Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Okej.

Czy sigma pro 120 będzie dobrze działać w poziomie? Gdzieś czytałem, że muszą to być jakieś specjalne wentylatory? :D

Sigma kiepsko pracuje w poziomie, ja używałem takich tylko i wyłącznie w pionie, BTW purewings 2 jak zawisz napisał dużo lepszy wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co można by było dobrać na chłodnicę od AIO Masterliquid 120? Bo ten wentyl od CM to jakoś średnio wydajny, a piszczy jakby właśnie sąsiad włączył odkurzacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co można by było dobrać na chłodnicę od AIO Masterliquid 120? Bo ten wentyl od CM to jakoś średnio wydajny, a piszczy jakby właśnie sąsiad włączył odkurzacz.

 

Wszystko zależy od kasy - najlepiej coś pokroju Noiseblocker B12-PS czy Silent Wings 3 120mm PWM, taniej Pure Wings 2 120mm PWM czy Enermax Twister Pressure.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej sprawdź, czy to nie przypadkiem pompka tak jęczy... wydajności się nie spodziewaj, nawet jak dasz na to deltę z rpm pow. 4kszczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej sprawdź, czy to nie przypadkiem pompka tak jęczy... wydajności się nie spodziewaj, nawet jak dasz na to deltę z rpm pow. 4kszczerbaty.gif

 

Dziękuję bardzo za troskę :P Ale to był wentyl - tymczasowo wstawiłem wiatrak z Freezera 33 i nie ma takich historii.

 

Wszystko zależy od kasy - najlepiej coś pokroju Noiseblocker B12-PS czy Silent Wings 3 120mm PWM, taniej Pure Wings 2 120mm PWM czy Enermax Twister Pressure.

 

Dzięki za podpowiedzi. A czy Korsarze SP120/ML120 są warte uwagi? Bo takie mi też polecano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SP120 średnio, to stary wentylator, wszystko tak na prawdę zależy od ceny - za 30-35 zł jest ok, drożej już średnio. ML120 są za to bardzo ok :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Napięcie będzie stale 12v z kabla sata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie - jest jakiś patent jak podłączyć kilka wentylatorów do płyty głównej, żeby zachować możliwość sterowania prędkością? Moja płyta ma tylko 2 złącza 4 pin, a chciałbym podłączyć 4 wentylatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że masz wentylatory 3-pin. Potrzebujesz, więc taki rozdzielacz. Tylko jeśli masz na płycie złącze 4-pin, to płyta musi mieć opcję zmiany sterowania z PWM na DC (nie każda płyta ma taką opcję), ponieważ inaczej jak podłączysz wentylatory 3-pin przy pomocy takiego rozdzielacza, to będą one stale lecieć na maksymalnych obrotach.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rozdzielnik Y lub taki wynalazek, w którym zasilasz wentylatory z zasilacza, a sterujesz wykorzystując sygnał z płyty głównej. W drugim przypadku sterować się da tylko wentylatorami PWM. W obu przypadkach najlepiej mieć te same wentylatory bo sygnał sterujący jest jeden dla złącza. W innym wypadku zostają kontrolery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że masz wentylatory 3-pin. Potrzebujesz, więc taki rozdzielacz. Tylko jeśli masz na płycie złącze 4-pin, to płyta musi mieć opcję zmiany sterowania z PWM na DC (nie każda płyta ma taką opcję), ponieważ inaczej jak podłączysz wentylatory 3-pin przy pomocy takiego rozdzielacza, to będą one stale lecieć na maksymalnych obrotach.

Dokładnie tak jest, wentylatory 3 pin, a płyta główna ma opcję sterowania napięciem. Dzięki wielkie za pomoc.

 

Czyli w przypadku wentylatorów 3 pin rozgałęziacz nie może mieć dodatkowego zasilania z molexa albo sata, tak?

Edytowane przez vvyczesany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze jakie masz dokładniej wentylatory. Ile amper biorą? Oraz jakie masz złącza na płycie głównej. Standardowe 1A czy jakieś mocniejsze?

 

Jak wentylatory masz LED z wyższym RPB może być nawet problem z rozdzieleniem na dwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wentylatory to Pure Wings 2, z tego co widzę na stronie producenta ich rzeczywisty pobór prądu to 0.12 A, płyta główna to MSI B450i Gaming Plus, w specyfikacji na stronie nie znalazłem informacji jakie to złącze, poszukam jeszcze w książeczce z instrukcją (przejrzałem na szybko i też nie ma informacji).

 

Generalnie nie ma obawy, że dojdzie do jakiegoś przeciążenia, po prostu będą się wolniej kręcić?

Edytowane przez vvyczesany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to BeQuiet są dość energo oszczędne :)

 

Śmiało możesz rozgałęziać nawet na 4 wentyle z jednego złącza. Na upartego nawet 7-8 wentyli powinno obsłużyć jedno złącze w płycie 1A. Jeżeli masz tam jakieś mocniejsze pod AIO/LC 1,5A lub 2,0A to jeszcze więcej.

