Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuje dobrych wentylatorów na front obudowy w Corsair 780t bo oryginalne 140mm terkoczą już po 2,5 roku.

W budzie mam na górze radiator 280mm w konfiguracji push-pull z ML140 i na tyle radiator 120mm też w konfiguracji push-pull.

Z tego co doczytałem wbudowany kontroler ma złączkę 4pin ale steruje wentylatorami napięciem więc ML odpadają z racji że wymagają do pracy 12V.

 

Czy może ktoś doradzić co będzie wydajne i za razem dość ciche?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz podłączać wentylatory pod ten prosty kontroler obrotów z obudowy, skoro Twoja płyta ma znacznie lepsze opcje sterowania? Masz sporo złącz do podłączenia wentylatorów na mobo, a jeśli Ci ich brakuje, to zawsze możesz kupić prosty rozgałęziacz i podłączyć 2-3 wentylatory pod jedno złącze.

 

Co do konkretnych wentylatorów 140mm, to ML są bardzo fajne, możesz tez zerknąć na Noiseblocker B14-PS czy Silent Wings 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Płyta nie umie sterować wentylatorami. Próbowałem wielu programów i żaden nie działa a ich standardowy CommandCenter mogę sterować wentylatorami od 50% co jest słabe strasznie.

Mam tak z ML120 na radiatorze tylnym oba spięte w jedno gniazdo i wysterować mogę w programie od 50% a w biosie poniżej 40% dają uwagę że może nie działać jak należy.

Ten prosty kontroler pozwala na większy zakres obrotów i mam możliwość prostej modyfikacji.

Edytowane przez xarrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Masz ustawione złącza wentylatorów w odpowiednim trybie pracy? DC lub PWM w zależności od tego jakie wentylatory masz. Z poziomu UEFi da się ustawić obroty od 10% sygnału PWM, tak samo jak można kontrolować wentylator podpięty od złącze CPU_FAN.

 

Inna sprawa, że pod ten prosty kontroler możesz podpiąć zarówno wentylatory 3-pin jak i 4-pin, ponieważ wentylatorami PWM można sterować również poprzez zmianę napięcia, tak jak wentylatorami 3-pin DC, chociaż zakres obrotów jest wtedy trochę mniejszy niż przy sterowaniu PWM.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można zmienić trybu pracy bo są na stałe ustalone. CPU działają tylko PWM a SYS na DC.

Teraz zauważyłem że jestem głąb bo ML działają bez problemu na DC.

 

Masz racje że będzie działać tylko że mniejszym zakresem.

sOS6Suyl.jpg

 

Ogólnie to zastanawia mnie jeszcze Noctua NF-A14 FLX :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, mój błąd. Teraz widzę, że złącza SYS_FAN 1-3 nie mają możliwości zmiany trybu pracy i standardowo lecą na DC, a czwarty pin jest dla picu. Nie ładnie ze strony MSI. PWM mają tylko złącza CPU_FAN 1-2.

 

NF-A14 to bardzo fajny wentylator, śmiało możesz szarpać. Jest też wersja PWM chromax, która jest czarna, jeśli nie pasują Ci fabryczne kolorki Nocuta :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

 

Mam pytanie: czy ktoś testował lub widział recenzje wentylatorów z aliexpress ?

 

Przymierzam się do nowego projektu i poszukuje 6 wentylatorów RGB z podświetlanymi łopatkami (taki fesytniarski styl mi pod pasował:) ) ale to co jest u dostępne w PL dość dużo kosztuje, dlatego szukam alternatyw.

 

Planuje 2 chłodnice 360 dla CPU + GPU więc wydajność dla mnie nie jest najważniejsza. Chciałbym natomiast aby było to cichę.

