Forum PCLab.pl: Lista polecanych wentylatorów - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (327 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ostania »
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Lista polecanych wentylatorów Przeczytaj zanim zapytasz co kupić! Oceń temat: ***** 14 Głosów

#41 Użytkownik jest niedostępny   0G0R3K-15 

• AMD 4GHz OC
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 22 Listopad 2010 - 00:51

Tak jak wcześniej obiecałem opiszę tutaj wentylatorki które dzisiaj otrzymałem od AAC, mowa oczywiście o Aimaxx'ach eNVicooler 12.

Muszę przyznać iż wenylatory tej firmy to produkt wyrużniający się z pośród innych. Głównie za sprawą koloru. Nie często bowiem na sklepowych półkach spotykamy zielone wentylatory, a zwłaszcza w takim odcieniu. Jest to kolor bazowany na firmie NVidia jak zresztą można się domyśleć po nazwie.

Zanim jednak przejdę do prezentacji owych wentylatorów najlepiej będzie gdy porównamy ich parametry do konkurencji. W tym wypadku będą to Noctuy NF-P12 które domyślnie są założone na schładzaczu mojego procesora.

Aimaxx eNVicooler 12

Rozmiary: 120x120x25 mm
Ilość łopatek: 7
Zakres obrotów: 700-1200 ±10% rpm
CFM: 24.3-68.6
Zakres pracy: 5~12V DC
Łożysko: Nanomax Bearing
Poziom hałasu: 9.8-12.8 dB/A
Gwarancja: 2 lata

Noctua NF-P12

Rozmiary: 120x120x25 mm
Ilość łopatek: 9
Zakres obrotów: 900-1300 ±10% rpm
CFM: 37-92
Zakres pracy: 7~12V DC
Łożysko: SSO
Poziom hałasu: 12.6-19.8 dB/A
Gwarancja: 6 lata

Jak widać powyżej wentylatory Noctua są wydajniejsze chociaż w żeczywistości nie odczuwam różnicy. Temperatury na procesorze zachowały się takie same, tak więc nie ma różnicy które produkty są założone. Natomiast spora różnica jest w hałasie gdyż Aimaxxy są sporo cichsze na maksymalnych obrotach, a jedyne co słychać to delikatny szum poweitrza przelatującego pomiędzy łopatkami. Hałas który słyszymy jest dosyć przyjemny dla ucha a przynajmniej nie drażni (lubię gdy jest cicho do okoła zwłaszcza w nocy kiedy zostawiam maszynę włączoną na noc)

Przejdźmy do samych wentylatorów i ich wyglądu jako iż za rozsądną lub będąc bardziej dokładnym, za symboliczną cenę 22,90zł dostajemy całkiem sporo.
Na początek pierwsze co się rzuca w oczy to wygląd pudełka któe jest dosyć ciekawe i przykłuwa wzrok. Na jego froncie mamy wielką literę X wyciętą w kartonowym opakowaniu (ekologia i recykling przede wszystkim) tak więc częściowo jesteśmy w stanie podejrzeć co znajduje się w środku. Widać nie wiele ale przynajmniej można dostrzec jaki jest rzeczywisty kolor już wcześniej wspomnianych wentyli.
Poza tak zwanym "okienkiem" z przodu znalazły się informacje na temat tego co poza samym wentylatorem znajduje się wewnątrz. Producent do zestawu dorzuca czery silikonowe kołki do montarzu, cztery śróbki wraz z silikonowymi podkładkami jeżeli nie chcemy używak kołków. Producent dostarczył także adapter 3 pinowy 12-7V dla tych którzy nie posiadają kontrolera obrotów i podpinają wentylki pod płytę główną. Na przodzie pojawiła się także informacja o tym że produkt jest Super cichy z czym się zgodzę, a także High Performance. Powiedzmy że tutaj jest nie najgorzej :P
Pudełko jest oczywiście czarne z zielonymi i białymi dodatkami co bardzo mi się podoba, ale to jest kwestja gustu :)
Dodaj obrazek

Po wyjęciu produktu z pudełka nie jesteśmy rozczarowani jako iż widzimy dokładnie to na co czekaliśmy. Piękną zieleń :)
Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Akcesoria dołączone do wentylatora to tak jak już wcześniej wspomniałem kołki silikonowe w kolorze, i tutaj uwaga ZIELONYM ;p a także reduktor napięcia.
Dodaj obrazek

