Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

romo

Umowa darowizny połowy samochodu

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem, kupiłem od brata auto. Z racji tego że jak brat kupował kilka lat temu auto i zależało mu na zniżkach to połowę auta posiada ojciec a połowę on. Oczywiście w świetle prawa chce to załatwić jako darowiznę a nie kupno. Auto jest warte raptem 5 tys. zł.

Oczywiście ja też chcę współwłasności z ojcem (czyli zależy mi na posiadaniu tylko połowy auta posiadanej przez brata, połowa auta której właścicielem jest ojciec zostaje u niego)

 

chciałbym przepisać auto na siebie w związku z czym muszę napisać umowę darowizny, złożyć pi pcc-3 w skarbówce (jako iż jesteśmy braćmi to nic nie zapłacę) oraz wymienić dowód auta.

 

coś takiego napisałem:

 

UMOWA DAROWIZNY

SPORZĄDZONA DNIA ………………….

 

DARCZYŃCA:

…………………………………………………..

…………………………………………………..

…………………………………………………..

PESEL: ………………………………………..

Nr d. osobistego:…………………………..

 

OBDAROWANY:

…………………………………………………..

…………………………………………………..

…………………………………………………..

PESEL: ………………………………………..

Nr d. osobistego:…………………………..

 

Stopień pokrewieństwa: …………………………………

 

1. Darczyńca oddaje obdarowanemu samochód lub udział w ……… części w samochodzie marki …………………………………………………….. rok produkcji ……….……….. nr rej. ……………..…………… nr podwozia ………………………………………………………………………………………….

2. Obdarowany oświadcza, iż niniejszą darowiznę przyjmuje.

3. Wartość przedmiotu darowizny strony określają na kwotę …………….

4. W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego

5. Koszty związane z zwarciem niniejszej umowy ponosi Obdarowany

6. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej stron.

7. Jest to ……. Darowizna w ostatnich 5 latach na rzecz ……………………………….. ………………………………… w łącznej wysokości …………………………………..

 

…………………………………………………..

 

(Darczyńca)

…………………………………………………..

 

(Obdarowany)

 

Proszę o dokonanie adnotacji na umowie darowizny stwierdzającej, że podatek od darowizny jest nienależny.

 

czy taka umowa będzie dobra, czyli ja jestem obdarowany połową auta (a drugą połową posiada dalej ojciec) czy może w przypadku tej umowy dostaję połowę udziału brata czyli 25% auta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"udział w ……… części samochodu marki"

nr nadwozia, nie podwozia albo numer ramy

wywal punkt 7

wywal ostania linie, to jest umowa darowizny, a nie prosba o cos przy okazji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Powinno być:

 

"Darczyńca oddaje obdarowanemu przysługujący mu w wymiarze 1/2 udział we współwłasności samochodu marki..." Wtedy dostaniesz połowę auta, a druga ołowa pozostaje w rękach taty.

 

 

Dodaj też punkt:

 

"Strony oświadczają, że wydanie przedmiotu darowizny Obdarowanemu już nastąpiło." Bez niego darowizna powinna być dokonana w formie aktu notarialnego, jak dobrze pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej napisz co jest przedmiotem - w tym przypadku udział procentowy we własności auta. Darowizna będzie nieopodatkowana ale chyba tylko w wypadku gdy nie sprzedasz go w jakimś okresie (w jakim konkretnie trzeba doczytać). Jak chcesz to mogę Ci wrzucić na maila umowę darowizny jaką podpisywałem w zeszłym roku. Też na auto i też w kręgu rodziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Gordon ...

a czy ten fragment "Proszę o dokonanie adnotacji na umowie darowizny stwierdzającej, że podatek od darowizny jest nienależny." usunąć ? znalazłem ten wzór umowy w necie i był sprzed 7 lat bodajże.

 

 

aktualna wersja

 

UMOWA DAROWIZNY

SPORZĄDZONA DNIA ………………….

 

DARCZYŃCA:

…………………………………………………..

…………………………………………………..

…………………………………………………..

PESEL: ………………………………………..

Nr d. osobistego:………………………….. OBDAROWANY:

…………………………………………………..

…………………………………………………..

…………………………………………………..

PESEL: ………………………………………..

Nr d. osobistego:…………………………..

 

Stopień pokrewieństwa: …………………………………

1. Darczyńca oddaje obdarowanemu przysługujący mu w wymiarze 1/2 udział we współwłasności samochodu marki ……………………………………………………..

rok produkcji ……….……….. nr rej. ……………..…………… nr nadwozia ………………………………………………………………………………………….

2. Obdarowany oświadcza, iż niniejszą darowiznę przyjmuje.

3. Wartość przedmiotu darowizny strony określają na kwotę …………….

4. W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego

5. Koszty związane z zwarciem niniejszej umowy ponosi Obdarowany

6. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej stron.

7. Strony oświadczają, że wydanie przedmiotu darowizny Obdarowanemu już nastąpiło

 

…………………………………………………..

 

(Darczyńca)

…………………………………………………..

 

(Obdarowany)

 

Proszę o dokonanie adnotacji na umowie darowizny stwierdzającej, że podatek od darowizny jest nienależny.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Ja bym to wywalił. Nie wiem po co to i kto miałby dokonać tej adnotacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz iść do Wydziału Komunikacji i tam poprosić o coś takiego, albo poszukać w necie wzorów - podpowiem Ci że w motoryzacji coś sie przewijało na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

idź do skarbówki, i poproś o blankiecik do darowizny :P. Tam babka Ci powie co i jak masz napisać najdokładniej. Bo my Ci tu będziemy pisać i pisać, a na koniec w skarbówce się okaże że to miało być inaczej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darowizny w I grupie (najbliższa rodzina) o ile dobrze pamiętam, nie są objęte podatkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darowizny w I grupie (najbliższa rodzina) o ile dobrze pamiętam, nie są objęte podatkiem.

przecież autor o tym wspomniał więc doskonale o tym wie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chce dolaczyc jako wspolwlsciciela szwagra i spisze umowe darowzny ze przekazuje mu 50% samochodu,wartosc okolo 3000zl i to druga grupa podatkowa.Czy bede musial placic podatek? czy cos w izbie skarbowej? prosze o odpowiedz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...