Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Piotrek84

Kręcenie Athlona xp 2000+ (palomino)????

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś wie jak podkręcić Athlona 2000+ (0,18 ; palomino) na plycie MSI KT3 Ultra2 z amibiosem ver.3.31a????????? Próbowałem różnych konfiguracji i... pupa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz najpierw cos o twoim chlodzeniu. Obawiam się że będzie ciężko bez porzadnego chlodzenia (nawet WC).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taaaaa... chlodzenie to najslabsza część mojego kompa - standardowy cooler(dołączony razem z prockiem) z wiatraczkiem. W słoneczne dni - jak dzisiejszy - przy normalnej pracy, grzeje sie nawet do 50-52 stopni!!

 

[Edytowane: 5/6/2003 przez Piotrek84]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
taaaaa... chlodzenie to najslabsza część mojego kompa -  standardowy cooler(dołączony razem z prockiem) z wiatraczkiem. W słoneczne dni - jak dzisiejszy - przy normalnej pracy, grzeje sie nawet do 50-52 stopni!!

 

[Edytowane:  5/6/2003 przez Piotrek84]

50 C to jeszcze nie jest tragedia. Ale żeby kręcić Palomino trzeba mieć naprawdę solidne chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 C to jeszcze nie jest tragedia. Ale żeby kręcić Palomino trzeba mieć naprawdę solidne chłodzenie.

 

Ja myśle o niewielkim (?!) podkręcaniu, tak maks. do 1.8GHz, bo więcej i tak nie wyciagne na tej plycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to popróbuj magistralą bo pewnie mnożnik masz zablokowany (choć nie wiem tego na pewno). Tylko nie ustawiaj zaraz 166MHz tylko na początek zwiększ o kilka MHz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli tak to popróbuj magistralą bo pewnie mnożnik masz zablokowany (choć nie wiem tego na pewno). Tylko nie ustawiaj zaraz 166MHz tylko na początek zwiększ o kilka MHz...

 

Próbowałem już różnych konfiguracji i ... nic! (system siada)!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już różnych konfiguracji i ... nic! (system siada)!

 

Co tak ucichliście?!! Myślałem, że zaraz podniosą się głosy oburzenia: "ty deb... musisz zrobić to i to, sam mialem podobny problem i potraktowałem procka z młotka" itp. itd.

A tu nic - cisza... Poradźcie cośik (mnożnika nie mam zablokowanego)! Zastosowałem konfiguracje "grudzio" (wypowiedz kolesia z pyt. pt "Athlon 2.0) ale nic nie udało sie zmienić (zawieszony system).

"Dylu" ty masz spore pojęcie o kręceniu - pomóż!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakieś urządznie w slocie PCI nie wydala przy wyższej magistrali??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może jakieś urządznie w slocie PCI nie wydala przy wyższej magistrali??

 

Raczej nie... w slocie PCI mam tylko karte sieciową.

(dzięki za rady "patryko" - cały dzień mi pomagasz :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co - po to jest forum żeby sobie pomagać... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie ma za co - po to jest forum żeby sobie pomagać... :D

 

"Patryko" a co powiesz na zabawę napięciami - nie robiłem tego bo nie bardzo wiem jakie napięcie ustawić i boję się, że spieprzę procka...?

 

[Edytowane: 5/6/2003 przez Piotrek84]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak podniesiesz o 1 Mhz magistrale to system sie wiesza??? niemożliwe. Albo masz coś zablokowane (w zasadzie nie wiem co by to mogło być) albo coć z tym biosem jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nawet jak podniesiesz o 1 Mhz magistrale to system sie wiesza??? niemożliwe. Albo masz coś zablokowane (w zasadzie nie wiem co by to mogło być) albo coć z tym biosem jest nie tak. 

 

"Grudzio" ty to masz łeb ;) - ściagnąłem update(a) BIOSu i ustawiłem magistrale na 140Mhz (przy mnożniku 12,5-13) i jest ok!!!! :D Później sie jeszcze pobawie :) .

Dzięki koledzy!

Teraz chciałbym sie zabrać za pamiątki (256 DDRx333 Seitec) - co radzicie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sie ciesze że Ci poszło :) palomino rulez ;) Jeszcze tylko sobie zmień chłodzenie i kręć bracie, kręć! Ja już osiągnąłem chyba max, może jeszcze jakbym odblokował mnożnik to bym coś z niego wyciągnął. W każdym razie coś mi już nie wytrzymuje powyżej 12x148 czyli 1850Mhz i zaczynają się schody. No i stery chyba zmienie na 40.72 dużo lepsze wyniki na nich miałem w 3dmarku. Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj kręciłbym, kręcił, niestey moja płytka jest tyko do 1.8 GHz :( więc mogę jedynie pokęcić nosem.