Srebrne śróbki dołączone do zestawu wraz z gumowymi podkładkami.
Dodaj obrazek

Jedyną rzeczą która może drażnić podczas zabawy z wentylatorami tej firmy to kabelki zasilające. Fakt są oplecione i to całkiem schludnie lecz ich montaż w prowadnicy nie jest zbyt solidny i mają one tendencję do wypadania z niej a co za tym idzie trochę to ciągłe wkładanie ich na miejsce denerwuje :(
Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Oto oba porównywane wentylatorki. Aimaxx i Noctua (oplot mojej produkcji :D)
Dodaj obrazek

Porównanie polega na tym który produkt dalej wywieje kartkę papieru A4 trzymaną nad nim. Od razu powiem że przy napięciu 7V oba produkty wypadły tak samo, a różnica pojawia się dopiero przy napięciu 12V

Noctua NF-P12 (napięcie 7V)
Dodaj obrazek

Aimaxx eNVicooler 12 (napięcie 7V)
Dodaj obrazek

Oba wyniki są takie same więc trzykrotnie droższa Noctua jest porwnzwalna a nawet pryegrzwa jako i Aimaxx pryz takim samym CFM jest mimo wszystko cichszy.

Natomiast zielony kontra brąz przy napięciu 12V dostaje ostro w dupę lecz wydaje mi się że dwie dodatkowe łopatki wystarczyły by aby dogonić wiele droższą konkurencję.

Noctua NF-P12 (napięcie 12V)
Dodaj obrazek

Aimaxx eNVicooler 12 (napięcie 12V)
Dodaj obrazek

Plusy Aimaxxa:
Cichy
Całkiem wydajny jak na tą cenę
Cena
Bardzo dobre wykonanie
Oplecione kable
Spora ilość dodatków
Wyjątkowy pod względem kolorystyki (jedyna konkurencja to chyba Nanoxia lub NOX)

Minusy Aimaxxa:
Kabelki wypadają z prowadnicy
Mógłby być troszkę wydajniejszy

Opinia:
Moja opinia nie wile tutaj wniesie ale mimo to chciałbym się nią z wami pochwalić. Moje uczucia z początku były mieszane lecz to zanim jeszcze otrzymałem wentylator i chwyciłem go w ręce. Okazało się że jak na tą cenę jest on całkiem przyzwoicie wykonany a materiały urzyte zą na tyle twarde iż bez obaw można mocno dokręcić wiatraczek do obudowy bez ryzyka iż coś pęknie (no chyba że śróbka nie podoła). Kolor w którym śmigło zostało wykonane jest wyjątkowy i raczej nie spotykany wśród wentylatorów a zwłaszcza ten odcień. Bardzo polecam ten produkt jako iż jest tani i całkiem wydajny jak na niespełna 23zł Dodatkowo całkiem ładnie wygląda gdy jest zamontowany i pracuje tam gdzie powinien czyli w moim przypadku na przodzie obudowy jak i na tyle.

Dodaj obrazek

Miejmy nadzieję że to co napisałem przypadnie wam do gustu i nie wyklniecie mnie z forum :E

#42 Użytkownik jest niedostępny   Rolant 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 22 Listopad 2010 - 17:50

Prezentacja zielonych wentyli calkiem niezla, oryginalnie wyglądają i wyposażenie bogate. Tylko nie chce mi sie wierzyc ze w jakikolwiek sposob wydajnością dorownuja wentylom Noctua, dlugo ten wentyl byl w uzyciu?
A co do samego testu to nie jest on miarodajny, kartka papieru jest zbyt elastyczna lepiej by sie sprawdzil karton albo cokolwiek sztywnego i lekkiego zarazem.

#43 Użytkownik jest niedostępny   0G0R3K-15 

• AMD 4GHz OC
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Listopad 2010 - 17:58

Noctua na zdjęciach użyta była tylko raz jako iż nigdzie mi nie pasowała żeby ją założyć a poza tym dziwnie terkoczą te noctuy na 12V kiedy są poziomo dla tego staram się ich nie używać. Dopiero dzisiaj obie wylądowały na coolerze by mogły być uruchomione na 7V

#44 Gość_mbuchcik_*

• Grupa: Goście

Napisany 22 Listopad 2010 - 18:48

Masz możliwość porównania ich na coolerze? Np. Linpack, 2 testy, jeden przy max obrotach a drugich przypuśćmy na 900 rpm?

