Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Bonet

Czy można zastosować dysk SATA III do płyty z SATA II ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/SATA jest napisane cyt: „Zachowano pełną zgodność wsteczną z SATA I i SATA II, dzięki czemu migracja z poprzednich wersji do SATA 3 jest bezproblemowa.” … Jak należy to rozumieć :

1.Czy oznacza to tylko, że można podłączać starsze dyski SATA i SATA II do płyty wyposażonej w interfejs SATA III (to jest raczej pewne) …

2.Czy też oznacza, że również można podłączyć dysk SATA III do płyty ze starszym interfejsem SATA lub SATA II ?

 

Mam właśnie płytę ASUS P7H55D-M EVO, która posiada 6 złącz SATA II (3.0 Gb/s) a chciałbym zakupić i podłączyć do niej dysk Western Digital Caviar 1TB SATA3 (WD1002FAEX) .

No i właśnie nie jestem pewien czy płyta główna i ten właśnie dysk będą ze sobą w ogóle współpracować … Rozumiem, że jeśli taka kombinacja okaże się dozwolona to jasne, że dysk będzie miał o połowę wolniejszy (teoretycznie) transfer bo zamiast 6 to 3 Gb/sek. ale to chyba żaden problem …

Bardzo proszę aby ktoś z uczestników tego forum udzielił mi autorytatywnej odpowiedzi i ewentualnie podesłał linka do odpowiedniego źródła informacji … Szukałem w Google lecz nie znalazłem odpowiedzi i właśnie natrafiłem na to forum... Wydaje mi się, że jest to dobre miejsce …

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serial ATA 3 jest w pełni zgodne z poprzednimi wersjami interfejsu. Nie wiem jakiego chcesz wyjaśnienia skoro na Wikipedii jest to jak byk napisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jemu chodziło czy będzie działało jeśli podepnie dysk sata pod płyte z sata3 czy jeśli podepnie dysk sata3 pod płyte z sata.

 

Będzie działać w obydwu przypadkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale np dysk samsunga sata II nie dziala na plycie z sata I, a inne dyski potrzebuja zmiany zworek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale np dysk samsunga sata II nie dziala na plycie z sata I, a inne dyski potrzebuja zmiany zworek...

Który samsung nie działa? Jeśli dysk nie ma zworki to automatycznie dostosowuje tryb pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Grimix

ale np dysk samsunga sata II nie dziala na plycie z sata I, a inne dyski potrzebuja zmiany zworek...

hdd samsunga działa, tylko trzeba za pomocą jego oprogramowania [wchodząc przez DOS] przestawić na sataI

- w niektórych przypadkach [nie wiem czy to czasem nie mała wiedza usera] potrzeba było na płycie z sataII przestawić na sataI i dopiero podpiąć dysk do mobo z sataI

- takich cyrków nie miałem z sataI na mobo z VIA z samsungiem T400

Zworki... wielki problem przestawić :| - jakoś ten świat żył na master i slave - gdzie te czasy ręcznych ustawień

z dyskami z sataIII [bo ich będą tyczyć te problemy] na mobo z kontrolerami sataII, są raczej automatycznie wykrywanie - z pewnością można na sztywno ustawić z oprogramowaniem producenta dysku.

 

@ marcin_kg: może teraz nie ma takich sytuacji ale były - ale jak napisałem wyżej, oprogramowanie producenta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ marcin_kg: może teraz nie ma takich sytuacji ale były - ale jak napisałem wyżej, oprogramowanie producenta

Oczywiście, że były, jednak ja napisałem o tym co jest teraz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serial ATA 3 jest w pełni zgodne z poprzednimi wersjami interfejsu. Nie wiem jakiego chcesz wyjaśnienia skoro na Wikipedii jest to jak byk napisane.

 

 

Kolego „Marcin kg” Twoja odpowiedź jest arogancka … Widzę, że masz problemy ze zrozumieniem tekstu, który czytasz … Sądząc po liczbie Twoich postów na tym forum wnioskuję, że uważasz się za eksperta … żenada !

