Skocz do zawartości
Hunt

Oleje silnikowe i nie tylko silnikowe.

łOlej  

581 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jakiej marki olej silnikowy polecasz?

    • Mobil 1
      95
    • Lotos
      30
    • BP
      5
    • Shell
      57
    • Motul
      141
    • Valvoline
      115
    • Elf
      35
    • Castrol
      107
    • Quaker state
      9
    • Total
      27
    • inny
      104


Rekomendowane odpowiedzi

Olej dobiera się po wymaganych normach i klasyfikacjach przez producenta.

Przykład: VW dla TDI PD wymaga normę 505.01 ze względu obciążenie wałka. Marawel pokazywał co się dzieje z wałkiem gdy do tematu oleju silnikowego podchodzi się wybiórczo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://sklep.pmo-oils.com/pl_PL/taxons/oleje-silnikowe?criteria%5Bsearch%5D%5Bvalue%5D=&page=1

 

Ktoś się wypowie ? Podobno Kikster był w ich fabryce w Holandi, robione są na bazie syntetycznej. Podobno. Jakieś konkrety ?

PMO leję od ok. roku do kilku swoich aut + auta mojej dziewczyny. I generalnie wszystkich znajomych namawiam na przesiadkę na PMO. PMO w tej cenie po prostu miażdży.

 

Można spojrzeć na parametry typu HTHS czy NOACK i widać, że oleje typu Valvoline czy Motul (które kiedyś uznawałem za dobre) po prostu bije na łeb. Żeby nie było, ze opieram swoją teorię tylko na suchych parametrach to dodam, że w każdym aucie widzę jakieś plusy po przejsciu na ten olej.

 

W jednym (BMW e60) w silniku N52 udało mi się ograniczyć zuzycie oleju o ponad połowę. Wcześniej samochód zalewany Motulem przepalał ponad litr, a teraz dolewam ok 400 ml i to w zimie.

 

W drugim aucie wyciszone hydrauliczne popychacze, nie wiem jak, ale na Liqui Moly "grały" a teraz cisza.

 

W reszcie aut zmiany mniej spektakularne typu ładniejsza praca silnika (widoczne szczególnie rano jak były duże mrozy)

 

Patrząc na to, że olej jest w cenie ok 100-120 zł, to nie można się przyczepić do niczego. I zdaje sobie sprawę, ze są marki ktore są jeszcze lepsze, ale wiadomo, że kosztują znacznie więcej, wiec moim zdaniem taka klasa oleju to już wystarczjąca jakość. Aaa no i najważniejsze, nieważne jaki olej się leje, wymiana co 10 tysięcy km to podstawa, bo nawet najelpsze smarowidło po 30 tysiącach przestanie być dobre ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to, że olej jest w cenie ok 100-120 zł, to nie można się przyczepić do niczego. I zdaje sobie sprawę, ze są marki ktore są jeszcze lepsze, ale wiadomo, że kosztują znacznie więcej, wiec moim zdaniem taka klasa oleju to już wystarczjąca jakość. Aaa no i najważniejsze, nieważne jaki olej się leje, wymiana co 10 tysięcy km to podstawa, bo nawet najelpsze smarowidło po 30 tysiącach przestanie być dobre ;)

 

Czyli generalnie to moje podejście jest najlepsze, bo jest najmojsze i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym przedziale cenowym to PMO (IV), Specol (IV + III) i Shell (III tylko na GTL) oferują najlepszą jakość. Jeśli dopłacamy, to zamiast LM Synthoil High Tech 5W-40 lepiej wziąć Meguina Super Leichtlauf 5W-40, który ma taką samą kartę charakterystyki za kilkadziesiąt złotych mniej. Nie wiem czemu 0W40 u kolegiberlin.pl jest tańszy? :hmm:

 

Głośność pracy jednostki napędowej nie definiuje jakości oleju, niemniej PMO wygrywa w tym przedziale cenowym. Względem Valvo i Motula, który już pogarszał formulacje i syntetykiem pełnym nie jest. PMO ma lepszą bazę stąd mniejsze spalanie/odparowywanie.