 

https://www.komputronik.pl/product/271648/bitfenix-3-pin-na-3x-3-pin-rozdzielacz-do-wentylatorow-60cm-sleeved-czerwono-czarny.html?gclid=CjwKCAiA767jBRBqEiwAGdAOr6iEauz4yaH3lSrSSGgl5v1LoXVruSxj79BQeleGZLFb0b-SzvPoixoCHkgQAvD_BwE

 

www.morele.net/phobya-rozgaleznik-4pin-pwm-3x-4pin-pwm-40cm-81123-729511/

 

http://angela.pl/p13183,ek-water-blocks-ek-cable-y-splitter-3-fan-pwm-10cm.html

 

http://angela.pl/p11854,phobya-rozgaleziacz-4x-4pin-pwm-60cm-czarny.html

 

http://angela.pl/p11855,phobya-rozgaleziacz-6x-4pin-pwm-60cm-czarny.html

 

http://angela.pl/p11856,phobya-rozgaleziacz-9x-4pin-pwm-60cm-czarny.html

 

Rozważyłbym ostatni i przedostatni rozdzielacz :)

Nie będą się wolniej kręcić. Maxymalne obroty może spadną z 50rpm. Ot i tyle..

 

Przy okazji w komputroniku chyba jest promocja na te wentyle 25zl/szt.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wentylatory to Pure Wings 2, z tego co widzę na stronie producenta ich rzeczywisty pobór prądu to 0.12 A, płyta główna to MSI B450i Gaming Plus, w specyfikacji na stronie nie znalazłem informacji jakie to złącze, poszukam jeszcze w książeczce z instrukcją (przejrzałem na szybko i też nie ma informacji).

 

Generalnie nie ma obawy, że dojdzie do jakiegoś przeciążenia, po prostu będą się wolniej kręcić?

 

Złącza na Twojej płycie można przełączać pomiędzy trybem PWM i DC, więc możesz sterować zarówno wentylatorami 3-pin jak i 4-pin - strona 17 w instrukcji :). Weź odpowiedni rozdzielacz proponowany przez kolegę powyżej w zależności od tego czy masz wentylatory 3-pin lub 4-pin i będzie śmigać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wyjaśnienie. Z uwagi na wewnętrzne obawy przed podłączeniem większej liczby wentylatorów do jednego gniazda kupiłem dwa rozgałęziacze 4 x 3 pin, przy okazji pozwoli na pogrupowanie wentylatorów i dołożenie kolejnych jakbym czuł niedosyt, albo jakbym zmieniał obudowę na większą. ;)

 

A wentylatory kupiłem właśnie w komputroniku.

 

Złącza na Twojej płycie można przełączać pomiędzy trybem PWM i DC, więc możesz sterować zarówno wentylatorami 3-pin jak i 4-pin - strona 17 w instrukcji :). Weź odpowiedni rozdzielacz proponowany przez kolegę powyżej w zależności od tego czy masz wentylatory 3-pin lub 4-pin i będzie śmigać.

Jasne, teraz też tak steruję, po prostu nie wiedziałem ile amperów przypada na jedno gniazdo. :)

Edytowane przez vvyczesany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile amperów to się dowiesz jak podłączysz... płyta przy rozruchu daje max napięcie na złącza wentylatorów i się wtedy przekonasz, ile naprawdę bierze pure wings (wg. etykiety 0.2-0.3a) i ile wytrzyma złącze (przy tanich płytach wcale nie musi to być 1a...)szczerbaty.gif

 

 

edit. rozgałęźnik na 6 lub nawet 9 wentyli bez dodatkowego zasilania - to już dla kamikadze lol2.gif

Edytowane przez bartosz302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile amperów to się dowiesz jak podłączysz... płyta przy rozruchu daje max napięcie na złącza wentylatorów i się wtedy przekonasz, ile naprawdę bierze pure wings (wg. etykiety 0.2-0.3a) i ile wytrzyma złącze (przy tanich płytach wcale nie musi to być 1a...)

Na stronie producenta jest info:

Pobór pradu, rzeczywisty (A) 0,12

Prąd bezpieczny (A) 0,20

(https://www.bequiet.com/pl/casefans/449)

 

Myślę, że moja MSI B450i wytrzyma po 3 wentyle na gniazdo, a mam nadzieję, że i 4 jej nie straszne. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ma w tej MSI złącza pod AIO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ma w tej MSI złącza pod AIO?

 

Są dwa złącza CPU_FAN i SYS_FAN. Nie ma żadnej informacji o mocy. Nie ma co jednak panikować - 3 x Pure Wings 2 bez problemu to pociągnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta jest info:

Pobór pradu, rzeczywisty (A) 0,12

Prąd bezpieczny (A) 0,20

(https://www.bequiet.com/pl/casefans/449)

 

Myślę, że moja MSI B450i wytrzyma po 3 wentyle na gniazdo, a mam nadzieję, że i 4 jej nie straszne. :)

producent pisać różne rzeczy może...

- sprawdź ile bierze a ile deklaruje noktuła wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

producent pisać różne rzeczy może...

- sprawdź ile bierze a ile deklaruje noktuła wink.gif

Często papier rozmija się z rzeczywistością. Pocieszam się tym, ze nawet jeśli pobór będzie 50% większy niż deklarują, a moja płyta dostarcza 1A (?) to i tak 4 z jednego złącza pociągnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecicie jakieś wentyle RGB na chłodnicę 120 mm?

 

Z tego co się rozeznałem Thermaltake Pure Plus się nadają... coś jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 5 sztuk Be Quiet Pure Wings 120mm i w każdym z nich łożysko jest tragiczne. Skręcone na 800 rpm i strasznie słychać łożysko. Dorwę jeszcze kołki do montażu i sprawdzę czy to nie przypadkiem wina obudowy. No chyba że ja mam strasznie wyczulony słuch na takie dziwne dźwięki.

Edytowane przez emilek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...