Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kolo2137

Czy trzeba antywirus pod linuxa a konkretnie ubuntu?

Rekomendowane odpowiedzi

aha, bo ja w środowisku linux to jestem BARDZO BARDZO zielony!, pobrałem z neta AVG pod LINUXA ale nie dam rady go zainstalować, jest on spakowany, i po rozpakowaniu, klikam dwukrotnie na plik install.sh ale nic się nie dzieje, proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antywirus Ci nie potrzebny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie instaluj, szkoda czasu. Nie ma takiej potrzeby, jest to zbędna rzecz na desktopie. Skonfiguruj IPtables (firewall) i wsio. Jak jesteś początkujący, to skorzystaj z jakiejś prostej nakładki na niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że antywirusy linuksowe służą do usuwania windowsowych wirusów :E Jeśli na Linuksie działa serwer używany przez klientów z Windows czy coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tak jak w temacie....

problem wirusow pod pingwinem wlasciwie nieistnieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linux ma zupełnie inny model bezpieczeństwa, oparty na maksymalnym ograniczaniu praw użytkownika. Zasadniczo nie ma w nim windowsowych kont administratora (tutaj roota), chociaż np. w Debianach można wymusić logowanie na konto z włączonymi na stałe prawami roota. Prawa roota są przydzielane pojedynczym aplikacjom i zadaniom na podstawie hasła. Nawet jeśli coś się dostanie do systemu, to wiele nie zdziała. Gdybyś chciał mieć syf w systemie, to musiałbyś go pobrać, nadać mu atrybut wykonywalności i odpalić z prawami roota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość evelan

Linux jest tylko narzędziem w rękach hakera, a jego celem jest windows :E

 

Chociaż podobno pojawiają się jakieś wirusy na linuxa :heu:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chociaż podobno pojawiają się jakieś wirusy na linuxa :heu:

Są jak Yeti - ktoś coś o nich czasem mówi ale nikt ich naprawdę nie widział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi tobie o zabezpieczenie systemu jako-takiego- to nie, nie potrzebujesz antywirusa. natomiast jezeli chodzi o zabezpieczenie danych do ktorych masz dostep /np kolekcji filmow XXX badz hasel do kont bankowych/- to pod tym wzgledem pod linuksem tez masz, teoretycznie, ochrone. praktycznie- out-of-the-box- nie masz jednak ochrony przeciwko, powiedzmy, bledowi w firefoksie ktory pozwala na odczyt lokalnych plikow jakiemus skryptowi /mowie tutaj o ataku typu 0 day, na ktory to nie ma jeszcze latki/- oczywiscie mozesz owa ochrone sobie sprawic, ale nie jest to bezproblemowe (vide: sandboxing w SELinuksie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiem twierdzić że Linux przewyższa pod względem ochrony każdego Windowsa....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak i nie tylko pod względem ochrony ale również pod względem ceny itp ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Śmiem twierdzić że Linux przewyższa pod względem ochrony każdego Windowsa....

Dobrze skonfigurowany linux -> dobrze skonfigurowany Windows (nie licząc bugów aplikacji)

 

tak i nie tylko pod względem ochrony ale również pod względem ceny itp ..

W zastosowaniu domowym tak, w przypadku outsourcingu niekoniecznie. Ale to zastosowanie przemysłowe i płatne dystro linucha, które wcale do tanich nie muszą należeć.

 

linux nie potrzebuje antyvira ;)

Wyżej miałeś przykład, dla którego jednak warto się zastanowić. Do domu niekoniecznie, ale w pracy?

 

Ogólnie mój post powstał dlatego, że zrobił się klasyczny linuchowy koncert życzeń :) Pewnie, że lin ma sporo plusów, ale nie idealizujmy, nie ma rzeczy idealnych :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że temat stary ale mam dokładnie takie samo pytanie, również jestem zielony, czy na dzień dzisiejszy coś się zmieniło, przymierzam się do linuxa i pierwsza rzecz jaką bym chciał wiedzieć to właśnie czy potrzebny antywirus ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja złapałem syfa na linuxie :), ale prawda jest taka, że nie trzeba nie złapiesz nic na żadnej stronie bo one atakują windę, naprawdę trzeba się postarać, żeby coś złapać, wręcz tego chcieć, pragnąć, pożądać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś napisać coś więcej?

 

 

Zasada jest podobna jak w wypadku Windowsa: Nie instalować co popadnie i skąd popadnie, nie klikać bezmyślnie w załączniki e-mail. Co do innych wektorów ataku, to nie ma się co martwić infekcjami ze stron www. Poza tym, instalacja softu wymaga podania hasła administratora, a niekiedy także uprzedniego nadania prawa wykonywalności. Ni da się więc instalować go w sposób bezmyślny.

 

Sam soft domyslnie nigdy nie uruchamia się z prawami administratora (jesli ich potrzebuje, prosi o hasło), więc ew. wirus zrobi bałagan tylko w Twoich prywatnych plikach, nie całym systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mógłbyś napisać coś więcej?

