Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Svallof

Samsung R530 Recenzja

Rekomendowane odpowiedzi

Samsung R530 Recenzja

 

Na wstępie witam wszystkich PCLabowiczów oraz wszystkie osoby czytające tą recenzję. Została ona napisana z myślą o osobach stojących przed trudnym wyborem laptopa i które rozważają kupno tego modelu. Jeszcze nie dawno sam stałem przed takim wyborem, lecz niestety nie znalazłem w internecie żadnej polskiej recenzji tego modelu i musiałem się opierać jedynie na krótkich opiniach w sklepach internetowych lub porównywarkach cen. Laptopa szukałem bardzo długo i moim dotychczasowym faworytem był Lenovo SL500. Podobał mi się w nim głównie wygląd, matowa matryca, brak systemu (i tak planowałem pracować na Linuksie) i dobry procesor. Już miałem go kupić, lecz nagle zachciało mi się sprawdzić jego wcześniejszą cenę. Gdy zobaczyłem, że w tym samym sklepie niecały miesiąc temu kosztował o 350 zł mniej to nagle odechciało mi się go zakupić. Jakby jeszcze była ta cena to bym go kupił bez wahania, ale wiedziałem, że na pewno szybko nie stanieje. Znowu stałem przed trudnym wyborem i poszukiwania zaczęły się od nowa. Po pewnym czasie miałem na oku kilka modeli, ale żaden mnie nie do siebie nie przekonywał. Najlepsze wrażenie spośród nich sprawiał Samsung R530. Dobry procesor, karta graficzna, pamięć RAM i ładny wygląd, ale z drugiej strony lustrzana matryca, o której tyle złego się naczytałem. Pewnego dnia, gdy byłem w mieście postanowiłem, że zajrzę do pobliskiego Komputronika. Jedyne co mnie wtedy interesowało to laptopy i od razu udałem się w ich stronę. Obok Toshib, Dellów i Asusów stały dwa Samsungi. Były to modele: R530 i R580. Drugi był dla mnie za drogi i nie potrzebowałem, aż takiej wydajności, za to pierwszy był niewiele droższy od wcześniej wspomnianego Lenovo i podobała mi się jego specyfikacja. Jeszcze dwa dni się zastanawiałem nad jego kupnem, aż w końcu trzeciego dnia go kupiłem i tym samym zakończyły się moje ciężkie poszukiwania.

 

Pierwsze wrażenie

 

pierwszewraenie1.th.jpg pierwszewraenie2.th.jpg

 

Jak już miałem go w domu pierwszą czynnością jaką wykonałem to było oczywiście rozpakowanie pudełka. Może na początku coś o nim napiszę. Karton jest prosty i wygląda elegancko. Z dwóch stron wygląda podobnie. Z jednego boku jest naklejka z dokładnymi specyfikacjami oraz dokładną nazwą laptopa, a z drugiej strony pudełka jest naklejka z adresem polskiego oddziału Samsunga i napis „Wyprodukowano w Chinach”. Z góry jest biała naklejka z niebieskim napisem Samsung, którą trzeba przeciąć aby otworzyć pudełko oraz czarna, plastikowa rączka do wygodnego przenoszenia pudełka. Po przecięciu naklejki i otworzeniu pudełka ukaże się nam... pudełko. W tym drugim, o wiele mniejszym pudełku znajdziemy baterię, zasilacz sieciowy i kabel zasilający. Po wyjęciu tegoż pudełka zobaczymy laptop w ochronnej torbie włożony pomiędzy dwa ochronne styropiany, które chronią laptopa podczas przewożenia i przenoszenia. W środku znajdziemy także: instrukcję bezpieczeństwa (w czterech językach, w tym Polski), przewodnik instalacji (w pięciu językach, w tym Polski), informacje o gwarancji i klucz CD-key do programu CyberLink DVD Suite. Po wyjęciu laptopa szybko pośpiesznie nacisnąłem przycisk zasilający. Skonfigurowanie system, które polegało na wybraniu języka, nazwy użytkownika i podaniu hasła poszło szybko i sprawnie. Następnie system przygotowywał kopie systemu na ukrytej partycji. Po kilkunastu minutach wszystko było już gotowe i moim oczom ukazał się pulpit. Niestety muszę przyznać, że w systemie zainstalowanych jest dużo niepotrzebnych programów. Z systemu (Windows 7 Home Premium) korzysta się bardzo wygodnie i jakąś nie tęsknię za XP. Ogólnie to jestem bardzo zadowolony z zakupu i jestem szczęśliwy, że wtedy jednak postanowiłem zajrzeć do Komputronika. A teraz koniec mojej szczęśliwej historii kupna laptopa i czas na przedstawienie wszystkich (no może prawie wszystkich) zalet i wad Samsunga R530.