Jak już wcześniej napisałem z informacji na Wikipedii nie wynika jednoznacznie, że można podłączyć dysk SATA III do płyty z SATA II . Zgodność wsteczna może oznaczać, że można podłączać posiadane już starsze dyski SATA i SATA II do najnowszych płyt wyposażonych w złącza SATA III . Podobnie było w czasach gdy pojawiły się płyty główne z SATA II i wielu użytkowników obawiało się, że będą musieli zmieniać dyski na nowe … Okazało się jednak, że starsze dyski SATA można bez obawy podłączać do nowych płyt . Nie spotkałem jednak nigdzie informacji, że działa to również w drugą stronę … mianowicie, że nowsze dyski można z sukcesem podłączać do starszych płyt …

Myślę, że jednak można ale, podkreślam, nigdy nie miałem takiej sytuacji i nigdzie nie spotkałem informacji na ten temat …

Zadałem precyzyjne pytanie na tym forum licząc na precyzyjną odpowiedź ale jak dotąd nie uzyskałem fachowej odpowiedzi tylko jakiś bełkot pseudo ekspertów … Nie chciał bym tutaj obrazić poważnych forumowiczów ale widać, że też pełno gównażerii tu się popisuje …

Mam jednak nadzieję, że znajdzie się ktoś kto rozumie moje zapytanie i udzieli mi w końcu fachowej i jednoznacznej odpowiedzi, za co z góry serdecznie dziękuję .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Przepustowość maksymalna tego interfejsu wynosi 6 Gbit/s, czyli jest ponad dwukrotnie większa od SATA II oraz nieco większa od Ultra 640 SCSI. Zachowano pełną zgodność wsteczną z SATA I i SATA II, dzięki czemu migracja z poprzednich wersji do SATA 3 jest bezproblemowa".

 

Czego nie rozumiesz w tym zdaniu? Czytanie ze zrozumieniem się kłania kolego.

 

Ps. To twoja wypowiedz jest arogancka. Robisz wielkie halo w temacie, a odpowiedz można znaleźć w kilka sekund :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i w ogóle po co kupowac dysk sata 3 do starszej plyty , na ktorej bedzie pracowal 2 razy wolniej ??

jak dla mnie temat bez sensu :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i w ogóle po co kupowac dysk sata 3 do starszej plyty , na ktorej bedzie pracowal 2 razy wolniej ??

jak dla mnie temat bez sensu :|

Po to żeby można go było podłączyć w przyszłości do płyty głównej z SATA3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiesz ile jest w tej chwili dysków sata3 ?? i jakie sa ceny ??

 

zanim sata 3 bedzie standardem minie troche czasu i wtedy dyski beda kosztowac tyle co teraz sata 2 ....

 

wiec taki zakup "na przyszlosc" jest bez sensu ...tym bardziej jesli sie nie ma mobo sata 3 ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kol. emilek za wsparcie …

Właśnie dysk SATA III kupuje się teraz „żeby można go było podłączyć w przyszłości do płyty głównej z SATA3” .

Jak powiedział w innym wątku kol. AZz_ cyt. „ … dysk kupuje się na parę lat i na pewno doczeka się korzyści płynących z SATA III ” .

Jeśli zaś chodzi o ceny tych dysków to wcale nie są droższe bo np. dziś w Komputroniku dysk WD Caviar Black 1TB WD1002FAEX 64MB cache SATA III kosztuje 389,00 zł a dysk WD Caviar Black 1TB WD1001FALS 32MB cache SATA-II 409,00 zł.

W dodatku w innych sklepach internetowych można kupić go znacznie taniej .

 

Kol. marcin_kg Ty rozumiesz, że “zgodność wsteczna” oznacza działanie w obie strony … i pewnie tak jest... ale dla mnie i zapewne wielu innych dociekliwych czytelników, takie określenie jest dalece nieprecyzyjne. Takimi skrótami myślowymi posługują się ludzie od marketingu albo dziennikarze… Zaś ludzie techniki, definiując wszelkie informacje techniczne posługują się precyzyjnym językiem technicznym .

Artykuły w Wikipedii piszą różni „chałupnicy” i dla tego nie jest ona autorytatywnym i rozstrzygającym źródłem informacji …

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że kupno dysku sata3 ma sens, jeśli kosztuje tyle samo albo mniej niż odpowiednik sata2 (pod warunkiem, że nie jest wolniejszy), ale nie przesadzajmy z tymi korzyściami, które niby masz zyskać z dysku sata3 kupionego obecnie po przesiadce na mobo z sata3. Przecież obecnie oferowane dyski sata3 nie są wcale szybsze od dysków sata2 i nie wykorzystują nawet przepustowości sata2, a co dopiero sata3 więc po przesiadce na mobo z sata3 jedyne co zyskasz korzystając z tego dysku, to dumnie wyglądający podpis w sygnaturce i świadomość, że korzystasz z najnowszej wersji łącza ;)

