Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Grzegorz_J

Neostrada - PPPoA i PPPoE.

Rekomendowane odpowiedzi

Neostrada działa zarówno na PPPoA + VC.Mux i PPPoE + LLC . Chciałem spytać czym to sie roznic dokladnie i, które lepsze??

 

Przykladowo Netia ma ustawienia (na swoich liniach) PPPoE + LLC i ajk ustawilem u znajomej PPPoE+VC.Mux to wogole sie nie synchronizowala linia.

 

Prosze o odpowiedz fachowcow i fachowa porade?? Czemu TPSA dziala na obydwoch opcjach i dlaczego TPSA zaleca tryb PPPoA+ VC-Mux skoro dla routerow z tego co zrozumialemz Wkipedi lepszy tryb to PPPoE+LLC????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo się na tym ie znam, ale z tego co czytałem, to PPoA VCMux jest standardem nowszym i bardziej nowoczesnym. Kiedyś Neostrada też używała PPoE LLC, ale potem TP przeszło na nowocześniejsze PPoA VCMux. Jak miałem jeszcze modem USB Sagem Fast800, to jak TP przeszło z PPoE LLC na PPoA VCMux, to modem nie chciał w ogóle złapać synchronizacji, bo był ustawiony na PPoE LLC. Jak przestawiłem w jego opcjach na tryb PPoA VCMux, to dopiero zaczął się normalnie synchronizować. Na routerze jeszcze nie sprawdzałem, czy jest jakaś różnica pomiędzy tymi trybami. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na PPPoA VC Mux mam transfer maks 244 KB/s, a na PPPoE LLc mam 258-260 KB/s czemu taka roznica??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Prosze o odpowiedz fachowcow i fachowa porade?? Czemu TPSA dziala na obydwoch opcjach i dlaczego TPSA zaleca tryb PPPoA+ VC-Mux skoro dla routerow z tego co zrozumialemz Wkipedi lepszy tryb to PPPoE+LLC??

 

Nie wiem czemu TP stosuje oba ustawienia, ale zaleca ustawiać tryb taki, pod jakim działa owa centralka, więc nie zawsze jest to PPPoA VC. Ja używam właśnie takiego, bo na PPPoE router gubi mi transmisję, tzn. pokazuje że jest połączony a w rzeczywistości nie jest. Z reguły jest to po zmianie adresu IP, ale nie zawsze.

 

Co do nowoczesności, to w ostatnim czasie przeważa konfiguracja PPP over Ethernet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu TP stosuje oba ustawienia, ale zaleca ustawiać tryb taki, pod jakim działa owa centralka, więc nie zawsze jest to PPPoA VC. Ja używam właśnie takiego, bo na PPPoE router gubi mi transmisję, tzn. pokazuje że jest połączony a w rzeczywistości nie jest. Z reguły jest to po zmianie adresu IP, ale nie zawsze.

 

Co do nowoczesności, to w ostatnim czasie przeważa konfiguracja PPP over Ethernet.

 

Rozumiem. Co powiesz na ta roznice w transferze miedzy tymi trybami u mnie?? Czy moze to swiadczyc o tym iz moja centrala, do ktorej mnie podpieli jest PPPoE LLC i ja uzywajac wczesniej PPPoA VC-Mux tracilem an transferze. Miedzy 244-260 to jest 16 KB/s. Niby nie jakas kosmiczna roznica no, ale jest ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń na infolinię to się dowiesz, co powinieneś ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń na infolinię to się dowiesz, co powinieneś ustawić.

 

Po co skoro na PPPoE LLC mam wyzszy transfer??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to:

Czy moze to swiadczyc o tym iz moja centrala, do ktorej mnie podpieli jest PPPoE LLC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O różnicach między tymi technologiami można napisać nie mało. PPPoA to protokół PPP(Point-to-Point) enkapsulowany w ramki ATM umożliwiające łączenie się z tą siecią. PPPoE natomiast enkapsuluje w ramki ethernetowe. Oczywiście wszystko pod przewodnictwem protokołu PPP(LCP, autoryzacja, kompresja etc). Jeśli ktoś jest chętny i ciekawy to zachęcam do zapoznania się z tymi materiałami. Lub bezpośrednio z RFC. Są to stricte techniczne aspekty.

Małe cytaty:

PPPoE:

In many access technologies, the most cost effective method to attach multiple hosts to the customer premise access device, is via Ethernet. In addition, it is desirable to keep the cost of this device as low as possible while requiring little or no configuration.

PPP over Ethernet (PPPoE) provides the ability to connect a network of hosts over a simple bridging access device to a remote Access Concentrator. With this model, each host utilizes it's own PPP stack and the user is presented with a familiar user interface. Access control, billing and type of service can be done on a per-user, rather than a per-site, basis.

PPPoA:

ATM AAL5 protocol is designed to provide virtual connections between end stations attached to the same network. These connections offer a packet delivery service that includes error detection, but does not do error correction.