 

Dokładna specyfikacja: Samsung R530 (NP-R530-JT50PL)

 

System operacyjny		Oryginalny Windows 7 Home Premium 64-bit 
Procesor 			Intel® Core™ i3 330M (2.13 GHz / L2 cache 3 MB)
Chipset 			Intel HM55
Pamięć systemu		        4 GB (2 GB + 2 GB) / max. 4 GB DDR3 
Ilość gniazd 			2 x SODIMM 
Matryca			        15,6’’ LED HD (1 366 x 768) 16:9 błyszcząca 
Grafika			        nVIDIA GeForce 310M 512 MB GDDR3 
Głośniki		 	Wbudowane, 1,5 W x 2 
Kamera 			        Zintegrowana kamera internetowa 
Dysk twardy 			320 GB (SATA, 5 400 rpm) 
DVD 				Super Multi Dual Layer 
Sieć LAN 			1 Gbps 
Sieć WLAN 			802.11b/g/n 
Bluetooth		 	Nie 
Złącza 	VGA 			Tak (15-pin D-Sub) 
HDMI 				Tak 
Słuchawki 			Słuchawki zewnętrzne (wyjście: jack 3,5 mm) 
Mikrofon zewnętrzny 	        Tak (wejście: jack 3,5 mm) 
Mikrofon wbudowany 	        Tak 
USB 				USB 2.0 (x 3) 
Czytnik kart 			3 w 1 (SD, SDHC, MMC) 
RJ-45 (LAN) 			Tak 
PC Card		 	        Nie 
Klawiatura 			100 przycisków 
Touch-pad 			Płaski z możliwością przewijania zawartości okna 
Bateria 			Bateria litowo jonowa Standardowa: 6 ogniw 
Wymiary (SxGxW) 		379,8 x 255,5 x 29,9 ~ 36,2 mm 
Waga 				2,5 kg 
Gwarancja 			2 lata (door-to-door)

 

Zainstalowane oprogramowanie:

-Adobe Acrobat Reader

-Easy Battery Manager

-Easy Display Manager

-Easy Network Manager

-Easy SpeedUp Manager

-Samsung Support Center

-Samsung Update Plus

-Samsung Recovery Solution

-Microsoft Office Professional 2007 (wersja testowa, 60 dni)

-McAfee Virus Scan

 

Wygląd

 

wygld1.th.jpg wygld2.th.jpg wygld3.th.jpg

 

Jak już wcześniej wspominałem laptop jest bardzo ładny i solidny. Najbardziej podoba mi się jego wewnętrzna strona. Jest wykonana z srebrnego plastiku, na którym w ogóle nie są widoczne odciski palców ani żadne inne ślady użytkowania. Nie zauważyłem żeby na pulpicie roboczym gdzieś się uginał lub trzeszczał. Na czarnym, lśniącym pasku plastiku nad klawiaturą na pierwszy „rzut” oka ślady palców także nie są widoczne, ale jak się ktoś przyjrzy to je zauważy. Mi osobiście to nie przeszkadza. Pod klawiaturą znajdziemy srebrny touchpad, którego granice są podświetlone na niebiesko (nie rozprasza w ciemności), ale i są dobrze wyczuwalne. Pod touchpadem znajdziemy 5 kontrolek, które świecą na niebiesko. Jedynie kontrolka baterii świeci na zielono (jeśli podłączone jest zasilanie i bateria jest w pełni naładowana) lub na czerwono (jeśli także podłączone jest zasilanie, lecz bateria nie jest w pełni naładowana). W kolejności od lewej do prawej kontrolki dotyczą: włączonego Caps Locka, pracy dysku, włączonego WiFi, zasilania, a ostatnia pokazuje czy laptop jest włączony. Niebieski kolor kontrolek nie rzuca się w oczy i także nie rozprasza nawet w nocy. Czarna klawiatura dobrze komponuje się z jej srebrnym otoczeniem. Ogólnie pulpit roboczy jest świetny i nie mam nic mu do zarzucenia. Srebrna ramka wokół matrycy nie jest już taka solidna (trochę się ugina), ale ogólnie także jest wytrzymała. Na ramce umieszczone jest osiem srebrnych, gumowych nóżek (i jeszcze dwie na pulpicie roboczym obok klawiatury, o których zapomniałem wspomnieć), które mają za zadanie utrzymywanie matrycy z dala od klawiatury, gdy laptop jest zamknięty. Pod matrycą możemy zauważyć logo producenta, a w prawym dolnym rogu widnieje nazwa modelu. Nad matrycą jest kamerka internetowa, ale o niej napiszę trochę później. Czas teraz na zewnętrzną stronę laptopa. Czerwona pokrywa w rzeczywistości naprawdę wygląda o wiele lepiej, niż na zdjęciach i nie widać na niej za bardzo odcisków palców (chyba, że ktoś się przypatrzy). Plastik, z którego została wykonana nie jest jest tak zabezpieczony jak na pulpicie roboczym i trochę się ugina (tylko jak się go przyciśnie). Z lewej strony pokrywy srebrnym kolorem widnieje nazwa producenta. Od dołu laptop wygląda także solidnie. Wykonany jest tam z czarnego, matowego plastiku, który także się nie ugina. Z dołu są dwie klapki, dzięki, którym możemy wymienić pamięć RAM oraz dysk. Po przeciwnej stronie jest wejście na baterie i dwa zatrzaski mocujące ją. Oprócz tego naliczyłem osiem klatek wentylacyjnych (w tym jedna z boku laptopa). Na dole znajdziemy także sześć, gumowych nóżek, które skutecznie chronią przed niepożądanym przesuwaniem się laptopa.

