Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

sowekel

Jak nauczyć się fizyki

Rekomendowane odpowiedzi

Bo są IMO najtrudniejsze, całą resztę powinieneś zrobić bez wcześniejszego ogarnięcia tematu, byle tylko wiedzieć jakie masz literki we wzorach i te podstawowe prawa znać (dynamiki, termodynamiki, Archimedesa).

 

 

//EDIT: 88% metodą wyżej się udało zrobić, ale można więcej, zgubiłem punkty głównie na rachunkach (błędem było liczenie potęg w pamięci po nieprzespanej nocy) i źle przeczytałem treść 2 zadań, jedno przez to mam całe źle z drugiego połowa to nie jest to o co prosili w poleceniu ;P Nie było nic czego bym nie wiedział jak zrobić, ale czasem trafiają się jakieś dziwadła i albo się zna materiał, albo się na nich polegnie. W ogóle matura z fizy jest dziwna, kiedyś było zadanie na Dopplera, a używając wzoru z następnego podpunktu dało się je policzyć w ogóle nie wiedząc, co to efekt Dopplera ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zombiak w zasadzie napisał co najważniejsze. Elektryczność trzeba poznać dlatego że jest chyba najobszerniejszym działem, no może poza dynamiką i kinematyką (choć te są łatwiejsze). A magnetyzm dlatego że same wzory tam nie wystarczą, trzeba (czasem) trochę ruszyć głową i pomyśleć.

Podstawy typu przemiany gazowe, ruch, rzuty różnego rodzaju, hydrostatyka, ruch harmoniczny itp. trzeba zrozumieć; niekoniecznie pamiętać wszystkie wzory, ale wiedzieć o co chodzi. Do tego dochodzą podstawy kosmologii, rozpad promieniotwórczy i parę takich drobnych spraw.

No i oczywiście,

Złota zasada matury z fizyki brzmi, że Karta Wzorów jest Twoją najlepszą przyjaciółką; musisz ją więc dobrze poznać i zrozumieć jej elementy. Jest potężnym źródłem bardzo wielu przydatnych informacji. Trzeba wiedzieć co na niej jest, a czego nie ma, a w związku z tym, co trzeba koniecznie zapamiętać. Najlepiej ją sobie po prostu wydrukować, włożyć do koszulki i zawsze mieć przy sobie, żeby się z nią "oswoić".

Ja korzystałem z repetytorium Grega za 15zł. Polecany wyżej Resnick, Halliday to do samej matury lektura trochę na wyrost, ale jeżeli masz czas i wiążesz przyszłość w większym stopniu z fizyką to jak najbardziej, choć to dość "ciężka" literatura.

Zadania też są ważne, zbiorów różnego rodzaju są dziesiątki specjalnie pod maturę, wystarczy iść do księgarni, albo poszukać w necie.

Ja osobiście do momentu otwarcia arkusza maturalnego z fizyki na poz. rozszerzonym w maju 2010 zrobiłem może parę zadań. Poczytałem tylko trochę to repetytorium i wyszło 85% :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno odkryłem, że MIT udostępnia materiały z wielu swoich kursów. Przykładowo dostępne są kompletne 3 semestry z fizyki, od najłatwiejszych podstaw - filmy ze wszystkich wykładów (plus transkrypty), zadania z rozwiązaniami itd.

http://ocw.mit.edu/courses/physics/8-01-physics-i-classical-mechanics-fall-1999/

http://ocw.mit.edu/courses/physics/8-02-electricity-and-magnetism-spring-2002/

http://ocw.mit.edu/courses/physics/8-03-physics-iii-vibrations-and-waves-fall-2004/

 

Obejrzałem do tej pory 11 wykładów i mogę je polecić. Wykładowca mówi jasno i zrozumiale, nie zamęcza nadmiarem równań, robi wiele doświadczeń na żywo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niedawno odkryłem, że MIT udostępnia materiały z wielu swoich kursów

dawno temu :) niektóre amerykańskie uczelnie mają na youtube swoje kanały i tam wykłady poszukaj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to raczej tylko wtedy jeśli czytamy i nie rozumiemy za bardzo o czym czytamy :E.

 

Cale moje 2 lata fizyki w liceum :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem chyba będzie wzięcie jakiś korepetycji czy coś w tym rodzaju bo fizyki samemu raczej ciężko jest sie nauczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka

macie może jakieś zbiory zadań albo arkusze maturalne w postaci elektronicznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka

macie może jakieś zbiory zadań albo arkusze maturalne w postaci elektronicznej?

1. Za zbiory się płaci i to nie grube miliony więc się przejdź i kup

2.Chryste te arkusze maturalne mnie zabiły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taki zbiór z fizy, dwutomowy, niebieski, białą czcionka pisany tytuł. Ale więcej nie pamiętam :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Za zbiory się płaci i to nie grube miliony więc się przejdź i kup

2.Chryste te arkusze maturalne mnie zabiły.

1. dobra kupię, tylko jaki zbiór polecacie aby miał zadania najbardziej maturalne (poziom rozszerzony).

