki przepakować na wyjściu w ethernet, niezależnie od tego co leży poniżej PPP.

Pisałem o modemach do neostrady Thomsonach i Sagemach - tylko pod USB, które nie mają wyjścia ethernet więc nie da się ich przepakować nie stosując sprzętowego roziwązania.

Tak na marginesie mając Router z możliwością ręcznego ustawienia trybu pracy u mnie ASMAX z ciekawości poustawiałem wszystkie możliwe tryby. I o dziwo w każdym trybie działał bez problemów. W chwili obecnej mam internet osiedlowy i router ethernetowy. Pod względem funkcjonalności jest o wiele bardziej bezproblemowy niż wszystko z czym miałem do czynienia pod ADSL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pisałem o modemach do neostrady Thomsonach i Sagemach - tylko pod USB, które nie mają wyjścia ethernet więc nie da się ich przepakować nie stosując sprzętowego roziwązania.

W programie konfiguracyjnym Sagema można zmienić tryb pracy na PPoE (VC-Mux, LLC) i ustawić mu w Windowsie połączenie PPoE, zamiast połączenia modemowego (PPoA).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na Wikipedi czytalem jakby co, ale nie wiele zaczailem z tego co pisza tam o tych protokolach i zadnego wniosku wstanie nie jestem wyciaganc z Wikipedi.

Bo pewnie czytałeś w polskiej Wikipedii w której praktycznie nic na ten temat nie ma ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Pppoe

http://en.wikipedia.org/wiki/Pppoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slaby jestem z anglika, ale dzieki za checi ;)

 

Wolalbym po polsku pozadne wytlumaczenie gdzies w internecie i bede wdzieczny jak takie cos podrzucisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mozecie mi wytlumaczyc czemu jak moj linksys WAG120N jest wlaczony na PPPoE to kontrolka internet mryga przy transferze, a jak wlacze PPPoA nie mryga?? To jakis wymysl Linksysa??

 

Dlaczego na PPPoA mam stale 121-122KB/s, a na PPPoE do 126KB/s??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...