 

Póki co na ali zaciekawiły mnie:

alseye

 

barrow

 

byski

 

no name 1

 

Jakieś opnie na temat chińskich wentyli ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ostatnio kupiłem wentylatory Arctic P14 PWM oraz P12 PWM. W wersji 14 cm jestem b. zadowolony , nawet z bardzo bliska nie słychać w ogóle łożyska, natomiast w wersji 12 cm łożysko cicho buczy / terkocze. Dziwne to trochę bo powinny mieć dokładne to samo łożysko. Może po prostu miałem pecha z tą 12-stką.

 

Ogólnie to polecam ten 14 cm - duży zakres obrotów: od 200 - 1700 przy czym do 900 jest praktycznie niesłyszalny. Na 1700 jest szum powietrza, ale nie ma hałasu, te obroty trochę mylą bo wentylator ma tylko 5 łopatek i 1700 obrotów wcale nie jest głośne. Jednak nawet podczas gry chodzi na ok 600 obr. (a temp: <50 st.C, pracuje na chłodzeniu TR Archon).

 

UPDATE:

 

Po paru dniach wersja 12 cm stała się całkowicie niesłyszalna. (może musiał się dotrzeć) - teraz słychać jedynie szum powietrza, idealna cisza jeśli chodzi o pracę łożyska. Najcichsze wentylatory jakie do tej pory miałem - do tego można je skęcić jak kto lubi.

Edytowane przez Gromitek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co myślicie o Pure Wings 2 140mm (BL047) jako wentylatory na front obudowy?

W tej cenie to chyba warto czy lepiej brać wersje 1600rpm?

Czy może jednak Silent Wingsy?

Edytowane przez xarrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swojej cenie Pure Wings 2 to dobre wentylatory. Wyraźnie lepsze konstrukcje kosztują już +70 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykowałem i kupiłem 3 sztuki A12x25. Jakby co to mam jeszcze 2 Nidec Servo PWM (OG Gentle Typhoony) także będzie dobre porównanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś kupował te Korsarze wyciągane z obudów? (AF140L)

Jaki poziom cenowy one prezentują? Coś na poziomie Pure Wings?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak kupiłem SW3 1600rpm. Bo jak popatrzyłem to potrzebuje zrównoważyć nimi wyciągające których jest trochę i jedynie frontalne wrzucają do obudowy trochę świeżego powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jednak kupiłem SW3 1600rpm. Bo jak popatrzyłem to potrzebuje zrównoważyć nimi wyciągające których jest trochę i jedynie frontalne wrzucają do obudowy trochę świeżego powietrza.

 

Wyciagajacych zawsze powinno być więcej bo ciepłe powietrze zwiększa objętość. Nawet jeden wentylator który wyciąga powietrze da lepsze efekty niż jakbyś miał np tylko jeden wdmuchujacy je do środka, ale bez wyciągu.

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka faza:

 

Mam fortis 3 i chciałbym podmienić wentyl na ledowy ale nie widzę nigdzie takowych typu oversized czyli 14cm z montażem pod 12cm. Tak właśnie jest w Fortisie, wentyl 14cm z mocowaniem pod 12cm.

 

Można na siłę kupić 12cm wentyl ale wydaje mi sie, że z 14cm tak jak oryginalny bylo by lepiej.

 

Jakieś pomysły jak na tego fortisa 3 włożyć wentyl 14cm? Można gdzieś spinki dokupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka faza:

 

Mam fortis 3 i chciałbym podmienić wentyl na ledowy ale nie widzę nigdzie takowych typu oversized czyli 14cm z montażem pod 12cm. Tak właśnie jest w Fortisie, wentyl 14cm z mocowaniem pod 12cm.

 

Można na siłę kupić 12cm wentyl ale wydaje mi sie, że z 14cm tak jak oryginalny bylo by lepiej.

 

Jakieś pomysły jak na tego fortisa 3 włożyć wentyl 14cm? Można gdzieś spinki dokupić?

https://allegro.pl/oferta/noctua-nf-a15-hs-pwm-chromaxblackswap-8147930367 < ten jest rewelacyjny ale cena jak za całego fortisa mimo to wentyl pierwsza klasa testowałem.

