Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Adi-10

Dysk SSD pod Windows

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Czy opłaca się kupić dysk SSD i zainstalować na nim samego Windows'a i dołożyć jakiś HHD na inne rzeczy?

Czy dzięki temu zyskam coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opłaca się zyskasz na czasie uruchamiania systemu i programów, oczywiście wszystko zależy jaki dysk SSD zamontujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze sie oplaca. Ale jak kolega wspomnial zalezy jaki SSD kupisz. Ja mam SSD Intela X25M G2. I powiem szczerze ze nie wrocilbym do Raidu 0 ktory mialem oparty na dwoch dyskach Seagata z serii 12. Wszystko dziala idealnie i szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli mówiąc jaki dysk SSD?? Jeżeli chodzi o rozmiar to 64 GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co masz na myśli mówiąc jaki dysk SSD?? Jeżeli chodzi o rozmiar to 64 GB.

 

poszczególne dyski różnią się od siebie szybkością zapis/odczyt, a także technologią wykonania (SLC, MLC) nie tylko pojemność się liczy. Podaj jaką kwotę możesz przeznaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jakich cenach są. Przypuśćmy, że koło 500 zł. Czy coś dobrego za to dostane? Chodzi mi o najmniejszy rozmiar, ponieważ na tym dysku był by tylko system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz co z pieniedzmi robic to pewno, ze sie oplaca. Wlasciwie to wtedy wszystko sie oplaca... Ale dobrze niech zapalency kupuja - szybciej SSD upowszechnia sie, stanieja i rozwina technologicznie. Wtedy jak juz bedzie sie oplacalo to sam sobie kupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem w jakich cenach są. Przypuśćmy, że koło 500 zł. Czy coś dobrego za to dostane? Chodzi mi o najmniejszy rozmiar, ponieważ na tym dysku był by tylko system.

 

Za 500 zł to kupisz dwa Samsungi F3 500 GB po spięciu ich w RAID dają po tyłku każdemu taniemu SSD jak dla mnie nie opłaca się jeszcze pakować w SSD cena za wysoka, a przyrost wydajności wcale nie taki duży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Za 500 zł to kupisz dwa Samsungi F3 500 GB po spięciu ich w RAID dają po tyłku każdemu taniemu SSD

 

Ahahaha, intel ssd za 450zl zje nawet dwa velociraptor w raid nie mówiąc już o f3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ahahaha, intel ssd za 450zl zje nawet dwa velociraptor w raid nie mówiąc już o f3

 

Ten intel z zapisem 35 MB/s ? czy jakiś inny w tej cenie :) coś się panu pomyliło chyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Za 500 zł to kupisz dwa Samsungi F3 500 GB po spięciu ich w RAID dają po tyłku każdemu taniemu SSD jak dla mnie nie opłaca się jeszcze pakować w SSD cena za wysoka, a przyrost wydajności wcale nie taki duży.

Bzdury gadasz takie kolego że szkoda słuchać. Co z tego ze zapis ciągły jest słaby, skoro te nędzne samsungi nie dorastają do pięt dobremu dyskowi ssd jeśli chodzi o zapis i odczyt losowy? A to on jest najważniejszy przy dysku systemowym. Ja mam w tej chwili w lapie dysk ssd samsunga, który nie jest żadnym demonem prędkości, ale już chcę kupić coś podobnego do dużego laptopa. Nawet najlepsze dyski mechaniczne nie mają szans w porównaniu z ssd.

 

Co do stawiania samego systemu na dysku to bym się zastanowił, raczej nie ma to wielkiego sensu. Dobrze jest zainstalować na nim przynajmniej najczęściej używane programy. Czyli rozsądne minimum to 60 gb, czyli vertex, a on jest już droższy niż 80 gb intel x25-m g2, który jest i pojemniejszy i o wiele szybszy w zapisie. Polecam tego intela ze swojej strony.

 

A tutaj krótki test mojego samsunga ssd. http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=556575&hl=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bzdury gadasz takie kolego że szkoda słuchać. Co z tego ze zapis ciągły jest słaby, skoro te nędzne samsungi nie dorastają do pięt dobremu dyskowi ssd jeśli chodzi o zapis i odczyt losowy? A to on jest najważniejszy przy dysku systemowym. Ja mam w tej chwili w lapie dysk ssd samsunga, który nie jest żadnym demonem prędkości, ale już chcę kupić coś podobnego do dużego laptopa. Nawet najlepsze dyski mechaniczne nie mają szans w porównaniu z ssd.

 

Co do stawiania samego systemu na dysku to bym się zastanowił, raczej nie ma to wielkiego sensu. Dobrze jest zainstalować na nim przynajmniej najczęściej używane programy. Czyli rozsądne minimum to 60 gb, czyli vertex, a on jest już droższy niż 80 gb intel x25-m g2, który jest i pojemniejszy i o wiele szybszy w zapisie. Polecam tego intela ze swojej strony.