 

Złącza

 

Samsung R530 jest raczej ubogi w złącza. Znajdziemy tylko te podstawowe, które są teraz w większości laptopów. Najpierw zacznijmy od lewej strony.

zcza1.th.jpg

A więc znajdziemy tu wejście na: linkę Kensington Lock, kabel zasilający, kabel D-Sub, przewód RJ-45, kabel HDMI, jedno USB i wejście na kabel słuchawek i mikrofonu.

 

zcza2.th.jpg

Z przodu znajdziemy tylko czytnik kart pamięci SD, SDHC, MMC i małą kratkę wentylacyjną.

 

zcza3.th.jpg

Z prawej strony jest napęd DVD i obok dwa wejścia USB.

 

Z tyłu znajdziemy wejście na baterię i kratkę wentylacyjną.

 

Klawiatura

 

klawiatura1e.th.jpg klawiatura2.th.jpg

 

A teraz czas napisać trochę o klawiaturze. Przyznam się, że to właśnie ona najbardziej wkurzała mnie na początku. Często nie mogłem trafić we właściwe przyciski i ogólnie się źle mi na niej pisało. Ale tak było tylko na początku, prosto po przesiadce ze zwykłej klawiatury. Teraz gdy piszę te słowa, jestem już do niej przyzwyczajony i już trafiam we właściwe litery (choć muszę przyznać, że czasami jeszcze na jakiś czas się pomylę). Jeszcze jedną wielką wadą, która na początku tak denerwowała to był mały prawy alt. Ile razu go chciałem nacisnąć to zawsze trafiałem w klawisz obok, który otwiera menu podręczne (te po przyciśnięciu prawego klawisza). Zdecydowanie producent wykonał ten klawisz za mały, ale po krótkim przyzwyczajeniu się już nie ma takiego problem. Ogólnie klawiatura jest wygodna i cicha. Klawisze wciskają się z odpowiednim oporem i ładnie wyglądają. Mogę się jedynie przyczepić do tego, że niektóre klawisze są nierówne. Na przykład spacja z prawej strony jest minimalnie wyższa, niż z lewej. To samo, ale w mniejszym stopniu dotyczy Caps Locka. Ale to jest prawie widoczne i w niczym nie przeszkadza w wygodnym pisaniu (nie jest wcale wyczuwalne). Dzięki klawiszowi „Fn” możemy: uśpić laptopa (Esc), zobaczyć stan baterii (F2), wstawić znak € (F3), przełączyć ekran na zewnętrzny jeżeli jest podłączony (F4), wyłączyć matrycę (a raczej maksymalnie ściemnić, ponieważ jak się dobrze przyjrzymy to trochę widać okienka F5), wyłączyć dźwięk (F6), przywrócić system (F7), wybrać tryb pracy (Silent Mode, Normal Mode, Speed Mode F8), włączyć/wyłączyć WiFi (F9), włączyć/wyłączyć touchpada (F10), włączyć/wyłączyć Scroll Locka (F12) i oczywiście możemy operować jasnością ekranu (strzałki góra-dół) i głośnością dźwięku (strzałki lewo-prawo). Myślę, że klawiatura numeryczna to był bardzo dobry pomysł, ponieważ korzysta się z niej bardzo wygodnie i klawisz „Del” jest pod ręką. Ogólnie klawiatura w tym modelu jest dobra, ładna i wygodna, lecz trzeba się do niej troszeczkę przyzwyczaić.

 

Touchpad

 

touchpad.th.jpg

 