 

Zgodzę się z interwałem wymiany. Jeśli smarowidło spełnia wymagania to o wiele lepszym rozwiązaniem jest wymiana co 8-10kkm oleju HC niż wymieniać co 15-20kkm olej 100% PAO/Ester.

 

Nie reklamuje/nie jestem fanem PMO. Kickstera i jego materiał skrytykowałem dłuższym komentarzem z kilkoma argumentami. Co nie zmienia że Kickstera jak i jego kanał lubię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dopłacamy, to zamiast LM Synthoil High Tech 5W-40 lepiej wziąć Meguina Super Leichtlauf 5W-40, który ma taką samą kartę charakterystyki za kilkadziesiąt złotych mniej.

Liqy Moly i Meguin to jest to samo, pisałem już o tym. Różnica jest w etykiecie i cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liqy Moly i Meguin to jest to samo, pisałem już o tym. Różnica jest w etykiecie i cenie.

No niezupełnie. Fakt, właściciel ten sam ale Meguin patrząc po kartach technicznych jest znacznie lepszy od Liqui. Chociaż ciekwe dlaczego. hmmm...

 

 

A co do PMO to jeżdzę na tym oleju odkąd jeszcze kickster celebryta tego oleju nie promował. I osobiście jestem zadowolony. W swoim aucie przeszedłem się z Castrola to wogole dwa różne światy te oleje, więc nawet nie będę mówił o wyższości PMO nad "kastratem". A w drugim aucie mojej kobietki była zmiana z Motula i tutaj już takich spektakularnych zmian nie było, oprócz tego, że mniej dolewamy oleju co w sumie też jest na plus.

 

Ogółnie PMO parametrami wygląda na solidny olej, w praktyce też się nieźle spisuje no i nie ma podróbek jego, co jest duzym plusem. Dopóki utrzymają cenę to napewno są dobrą alternatywą dla Motula, Liqui czy innych podobnych. Moim samochodom do gustu przypadł ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że PMO nie ma w ofercie oleju 5W40 z normą A3/B4 tylko C3 a spotkałem się z opiniami, że C3 nie warto stosować do silników bez DPF, bo wiadomo jest to olej niskopopiołowy, który z tego powodu ma niższą ilość dodatków uszlachetniających np. fosfor i ma to wpływ na trwałość silnika. Co myślicie na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś taką opinię słyszałem, ale czasami dobry olej niskoppopiolowy może być lepszy niż słaby wyaokopopiolowy. Wszytsko zależy od tego jakich dodatków używają i czym zastępują braki tej siarki :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój samochód to Astra II motor X16SZR rzekomy przebieg 163 tys

 

Po zakupie niezwłocznie wymieniłem olej na półsyntetyk, zgodnie ze sztuką zresztą. Zastanawiam się teraz czy zostać przy półsyntetyku chociażby Motul 6100, czy zalać go syntetykiem chociażby TOTAL QUARTZ 9000 ENERGY 5W40. Na półsyntetyku samochód jeździ już ponad pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, jaki olej byście wlali do 530d?

Auto do tej pory śmigało z baaardzo dużymi interwałami wymiany i nawet nie wiem na czym.

Od razu jakbyście powiedzieli ile tam wchodzi to byłbym wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój samochód to Astra II motor X16SZR rzekomy przebieg 163 tys

 

Po zakupie niezwłocznie wymieniłem olej na półsyntetyk, zgodnie ze sztuką zresztą. Zastanawiam się teraz czy zostać przy półsyntetyku chociażby Motul 6100, czy zalać go syntetykiem chociażby TOTAL QUARTZ 9000 ENERGY 5W40. Na półsyntetyku samochód jeździ już ponad pół roku.

 

Ten Total to taki syntetyk że hoho. Sam mam go wlanego ;)

Ale jest ok, mogę polecić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Pytanie o olej TOTAL QUARTZ 9000 5W/40 polecacie czy nie?

