Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

to zobacz jak wypada w tym teście na wcześniejszych stronach a'la "na sciance obudowy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość SkynetPL

Jak na generowany hałas to w porządku, choć fakt, że są 3 modele z minimalnie lepszym przepływem i trochę niższym hałasem. Problem w tym, że decybele nie zawsze pokrywają się z realną głośnością, gdyż liczy się jeszcze rodzaj generowanego dźwięku. Coś cichsze, ale wydające lekkie terkotanie, zamiast nieco głośniejszego szumu powietrza będzie przeszkadzać bardziej. Chociaż w tym wypadku bym się o to nie bał, bo NB i Enermaxy wygrywające z Noctuą mają raczej dobre łożyska. Ten NB Multiframe wydaje się dobrą propozycją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są 3 modele z minimalnie lepszym przepływem i trochę niższym hałasem

3 modele...? no to pogubiłem sie o którym wentylu ty mówisz. S12B FLX --> @33dBa - 15 lepiej wypadło. ULN to ten sam wentyl, tylko bardziej skręcone obroty. P12 też słabo.

Złe nie sa, ale nie ma zadnych argumentów, zeby dawać za nie wór kasy...... (80zł/szt.?)

 

Problem w tym, że decybele nie zawsze pokrywają się z realną głośnością (...)

 

jakoś zmierzyć trzeba, a "ślepego testu" chyba nikt nie robił.

Edytowane przez bumcykcyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość SkynetPL

Pisałem o FLX, ale patrzyłem na inny wykres. Najlepiej pod względem mierzenia głośności wypada SPCR, bo opisują też dokładnie, którego wentylatora dźwięk jest najmniej przeszkadzający dla ucha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mbuchcik

Niestety muszę podbić bo temat powoli umiera :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość krismaxftw

Niestety muszę podbić bo temat powoli umiera :E

 

Daj jakieś niusy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na liście brakuje kilku ważnych pozycji. Proponuję dopisać serię Slip Stream od Scythe, Enermax Cluster i Everest, oraz Gelida Gamer Fan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie do 30zł można by dożucić coś z mniej znanych produkcji jak np Aimaxx. Dzisiaj wieczorem będę miał w rękach 3 sztuki tych maleństwo "eNVicooler 120mm" Opiszę tutaj relacje a coś mi się wydaje że będą mogły konkurować z moimi noctuami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enermax UCBT12 T.B. Silence

 

Plusy:

-łożysko

-kultura pracy w poziomie

-wydajność w swoich obrotach

-cisza

 

Minusy:

-niski zakres obrotów

 

 

 

Mógłbyś napisać jakie obroty ma kazdy z wentyli gdyż piszesz zbyt ogólnikowo. Brakuje Scythe Slip Stream który jest dość przyzwoity i cichy do 1000 obr/min .

Zadne z wentyli Revolteca nie nadaja sie do polecenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mbuchcik

Mógłbyś napisać jakie obroty ma kazdy z wentyli gdyż piszesz zbyt ogólnikowo. Brakuje Scythe Slip Stream który jest dość przyzwoity i cichy do 1000 obr/min .

Zadne z wentyli Revolteca nie nadaja sie do polecenia?

 

1. Dobry pomysł, dopisze to.

2. Jego też dodam

3. Zastanawiałem się nad nim, mam jednego, jest cichszy od Zephyra, jednak mniej wydajny, do poziomu średni wybór dlatego wpisalem Roxo. Revolteci znajdą się na liście podświetlanych wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto może wstawić tańsze propozycje np AAB i Acutake w ogóle najlepiej zrobić jeden wielki spis wentyli chcesz to Ci mogę pomóc i testować tańsze sztuki oraz te do 40zł i dawać moje odczucia.

Co prawda testy tylko organoleptyczne, ale jednak to zawsze jakaś opinia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz aktualizował liste i sformatujesz ją aby łatwiej sie to czytało (np. bardziej wyeksponowany przedział cenowy) to będzie to świetne zestawienie.

Brawa Dla Autora :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tacens VENTUS ICE ! :D

Jedyny minus tego ustrojstwa to świecenie, w zamian oferuje dość konkretne parametry i nie narzeka na 7v :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tacens VENTUS ICE ! :D

Jedyny minus tego ustrojstwa to świecenie, w zamian oferuje dość konkretne parametry i nie narzeka na 7v :)

Jest też nieco tańszy Tecens Ventus (bez przydomku ice :E) który już nie świeci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest też nieco tańszy Tecens Ventus (bez przydomku ice :E) który już nie świeci.

Ale białe światło śniegu obniża temperaturę na wylocie! :E I jak się załapie na promocję to ice potrafi być tańszy :DDD(chociaż żałuje, że oszczędziłem te parę pln - najchętniej bym to ledowe dziadostwo wyłączył :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej obiecałem opiszę tutaj wentylatorki które dzisiaj otrzymałem od AAC, mowa oczywiście o Aimaxx'ach eNVicooler 12.