Touchpad także jest bardzo dobry i nie mam się u niego za bardzo do czego przyczepić. Jest precyzyjny i łatwo się nim operuje kursorem. Nie jest, ani za śliski, ani za szorstki. Po dłuższym użytkowaniu nigdy nie odczuwałem żadnego bólu palca. Dzięki przesuwaniu palcem po prawej stronie touchpada (przy krawędzi) w górę lub dół możliwe jest przesuwanie dokumentu, strony itp. w wyznaczonym kierunku (działa jak rolka w myszce). Jest to bardzo przydatna funkcja, ponieważ nie musimy latać kursorem tam i z powrotem, tylko po to by przesunąć odrobinę stronę. Na początku miałem trochę problemy z wyczuciem i strony przesuwały mi się na koniec w szybkim tempie. Teraz po przyzwyczajeniu się już nie mam tego typu problemów i strony lub dokumenty przewijają się w odpowiednim tempie i z odpowiednią precyzją. Można jeszcze przesuwać dokument na boki. Wystarczy przesunąć palcem po dolnej krawędzi touchpada. Przy użyciu dwóch palców możemy powiększać lub coś pomniejszać. Może to być zdjęcie, dokument tekstowy, PDF, strona internetowa i każdy inny plik lub coś co można powiększać lub pomniejszać. Wystarczy położyć tylko dwa palce na touchpadzie. Jeśli przesuniemy je do siebie to to coś pomniejszymy, a jak je od siebie oddalimy to to coś powiększymy. Możliwe jest jeszcze obracanie. Wystarczy położyć lewy palec na touchpadzie, a prawym zatoczyć łuk (¼ koła) w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. [sCHEMATY]. Przyciski działają dobrze, ale są głośne. Lewego przyciska prawie nie używam, bo o wiele wygodniejsze jest ciche stuknięcie w touchpada niż w przycisk, który jest głośny i ma większy opór. Krawędzie touchpada są bardzo dobrze wyczuwalne, a niebieskie podświetlenie je uatrakcyjnia. Ogólnie z touchpada korzysta się bardzo dobrze i jedynie zawiódł mnie tylko w grze, ale chyba mało kto będzie go wykorzystywał w grze.

 

Matryca

 

matryca1.th.jpg matryca2.th.jpg matryca3.th.jpg

 

A teraz trochę napiszę o tym, czego obawiałem się najbardziej. Tak, mowa tu o lustrzanej matrycy. Po przeczytaniu wielu złych opinii na jej temat bałem się, że to będzie zwykłe lusterko i wszystko będzie się w nim odbijać. Właśnie dzięki temu byłem już zdecydowany na kupno Lenovo SL500, ale znalazłem także trochę pozytywnych opinii. Pomyślałem, że tyle ludzi ma właśnie taką matrycę i jakąś na nic nie narzeka. W końcu postanowiłem kupić laptop właśnie z taką matrycą, ponieważ wybór laptopa z matową matrycą był bardzo mały. No i na szczęście się nie rozczarowałem. Pierwsze wrażenie oczywiście było, że rzeczywiście jak lusterko, ale jak już włączyłem laptopa to zmieniłem zdanie na temat tej matrycy. Kolory są bardzo żywe, a obraz się odbija tylko gdy jest bardzo jasno w pomieszczeniu lub gdy obraz na matrycy jest ciemny. Kąty widzenia w poziomie są dobre, a na pewno są lepsze niż na moim matowym monitorze. W pionie jest już o wiele gorzej, niż w poziomie. Pierwszy raz spotykam się z technologią LED, ale muszą przyznać, że jest bardzo dobra. Po włączeniu matrycy kolory są od razu żywe i nie trzeba czekać, aż obraz nabierze koloru, a przy tym jeszcze mniejsze zużycie energii, dzięki czemu można dłużej korzystać z laptopa na baterii. Same plusy. Proporcje matrycy i rozdzielczość mi odpowiadają i nie rozumiem czemu tyle osób się na nią skarży. W każdym bądź razie mi ona odpowiada.

 

Kamera internetowa, mikrofon, głośniki

 

Nie znalazłem informacji ile dokładnie milionów pikseli ma ta kamerka, ale myślę, że jest to przynajmniej 1.3 lub więcej. Obraz jest wyraźny i dobrze widać na nim szczegóły. Mogę się chyba tylko przyczepić do kolorów, które mają słabą barwę i do tego, że obraz jest trochę rozmazany przy ruchu, ale to się zdarza w większości kamerek internetowych. Ogólnie to rzadko korzystam z kamerki, ale uważam, że jest to przydatny gadżet. Tu są dwa zdjęcia zrobione tą kamerką:

 

zdjciezkamerki1.th.jpg zdjciezkamerki2.th.jpg

Nie wiem co tu mogę napisać o zintegrowanym mikrofonie, ale najważniejsze jest chyba to, że działa. A tak na serio to dźwięk uzyskany przez niego jest troszeczkę przekształcony. Oczywiście w bardzo małym stopniu i możliwe jest poznanie drugiej osoby po głosie. Mikrofon działa dobrze i zauważyłem, że nie nagrywa dźwięków z większej odległości. Nie wiem czy taki efekt uzyskano celowo, ale jest to bardzo przydatna cecha. Na przykład kiedy w pokoju było otwarte okno, a na dworze działał silnik samochodu, to nie było go słychać (pomimo, że w pokoju było bardzo głośno), a mikrofon zarejestrował tylko rozmowę.

Na głośniki także nie narzekam. Dla tych co nie czytali specyfikacji przypominam, że w laptopie są wbudowane dwa głośniki, oba po 1,5 W. Mają słabą barwę, nie są głośne i nie mają basów, ale pełnią swoje podstawowe zadanie – odtwarzają dźwięk. Ogólnie to dla mnie są wystarczające i od czasu do czasu lubię sobie posłuchać na nich muzyki (chyba tylko przez lenistwo, bo nie chce się włączać wieży i rzadko słucham muzyki).