 

Most existing implementations of PPP use ISO 3309 HDLC as a basis for their framing [3].

When an ATM network is configured with point-to-point connections,PPP can use AAL5 as a framing mechanism.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zmieniłem sobie w routerze z PPoA VCMux na PPoE LLC i żadnej różnicy nie zauważyłem. Na obu trybach internet chodzi tak samo dobrze. Mój internet to Neostrada 10Mb/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawosci podlaczylem dzisiaj netgeara DG834Gv5 zrywa dalej synchronizacje, ale na nim w obydwoch trybach tez maks 244 KB/s. Podlaczam Linksysa WAG120N i an PPPoE LLC 262-263 KB/s wiec co przeklamanie routera. Chyba nie bo jak moze router dodawac predkosc?? :E

 

Wydaje mi sie, ze poprostu Linksys ma lepszy modem ADSL z najnowsyzmi sterownikami w firmwarze i poprostu lepiej dziala Jak widac na screenie:

 

Przechwytywanie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj na tym netgearze zaktualizować soft do najnowszej wersji. Może to jakiś błąd oprogramowania tego routera i naprawili to w nowszych wersjach softu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj na tym netgearze zaktualizować soft do najnowszej wersji. Może to jakiś błąd oprogramowania tego routera i naprawili to w nowszych wersjach softu. ;)

 

Juz ma wgrane najnowszy firmware.

 

Pozatym , ale to chyba przez wzrost transferu strony sie szybciej tez wczytuja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć bystre oko, żeby zauważyć że strony ładują się o 4 % szybciej. Już prędzej chodzi o samą zmianę protokołu niż o minimalny wzrost transferu. Może pingi Ci się też zmniejszyły? Sprawdź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć bystre oko, żeby zauważyć że strony ładują się o 4 % szybciej. Już prędzej chodzi o samą zmianę protokołu niż o minimalny wzrost transferu. Może pingi Ci się też zmniejszyły? Sprawdź.

 

Ping: do Onet.pl = 27 ms, do Google.pl= 65, do forum tego= 181, do needforspeed.com= 170.

 

Wczesniej mialem srednio o 2 ms wieksze.

 

Sugerujesz, ze ten wzrost z 240 KB/s do 260 KB/s to przeklamanie protokolu, routera, czy Firefoxa?? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat sam posiadan modem Linksysa WAG120N i wczesniej na Pentagram Cerberus(najstarsza wersja bez wifi) mialem o ok 5-8ms wiekszy ping niz teraz. Moze to przeklamanie routera ale cos w tym chyba jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat sam posiadan modem Linksysa WAG120N i wczesniej na Pentagram Cerberus(najstarsza wersja bez wifi) mialem o ok 5-8ms wiekszy ping niz teraz. Moze to przeklamanie routera ale cos w tym chyba jest :)

 

Ja mysle, ze jednak Linksys robi porzadny sprzet i tak samo jak kupic np drozszy dekoder do telewizji cyfrowej i bedzie duzo lepszy, wygodniejszy w obsludze i szybciej robil co sie mu kaze niz jakis tanszy, ktory tez niby to samoz robi. Wiem, ze moze kiepskie porownanie, ale ja sie tym sugeruje. Poprostu dobry modem ADSL, dopracowany sprzet jak dobrze sie komunikuje z centrala i serwerami to jest najelpsze.

 

PS. Masz wgrany firmware 1.00.16??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bede tworzyl nowego tematu.

 

Co daje lub nie daje Routing dynamiczny w routerze?? Mam do wyboru : RIP1 i RIP2?? Ustawilem RIP2, ale moze to lepiej wylaczyc??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bede tworzyl nowego tematu.

 

Co daje lub nie daje Routing dynamiczny w routerze?? Mam do wyboru : RIP1 i RIP2?? Ustawilem RIP2, ale moze to lepiej wylaczyc??

KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy routing dynamiczny wplywa na siec lokalna??

 

Proste pytanie: Czy warto ten routing dynamiczny uzywac czy nie bo poczytalem link od was i po sieci i wychodiz an to, ze tak o na codzien w domu to kompletnie nic nie daje, a moze tylko pogorszyc czy to prawda??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawosci podlaczylem dzisiaj netgeara DG834Gv5 zrywa dalej synchronizacje, ale na nim w obydwoch trybach tez maks 244 KB/s. Podlaczam Linksysa WAG120N i an PPPoE LLC 262-263 KB/s wiec co przeklamanie routera. Chyba nie bo jak moze router dodawac predkosc?? :E

 

Wydaje mi sie, ze poprostu Linksys ma lepszy modem ADSL z najnowsyzmi sterownikami w firmwarze i poprostu lepiej dziala Jak widac na screenie:

 

 

 

Jeśli chodzi o routery, mialem starego linksysa wag200g, netgeara dgn2000 ,DG834G v4, TP link W8960N i to własnie linksys mial najwyzsza synchronizacje na moim laczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak. Routing dynamiczny jak RIP i RIP2 nic Ci nie daje w sieci wiec lepiej go wylaczyc. Przydaje sie wtedy jak masz kilka routerow podlaczonych do sieci spietych w RIP badz RIP2 i kazdy w innej podsieci. Daje to taka zalete ze jest to routing dynamiczny wiec tras statycznych miedzy routerami nie musisz robic. Druga zaleta jest taka ze nie musisz korzystac z protokolu STP zeby zapewnic sobie backup lokalnej sieci.