 

Żaden update BIOSa raczej nie zmieni sytuacji?????!

 

[Edytowane: 5/6/2003 przez Piotrek84]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam Palomino i też krece ale na razie spokojnie ( 136 x 12,2 = 1700.85 MHz ).

W koncu Palomino RULEZ ! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszesz ze twoja plyta działa z prockami tylko do 1,8 GHz... przeczytałeś to w instrukcji?? albo w SiSoft Sandrze??? jeśli tak to zapomnij o tym, większość albo wszystkie plyty na VIA KT333 obsługują WSZYSTKIE nowe procki na magistrali 266MHz, a to oznacza procki do AthlonaXP 2600+ z FSB266 włącznie, poza tym niektóre obsługują nawet magistralę 333. Dla przykładu mój ASUS A7V333 według instrukcji bądź Sandry powinien obsługiwać procki tylko do 1,8 GHz (tak jak u ciebie) ale na stronie ASUSa chociażby, można znaleźć tabelke z obsługiwanymi prockami i okazuje sie ze moja plytka działa nawet z Athlonami 3000+ na magistrali 333MHz,

Poza tym jeśli masz odblokowany mnożnik to nic chyba nie stoi na przeszkodzie (poza ustawieniami BIOSu) żebyś ZANIŻYŁ mnożnik i ustawił magistrale FSB/PCI na 166/33 MHz, bo (przynajmniej u mnie) takie jest standardowe ustawienie...

no, proboj, aah co ja bym dał za to zeby moj procek od razu miał mnożnik odblokowany, no nic, na początku lipca (zaraz po sesj)i biorę się za pisanie ołówkiem po moim Duronie, chyba ze ktoś ma jakąś jeszcze wygodniejszą metodę odblokowania mnożnika w Duronie 1200 ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jeśli masz odblokowany mnożnik to nic chyba nie stoi na przeszkodzie (poza ustawieniami BIOSu) żebyś ZANIŻYŁ mnożnik i ustawił magistrale FSB/PCI na 166/33 MHz, bo (przynajmniej u mnie) takie jest standardowe ustawienie...

no, proboj...

 

 

Próbowałem i rzecz ma się tak:

do 140MHz przy mnożniku 12,5 wszystko jest ok

od 140 do 144 przy mnożniku 12,5 działa ale dzieją się dziwne rzeczy w windzie (system sie zawiesza, wyskakują błędy itp.)

Obiżenie lub podwyższenie mnożnika każdorazowo powoduje zawieche niezależnie od tego jaką ustawię częstotliwość.

Zauważ (MisticGohan) że12,5x144 daje dokładnie 1800 czyli teoretyczny maks mojej płyty (chciałbym żeby to była nieprawda).

W każdym bądź razie pobudziłeś mnie do...kręcenia. Nie dam tak łatwo za wygraną ;) .

Dzięki!

 

[Edytowane: 8/6/2003 przez Piotrek84]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie nie...

zacznijmy od poczatku.. najpierw podaj DOKŁADNĄ konfigurację kompa i ustawienia BIOSu, czyli

mnoznik procka i FSB juz znamy wiec nie trza..

JAKIE masz pamiecie:)? firma? kości? pojemność?częstotliwość i parametry pracy, czyli CAS latency, RAS-to-CAS delay, RAS coś tam... i Active precharge coś tam. opisz to tak: x,x-x-x-x , ja mam teraz np. 2,0-3-2-5, to wazne dla podkrecania.

jaki twardziel? karta graficzna?

 

zajrzyj na stronę MSI (nie mam teraz czasu zeby tam wpaść niestety:( ) i poszukaj Support'u dla twojego modelu plyty, szukaj najnowszego BIOSu, jakichkolwiek opisów

 

podaj tez dokladną nazwę twojego wiatraka na procesorze

 

jak już podasz te informacje to pomyślimy jak to podkręcić OK??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc..