 

Kultura pracy

 

To teraz czas trochę napisać o kulturze pracy mojego Samsunga R530. Muszę rzec, że laptop jest bardzo kulturalny. Wentylator jest bardzo cichy i pracuje intensywniej tylko laptop trochę się nagrzeje. Wtedy jest słyszalny. Przy pierwszy włączeniu zastanawiałem się, czy laptop na pewno się włączył. Komputer przy normalnym korzystaniu bardzo się nie nagrzewa. Gorzej jest już z grami, bo wtedy jest bardzo ciepły (głównie w lewym, górnym rogu), ale nie parzy. Klawisze klawiatury robią odpowiedni hałas, który nie jest głośny i nie powinien przeszkadzać drugiej osobie przebywającej w pokoju, która akurat śpi. Jedynie mogę przyczepić się przycisków touchpada, które są o wiele głośniejsze przy wciskaniu. Nawiasy są bardzo dobre i dobrze trzymają matrycę. Niestety nie możemy jej odchylić o 180 stopni, ale to też mi nie przeszkadza. Na moje odczucie laptop jest trochę ciężki, ale na szczęście nie muszę go często przewozić. Niestety laptop na baterii długo nie podziała. Przeglądają internet, oglądając film w trybie oszczędnym, przy trzech kreskach jasności, laptop podziałał 3 godziny i 6 minut. Na pełnej jasności, podczas grania bateria starczyła na około 2 godziny i 10 minut. A więc podsumowując laptop jest cichy i się za bardzo nie nagrzewa.

 

Osiągi

 

cpuzbu.th.png

gpuzr.th.png hdtunebenchmark.th.png

 

A oto wyniki jakie udało mi się osiągnąć w tym laptopie:

 

Super PI / mod1.5 XS

 

16 K 		0.202 s.
1 M 		20.639 s.

 

CINEBENCH 11.5

 

OpenGL	        8.48 fps
CPU		1.76 pts

 

Just Cause Benchmark (ustawienia domyślne)

 

Miejsce		Czas		Średnia liczba klatek na sekundę

The Dark Tower	142.92 s.	12.70
Desert Sunrise	118.70 s.	16.62
Concrete Jungle	148.22 s.	9.75

 

Mafia 2 (Test Wydajności)

 

Jakość          Średnia liczba       Ranga
               klatek na sekundę

Wysoka          12.2 fps             E
Średnia         12.6 fps             E
Niska           16.8 fps             E
Optymalna       33.3 fps             D

 

3DMark05

 

3DMark Score	        7182 3DMarks
CPU Score		12551 CPUMarks

 

3DMark06

 

3DMark Score	        3886 3DMarks
SM 2.0 Score		1463
SM 3.0 Score		1484
CPU Score		2264

 

Klasyfikacja Windows:

 

Ogólnie:                5,0
Procesor:               6,2
Pamięć (RAM):           5,9
Grafika:                5,0
Grafika w grach:        6,0
Dysk twardy:            5,9

 

 

Podsumowanie

 

Jak już wspomniałem jestem z tego laptopa bardzo zadowolony. Na razie mnie jeszcze się na nim, ani razu nie zawiodłem i mam nadzieję, że do takiej sytuacji nigdy nie dojdzie. Może z Lenovo SL500 byłbym bardziej zadowolony, ale wyszło jak wyszło i pewnie już nigdy się tego nie dowiem. Mam nadzieję, że ta recenzja pomoże komuś w podjęciu decyzji o kupnie tego laptopa. Kończąc tą recenzję polecam tego laptopa wszystkim osobom szukających dobrego, multimedialnego laptopa.

 

Zalety:

 

-ładny;

-solidny;

-cichy;

-nie nagrzewający się;

-dobra klawiatura;

-funkcjonalny touchpad;

-matryca;

-dobre zawiasy;

-gumowe nóżki, dzięki którym laptop nie ślizga się;

 

 

Wady:

 

-brak bluetootha;

-mały prawy alt (lewy też, ale z niego nie korzystam);

-trzeba przywyknąć do klawiatury;

-słabe głośniki;

-trochę ciężki;

-mało złączy;

-słaba bateria;

-na początku jest zainstalowane dużo niepotrzebnych aplikacji;