#45 Użytkownik jest niedostępny   0G0R3K-15 

• AMD 4GHz OC
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Listopad 2010 - 19:00

Mozliwosś jest z tym że u mnie regulator obrotów jest analogowy więc dokładnie nie będą obroty. Lecz coś takiego dopiero w czwartek jako iż jutro i we środę mam szkołe do wieczora i nie będzie mi się już chciało nic robić po powrocie.

#46 Użytkownik jest niedostępny   RayvenPL 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 22 Listopad 2010 - 23:18

Przepraszam, ja trochę nie na temat, ale ten temat jest dość "chodliwy".... może by go przykleić? Wentyle każdy kupuje, często więc... Pozostawiam do decyzji osób władnych w w/w temacie :)

#47 Użytkownik jest niedostępny   mushabelly 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Listopad 2010 - 00:24

Szukam właśnie jakiś wentylatorów 120mm. Nie zależy mi na tym żeby były ciche ... bo i tak mam lodówkę, która tak hałasuje że szkoda słów ( na razie nie będę jej zmieniał ). Zależy mi na tym żeby były jak najwydajniejsze.

Przeglądałem oferty różnych sklepów i za bardzo nie wiem na co mam zwracać uwagę. Na CFM? Niektóre drogie wentylatory mają około 50 CFM a inne tańsze po 110.

Jaki jest obecnie najwydajniejszy wentylator w cenie do 100zł?

#48 Użytkownik jest niedostępny   Screamer 

• Liquid Cooling & Rock'n'Rolling
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Listopad 2010 - 08:39

Zobacz postmushabelly, o 23 Listopad 2010 - 01:24, napisał(a):

Jaki jest obecnie najwydajniejszy wentylator w cenie do 100zł?

Polecam Fesera Triebwerk lub jakąś Deltę :]

#49 Użytkownik jest niedostępny   mushabelly 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Listopad 2010 - 12:46

Zobacz postScreamer, o 23 Listopad 2010 - 08:39, napisał(a):

Dzięki.
Czy ten http://www.proline.p...Y SLIP 120 1900 Scythe Slip Stream 120mm 1900rpm nie będzie wydajnieszy ma niby 110 CFM ale jest jakoś dziwnie tani?
Gdzie można kupić wentylator Delta? Znajduje same do samochodu Lancia Delta :D.

#50 Użytkownik jest niedostępny   Cooling_PL 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Listopad 2010 - 12:59

Jeśli grubość wentylatora nie ma znaczenia to właśnie albo Feser Triebwerk albo Scythe Ultra Kaze 3000 :)

#51 Użytkownik jest niedostępny   domo-kun 

• royal
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Listopad 2010 - 13:11

A co z Yate Loon 120mm 2200rpm D12SH-12 :> ? Myślę że to dobra alternatywa dla Zephyra czy Roxo a już na pewno nadaję się najbardziej z tych trzech do pracy w piziomie :)

#52 Użytkownik jest niedostępny   Rolant 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 23 Listopad 2010 - 16:16

Zobacz postScreamer, o 23 Listopad 2010 - 08:39, napisał(a):

Ten Faser jest wysadzany diamentami albo srebrem? 100 zl za 12cm wentyla to rozboj w bialy dzien, cene wziolem ze sklepu na C. Jeszcze 50 zl to ja rozumiem ale w tej cenie mozna miec wentylator pokojowy, wystarczy otworzyc boczny panel, wrzucic najwyzszy bieg i heja wszystkie 12 cm wentyle wysiadaja :lol2:

#53 Użytkownik jest niedostępny   Wulfisko 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 23 Listopad 2010 - 18:40

Tylko, ze taki wentylator za ta stowke ma najlepsze lozysko i tak ustawione/wyprowfilowane skrzydla, ze ma i wydajnosc i cisze. W wentylatorkach do 50zl przewaznie trzeba wybierac miedzy tymi dwoma...