-mnożnik Auto (czyli 12,5 -13), FSB 138MHz

-pamięć 256MB DDR333MHz Seitec (co to jest za firma?!) w jednej kosci

a poniżej opis (bardzo szczegółowy ;)

SDRAM Frequency SPD

cas latency 2

row precharge time 2T

ras pulse width 5T

ras to cas delay 2T

SDRAM bank interleave 4-way

SDRAM burst lenght 4QW

-Wiatraczek standardowy (był razem z prockiem ,12v) w tej chwili procek grzeje sie do jakiś max. 55-60 stopni

-twardziel Barracuda V 60GB

-MSI G4MX440, AGP8x (ale plyta jest do AGP4x), 64MB DDR, 128 bit, tv-out, dvi-i

czy jeszce cos chcesz wiedziec (cos pominąłem?)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o takie informacje właśnie chodziło:

 

Na początek zmień Cas latency na 2.5 , wiekszość (prawie wszystkie) pamieci DDR333 , o ile nie jest to oznaczone na samej pamięci, powinna pracować z CL2.5, tylko niektore modele markowych firm, znacznie drozsze jak Kingston HyperX - pracują przy 333MHz i więcej z CL2.0, nawet zwykly Kingston 333 powinien miec standardowo CL2.5

Myśle ze to moze być przyczyna niestabilności systemu przy zwiekszaniu FSB,

Zmień CL na 2.5 i proboj podkrecać,

Jeśli dalej bedzie sie zwieszało ustaw też pozostałe parametry pamieci na:

ras to cas delay = 3T

row precharge time = 3T

ras pulse width = 6T

mozesz tez eksperymentowac, zmieniając wartosci pojedynczo az do uzyskania stabilności, moze to byc np. 2.5-3-2-5 (jak u mnie) lub 2.5-3-3-5 lub 2.5-3-2-6 itd.

 

Twardziel i karta graf powinny wytrzymac wyzsza czestotliwość PCI

Jednak jesli chodzi o temperature, to jest dosc duza i przy twoim palomino nie radze znacznie zwiekszac czestotliwosci procka

 

NIE ustawiaj moze mnoznika na auto tylko ustaw go recznie, ustawienia Auto lubią mieszac (przynajmniej u mnie) przy podkrecaniu, poza tym lepiej miec dokladną konttrole nad parametrami.

Wobec twojej temperatury procka radzilbym przy zwiekszaniu FSB stopniowo zmniejszac mnoznik, (nawet ciut ponizej standardowej czestotliwosci pracy procka)

dla twojego 2000+ powinno to byc 1667Mhz wiec radzilbym nie przekraczac 1700 (temperatura!)

 

Jednak ja stawiam na te ustawienia pamieci , jak juz sprawdzisz to daj znac!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to jednak FSB (choć za niski cas latency z pewnością ma wpływ - negatywny- na stabilność systemu)- prawdopodobnie cos nie wytrzymuje przy wyższych częstotliwościach. Na razie nie wiem co to by mogło być i specjalnie nie mam czasu aby wszystko sprawdzac. Dokładniejszą analizę przeprowadzę dopiero w wakacje.

Może coś uda sie wykombinować...

Na razie wróciłem do standardowych ustawień (cały dzień sie męczyłem z podkręcaniem a po kilkunastu nieudanych próbach spasowałem).

PS. 55- 60 to temp. procka juz podkręconego do 1750Mhz.

Dzięki za wszystkie użyteczne rady!!!!

Pogadamy w wakacje ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, ale ja Ci polecam najpierw sprawdzic jak to sie da podkrecic FSB przy Cas latency ustawionym na 2,5 , nic ci nie zaszkodzi sprobować no nie? piszesz ze nie masz czasu a potem ze caly dzien i tak "meczyles" sie z kompem, wiec ja proponuje : zmien CL na 2,5 i potem podkrecaj.. (sproboj tez zmienic pozostale parametry ramu na 3T i 6T)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
OK, ale ja Ci polecam najpierw sprawdzic jak to sie da podkrecic FSB przy Cas latency ustawionym na 2,5  , nic ci nie zaszkodzi sprobować no nie? piszesz ze nie masz czasu a potem ze caly dzien i tak "meczyles" sie z kompem, wiec ja proponuje : zmien CL na 2,5 i potem podkrecaj.. (sproboj tez zmienic pozostale parametry ramu na 3T i 6T)

 

Zrobiłem jak poleciłeś 2,5-3-6-3 (także wersja 2,5-2-5-2), ale okazuje się że owszem system jest stabilny ale tylko do 140MHz powyżej (czyli do 145MHz bo wyżej jest pupa) ma humorki.

Poza tym chyba jednak mam zablokowany mnożnik...co prawda w BIOSie mogę go dowolnie zmieniać, ale każda zamiana "auto" na inną wartość powoduje flashowanie BIOSU i czarny ekran :( (nawet gdy ustawiam niskie FSB np.100MHz).

Może wiesz jak pozbyć się blokady mnożnika???

 

[Edytowane: 12/6/2003 przez Piotrek84]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...