-zasilacz bardzo się nagrzewa podczas grania;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wersję z Pentium Dual Core i integrą. Bateria trzyma prawie 3 godziny przy filmach, a na przyciemnionym ekranie licznik wskazuje ponad 5 godzin. Fakt, ten alt jest niefortunny, uczyłem się parę dni pisać na tej klawiaturze. Touchpada zmieniłem od razu na myszkę, nie na moje nerwy w ogóle są touchpady. Na brak bluetootha można przymknąć oko, jest wiele zewnętrznych urządzeń. Aplikacje od razu poszły do kosza, natomiast Kaspersky bardzo burzy się na "keyloggery" w softwarze od Samsunga (odpowiadające za klawisze funkcyjne, pozostałe dwa nie wiem od czego są keyloggery). Za 1400 zł uważam zakup za świetny. Ciut kiepska matryca, trzeba siedzieć na wprost, lekka zmiana pozycji i kolory są cholernie przekłamane. Głośniki (o ile w ogóle można je tak nazwać) to zwykle pierdziawki, jak w telefonach nokii do słuchania muzyki i bujania się na osiedlu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recenzja i opis jest superancki , mnie też wkurza prawy alt , często też trafiam podstawą prawego kciuka w Touchpad w 'prawy klik' i to mnie bulwersuje ... poza tym jest OK , a co do kamerki to albo mam coś nie halo albo te typy tak mają że kamerka pokazuje jakiś różowy obraz... ruchy obiektów się rozmywają ... smużą... i to mnie najbardziej martwi że kamerka jest do bani , może ma ktoś jakieś rady lub dostęp do sterowników lub jakiegoś progsa gdzie można ustawiać obraz kamerki etc ... ? a poza tym ze dwa razy jakimś cudem w programie windows movie maker uzyskałem płynny obraz i w miarę rzeczywiste kolory zamiast różówego , czy ktoś ma jakieś rady w tym temacie ? Będę wdzięczny za jakieś porady aby poprawić działąnie kamery bo nie mam doświadczenia a chciałbym się cieszyć lepszym jej działaniem.Dla info podam że kamerka widoczna jest pod nazwą WebCam SCB-0350M , działam na Win XP Pro SP3 . Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalety:

 

-ładny;

powiedziałbym że po prostu się trochę błyszczy

-solidny;

wyjdzie w praniu ;) nie trzeszczą plastiki?

-cichy;

tylko przy braku obciążenia :)

-nie nagrzewający się;

tzn? nie nagrzewa się część robocza (czyli klawiatura i okolice)?

-dobra klawiatura;

mówisz, że dobra a niżej marudzisz na małe alt'y ;P

-funkcjonalny touchpad;

-matryca;

-dobre zawiasy;

nowe zawsze są dobre... poczekaj 3miesiące ;)

-gumowe nóżki, dzięki którym laptop nie ślizga się;

 

Wady:

 

-brak bluetootha;

-mały prawy alt (lewy też, ale z niego nie korzystam);

na zdjąciu nie wyglądają na jakieś niestandardowe ani małe ;)

-trzeba przywyknąć do klawiatury;

no prawie pełna klawiatura na 15,4 calach niestety nie jest wygodna początkowo ;P

-słabe głośniki;

to laptop, nie przenośny zestaw BumBox ;)

-trochę ciężki;

2,5KG to nie jest duża waga jak na laptopa... mój ma ok 3KG ;]

-mało złączy;

w sumie to jest tyle co i w moim chyba... co byś chciał jeszcze? Euro złącze? :)

-słaba bateria;

co to znaczy że słaba? jak trzyma Ci z 2h to jest całkiem dobra jak na takiego prądożernego potwora...

-na początku jest zainstalowane dużo niepotrzebnych aplikacji;

jak w każdym laptopie i desktopie... po kupnie laptopa najlepiej go od razu przeinstalować... przed reinstalacją znajdź nowsze sterowniki i nie mówię tu o stronie producenta laptopa, tylko o stronach producentów podzespołów ;)

-zasilacz bardzo się nagrzewa podczas grania;

myślę, że nagrzewa się nawet jak nie grasz no ale niestety takie prawa fizyki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arsus

 

Spróbuj skonfigurować ustawienia w jakimś programie (np. CamTrack 2.4 lub Skype). Myślę, że to powinno pomóc. U mnie są kolory jak na zdjęciach. Jeżeli to nie pomoże to jednak jest to wina kamerki, a nie ustawień.

 

RemigiuszL

 

powiedziałbym że po prostu się trochę błyszczy

Tylko pokrywa i pasek nad klawiaturą (no i matryca).

 

wyjdzie w praniu ;) nie trzeszczą plastiki?

Trzeszczą przy mocniejszym uciskaniu, ale się nie uginają.

 

tylko przy braku obciążenia :)

Ale przy obciążeniu nie jest, aż tak źle. No dobra, robi troszeczkę hałasu, ale on mi nie przeszkadza.

 

tzn? nie nagrzewa się część robocza (czyli klawiatura i okolice)?

Przy obciążeniu nagrzewa się w lewym górnym rogu laptopa (bardziej od spodu). Podczas siedzenia na necie jest tylko troszeczkę ciepły.

 

mówisz, że dobra a niżej marudzisz na małe alt'y ;P

Bo ogólnie jest dobra, tylko trzeba się do niej przyzwyczaić.

 

nowe zawsze są dobre... poczekaj 3miesiące ;)

Dobra, poczekam ;).