 

A tutaj krótki test mojego samsunga ssd. http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=556575&hl=

 

W zapisie losowym, czasie dostępu nie mają szans jednak przewaga SSD jako dysku systemowego znika gdy wykorzystamy taki dysk jako magazyn tutaj tanie SSD nie ma szans w porównaniu z RAID dysków talerzowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Thorns
W zapisie losowym, czasie dostępu nie mają szans jednak przewaga SSD jako dysku systemowego znika gdy wykorzystamy taki dysk jako magazyn tutaj tanie SSD nie ma szans w porównaniu z RAID dysków talerzowych.

 

 

 

System to system, magazyn to magazyn, kto przy zdrowych zmysłach używa ssd jako magazynu? Póki co to bardzo nieopłacalne.

 

Z resztą przeczytaj jeszcze raz tytuł topiku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
System to system, magazyn to magazyn, kto przy zdrowych zmysłach używa ssd jako magazynu? Póki co to bardzo nieopłacalne.

 

Z resztą przeczytaj jeszcze raz tytuł topiku ;)

 

Ktoś kto ma dużo kasy to używa. Ja osobiście nie zamierzam się pakować w SSD jak cena spadnie do poziomu 500 zł za 128 GB SLC to wtedy sobie taki dysk kupie, tylko kiedy to będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Thorns

Chodziło mi byś zastanowił się co napisałeś, przeważnie rzeczy wykorzystuje się w celu w jakim się najlepiej sprawują

Skoro SSD sprawuje sie lepiej jako dysk systemowy to tam sie go umieszcza i nikt nie mysli o nim jako magazynie gdzie taniej, szybciej i lepiej będzie sie działał np F3 w RAID lub bez.

A na magazyn wykorzystuje sie dyski o min 500GB+ a cena takiego SSD 3.5 cala to 5000zł + bo na 128GB to mozna mini kolekcje mp3 potrzymac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie zamierzam kupować SSD ani jako system ani tym bardziej w innym celu, za 500 zł, które wydam na dysk jedynie pod system wole przeznaczyć te pieniądze na coś bardziej pożytecznego np. kartę graficzną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej opłaca się, skąd w ogóle padł pomysł dysku ssd na magazyn, jak nie o tym w temacie :hmm:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak najbardziej opłaca się, skąd w ogóle padł pomysł dysku ssd na magazyn, jak nie o tym w temacie :hmm:.

 

Z dyskusji, która lekko wybiegła poza temat, ale już jest luz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dodam ze swoj dysk mam od grudnia i po zainstalowaniu systemu jak i wszystkich potrzebnych mi programow system dziala tak samo szybko jak na poczatku. Oczywiscie nie moge tego powiedziec o poprzedniej konfiguracji Raid 0 na dyskach Seagta 7200.12. Swiezo po instalacji owszem bylo szybko ale z czasem wszystko sie zamulalo z iloscia instalacji i deinstalacji programow czy jakichs gierek. Fakt dyski SSD do tanich nie naleza ale nie przesadzajmy. Wole mniejszej pojemnosci szybkie SSD niz macierz z trzech czy czterech dyskow talerzowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki obecnie dysk SSD ( 40Gb- ograniczone fundusze)pod windows 7 64 byłby najsensowniejszy, pytam sie poniewaz w tej materi jestem totalna lama :hmm:

Rozumiem, ze odczuje roznice jesli chodzi o prace samego windowsa ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://anandtech.com/show/2968/intel-s-x25...of-the-125-ssds Ale na Twoim miejscu to bym zapolował na jakiś ssd samsunga na allegro. Gwarancja co prawda symboliczna i wydajność przy losowym zapisie mniejsza niż u Intela, ale pojemność o wiele większa i wystarczy na więcej niż system, zapis ciągły za to szybszy. Sam tam ostatnio dokupiłem 256-tkę do posiadanej już 128-ki. Różnica w prędkości działania systemu jest widoczna gołym okiem ( http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=556575&hl= ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawołaj tu Mava, on się na tym zna, powie Ci co i jak, czy warto. Swoją drogą, oferta fajna, 128GB za 500zł, nieźle... jakby jeszcze była jakaś gwarancja, tudzież wsparcie dla funkcji TRIM...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałem na PW, ale biorąc pod uwagę dość ładna pogodę, pewnie wybył w plener :sunsmiley:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rozsądnej cenie to tylko Intel X25-V 40GB za ~430zł lub Kingston SSD 40GB (to samo co ten Intel ale w tej chwili strasznie trudno dostępny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...