Skocz do zawartości
Grzegorz_J

ADSL & VDSL (Orange, Netia, etc)

Rekomendowane odpowiedzi

6 mega predkosc przy synchronizacji to 6144kbps prawidlowo, a ty masz 4 z groszami. Annex A musisz ustawic lub auto wykrywanie. Dowiedz sie od technikow TPSA czy cie podpieli pod karte ADSL czy ADSL2+. Jesli ADSL to G.DMT, jesli ADSL2+ to ustawiasz ADSL2+ lub multimode.

 

Nerwicy zaraz dostanę, człowiek chce mieć jakies normalne łącze to nie, sam shit dostepny jest, ceny z kosmosu;/

Jestem wkur*() nie na żarty. To jest chore, japońce zakładają łącza 1gbit a ja nie mogę mieć żałosnych 6;/

Bo "zyjemy w kraju, w ktorym wszyscy chca nas zrobic w uja... za nasza kase" jak spiewa pewien polski zespol na Eska Rock :P

 

Zeby dostac konkretna predkosc w TP w cenie promocyjnej trzeba miec niezlego farta, swiezowybudowana centrale, nowiutka linie od centrlai do skrzynki i takie tam, a w perspektywie realnosci to nie realne i raczej ani my ani nasze dzieci nie dozyja internetuz prawdziwego zdarzenia dopiero nasze wnuki moze :P

Edytowane przez Grzegorz_J

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podłaczyłem Linksysa Ag241, złapał synchro na multimode, statystyki i tak są słabe;/ wrrr.

Na TP-Link łapie tylko na Auto Sync i Annex A/M/L, na samym A nie łapie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
podłaczyłem Linksysa Ag241, złapał synchro na multimode, statystyki i tak są słabe;/ wrrr.

Na TP-Link łapie tylko na Auto Sync i Annex A/M/L, na samym A nie łapie.

Bo TP-Link obniza parametry i dlatego ci nie lapie na Annex A wiem bo u mnie o polowe zanizal parametry jak tu pisalem w pierwszym poscie.

 

Daj parametry lini z linksysa na forum jak sie da jestem ciekaw jak sie roznia wzgledem tego tp-linka?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Linksysie mam ciut wiekszy max rate dla uploadu, sięga 600kbps, poza tym minimalnie mniejsze tłumienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łączę się z wami w bólu. Sam miałem przez ostatnie półtora roku 2 Mb/s (trochę ich przycisnąłem, bo mówili, że nie da rady.), a teraz muszę przejść na 1 Mb/s bo od pewnego czasu korzystanie to koszmar. Kiedyś łącze potrafiło chodzić tygodniami bez rozłączenia, a teraz po 18.00 pada co 5 minut :(

Ech.... społeczeństwo informatyczne wita.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie pękajcie, kiedyś będzie lepiej :P

TP idzie powoli w kierunku VDSL'a i FTTx, a więc powoli będą się pojawiać "mini centralki" w waszych osiedlach, które umożliwią skrócenie dł. pętli abonenckiej i transfery rzędu dziesiątek (a nawet setek) Mb/s :P

 

A co do techników w TP... istnieje taki system, który stwierdza jakie profile ADSL można uruchomić na linii o danym numerze. Jeśli jakiegoś się nie da, to nawet nie będą próbować :) Ja sobie np. sprawdzałem i mogę mieć max. 10Mb.

 

W systemach ADSL wszystko jest teraz "zautomatyzowane". Na bieżąco linie są monitorowane i w razie potrzeby automatycznie zmieniane są uruchomione na nich profile.

 

PS.

Zastosowanie ADSL 2+ daje zwiększenie przepływności tylko dla linii nie dłuższych niż 2,5 km. Dla dłuższych nie ma żadnych zysków przepływności w porównaniu ze zwykłym ADSL.