 

Swoją drogą z kolei np. na skąpcu jest 296zł za caviara black sata2 kontra 309 zł caviar black sata3 więc zależy gdzie kupisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to juz lepiej kupic 2 x samsung F3 500 GB, zrobic raid0 i bedzie lepiej/taniej niz te cale sata 3 .... no ale niektórzy mysla ze sama nazwa da im +10 do wydajnosci :D

tu chyba na pclabie byla jakas recenzja sata3 ... i dosc slabo wypadlo ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zworki... wielki problem przestawić :| - jakoś ten świat żył na master i slave - gdzie te czasy ręcznych ustawień

Kiedyś nie było Plug&Play i trzeba było ręcznie ustawiać zworkami przerwania i adresy pamięci ;)

 

IMHO kupowanie obecnych dysków talerzowych z SATA3 mija się z celem, bo wydajność praktycznie taka sama jak SATA2. Ale jak są tańsze, to czemu nie :)

 

Aha, i proszę mi tu nie kłócić się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że kupno dysku sata3 ma sens, jeśli kosztuje tyle samo albo mniej niż odpowiednik sata2 (pod warunkiem, że nie jest wolniejszy), ale nie przesadzajmy z tymi korzyściami, które niby masz zyskać z dysku sata3 kupionego obecnie po przesiadce na mobo z sata3. Przecież obecnie oferowane dyski sata3 nie są wcale szybsze od dysków sata2 i nie wykorzystują nawet przepustowości sata2, a co dopiero sata3 więc po przesiadce na mobo z sata3 jedyne co zyskasz korzystając z tego dysku, to dumnie wyglądający podpis w sygnaturce i świadomość, że korzystasz z najnowszej wersji łącza ;)

 

Swoją drogą z kolei np. na skąpcu jest 296zł za caviara black sata2 kontra 309 zł caviar black sata3 więc zależy gdzie kupisz.

 

 

To Ty chyba jeszcze używasz dysków IDE (ATA)... no bo po co Ci SATA lub SATA II ... Tylko po to by mieć "dumnie wyglądający podpis w sygnaturce i świadomość, że korzystasz z najnowszej wersji łącza" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Ty chyba jeszcze używasz dysków IDE (ATA)... no bo po co Ci SATA lub SATA II ... Tylko po to by mieć "dumnie wyglądający podpis w sygnaturce i świadomość, że korzystasz z najnowszej wersji łącza" ?

Widzę, że chyba trafiłem w sedno i nadepnąłem na odcisk.:Up_to_s: A swoją drogą, to tak, chętnie używałbym dysków ata tylko, że sata są tańsze i mogę ich mieć podłączonych standardowo 6, a ata jedynie 2. Do niedawno użytkowałem jeszcze dysk ata i jakoś mi to nie przeszkadzało tylko, że teraz mam 2 napędy optyczne i dysk ata musiał pójść do drugiego kompa. Poza tym dochodzi jeszcze wygoda w postaci dużo cieńszego kabelka sata w porównaniu do ata.

 

BTW Używam sata2 więc nie używam najnowszej wersji łącza ;)

 

PS: Caviar Black 1TB sata3 osiąga podobne (ale nadal niższe) średnie transfery, co samsung F3 więc wolę poczekać na jakieś kolejne wersje dysków sata3, może wniosą coś ciekawszego poza zmianą oznaczeń modelu.

 

PS2: Nie rozumiem też Twojej bulwersacji, przecież napisałem, że jeśli dyski kosztują podobne pieniądze, to śmiało można kupić z sata3, ale prawda jest taka, że nie zauważysz żadnej różnicy po przesiadce na mobo z sata3.

Wg mnie lepiej kupić teraz najszybszy dysk sata2, który jest szybszy od dysku sata3, a po przesiadce na mobo z sata3 i tak będzie nadal szybszy od tego dysku sata3 (proporcje się mniej więcej zachowają, bo dyski nie wykorzystują nawet przepustowości interfejsu sata2). Dopiero, jak pojawią się dyski sata3, które faktycznie będą blokowane przez zbyt małą przepustowość sata2, pomyślę o przesiadce tylko nie wiem, czy zdążą się takie pojawić, bo technologia SSD coraz śmielej sobie poczyna.