 

Przetestowalem sporo modemow i na slabych laczach. Od WAG200G po WAG120N, WAG160N i TD-8816. WAG200G lapal najwieksze synchro. Wszystko fajnie dzialalo ale wywalalo sie losowo od 3min do 3h. Inne linksys podobnie mialy. TD-8816 dzialal ok ale strony wolno sie wczytywaly i synchro lapal mniejsze niz linksysy. Generalnie slaba wydajnosc pakietowa.

Podlaczenie Speedstream 4100 dalo mniejsza synchro niz TP-Link minimalmnie, strony wczytywaly sie jak na linksysie i stabilnosc jak kamien. Wczesniej Uptime polaczenia to ledwo 24h. Obecnie to 25 dni.

 

Roznica miedzy PPPoA a PPPoE jest mala. PPPoA ma wiekszy troszke transfer (okolo 0.6%) jednak PPPoE ma korekcje bledow i jest czesciej wykorzystywane. W przypadku PPPoA korekcja bledow jest realizowana na DSLAM i w przypadku trybu FAST potrafia sie robic bledy CRC bo nie ma w ogole kontroli. PPPoE potrafi korygowac bledne ramki i robic retransmisje (stad lekki spadek wydajnosci). W przypadku PPPoA wszystko od DSLAM zalezy.

 

Pytanie czy z powodu 8-10KB/s warto ryzykowac ze plik 100mb sciagnie sie z bledem CRC to juz zalezy od uzytkownika.

 

Sam we wlasnej sieci opieram transmisje o TCP badz PPPoE w celi korekcji bledow. Wada jest taka ze musze robic srednio 10% wiekszy narzut na routerze zeby na speedtestach pojawila sie prawidlowa predkosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak. Routing dynamiczny jak RIP i RIP2 nic Ci nie daje w sieci wiec lepiej go wylaczyc. Przydaje sie wtedy jak masz kilka routerow podlaczonych do sieci spietych w RIP badz RIP2 i kazdy w innej podsieci. Daje to taka zalete ze jest to routing dynamiczny wiec tras statycznych miedzy routerami nie musisz robic. Druga zaleta jest taka ze nie musisz korzystac z protokolu STP zeby zapewnic sobie backup lokalnej sieci.

 

Przetestowalem sporo modemow i na slabych laczach. Od WAG200G po WAG120N, WAG160N i TD-8816. WAG200G lapal najwieksze synchro. Wszystko fajnie dzialalo ale wywalalo sie losowo od 3min do 3h. Inne linksys podobnie mialy. TD-8816 dzialal ok ale strony wolno sie wczytywaly i synchro lapal mniejsze niz linksysy. Generalnie slaba wydajnosc pakietowa.

Podlaczenie Speedstream 4100 dalo mniejsza synchro niz TP-Link minimalmnie, strony wczytywaly sie jak na linksysie i stabilnosc jak kamien. Wczesniej Uptime polaczenia to ledwo 24h. Obecnie to 25 dni.

 

Roznica miedzy PPPoA a PPPoE jest mala. PPPoA ma wiekszy troszke transfer (okolo 0.6%) jednak PPPoE ma korekcje bledow i jest czesciej wykorzystywane. W przypadku PPPoA korekcja bledow jest realizowana na DSLAM i w przypadku trybu FAST potrafia sie robic bledy CRC bo nie ma w ogole kontroli. PPPoE potrafi korygowac bledne ramki i robic retransmisje (stad lekki spadek wydajnosci). W przypadku PPPoA wszystko od DSLAM zalezy.

 

Pytanie czy z powodu 8-10KB/s warto ryzykowac ze plik 100mb sciagnie sie z bledem CRC to juz zalezy od uzytkownika.

 

Sam we wlasnej sieci opieram transmisje o TCP badz PPPoE w celi korekcji bledow. Wada jest taka ze musze robic srednio 10% wiekszy narzut na routerze zeby na speedtestach pojawila sie prawidlowa predkosc

 

Jak plik sie sciagnie z bledami CRC to na PPPoA czy PPPoE bo sie zgubilem w tym co napisales?? Tzn, ze np jak sciagne plik z tym bledem to sie nie rozpakuje??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...