Edytowane przez BROLI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To jest jakaś po prostu kpina:(

Wklej te obecne parametry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie nie pękajcie, kiedyś będzie lepiej :P

TP idzie powoli w kierunku VDSL'a i FTTx, a więc powoli będą się pojawiać "mini centralki" w waszych osiedlach, które umożliwią skrócenie dł. pętli abonenckiej i transfery rzędu dziesiątek (a nawet setek) Mb/s :P

 

Pomazyc jest rzecza ludzka :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SNR Margin 8/7

Tłumienie 28/12

data rate 5216/400

max data rate 5623/628

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Łączę się z wami w bólu. Sam miałem przez ostatnie półtora roku 2 Mb/s (trochę ich przycisnąłem, bo mówili, że nie da rady.), a teraz muszę przejść na 1 Mb/s bo od pewnego czasu korzystanie to koszmar. Kiedyś łącze potrafiło chodzić tygodniami bez rozłączenia, a teraz po 18.00 pada co 5 minut :(

Ech.... społeczeństwo informatyczne wita.

Przyciskac nikogo nie trzeba bo panie na infoliniach i w p[unktach sprzedazy bez zajakniecia i na 20 mega dadza ci umowe do podpisania, abys tylko placil :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest to, że właśnie dziś w salonie konsultantka wiedząc że mam podłączony ruter dzwoniła do techników by sprawdzili to i niby 6Mbit dostepne, 10 nie;/ a jak widać nawet 6 nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
SNR Margin 8/7

Tłumienie 28/12

data rate 5216/400

max data rate 5623/628

 

Bez sensu mi 2 mega zrywalo, ale synchronizowlao zawsze prawidlowo 2048/320. Dla mnie masz zle skonfigurowany port na centrali bo on lapac powinien download 6144kbps przy synchronizacji, a ewenbtualnie wolniej chodzic, rozlaczac etc.

 

Ale parametry SNR masz tragiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy czasem SNR Margin to nie to samo co SNR:>

Dzwoniłem jakieś 2h temu na infolinie ze zgłoszeniem awarii, mają technicy sprawdzić to jutro. Jak nie to znizenie do 2Mb, swietnie płacić 20zł mniej mieć 3x wolniej.

Edytowane przez larry.bigl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziwne jest to, że właśnie dziś w salonie konsultantka wiedząc że mam podłączony ruter dzwoniła do techników by sprawdzili to i niby 6Mbit dostepne, 10 nie;/ a jak widać nawet 6 nie

A skad ty wiesz dokogo ona dzownila tka naprawde?? :P Moze ma meza technika, ktory jej do ucha powiedzial chce podpisac na 6 mega to z nim podpisz to on placi nie ty. Lub kolega technik do kolezanki zajmujacej sie umowami mogl to smao powiedziec.

 

A czy czasem SNR Margin to nie to samo co SNR:>

Kwestja nazwy producenta routera.

 

Mi technik powiedzial w zeszlym roku, ze jak chce to moge sobie umowe i na 10 mega podpisac on mi w tym nie przeszkodzi, ale chce mnie uswiadomioc, ze mam takiea nie inne lacze i wiecej strace nerwo niz z tego skorzystam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a teraz tak, czy fakt, że umowa teoretycznie powinna wejśc w życie za kilka dni ma jakiś wpływ lub może mieć na wyswietlane parametry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzwoniłem jakieś 2h temu na infolinie ze zgłoszeniem awarii, mają technicy sprawdzić to jutro. Jak nie to znizenie do 2Mb, swietnie płacić 20zł mniej mieć 3x wolniej.

 

Bedzie na browar i gumke to tez przyjemnosci poza internetem :cool: :cool:

 

 

No a teraz tak, czy fakt, że umowa teoretycznie powinna wejśc w życie za kilka dni ma jakiś wpływ lub może mieć na wyswietlane parametry?