Jest to tylko i wyłącznie moja opinia i ja bym tak zrobił, ale każdy zrobię tak, jak sam uważa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę powiedziawszy właśnie aktualnie używam Samsunga F3 1TB SATA II [HD103SJ] … i jestem z niego bardzo zadowolony . Chcę tylko dołożyć drugi dysk 1 TB i pomyślałem, że może dobrze by było kupić coś „przyszłościowego” więc zwróciłem uwagę na tego WD SATA III.

Doskonale wiem, że dyski nie wykorzystują nawet przepustowości interfejsu sata2 ale kusi mnie chociaż by te 64 MB pamięci cache .

Po za tym w przyszłości (za ok. rok) kupię pewnie w ramach modernizacji kompa nową płytę pod "Sandy Bridge" zapewne z interfejsem SATA III i wtedy dysk będzie jak znalazł … Chyba jednak lepiej będzie podłączyć do płyty SATA III dysk również SATA III niż starszy SATA II, nawet jeśli nie da to znaczącej korzyści …

 

Moja obecna konfiguracja przedstawia się następująco:

 

Płyta główna: Asus P7H55D-M EVO (socket 1156)

Procesor: Intel i3 540 3,06 GHz

Cooler: SilentiumPC Fortis HE1225

Pamięć RAM: OCZ DDR3 2GB(2x1GB) PC1333 Platinum Edition CL7

Dysk twardy: Samsung F3 1TB SATA2 (HD103SJ)

Grafika: Radeon, Asus EAH5770 512 MB

Zasilacz: CoolerMaster M700 Real Power (modularny, 700 W)

Napęd optyczny: Pioneer DVR-215 Serial ATA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejście słuszne tylko nie zmienia to faktu, że nadal Samsung F3 jest jednak szybszy niż ten WD1002FAEX (niewiele co prawda), a niebawem mają być dostępne Samsungi F4 o większych pojemnościach. Jak na razie są dostępne jedynie wersje 320GB, które są szybsze od modeli F3 o ok. 10MB/s (nawet niecałe) w średnim odczycie więc szału nie ma, ale daje to jeszcze większą różnicę w porównaniu z tym WD ;) Jeśli planujesz zakup płyty z sata3, to ten WD może być niezłym pomysłem, ale jednak osobiście brałbym najszybszy obecnie dysk i nie przejmowałbym się przyszłością, bo jeśli na sata2 samsung jest szybszy, to po przesiadce na sata3 raczej nic się nie zmieni. :)

 

Pozostaje jeszcze kwestia ceny - Samsung HD103SJ 225zł kontra WD1002FAEX 335zł oraz gwarancja 3lata vs. 5 lat na korzyść WD. Szkoda, że Twoja płyta główna nie obsługuje chyba raid'a, bo skoro jesteś zadowolony z tego Samsunga mógłbyś kupić drugiego i spiąć je w RAID 0, no chyba, że ten drugi dysk ma służyć jako backup.

 

A sprzęt masz niczego sobie. Najchętniej, to zabrałbym Ci tą nagrywarkę Pioneer'a ;), bo to jeszcze chyba jedna z tych udanych konstrukcji z dobrą jakością zapisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprzęt masz niczego sobie. Najchętniej, to zabrałbym Ci tą nagrywarkę Pioneer'a ;), bo to jeszcze chyba jedna z tych udanych konstrukcji z dobrą jakością zapisu.

 

Dziękuję za uznanie ficias . Być może szkoda, że moja płyta nie obsługuje RAID bo coraz bardziej podoba mi się ten dysk F3 Samsunga i skłaniam się do zakupu drugiego egzemplarza … Przyznam się jednak, że tym razem przy wyborze płyty odrzuciłem wymóg obsługi RAID ponieważ wydaje mi się, że z tym RAID jest więcej kłopotów niż korzyści … Kiedyś byłem napalony na RAID i zawsze kupowałem stosunkowo drogie płyty z obsługą RAID ale jakoś nigdy nie zrealizowałem tego pomysłu … Myślę, że obecne dyski są wystarczająco szybkie w pojedynkę a niedługo stanieją dyski SSD i będzie jeszcze szybciej … Prędkość dysku nie jest wcale tak ważna … i chociaż dyski są obecnie najwolniejszym elementem komputera to jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza … Ważniejsza jest moim zdaniem niezawodność dysku …

Tak się składa, że obecny dysk jest już siódmy z kolei i jak dotąd żaden mnie nie zawiódł. Na początku kupowałem dyski Seagate a ostatnio WD (Black 640 GB) no i teraz tego Samsunga.