 

na zdjąciu nie wyglądają na jakieś niestandardowe ani małe ;)

Takie jest moje odczucie w porównaniu do zwykłej klawiatury.

 

no prawie pełna klawiatura na 15,4 calach niestety nie jest wygodna początkowo ;P

No niestety nie jest.

 

to laptop, nie przenośny zestaw BumBox ;)

Mi one wystarczają, ale są laptopy z lepszymi głośnikami.

 

2,5KG to nie jest duża waga jak na laptopa... mój ma ok 3KG ;]

Może nie jest to, aż tak dużo, ale trochę waży.

 

w sumie to jest tyle co i w moim chyba... co byś chciał jeszcze? Euro złącze? :)

Euro złącze :E. Ale eSATA i ExpressCard by się przydało.

 

co to znaczy że słaba? jak trzyma Ci z 2h to jest całkiem dobra jak na takiego prądożernego potwora...

Przy siedzeniu na necie mogła by trzymać trochę więcej, ale i tak jest dobrze.

 

jak w każdym laptopie i desktopie... po kupnie laptopa najlepiej go od razu przeinstalować... przed reinstalacją znajdź nowsze sterowniki i nie mówię tu o stronie producenta laptopa, tylko o stronach producentów podzespołów ;)

Mam przeinstalowany system, ale nie każdemu się chce od nowa go wgrywać.

 

myślę, że nagrzewa się nawet jak nie grasz no ale niestety takie prawa fizyki ;)

Przy normalnej pracy tak mocno się nie nagrzewa, jak podczas grania, ale oczywiście też jest trochę ciepły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie sklada ze ja rowniez posiadam ten leptop. Jestem bardzo zadowolona z niego... no może poza jednym, w dotykowej myszce czesco palec mi żjeżdza na scroll. To denerwuje i sprawia ze użytkowanie jest dłużesze... ale poza tym jest super :) polecam szczegolnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Mam pytanie odnośnie wyżej opisanego laptopa - w jaki sposób dokonać formatu baterii? Rozładować ją do końca, potem naładować... I tak parę razy?

Mam również pytanie a propos programu Movie Maker - nie mogę znaleźć go w komputerze, czy to znaczy że muszę ściągnąć go z jakieś strony?

Chciałabym także zapytać się o gry - czy te nowsze także na nim pójdą? Bo na różnych forach każdy pisze co innego i może tu uzyskam jednoznaczną odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w jaki sposób dokonać formatu baterii? Rozładować ją do końca, potem naładować... I tak parę razy?

W instrukcji pisze, że należy przy pierwszym uruchomieniu naładować baterię do 100%. Ja nie sformatowałem baterii (zrobiłem tak jak w instrukcji) i nie wiem czy to jest tego wina, ale już odczuwam spadek czasu pracy na baterii. Co do sposobu formatowania to ci go niestety nie podam, ponieważ sam nie wiem jak to się powinno prawidłowo robić. Różne źródła podają różne sposoby, a niektóre, że w ogóle nie powinno się formatować nowych baterii. Ja z racji, że nie było nic na ten temat w instrukcji, nie sformatowałem swojej baterii.

Mam również pytanie a propos programu Movie Maker - nie mogę znaleźć go w komputerze, czy to znaczy że muszę ściągnąć go z jakieś strony?

Musisz pobrać z tej strony (najlepiej) lub z jakiegoś innego źródła.

Chciałabym także zapytać się o gry - czy te nowsze także na nim pójdą? Bo na różnych forach każdy pisze co innego i może tu uzyskam jednoznaczną odpowiedź.

Pójść pójdą. Z nowszych gier odpalałem u siebie tylko Just Causa 2 i Mafię 2 i muszę powiedzieć, że dało się w nie komfortowo grać na optymalnych ustawieniach. Przy wyższych występowały już przycięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wersję z Pentium Dual Core i integrą. Bateria trzyma prawie 3 godziny przy filmach, a na przyciemnionym ekranie licznik wskazuje ponad 5 godzin. Fakt, ten alt jest niefortunny, uczyłem się parę dni pisać na tej klawiaturze. Touchpada zmieniłem od razu na myszkę, nie na moje nerwy w ogóle są touchpady. Na brak bluetootha można przymknąć oko, jest wiele zewnętrznych urządzeń. Aplikacje od razu poszły do kosza, natomiast Kaspersky bardzo burzy się na "keyloggery" w softwarze od Samsunga (odpowiadające za klawisze funkcyjne, pozostałe dwa nie wiem od czego są keyloggery). Za 1400 zł uważam zakup za świetny. Ciut kiepska matryca, trzeba siedzieć na wprost, lekka zmiana pozycji i kolory są cholernie przekłamane. Głośniki (o ile w ogóle można je tak nazwać) to zwykle pierdziawki, jak w telefonach nokii do słuchania muzyki i bujania się na osiedlu.