 

Nie to juz ich sprawa co robia, a wiem, ze od roku zmiany te odbywaja sie automatycznie w momencie zatwierdzenia w systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przyciskac nikogo nie trzeba bo panie na infoliniach i w p[unktach sprzedazy bez zajakniecia i na 20 mega dadza ci umowe do podpisania, abys tylko placil :P

 

Podpisalem na 2 i pozniej zadzwonili ze sie nie da. Pomarudzilem i sie dalo ;)

Teraz jak zmieniam na 1 to automatycznie zerwali stara umowe i dali nową (lepszy cennik i do tego krotszy czas umowy) (w Multimo)

Edytowane przez Volvox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To odczyt w tej chwili z mojego routera z sygnaturki:

 

ADSL Link	  Downstream	  Upstream
Connection Speed 	1312 kbps 	320 kbps
Line Attenuation 	44.0 db 	23.0 db
Noise Margin 	25.0 db 	20 db

 

Podpisalem na 2 i pozniej zadzwonili ze sie nie da. Pomarudzilem i sie dalo ;)

Teraz jak zmieniam na 1 to automatycznie zerwali stara umowe i dali nową (lepszy cennik i do tego krotszy czas umowy) (w Multimo)

Coz tego, ze przycisnales i sie dlao skoro twierdzisz, ze ci zrywa?? :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby to ludzie wymagali jakoś dużo. a jedne na co liczę to dobrej jakosci dostep do neta za rozsądne pieniądze. Czas chyba mysleć o wyprowadzce z domu, zamieszkam u dziewczyny, u niej przynajmniej wszyscy mają dostęp do świetnego neta dzięki zwrotnicy SDH w odległości hmm kilometra;P;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zeby to ludzie wymagali jakoś dużo. a jedne na co liczę to dobrej jakosci dostep do neta za rozsądne pieniądze. Czas chyba mysleć o wyprowadzce z domu, zamieszkam u dziewczyny, u niej przynajmniej wszyscy mają dostęp do świetnego neta dzięki zwrotnicy SDH w odległości hmm kilometra;P;/

Przynajmiej wykorzystasz ja w kwestji internetu :D:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przynajmiej wykorzystasz ja w kwestji internetu :D:P

I tak ją wykorzystuje.. ona niby w umowie ma 2Mbit, a jak cokolwiek ściagam to każde 1 zadanie pobiera z predkościa 200-300KB/s, jak włączę ich kilka, tak ze 3-4 to wychodzi ponad 10Mbit/s:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy czasem SNR Margin to nie to samo co SNR

 

Nie, to nie jest to samo.

 

Przytocze ponownie opis stad http://forum.pclab.pl/t570564.html

 

Co to jest SNR?

SNR, czyli Signal to Noise Ratio jest wartością wyrażaną w decybelach (dB), wskazującą stosunek siły sygnału do występujących na danej lini zakłóceń. Im większe SNR, tym lepiej, co za tym idzie - mniejsze zakłócenia na linii.

SNR może być wartością zmienną, ponieważ jest ona uzależniona od aktualnie wystepujących zakłóceń an linii abonenckiej. Często może się zdarzyć tak, że wieczorami zakłócenia na linii zwiekszają się, jest to powodowane na przykład zwiększeniem obciążenia sieci elektrycznej co też ma wpływ na linię telefoniczną.

 

Spróbujemy wytłumaczyć SNR w troche niekonwencjonalny sposób

 

Wyobraź sobie, że staisz w dużym pustym pokoju i rozmawiasz z kimś znajdującym się na drugim końcu pokoju. W normalnych okolicznościach, ta druga osoba będzie mogła usłyszeć twój głos (sygnał) całkiem wyraźnie.

Nastepnie uruchamiasz muzykę, która tworzy podkład muzyczny. Ponieważ muzyka zakłóca Twój głos, Twój znajomy ma problemy ze zrozumieniem co do niego mówisz. Innymi słowy muzyka wprowadza więcej hałasu co zmniejsza SNR. Teraz aby cię twój znajomy usłyszał, musisz mówić głośniej (zwiększasz moc sygnału).