Nagrywarka Pioneer rzeczywiście spisuje się znakomicie ale ostanio nie chce mi się nagrywać płyt i chyba już od roku nie nagrałem ani jednej … Uważam, że obecnie wygodniej i taniej jest kupić pojemny dysk twardy i mieć wszystko „w zasięgu ręki” zaś do przenoszenia danych mam Pendriwe i przenośny dysk 2,5 cala na USB (SiliconPower 500 GB) .

Żeby zapisać 1000 GB danych trzeba nagrać 212 płyt DVD, które kosztują średnio 2 zł/szt(DVD+R TDK 4.7GB 16x slim ) to daje 424 zł… a przy tym ile roboty !!!

Właściwie należało by liczyć koszt płyt RW, który był by kolosalny !

Owszem od czasu do czasu można nagrać jakąś płytkę w celu archiwizacji ważnych dokumentów ale do tego wystarczy nawet zwykła płyta CD .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba kupować drogich płyt, żeby była obsługa RAID. Ja mam Gigabyte EP45-DS3R, która kosztowała mnie około 300zł, fakt płyty na chipsecie P55 są droższe, ale za 400-450zł idzie znaleźć coś z RAID jakiejś sensownej firmy, pozostaje tylko kwestia reszty wyposażenia płyty :Up_to_s:

Prędkość dysku, to bardzo szerokie pojęcie. Jeśli rozumieć, to jako transfery, to fakt nie jest tak ważna szybkość zapisu danych (o ile nie kopiujemy często dużej ilości danych), ale już szybkość odczytu jest istotna tylko, że w połączeniu z czasem dostępu. Dlatego właśnie nawet te tańsze SSD pokonują HDD pod względem sprawności działania systemu, bo mają znikomy czas dostępu i dużą szybkość odczytu i do tego mniej więcej równą na całej 'powierzchni'. Gorzej jest niestety z zapisem i jeśli ktoś zajmuje się obróbką foto/video, to jednak szybciej zapisze pliki dużych rozmiarów korzystając z konfiguracji RAID 0 dwóch (lub więcej) szybkich dysków. No i nie można zapomnieć o pojemności, bo tu różnice między SSD i HDD są kolosalne biorąc jeszcze pod uwagę ceny ;) Wszystko zależy od potrzeb i wykorzystania, dla jednego lepszy będzie SSD i będzie go sobie chwalił, a dla kogoś innego lepiej będzie się sprawował HDD.

Też zapatruję się powoli na SSD, ale czekam na sporą obniżkę cen oraz wzrost pojemności i wcale nie dlatego, że nie mam kasy na np. SSD Intela 80 czy 40GB tylko po prostu uważam, że w moim przypadku jest to na razie zakup nieopłacalny za taką kwotę, co nie oznacza, że SSD jest nieopłacalny tak w ogóle i dla każdego. Po prostu ja stwierdziłem, że przy takich cenach na razie nie inwestuję w SSD, bo szkoda mi pieniędzy.

 

Osobiście też nie nagrywam teraz zbyt dużo płyt, ale jednak ważna jest dla mnie jakość zapisu, jak już coś nagram. Najczęściej nagrywam jakieś filmy, które chcę obejrzeć na DVD podpiętym pod TV, a mam jeszcze odtwarzacz bez wejścia USB więc pozostają tylko płyty i na razie nie chce mi się go zmieniać.

Z cenami płyt DVD nie przesadzajmy, można bez problemu znaleźć płyty DVD+/-R Verbatim w szpulach po 50szt. za około 40-45zł :) Poza tym nie zawsze płyta CD wystarczy, ostatnio jak skopiowałem pliki ojca związane z prowadzeniem działalności na swój dysk, to dokumenty, pdfy itp. + pliki z kilku programów (księgowość, zus itp.) ważyły grubo ponad 1GB :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to juz lepiej kupic 2 x samsung F3 500 GB, zrobic raid0 i bedzie lepiej/taniej niz te cale sata 3 .... no ale niektórzy mysla ze sama nazwa da im +10 do wydajnosci :D

tu chyba na pclabie byla jakas recenzja sata3 ... i dosc slabo wypadlo ...

Całkowicie popieram! Nie SATAIII a SATAII w RAID będzie o wiele bardziej wydajny!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się .

Czy dysk

Seagate 500 GB Barracuda (16MB, Serial ATA III)

bez problemu zadziała na sata 2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...