 

https://ofertyzkosmosu.pl/Fractal-Design-Venturi-HP-14-PWM-Fan-p26059/?ref=ceneo.pl < kolejny oversized z tym że dla mnie był głośniejszy od standardowej sigmy która jest na fortisie :E sprzedałem go za 35zł

 

https://www.ceneo.pl/20440150#tab=click < kolejny tego akurat nie testowałem ale scythe ma fajne wentylatory łożysko tez jest ok w tym glide, uwaga ma dużo wersji obrotowych tobie zalinkowałem taką 1200max więc wystarczy ale np wersja z 800 to już mało.

 

Edit wysyliłem się a dopiero jak polinkowałem doczytałem że ma być ledowy :E:lol2: no cóż :cool:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam cichego, sprawdzonego wentylatora RGB z podświetleniem w formie "ringu". Cena nie gra większej roli. Ktuś cuś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Corsair serii LL czy ML Pro RGB (lepsze pod względem osiągów - moim zdaniem najsensowniejsze wentylatory bling-bling RGB), ewentualnie NZXT Aer czy Fractal Prisma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam obudowę LiankLi Pc-A05FN. Niestety wentylatory fabryczne zaczynają lekko niedomagać, chciałbym je wymienić na co najmniej nie gorsze.

 

Obecnie mam:

Tył - fabryczny

Góra - 140 PureWings2

Przód - fabryczny

 

Chłodzenie - Zalman CNSP10X z SilentWings2 - oryginalny był za głośny

CPU - i5-4590

GPU - GTX670PE

 

Chłodzenie będę wymieniał po wakacjach, niestety nie posiadam w nim mocowania do Ryzena.

 

Myślę czy zamiana fabrycznych na 2x SilentWings3 byłaby rozsądną opcją, ewentualnie może coś za PW2 na górę, ale nie wiem czy jest sens. Nie interesuje mnie RBG, ma być cicho.

 

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pure Wings 2 dobrze się spiszą w tej budzie, to przyzwoite wentylatory. Silent Wings 3 są lepsze (lepsze - cichsze - łożysko, wydajnościowo nie ma różnicy), ale to już sam musisz zdecydować czy tyle chcesz dopłacić. SW3 lepiej spiszą się przy długotrwałej pracy w poziomie. Osobiście wolałbym wziąć Noiseblocker eLoop czyli serię B12 i B14 zamiast Sw3. Spoko są też Fractal Venturi serii HP, o ile uda Ci się je dorwać w okolicy 55-60 zł, bo ostatnio srogo podrożały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NZXT H500 ma specyficzny obieg powietrza, dołożenie dwóch wentylatorów intake z przodu dosłownie nie daje żadnych efektów: https://www.youtube.com/watch?v=ApdliGCqtZg.

 

Pozostaje zatem zmienić tylko fabryczne 120-tki, tył + góra na coś lepszego. Pytanie na co? Wspomniane wyżej Pure Wings 2 / Silent Wings 3 wystarczą? W poprzednim zestawie miałem SW3 140mm, z których byłem bardzo zadowolony, ale tu na tył i górę wejdzie tylko 120mm. Noiseblocker eLoop i Noctura Chromax po 100zł/sztuka chwilowo są na dalszym planie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś może czy Noctua zapowiedziała w najbliższym czasie premierę NF-A14x25?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NF-A14x25 jest obecnie w przygotowaniu - pokazywali prototyp na Computexie niecały miesiąc temu, ale nie było żadnych informacji odnośnie tego kiedy ma trafić do sprzedaży. Moim zdaniem kilka miesięcy będzie trzeba jeszcze poczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pure Wings 2 PWM high-speed 120mm na tył obudowy Phanteks Eclipse 400 zamiast oryginalnego wentylatora czy znajdę coś lepszego w tej cenie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...