 

Analogicznie więc do tej sytuacji. Ty jesteś DSLAMem w węzle dostepowym, Twój głos jest sygnałem DSL a Twój przyjaciel routerem w domu odbierającym sygnał. Muzyka zaś, jest zakłóceniami wystepującymi na linii telefonicznej smilies/smile.gif

 

Mam nadzieję, że takie wytłumaczenie dość jasno wyjasnia co i jak

Co to jest margines SNR? (SNR margin)

 

Marginesy SNR oraz samo SNR są ze sobą powiązane, lecz nie jest to ta sama rzecz.

Margines SNR można nazwać strefą buforowania, która ma za zadanie ochronę łącza przed wahaniami SNR, które występują na bieżąco podczas uzytkowania łącza.

Routery oraz modemy aDSL zazwyczaj pokazują właśnie tą wartość a nie wartość SNR, niezależnie od tego pod jaką nazwą ta wartość jest na routerze pokazywana. Tą nazwą może być "Noise", "SNR" lub przykładowo "Receive Margin" jak w routerach i modemach Cisco. Może się ona również nazywać SNRM lub "Noise Margin".

 

Margines SNR jest róznicą pomiędzy aktualnym SNR a wymaganym SNR potrzebnym to prawidłowego funkcjonowania przy danej prędkości. Przykładowo jeśli linia wymaga SNR na poziomie 35dB aby osiągnąć synchronizację na poziomie 8128 kbps a faktyczne SNR na linii wynosi 41dB, margines SNR wyniesie wtedy 6dB.

 

Wachania SNR w pewnych przyjętych granicach są jak najbardziej normalne, nie jest to nic złego, w przypadku gdy wachania te są znaczne, wtedy należy doszukiwać się problemu (np. pojawiające się i ustające zakłócenie na linii).

 

Jak najbardziej możliwe jest posiadanie dobrego tłumienia ale bardzo złego SNR, co oczywiście będzie miało wpływ na stabilność, zachowanie oraz funkcjonalność łącza.

 

Co to jest docelowy margines SNR (Target SNR margin)?

 

Docelowy margines SNR odgrywa bardzo ważną rolę podczas przebiegania procesu synchronizacji routera z DSLAMem w punkcie dostepowym.

 

Ma on wpływ na prędkość z jaką router uzyskuje synchronizację oraz ustawia początkową wartość strefy buforowania marginesu SNR. Docelowy margines SNR można zauważyć w statystykach routeraprzez chwilę tuż zsynchronizowaniu się routera z DSLAMem.

Nalezy zauważyć, że w przypadku niektórych linii o bardzo dobrej jakości, które są w stanie obsłuzyć prędkość znacznie większa niż 8Mbps, lecz prędkość synchronizacji na tej własnie linii ze względu na pakiet jaki klient posiada nie przekracza tej wartości - docelowy margines SNR będzie raczej pokazywał wartości niedokładne. A to dlatego, że dana linia nie wykorzystuje swojego pełnego potencjału.

 

Dowiedz sie od technikow TPSA czy cie podpieli pod karte ADSL czy ADSL2+. Jesli ADSL to G.DMT, jesli ADSL2+ to ustawiasz ADSL2+ lub multimode.

 

Karty w DSLAMie sa wszystkie takie same, nie ma rozgraniczenia na poszczegolne standardy, konfigurowane sa one za pomoca specjalnego narzedzia konfiguracyjnego. Jesli DSLAM wspiera standard ADSL2 ADSL2+ to automatycznie wszystkie karty i porty w DSLAMie tez. Zmiana ustawienia na routerze nic nie zmieni, router nie wymusi na DSLAMie ustawien. Standard ten, a dokladnie kod linii musi byc ustawiony od strony DSLAMu

 

Annex A musisz ustawic lub auto wykrywanie

Annex A nie ma wogole wplywu na predkosc pobierania. Przypadek, ze po zmianie ustawienia routera predkosc pobierania ciut podskoczyla. Wiele routerow ma to do tego, ze za kazdym razem synchronizuja sie na roznych predkosciach (wyjatkiem moze byc na przyklad Draytek czy Netgear, ktore zawsze synchronizuja sie na maksymalnej mozliwej predkosci).