 

Auto Laguna 2PH2. 2.0dCi 150KM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten olej u siebie i silnik się nie zatarł więc chyba jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tam FAP ?

 

Mam ten olej u siebie i silnik się nie zatarł więc chyba jest ok.

 

Ja również na nim jeździłem, ale w samochodzie bez DPF/FAP. Jeśli samochód jest wyposażony w filtr cząsteczek stałych, to nie można stosować oleju pełnopopiołowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze warto by napisać czy chodzi o QUARTZ 9000 czy QUARTZ 9000 Energy. Ja mam u siebie wersję Energy. Z tabelek te oleje praktycznie niczym się nie różnią poza tym, że pierwszy zamarza przy -39*C a drugi przy -36*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia wygląda tak że posiadam Lagunę 2 PH2 z silnikiem 2.0dci 150km i auto nie ma DPF. A mam zalany olej Elf 5W30 FE i nie wiem czy zmieniać na 5W40 czy teoretycznie mogę zostać na tym oleju.

 

Poprzedni właściciel zalewa Castrol Edge TurboDiesel 5W40ba serwis Renault proponował 5W40Motrio a ja zalałem 5W30 Elf FE. I bądź tu mądry czy masz DPF czy nie.

Edytowane przez Szaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz cofnąć się parę stron wstecz tam była mowa o takiej nowej holenderskiej marce jak PMO. Parametrami wypada lepiej od wszystkich Motuli Valvoline i tym podobnych (o Elfie nie wspomnę, który jest podmarką Totala czyli nic szczególnego) a jakby tego było mało mają w swoim składzie bazy PAO (około 30%)czego w wyżej wymienionych olejach próżno szukać.

 

I w tej chwili w cenie około 100-120 zł PMO jest najlepszy wyborem bo oferuje najwięcej za taka cenę.

 

Jak masz więcej kasy to możesz szukać takiej marki jak Amsoil (też olej z PAO) ale kosztuje już powyżej 200 zł więc nie ta półka cenowa ;)

 

Co do lepkości dla Twojego auta to możesz zmienić na 5w40 bez problemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Focus MK2 1.6 benzyna rocznik 2010.

 

Ostatnio zalany był 5W30 Castrol Edge Titanium.

 

Kusi mnie aby wypróbować Motula z normą forda albo Millers'a.

 

A może nie ma to sensu i warto wybrać np. Valvoline SynPower albo po prostu Ford Formula (ew. Motorcraft albo Castrol Magnatec for Ford).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to u mnie leje się z pokrywy zaworów, więc po dłuższym zastanowieniu nie wiem czy syntetyk to taki dobry pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Focus MK2 1.6 benzyna rocznik 2010.

 

Ostatnio zalany był 5W30 Castrol Edge Titanium.

 

Kusi mnie aby wypróbować Motula z normą forda albo Millers'a.

 

A może nie ma to sensu i warto wybrać np. Valvoline SynPower albo po prostu Ford Formula (ew. Motorcraft albo Castrol Magnatec for Ford).

Motula sobie odpuść, to przeciętny olej nadmuchany marketingowo. A Millers przereklamowany, spójrz na parametry tego oleju, nic szczególnego.

 

Valvo to w porządku olej ale zastanów się czy nie wolisz PMO, które kolega wyżej polecił. Produkują olej w tej samej fabryce co Valoline tylko, że formulacje mają troche lepsze + dają bazy PAO do oleju, czego Valvo nie robi. A cena podobna ;) Zresztą skoro chcesz wydawać blisko 200 zł na przereklamowanego Millersa to 110 zł na PMO tym bardziej znajdziesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Motula sobie odpuść, to przeciętny olej nadmuchany marketingowo. A Millers przereklamowany, spójrz na parametry tego oleju, nic szczególnego.