Mija już rok od zakupu i pierwszego uruchomienia. Zawiasy wciąż bardzo dobrze odgrywają swoją rolę. W międzyczasie raz padł system po którejś świetnej aktualizacji Windowsa 7 (po prostu wszystko zaczęło świrować).

Być może jest to wina kalibracji (ustawień producenta?) lecz, w porównaniu do stosunkowo nowego laptopa HP, zasięg WiFi jest ogólnie nienajlepszy. Bateria nie straciła swoich właściwości* (może parę minut ubyło?). Laptop jednak ciut się grzeje. Wokół klawiatury, obok touchpada jest letni. Spód laptopa grzeje się już mocniej, przyjemne tylko w zimie. Pomimo grzania się jest w miarę cichy (szczególnie przez pierwsze minuty), po dłuższej sesji słychać szum (jednostajny, przerywany co jakiś czas). Pokrywa laptopa bardzo łatwo się "palcuje".

Przesyłanie obrazu przez HDMI i VGA działa w miarę bezproblemowo. Sterownik radzi sobie dobrze, ale wypada go zaktualizować, gdyż podczas pierwszych kontaktów z przesyłaniem obrazu cyfrowo potrafił utracić stabilność (szczególnie podczas zmian rozdzielczości i wachlowaniem pomiędzy wyborem ekranu) i nie miałem obrazu ani na TV, ani na laptopie. Po aktualizacji wszystko ustąpiło, lecz pojawił się nowy problem. Sterownik nie radzi sobie z rozciąganiem obrazu na TV. O dziwo najlepiej działała rozdzielczość 1024x768. HDReady miałem czarne pasy u góry i u dołu, zaś FullHD obraz był za bardzo rozciągnięty i "ucinało" około 1.5cm obrazu w każdym kierunku. Po kalibracji w sterowniku wszystko dla FullHD działa poprawnie, jednak pozostałe rozdzielczości to już taka sieczka że nie warto nawet włączać. Po odłączeniu kabla HDMI i powrotu do używania matrycy laptopa wszystko działa bardzo dobrze i sprawnie przechodzi z FullHD do HDReady. Wszystko poza tym działa bardzo dobrze, jestem zadowolony.

 

*Nie formowałem jej. Maksymalne naładowanie - 80% (tryb sieciowy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, podczas grania w tym laptop się nie przegrzewa ? tzn wyłącza ? bo ja w swoim r540 mam taki problem i niewiem co zrobić, wystarczy przedmuchać radiatory i chłodzenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, potrafi być gorący, ale nigdy mi się z tego powodu nie wyłączył. Przedmuchanie chłodzenia na pewno mu nie zaszkodzi. Ten problem pojawił się nagle, czy występuje odkąd kupiłeś laptopa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No już 2-3 raz ale to tylko podczas grania (raz podczas konwertowania filmów). Lepiej go przedmucham a jak to nie pomoże to pomyślę nad serwisem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takiego Samsunga od roku.

Jestem z niego bardzo zadowolona, klawiatura wygodna, choć ciężko było mi się początkowo przestawić z klawiatury do stacjonarnego komputera :).

Cichy, zarówno sam komputer, jak i klawiatura. Touch-pad bardzo funkcjonalny, i często mi go brakuje, kiedy usiądę przy stacjonarnym komputerze.

Głośniki bez szału, po roku czasu już troszkę zaczynają trzeszczeć, ale staram się coraz mniej z nich korzystać, bardziej preferuję słuchać muzyki na mocniejszych, podłączanych do laptopa głośnikach.

Kamerka jest do bani, ale i tak mało z niej korzystam, co do mikrofonu, nie zauważyłam minusów.

Bateria słaba, trzyma ok 2godzin przy ciągłym pracowaniu na komputerze, w stanie czuwania nieco ten czas się wydłuża.

Na wagę, wielkość, ekran nie ma, co narzekać. Porównując z innymi laptopami Toshiby, czy LG ten jest leciutki :)

Jeśli chodzi o wygląd ogólny, jak na moje potrzeby wystarczający. Nie przeszkadza mi się 'błyszczenie' wspomniane w odpowiedziach.

Gry- chodzić chodzą, rozdzielczość nie rzuca na kolana, ale najważniejsze że cokolwiek można zrobić na tym laptopie na zabicie czasu, bo z tego, co wiem istnieją również takie, na których w ogóle gry nie chcą chodzić :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam tego laptopa od ponad roku i wrażenia takie: pograć to ja mogę ze 2 minuty, później gra tnie się, głośniki charczą a klawiatury prawie dotknąć nie można. Nie do końca zadowala mnie też praca systemu na tym laptopie, bo komfortowa praca zaczyna się ok. 5 minut po uruchomieniu systemu (po starcie możliwie szybkie uruchomienie windows live mail). Może i narzekam, ale z drugiej strony mam jeszcze starego acera z pentium dual core, 1 gb ramu i GMA X3100 i kubuntu na nim wygląda lepiej i działa szybciej, a o komforcie pracy można mówić po ok. 50 sekundach po uruchomieniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...