Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Pan Adaś

[Wątek Główny] Sandy Bridge

Rekomendowane odpowiedzi

Pobawiłem się trochę i gdzieś przy 1,4V stabilnie idzie mi 5GHz, dalej nie szedłem bo w sumie po co? Udało mi się również zmniejszyć jak tylko się dało napięcie przy taktowaniu 4,5 GHz do 1,25V.

Przy 4,7 GHz potrzebuje 1,28V, przy 4,8 GHz za to już 1,32V. Co mnie nie pokoi to to, że na CORE 0 mam we wszystkich pomaiarach temepreature niższą od reszty rdzeni o jakies 6-8 stopni. Chłodzenie dobrze siedzi moim zdaniem, nawet wkładałem je na nowo i pomiar się nie zmienił. Mam nadzieję ze to jakiś błąd sensorów lub takie lekkie wady sandy bridge'a. Mam tylko nadzieję, że to żadne oznaki powolnego padania cepa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra sztuka, jeśli ma stabilne 5GHz na 1,4V.

Po co więcej kręcić................zależy ile się potrzebuje tej mocy obliczeniowej

 

Różnice pomiarów temp na poszczególnych rdzeniach to normalne i powszechne już przy nowym CPU

Jedni mają 2-3 st różnicy, inni i 10 nawet.

 

The Sandy Stable Club

 

Nie ma się co przejmować, jeśli ciągła i stała temp. nie jest wyższa niż dopuszczalny zakres Intela wg. specyfikacji, czyli 72,6 C dla Tcase.

A wg. tego co pisałeś wcześniej, to z temp widać, że masz jeszcze zapas.

 

Frequently Asked Questions about Temperature for Intel

 

Intel 2500k/2600k Overclocking Tips

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się trochę i gdzieś przy 1,4V stabilnie idzie mi 5GHz, dalej nie szedłem bo w sumie po co?

 

Czym testowałeś go przy tych 5GHz? I jak temperatury? Jak na 1,4v to bardzo fajny wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem - albo ja coś źle robię w biosie albo nie wiem.

 

Bawię się od godziny w OC i7-2600k ES @ 3.1 GHz. Jest on teraz ustawiony w biosie na 4.6 1.42v. Bios to widzi. System też widzi po pierwszym uruchomieniu CPU-Z. ale gdy odpalam linXa to taktowanie spada do bazowego 3.1 GHz. Czyżby za taki stan rzeczy odpowiadały źle ustawione stany oszczędzania energii w Biosie? Proc jest przetaktowany ale w systemie tego nie widać

 

taktowanie 4.6 GHz:

0w01cac13aeu_t.jpg

 

LinX i tylko 3.1 GHz:

koca503na87m_t.jpg

 

ustawienia UEFI po OC CPU:

gcmunkuzqn89_t.jpg

 

n4tw8l1nazhp_t.jpg

 

zgpsgg1k9jl6_t.jpg

 

trb9woj41xdo_t.jpg

 

Dziwne ale nie mam w uefi żadnych ustawień limitów mocy a na i5-2400 miałem.

 

Ustawiłem sobie OC Genie aby płyta sama dobrała wartości. Ustawiła sobie 4.2 GHz przy 1.336v ale też dupa, bo po minucie CPU-Z pokazuje taktowanie bazowe 3.1 GHz.

 

Teraz pytanie - to płyta czy procesor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wogóle sytuacja jest o tyle dziwna, że nie działają tu nawet tryby turbo. Ustawiłem sobie aby to sprawdzić ale jest ... Niby jest mnożnik x34 (z bazowego x31 i bez zmiany napięć vcore) + tryby turbo (tu mam limity mocy) a jest [gluteus maximus]. CPU-Z pokazuje stałe 3.1 GHz.

 

g3w7uxoqquts_t.jpg

 

cbbsusvtff6s_t.jpg

 

 

I niech ktoś jasno odpowie co tu nie gra. Procek odblokowany, do tego ES. Teoretycznie się podkręca bardzo fajnie ale po jakiejś minucie/dwóch w systemie wraca do swojego bazowego zegara... Pierwszy raz takie coś widzę.

 

Poprzedni właściciel pisał mi że u niego wszystko normalnie chodziło po OC - stabilne 4.6 GHz przy 1.4v mw. Także ja jak bym miał wybierać, to obstawiam płytę u siebie.

 

Sideband radzi mi pierw wyjąć baterię na parę godzin (wyjmę ja do rana bo akurat mam nocki w robocie) a jak to nie pomoże to bawić się biosami - wgrywać starsze i zobaczyć czy da to efekty. Tylko że wgrywanie starszych biosów do MSI jest nieco problematyczne (MSI Live Update robi to bezproblemowo jeśli wgrywamy nową wersję z poziomu windowsa np.) i trzeba się z tym bawić z poziomu UEFI.