#54 Użytkownik jest niedostępny   Rolant 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 23 Listopad 2010 - 20:00

Tylko mi nie mow ze ten faser jest cichy na maksymalnych obrotach bo w to nie uwierze, miales go kiedykolwiek u siebie czy sa to jedynie teoretyczne wywody?
Kazdy wentyl przy wysokich obrotach jest slyszalny nawet jakby mial topowe lozysko i wygiecie lopatek, bo szumu powietrza sie najzwyczajniej nie da wyeliminowac.

#55 Gość_mbuchcik_*

Napisany 23 Listopad 2010 - 20:15

Zobacz postWulfisko, o 23 Listopad 2010 - 18:40, napisał(a):

Tylko, ze taki wentylator za ta stowke ma najlepsze lozysko i tak ustawione/wyprowfilowane skrzydla, ze ma i wydajnosc i cisze. W wentylatorkach do 50zl przewaznie trzeba wybierac miedzy tymi dwoma...

Wątpie, praw fizyki nie przeskoczysz (1800 rpm :E)

Ogólnie to moim zdaniem najbardzeij opłacalne są wentylatory w przedziale do 35 zł - dużo lepsze od tych za ~20 zł, a stosunkowo niewiele gorsze od tych za 50-60 zł.

#56 Gość_Igorius_*

Napisany 23 Listopad 2010 - 20:33

Enermax UCTB12 / Enermax UCMA12 / SilentiumPC Sigma EVO / Fander Selekta / Xigmatek Blueline

Zobacz post0G0R3K-15, o 22 Listopad 2010 - 00:51, napisał(a):

Dodaj obrazek

"Wściekło-żarówiasty" zielony az razi w oczy :E

A ten napęd DVD-RW co robi na dole? :E

Fajne czerwone Ferrari ;)

Ten post był edytowany przez Igorius dnia: 23 Listopad 2010 - 20:34

#57 Użytkownik jest niedostępny   0G0R3K-15 

• AMD 4GHz OC
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Listopad 2010 - 20:46

W rzeczywistości jest żywy zielony i nie razi tak po gałach.

A co do ferrari to F50 :D a obok stoi Porshe GT3

Napęd był chwilowo na dole bo tam było najwygodniej ale muszę kupić sobie jakiegoś na SATA bo ata strasznie się ciężko układa. Teraz nie mogę dojśc do ładu z kablami pomimo iż zasilacz modularny :E Najlepiej będzie wszystko bezprzewodowo puścić :D

#58 Użytkownik jest niedostępny   luko 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 23 Listopad 2010 - 23:03

Przepraszam za mały OT.
Ktoś wcześniej polecał tu Xigmatek z serii XLF. Ja poszukuję dwóch wentylatorów na cooler Zalman FLEX - powinny być wydajne (duże CFM i ciśnienie statyczne) oraz ciche. Obecnie mam na tym coolerze Tacens Ventus, ale temperatury procesora (i5 760) po niewielkim OC są niezadowalające. Otrzymałem poradę, że winna może być źle nałożona pasta i kiepski wentylator. Zamierzam tego Tacensa wrzucić na tył obudowy jako odprowadzanie powietrza..i dokupić jakieś 2 nowe wentylatory na w/w Zalmana. Najbardziej zainteresowany jestem właśnie tym Xigmatekiem. Może wiecie jak w rzeczywistości wygląda kwestia poziomu głośności tego modelu i jakie ma ciśnienie statyczne?
Aha, podobno jakiś pisk jest na max. obrotach - co to za pisk, naprawdę taki znaczny? ..może egzemplarz był trefny?

#59 Użytkownik jest niedostępny   faxfalkon 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 24 Listopad 2010 - 09:01

Znalezione w sieci:
Dodaj obrazek
:)

#60 Gość_Igorius_*

Napisany 24 Listopad 2010 - 19:05

Zobacz postfaxfalkon, o 24 Listopad 2010 - 09:01, napisał(a):

Znalezione w sieci:

Źródło?

Wentyle Scythe, Enermax, Noiiseblocker, Thermalright, Noctua, Geild, Xilence, Akasa, Nexus(?), GlacialTech(?) i jakieś Zaward(?) oraz Nexus(?). A gdzie reszta? Gdzie Cooler Master, Arctic Cooling, SilentiumPC, Fander, Xigmatek, Be Quiet, Coolink, Fractal, Revoltec, Silverstone, Tacens, Antec...???

• (327 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ostania »