 

Muszę przyznać iż wenylatory tej firmy to produkt wyrużniający się z pośród innych. Głównie za sprawą koloru. Nie często bowiem na sklepowych półkach spotykamy zielone wentylatory, a zwłaszcza w takim odcieniu. Jest to kolor bazowany na firmie NVidia jak zresztą można się domyśleć po nazwie.

 

Zanim jednak przejdę do prezentacji owych wentylatorów najlepiej będzie gdy porównamy ich parametry do konkurencji. W tym wypadku będą to Noctuy NF-P12 które domyślnie są założone na schładzaczu mojego procesora.

 

Aimaxx eNVicooler 12

 

Rozmiary: 120x120x25 mm

Ilość łopatek: 7

Zakres obrotów: 700-1200 ±10% rpm

CFM: 24.3-68.6

Zakres pracy: 5~12V DC

Łożysko: Nanomax Bearing

Poziom hałasu: 9.8-12.8 dB/A

Gwarancja: 2 lata

 

 

Noctua NF-P12

 

Rozmiary: 120x120x25 mm

Ilość łopatek: 9

Zakres obrotów: 900-1300 ±10% rpm

CFM: 37-92

Zakres pracy: 7~12V DC

Łożysko: SSO

Poziom hałasu: 12.6-19.8 dB/A

Gwarancja: 6 lata

 

Jak widać powyżej wentylatory Noctua są wydajniejsze chociaż w żeczywistości nie odczuwam różnicy. Temperatury na procesorze zachowały się takie same, tak więc nie ma różnicy które produkty są założone. Natomiast spora różnica jest w hałasie gdyż Aimaxxy są sporo cichsze na maksymalnych obrotach, a jedyne co słychać to delikatny szum poweitrza przelatującego pomiędzy łopatkami. Hałas który słyszymy jest dosyć przyjemny dla ucha a przynajmniej nie drażni (lubię gdy jest cicho do okoła zwłaszcza w nocy kiedy zostawiam maszynę włączoną na noc)

 

Przejdźmy do samych wentylatorów i ich wyglądu jako iż za rozsądną lub będąc bardziej dokładnym, za symboliczną cenę 22,90zł dostajemy całkiem sporo.

Na początek pierwsze co się rzuca w oczy to wygląd pudełka któe jest dosyć ciekawe i przykłuwa wzrok. Na jego froncie mamy wielką literę X wyciętą w kartonowym opakowaniu (ekologia i recykling przede wszystkim) tak więc częściowo jesteśmy w stanie podejrzeć co znajduje się w środku. Widać nie wiele ale przynajmniej można dostrzec jaki jest rzeczywisty kolor już wcześniej wspomnianych wentyli.

Poza tak zwanym "okienkiem" z przodu znalazły się informacje na temat tego co poza samym wentylatorem znajduje się wewnątrz. Producent do zestawu dorzuca czery silikonowe kołki do montarzu, cztery śróbki wraz z silikonowymi podkładkami jeżeli nie chcemy używak kołków. Producent dostarczył także adapter 3 pinowy 12-7V dla tych którzy nie posiadają kontrolera obrotów i podpinają wentylki pod płytę główną. Na przodzie pojawiła się także informacja o tym że produkt jest Super cichy z czym się zgodzę, a także High Performance. Powiedzmy że tutaj jest nie najgorzej :P

Pudełko jest oczywiście czarne z zielonymi i białymi dodatkami co bardzo mi się podoba, ale to jest kwestja gustu :)

dsc00271aq.jpg

 

Po wyjęciu produktu z pudełka nie jesteśmy rozczarowani jako iż widzimy dokładnie to na co czekaliśmy. Piękną zieleń :)

dsc00279d.jpg

 

dsc00272f.jpg

 

dsc00273ks.jpg

 

Akcesoria dołączone do wentylatora to tak jak już wcześniej wspomniałem kołki silikonowe w kolorze, i tutaj uwaga ZIELONYM ;p a także reduktor napięcia.

dsc00276d.jpg

 

Srebrne śróbki dołączone do zestawu wraz z gumowymi podkładkami.

dsc00275y.jpg

 

Jedyną rzeczą która może drażnić podczas zabawy z wentylatorami tej firmy to kabelki zasilające. Fakt są oplecione i to całkiem schludnie lecz ich montaż w prowadnicy nie jest zbyt solidny i mają one tendencję do wypadania z niej a co za tym idzie trochę to ciągłe wkładanie ich na miejsce denerwuje :(

dsc00287qu.jpg

 

dsc00286i.jpg

 

Oto oba porównywane wentylatorki. Aimaxx i Noctua (oplot mojej produkcji :D)

dsc00281k.jpg

 

Porównanie polega na tym który produkt dalej wywieje kartkę papieru A4 trzymaną nad nim. Od razu powiem że przy napięciu 7V oba produkty wypadły tak samo, a różnica pojawia się dopiero przy napięciu 12V

 

Noctua NF-P12 (napięcie 7V)

dsc00282jt.jpg

 

Aimaxx eNVicooler 12 (napięcie 7V)

dsc00283j.jpg

 

Oba wyniki są takie same więc trzykrotnie droższa Noctua jest porwnzwalna a nawet pryegrzwa jako i Aimaxx pryz takim samym CFM jest mimo wszystko cichszy.