 

Valvo to w porządku olej ale zastanów się czy nie wolisz PMO, które kolega wyżej polecił. Produkują olej w tej samej fabryce co Valoline tylko, że formulacje mają troche lepsze + dają bazy PAO do oleju, czego Valvo nie robi. A cena podobna ;) Zresztą skoro chcesz wydawać blisko 200 zł na przereklamowanego Millersa to 110 zł na PMO tym bardziej znajdziesz ;)

 

Ciekawy ten PMO. Niestety trochę taki "biały kruk". Tzn. kupienie 5L jest niemożliwe. Są warianty 4L i 1L. Niestety 1L aby kupić razem z 4L nie znajduję ze specyfikacją Ford WSSM2C913-D. 8 litrów nie będę kupował, bo to przegięcie i strata kasy.

 

Jest jakiś sklep gdzie jest to na stanie w wariancie 5L?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm przecież w każdym sklepie sprzedają 4+1 litr jako "piątke" przez to w pakiecie 4+1 masz w cenie tak jakbyś miał jedno 5 litrowe. Mi tam wszystko jedno czy przysłali by 5 litrów w jednej bance czy 4+1 litr w takiej samej cenie. Nawet lepiej bo zawsze później można sobie literówkę wrzucić do bagażnika i wozić w razie czego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z ekologicznego punktu widzenia to marnowanie surowcow i dodatkowe smiecenie. Osobiacie unikam 1l opakowan i przez to nie kupilem oleju Shell do motocykla, bo tylko w litrowych opakowaniach sprzedaje.

 

I w teorii im wieksze opakowanie tym lepiej, ale widaomo jak to wyglada. Kupowanie beczki oleju tez ma sredni sens.

Edytowane przez resistance

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @Ryszawy A jak się sprawuje ten Windforce V2? Jak z kulturą pracy i temperaturami na biosie silent?
    • Mieszkańcom też ułatwiają, bo o tyle mniej samochodów do tego Wrocławia dojeżdża. Z tego co znalazłem, to nie ma jeszcze żadnych konkretów w tym planowanego przebiegu, bo blokadą jest linia kolejowa i jej przebudowa (projektu zdaje się, że nadal nie ma). Z luźnych planów też to za dobrze nie wyglądało, bo po opłotkach dzielnic/osiedli. https://www.wroclaw.pl/komunikacja/tramwaj-na-oltaszyn-moze-powstac-dopiero-w-latach-30
    • Nie mam tej gry, nie sprawdzałem jej u siebie więc to pomyłka, ktoś inny musiał zabrać głos w tej sprawie. Chociaż nie powiem - z chęcią sprawdziłbym jak sobie gra radzi u mnie, przede wszystkim czy w cutscenkach nie spadają fps no i jak tam wydajność ogólna + Burning Shores po dłuższym czasie grania. Jako, że uniwersum tej gry ani mnie nie jara ani nie ziębi odpuściłem i kiedyś na pewno kupię ale jak mocniej spadnie z ceny i nie będę miał totalnie w co grać.
    • Pobierz, odinstaluj obecny sterownik i zainstaluj ten https://www.intel.com/content/www/us/en/download/15084/intel-ethernet-adapter-complete-driver-pack.html
    • U mnie ten zaśmierdziały port z konsoli wyrzygany przez rockstar odstawiał następujące szopki: 1. Kiedyś zabrali mi prąd w czasie grania i wcięło mi 70% postęp zapisu z grania, ten ich oszczania godny "launcher" przywrócił mi z chmury autosejwa z prologu gry.   2. Dźwięk losowo pierdzi i trzeszczy, szczególnie podczas kwestii mówionych w cutscenkach. 3. Mapa świata gry przycina się podczas jej przesuwania, to samo małe menu po wywołaniu pauzy - przełączanie góra/dół przymula i działa wolno. Swego czasu myślałem, że pomoże zmiana Vulkana na DX 12 czy też włączenie v-sync i tripple buffering ale się pomyliłem, problem wrócił jak bumerang. Opisywanych przez kolegę wyżej problemów nigdy nie zauważyłem u siebie.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...