2. Nie miałem na myśli arkuszy z poprzednich lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2. Nie miałem na myśli arkuszy z poprzednich lat.

No jasne, miałeś na myśli te z Matury 2011, która dopiero będzie. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1. dobra kupię, tylko jaki zbiór polecacie aby miał zadania najbardziej maturalne (poziom rozszerzony).

takie jakie około w 2-3 tematach napisaliśmy, poszukaj sobie. Kiedyś jak nie było internetu to się szukało w encyklopedii albo pytało znajomych teraz z potężnym źródłem informacji jakim jest internet ludzie nadal nie szukają.Mam nadzieję że idziesz na jakąś pedagogikę bo z takim zmysłem szukania....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie jakie około w 2-3 tematach napisaliśmy, poszukaj sobie. Kiedyś jak nie było internetu to się szukało w encyklopedii albo pytało znajomych teraz z potężnym źródłem informacji jakim jest internet ludzie nadal nie szukają.Mam nadzieję że idziesz na jakąś pedagogikę bo z takim zmysłem szukania....

Nie idę do pracy..., studia nie mają sensu.

Tak na serio to umiem znaleźć takie informacje, tylko ostatnio jestem jakiś przybity.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na serio to umiem znaleźć takie informacje, tylko ostatnio jestem jakiś przybity.

:przytulasie:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaproponowałbym skrypty dla studentów autorstwa panów Jezierskiego, Kołodki, Sierańskiego. Są w rożnych tomach zadania oraz wzory i prawa z objaśnieniami.

 

No i ćwiczenie aparatu matematycznego, kojarzenie zależności róznych wielkości fizycznych itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował nie uczyć się fizyki bo to co opisują dzisiejsze podręczniki to totalne bzdury. Einstain i Newton się mylili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował nie uczyć się fizyki bo to co opisują dzisiejsze podręczniki to totalne bzdury. Einstain i Newton się mylili.

 

Chyba Einstein :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnoszę temat, z czego najlepiej uczyć się do matury z fizyki? Syn kolegi zdaje w przyszłym roku rozszerzoną maturę i ma chłopak problem, bo im zmienili nauczyciela (rzecz jasna na gorszego). Polecicie jakieś nowe wydania repetytoriów / zbiorów zadań etc.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są takie zbiory zadań dla przygotowujących się na Akademię MEdyczną. Bardzo dobre zestawy. Ja sobie bardzo chwaliłem zbiory zadań z Operonu. Chyba to było najskuteczniejsze dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardzo pomogły powtórzenia do matury na fizykazadania.pl - to była naprawdę dobra opcja, całkiem inna forma uczenia się, a efekty bardzo dobre. I oczywiście bardzo popularne zbiory Operonu - wszystko jasno mają wyjaśnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie słyszałem o tej stronie (ale w sumie co się dziwić, hehe, stary jestem :P), dobra jakaś? Właśnie sobie zerknąłem na nią, prześlę kumplowi, może się przyda. :) Dzięki! Aha, i czy wydania Operonowskie różnią się coś od siebie? Tzn treść w nich zawarta? Bo kumpel opowiadał, że kupują nowe, a cena 5 - 6 dyszek, więc wiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe. :P A co do wydań - hmmm moim zdaniem minimalnie, większość jest ta sama, wiadomo, wszyscy chcą zrobić, stąd ciągle nowe wydania. ;) Po prostu dodawana jest mała część informacji / zmieniana szata graficzna itd.

A strona bardzo dobra, praktycznie dzięki niej zdałem fizę na maturze, trafiłem też na zagadnienia na arkuszu maturalnym, które wnikliwie przerabiałem na tej stronie, wiec..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

revcorey - Resnick będzie za trudny dla niego na początek.

Jeszcze zobaczy pochodne, całki i się zniechęci :lol2:

Lepiej zacząć od PWN szkół średnich - zakres rozszerzony, chociaż jest tam kilka błędów.

No i zadanka, dużo zadanek. Tych trudnych, najlepiej niematuralnych. Ostatnia matura z fizyki na szczęście zerwała trochę ze schematami, nawet trzeba było troszkę pomyśleć.

No i dla ludzi myślących lepiej zdawać rozszerzenie. Jakbyś chciał zdawać podstawę to faktycznie naucz się robić te schematyczne zadanka maturalne :E

 

Mi się zdaje, że fizyki nie powinno się uczyć z książek - jest tam masa wzorów, obliczeń i rozdmuchanej teorii. Najlepiej się uczyć na doświadczeniach. ;)

Bzdura.

 

Ja bym proponował nie uczyć się fizyki bo to co opisują dzisiejsze podręczniki to totalne bzdury. Einstain i Newton się mylili.

. . .

Skąd te rewelacje?

A mi się wydaje, że ich teorie świetnie opisują większość zjawisk i mają zastosowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako założyciel tematu, uczyłem się z arkuszy maturalnych, próbnych właściwych i takiej książki z operonu, nie pamiętam już tytułu. Efekty były.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...