 

Natomiast zielony kontra brąz przy napięciu 12V dostaje ostro w dupę lecz wydaje mi się że dwie dodatkowe łopatki wystarczyły by aby dogonić wiele droższą konkurencję.

 

Noctua NF-P12 (napięcie 12V)

dsc00285w.jpg

 

Aimaxx eNVicooler 12 (napięcie 12V)

dsc00284i.jpg

 

 

 

 

Plusy Aimaxxa:

Cichy

Całkiem wydajny jak na tą cenę

Cena

Bardzo dobre wykonanie

Oplecione kable

Spora ilość dodatków

Wyjątkowy pod względem kolorystyki (jedyna konkurencja to chyba Nanoxia lub NOX)

 

Minusy Aimaxxa:

Kabelki wypadają z prowadnicy

Mógłby być troszkę wydajniejszy

 

 

Opinia:

Moja opinia nie wile tutaj wniesie ale mimo to chciałbym się nią z wami pochwalić. Moje uczucia z początku były mieszane lecz to zanim jeszcze otrzymałem wentylator i chwyciłem go w ręce. Okazało się że jak na tą cenę jest on całkiem przyzwoicie wykonany a materiały urzyte zą na tyle twarde iż bez obaw można mocno dokręcić wiatraczek do obudowy bez ryzyka iż coś pęknie (no chyba że śróbka nie podoła). Kolor w którym śmigło zostało wykonane jest wyjątkowy i raczej nie spotykany wśród wentylatorów a zwłaszcza ten odcień. Bardzo polecam ten produkt jako iż jest tani i całkiem wydajny jak na niespełna 23zł Dodatkowo całkiem ładnie wygląda gdy jest zamontowany i pracuje tam gdzie powinien czyli w moim przypadku na przodzie obudowy jak i na tyle.

 

dsc00288.jpg

 

 

Miejmy nadzieję że to co napisałem przypadnie wam do gustu i nie wyklniecie mnie z forum :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prezentacja zielonych wentyli calkiem niezla, oryginalnie wyglądają i wyposażenie bogate. Tylko nie chce mi sie wierzyc ze w jakikolwiek sposob wydajnością dorownuja wentylom Noctua, dlugo ten wentyl byl w uzyciu?

A co do samego testu to nie jest on miarodajny, kartka papieru jest zbyt elastyczna lepiej by sie sprawdzil karton albo cokolwiek sztywnego i lekkiego zarazem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua na zdjęciach użyta była tylko raz jako iż nigdzie mi nie pasowała żeby ją założyć a poza tym dziwnie terkoczą te noctuy na 12V kiedy są poziomo dla tego staram się ich nie używać. Dopiero dzisiaj obie wylądowały na coolerze by mogły być uruchomione na 7V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mbuchcik

Masz możliwość porównania ich na coolerze? Np. Linpack, 2 testy, jeden przy max obrotach a drugich przypuśćmy na 900 rpm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwosś jest z tym że u mnie regulator obrotów jest analogowy więc dokładnie nie będą obroty. Lecz coś takiego dopiero w czwartek jako iż jutro i we środę mam szkołe do wieczora i nie będzie mi się już chciało nic robić po powrocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ja trochę nie na temat, ale ten temat jest dość "chodliwy".... może by go przykleić? Wentyle każdy kupuje, często więc... Pozostawiam do decyzji osób władnych w w/w temacie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam właśnie jakiś wentylatorów 120mm. Nie zależy mi na tym żeby były ciche ... bo i tak mam lodówkę, która tak hałasuje że szkoda słów ( na razie nie będę jej zmieniał ). Zależy mi na tym żeby były jak najwydajniejsze.

 

Przeglądałem oferty różnych sklepów i za bardzo nie wiem na co mam zwracać uwagę. Na CFM? Niektóre drogie wentylatory mają około 50 CFM a inne tańsze po 110.

 

Jaki jest obecnie najwydajniejszy wentylator w cenie do 100zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grubość wentylatora nie ma znaczenia to właśnie albo Feser Triebwerk albo Scythe Ultra Kaze 3000 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...