 

TP idzie powoli w kierunku VDSL'a i FTTx, a więc powoli będą się pojawiać "mini centralki" w waszych osiedlach, które umożliwią skrócenie dł. pętli abonenckiej i transfery rzędu dziesiątek (a nawet setek) Mb/s

 

Broli, powoli to slowo klucz tutaj :) FTTx to troche ogolne pojecie, bo w jego sklad wchodzi miedzy innymi FTTH, FTTC, FTTN czyli swiatlowod do domu, swiatlowod do skrzynki ulicznej (cabinet) i swiatlowod do skrzynki w okolicy (node). FTTC to swiatlowod nie dalej jak 500m od uzytkownika koncowego a miedzy tym zwykla miedziana linia telefoniczna a FTTN to swiatlowod w odleglosci do paru kilometrow od uzytkownika koncowego.

 

Dostawcy w UK wlasnie zaczynaja wprowadzac te technologie, wiec cud jakis musialby sie zdarzyc zeby TPSA sie za to niedlugo wziela. Wiec dlatego "powoli" to bardzo trafne okreslenie :)

 

Zastosowanie ADSL 2+ daje zwiększenie przepływności tylko dla linii nie dłuższych niż 2,5 km. Dla dłuższych nie ma żadnych zysków przepływności w porównaniu ze zwykłym ADSL.

 

Racja, zazwyczaj cuda wianki sie potem dzieja z linia jak jest dluzsza niz 2,5km i na ADSL2+. Z doswiadczenia jednak wiem, ze zdarzaja sie wyjatki. Mialem nie jeden przypadek 6km linii ktora ruszyla jedynie na ADSL2+ z bardzo niska predkoscia synchronizacji. Na G.DMT port nawet na moment nie wstal w karcie w DSLAMie.

 

W systemach ADSL wszystko jest teraz "zautomatyzowane". Na bieżąco linie są monitorowane i w razie potrzeby automatycznie zmieniane są uruchomione na nich profile.

 

Mowisz o DLM czyli Dynamic Line Management. Bardzo skomplikowanie dzialajacy system ktory cale szczescie mozna na linii wylaczyc :) Pierwszy wprowadzil go dostawca z UK, zwany BT, nastepnie BSkyB czyli SKY Broadband oraz Virgin Media. Stworzyl go Lucent, producent DSLAMow, ISAMow i STINGERow. System pomylka, takie cuda czasem tworzy ze glowa peka. Od okolo 3 lat mam z nim niestety do czynienia :] I tu uwaga, DLM traktuje czeste restarty routera jako zrywane polaczenie wiec moze automatycznie zmienic konfiguracje linii i zmniejszyc ustawiona predkosc synchronizacji. Nie jestem do konca pewien czy TPSA go stosuje, ale wydaje mi sie ze tak.

Edytowane przez Griffin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Racja, zazwyczaj cuda wianki sie potem dzieja z linia jak jest dluzsza niz 2,5km i na ADSL2+. Z doswiadczenia jednak wiem, ze zdarzaja sie wyjatki. Mialem nie jeden przypadek 6km linii ktora ruszyla jedynie na ADSL2+ z bardzo niska predkoscia synchronizacji. Na G.DMT port nawet na moment nie wstal w karcie w DSLAMie.