 

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=116721.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś postępy. Jestem teraz na biosie 10.7 Ustawiłem wszystko po swojemu w UEFI według porad kumpla (TomCug) i jak narazie jest ok. Wcześniej jednak, na biosie 10.11, zegar 4 GHz był utrzymywany maksymalnie góra 5 minut (w LinXie) i zaś zbijał do 3.1 GHz.

 

Teraz mam starszy bios 10.7 (przestawiłem na płycie dual bios na ten), zegar po OC - 4.2 GHz 1.385v i testuje czy nie stanie się to samo co wyżej. A jutro 'jadę' z wyższym OC jako coś.

 

Ogólnie dziwna sprawa z tym prockiem w kwestii OC...

 

99l15ebk21vr_t.jpg

 

@@@

testy w toku - 4.3 GHz przy 1.36v dziś. Stabilne narazie w LinX.

 

@@@@

Na razie stabilne 4.7 GHz przy 1.45v na co dzień. Mam jeszcze lekką rezerwę w OC do woltażu 1.5v ale nie ma to sensu dla dodatkowych 100 Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy warto kupić do mojego Core i7-2600K @ 4.7 GHz używanego GTX-a 980 Ti? Z testów na YT wynika że procek daje sobie z nim radę, bowiem obciążenie w grach wynosi z reguły ponad 90%. Sprzedam swojego GTX-a 780, dołożę do używanego GTX-a 980 Ti i wsio. Koszt wymiany to ok 700-750 zł maksymalnie (może być referent). Akurat na gwiazdkę w sam raz by było, bez zbytniego odczucia tego wydatku :D

 

http://allegro.pl/geforce-gtx980ti-6gb-gddr5-referent-i6582476995.html

 

Bazowego GTX-a 1060 6 GB nie rozważam, bo GTX 980 Ti jest od niego (według testów na PCLab) minimum 13% szybszy (dla wersji 1000/1753) a nawet i sporo więcej (ok. 20-25% przy zegarze 1190/1753 względem GTX-a 1060 po OC).

 

 

Choć np.taki TechPowerUp https://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GTX_1060_Xtreme_Gaming/26.html pokazuje znacznie większe różnice. Minimum 20-21% w wersji bazowej dla 1920x1080 i ok 21-22% dla 2560x1440.

 

04c4gs0bgdwz_t.jpg

 

9g2057jqlg39_t.jpg

 

1rdz1r0jremw_t.jpg

 

bmh3a76xfffy_t.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też przychodzę z pytaniem :P

 

Myślę o kupnie słabszej i5/mocniejszego i3. I takie pytanie - warto pakować się w Ivy Bridge? Czy lepiej brać Sandy Bridge? Jaka różnica w cenie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też przychodzę z pytaniem :P

 

Myślę o kupnie słabszej i5/mocniejszego i3. I takie pytanie - warto pakować się w Ivy Bridge? Czy lepiej brać Sandy Bridge? Jaka różnica w cenie? :)

 

Ja mam i5 2500k @ 4,5 ghz na 1.35v asrock pro be p67 i DDR3 8gb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Powie mi ktoś dlaczego tak się dzieje. Już opsiuję problem.

 

Ustawię sobie w UEFI taktowanie RAM na 1600-1866 MHz (przeważnie 1600), choć mam z tym problem nieraz - z reguły muszę dawać wysokie timingi. Wtedy bios mi to bez problemów zapisze i komputer ruszy z tymi ustawieniami normalnie.

 

I tak sobie działa on do czasu... Wystarczy że go wyłącze, zaś ponownie uruchomię od nowa następnego dnia i lipa.

 

Komputer się niby normalnie włączy - ale nie - od razu szybko się wyłączy. Potem Znów włączy ale już z domyślnym taktowaniem RAM które zawsze jest na poziomie 1333 MHz. Aby mieć wyższe takty, muszę znów ręcznie je ustawić w UEFI.

 

Dlaczego tak się dzieje? Czy to wina że 2 kości RAM są te same (2x4GB) a jedna (8GB) inna, mimo niż wszystkie to Kingstony?

 

2 x 4 GB Kingston T1 1866 MHZ

http://overclock.pl/articles/show/id/445,3,9,kingston-hyperx-t1-4x4gb-ddr3-1866mhz-cl9

http://www.pcgameware.co.uk/reviews/memory-ram/kingston-hyperx-t1-1866mhz-8gb-review/

 

8 GB Kingston Fury 1866 MHz

http://www.hyperxgaming.com/us/memory/fury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na przestarzałość tematu, odpinam wątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...