 

Np interesuje mnie coś takiego, powiedzmy ze jakaś stronka chce przekierować mnie gdzieś automatycznie czego efektem jest reakcja antywirusa-strona została rozłączona - co stanie sie na linuxie w takim przypadku bez antywira ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nic, bo tego typu ataki nie są przygotowywane z myślą o Linuksie. Gdyby jednak, jakimś cudem, np. podało Ci do pobrania plik *.deb/*.rpm/*.tar/*.run/*.sh, to klikasz "Anuluj".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie 1 zasada uzytkowania linuksa - NIGDY nie pracuj na koncie adminstratora. jesli pracujesz jako zwykly user to nic sie nie zainstaluje, podmieni itp bez twojej zgody/wiedzy i oczywiscie hasla administratora. nawet jak jakies smiecie by sie automatycznie sciagaly itp to co z tego? bez root'a nic sie nie zainstaluje. nie wiem jak wy ale ja mam automatyczne czyszczenie historii, cache, tempow cookies itp automatycznie jak zamykam przegladarke. i tyle w tym temacie.

wszystko inne to juz twoja decyzja czy instalujesz dana aplikcacje i 'co ona robi' pozniej ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadna poważna dystrybucja domyślnie nie oferuje dostępu do konta z permanentnie przydzielonymi uprawnieniami administratora (tzw. root login). Do uruchamiania w trybie roota programów, które tego wymagają, służy konsolowe "sudo" lub graficzne gksu/kdesudo. Wystarczy pamiętać, żeby nie uruchamiać w ten sposób programów, które tego nie wymagają (jeśli program ich potrzebuje, poprosi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np interesuje mnie coś takiego, powiedzmy ze jakaś stronka chce przekierować mnie gdzieś automatycznie czego efektem jest reakcja antywirusa-strona została rozłączona - co stanie sie na linuxie w takim przypadku bez antywira ?

Nic. Program nie ma dostępu do kernela. Program nie może wykonywać plików .exe, które domyślnie odpalane są przy wszystkim na Windiwsie. Zresztą, nawet gdyby to i tak musiałby poprosić o hasło by móc cokolwiek zainstalować/zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Zrób jeszcze raz UV, ale na rozgrzanej karcie. Właśnie dzisiaj tak zrobiłem i widzę całkiem pozytywne odczyty. Czyli uruchamiasz jakiś program do obciążenia karty np. CpasViewer i bench Fury Cube w natywnym 600/600 i rozgrzewasz kartę do osiągnięcia stabilnej maxymalnej temperatury. Teraz przywołujesz krzywą UV i ustawiasz dla próby np. 2700mhz/0.950V,  zatwierdzasz i zapisujesz profil. Teraz wychładzasz kartę do powiedzmy 35stC i uruchamiasz obciążenie. W czasie obciążenia monitorujesz taktowanie i napięcie. Taktowanie 2700mhz powinno się utrzymywać, aż do osiągnięcia jakiegoś progu temperaturowego i od tego progu podnieść się o 15mhz i utrzymywać, aż do osiągnięcia maxymalnej temperatury karty. Spróbuj, u mnie to działa, co prawda na Ampere, ale spróbuj. Capsviewer: https://www.geeks3d.com/20240212/gpu-caps-viewer-1-63-released/
    • A jak to jest z utrata ogolna jasnosci z biegiem czasu? Ile taki panel traci nitow po 1 roku lub 2 latach? Moj s10+ stary ma 5 lat i jak przyloze go do s23u to bialy w nim jest zolty.... 
    • Zapomniałem dodać, że Pavilion Plus nie ma metalowej obudowy, dopiero ZenBook ma. Jest jeszcze Vivobook Flip z funkcją dotykowego ekranu oled odwracanego na drugą stronę.  Mniejszy ultrabook 13-14 będzie lżejszy niż laptop do gier 15-17. Procesory AMD ryzen były kiedyś dawane ze względu na niższą cenę danego modelu z tym procesorem, natomiast na obecną chwilę całkiem dobrze sobie radzą. W cenie Pavilion Plus na intelu otrzymasz metalowego zenboka 14 UM3402YA R5-7530U/16GB/512/Win11 OLED 90Hz z Ryzenem 5, który będzie nieznacznie tylko różnił się od Intela przy codziennym użytku. W dodatku jest procesorem u niskonapięciowym, to dłużej można go używać na jednym ładowaniu baterii. Tak ogólnie wszystkie propozycje z tematu są ok. https://versus.com/en/amd-ryzen-5-7535hs-vs-intel-core-i5-12450h porównanie bardziej wyrównane procesorów h. 
    • Ciekawostka: po ponownym wejściu do gry, skrzynie są ponownie do otwarcia Wszędzie potrzebne są klucze, w wiele miejsc nie da się wejść, więc utknąłem
    • Jak maly jak na 100% masz ledwo 100 nitów?   Cytat z rtings The firmware update allows small highlights to get extremely bright, but there's an aggressive ABL that causes large highlights to be very dim, and the changes in brightness can be noticeable even while gaming. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...