 

Dlaczego znajoma majaca internet w Neti od centrali jadac samochodem do niej ma z 6-8 km i w routerze Linksys WAG200G pisze u niej: ADSL2+ 1312kbps synchronizacja download i tka jak u mnie upload. Parametry lini ma porownywalne do moich?? Znajomy mieszkajacy z 500 metrow od niej ma 2 mega i tez ADSL2+?? Wiec skoro Netia na takich odleglosciach go stosuje to czemu TPSA uparcie jedzie w ADSL?? Czyzby miala gorszy sprzet od Neti??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calkiem mozliwe. Moze jej centrala ma LLU a Twoja nie. 2Mbps na 6-8 kilometrowej linii nie da rady. Znajoma albo ma nizsza predkosc albo nie jest tak daleko od centrali jak piszesz.

Edytowane przez Griffin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tyle teorii. A gdy idziesz miastem i neony dają 1100 nit zamiast 600-700 to różnica jest kosmiczna
    • Monitory qd oled w oknie 10% nie przekraczają 500 nitów, gdzie oledy od LG serii C w oknie 10% mają 700-800 nitów, więc sorry ale się nie zgadzam. Mam w domu DW (po 2 latach ten monitor jest wciąż w topce najbardziej ogarniętych hdr na monitorach) i C3 42 - ten drugi lepiej wypada w hdr (jasność w oknie 10% i większy ekran robią swoje). Co do  Cyberpunk to też obecnie gram w 4k i polecam te dwa mody i ustawienia (wklejam poniżej). Dzięki nim ta gry wygląda lepiej jak nigdy. I highly recommend Cyberpunk 2077 Nova LUT Mod (HDR variant under the Update section + Optional ENV File "Raster", even if you use PT in-game) + setting in-game HDR10PQ + Midpoint 3 + Max HDR Luminance 25% more than your actual display luminance in nits (e.g. 2.000 nits if you have a 1.500 nits TV) + Saturation 0. Then you can also install HD Reworked Project Mod for much better textures (Ultra Quality if you have 16GB VRAM, otherwise Balanced). Performance may take a small hit but you can recover it by just lowering both in-game Volumetric Clouds and Ambient Occlusion settings to Medium (with no noticeable differences).
    • To przy następnym wywaleniu sprawdzę. Jak nie mam internetu to w menadżerze urządzeń nie widać pozycji Intel i225 i w sumie to nic nie mogę zrobić z kartą wtedy.    win 11
    • Dzięki za odpowiedź Dirian i wyjaśnienie z tą obudową. W takim przypadku i po domiarach stwierdzam, że obudowa się zmieści - trochę na styk na szerokość, ale z przodu i z tyłu będzie luźno i przestronnie:) No właśnie - dylematy, dylematy. Chyba jednak skłaniałbym się do tego RTX 4060 Ti 16GB, bo jeśli dobrze rozumiem, to jest on nawet nieznacznie szybszy od RX 7700 XT - oczywiście za dopłatą:) Tylko zastanawiam się, którą konkretnie wersję, bo myślałem o tej https://proline.pl/gigabyte-geforce-rtx-4060-ti-gaming-oc-16gb-gddr6-dlss-3-gv-n406tgaming-oc-16gd-p8118871, ale widzę, że już niedostępna i pytanie czy brać inną - jeśli tak, jaką, czy czekać aż będą mieli dostawę - pytanie czy będą mieli na ten model czy to już wychodzi ze sprzedaży. Druga kwestia, czy decydując się na tego RTX 4060 Ti 16GB pozostałe komponenty można zostawić według tego co podesłał forskoczek20 i będzie się to wszystko razem ładnie zgrywało i działało w sposób optymalny? Ostatecznie chyba jednak będę sam to składał, żeby móc w pełni odczuć fun z nowego sprzętu i wrócić trochę do tych lat minionych, kiedy jako dziecko rozpakowywało się prezenty:) Stąd pytanie - czy coś należałoby dorzucić do tej listy zakupów i czy są jakieś dobre programy, żeby ogarnąć sterowniki, aktualizację BIOS itd., czy jednak najlepiej brać wszystko ze stron producentów i instalować ręcznie? 
    • https://www.itemfix.com/v?t=hrpf5c
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...