Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

airborne82

Wygrana sprawa sądowa - wyrok + komornik

Rekomendowane odpowiedzi

Temat jest dość nietypowy ale może zaczne od początku

 

Ponad miesiąc temu przyjaciółka miała rozprawe sądową przeciwko byłemu znajomemu ( zresztą jak zwał tak zwał ) o niespłacaną pożyczke przez niego.

Sprawa była skierowana do sądu gdyż nie wywiązywał się z podpisanej umowy i nie spłacał w ogóle pożyczki , nawet się nie odzywał.

Wyrok zapadł na jej korzyść i dostała nawet pismo już z sądu , minął tez czas jaki pozwany miał na odwołanie i też czas po którym wyrok się uprawomocnia.

 

I teraz tak :Jakie teraz są najlepsze kroki ?

 

1.Iść jeszcze raz z tym wyrokiem sądu do tej osoby i spróbować ją zastać i po raz ostatni żądać spłacenia całej sumy ? ( tj 7000 zł + odsetki i koszta sądowe )

2.Czy już sobie darować te kroki bo i tak ta osoba tez raczej dostała to pismo z wyrokiem i skoro nic sie nie odzywa to znaczy że ma to gdzieś i można iść już do Komornika

 

ad1.Czy można od razu z tym pismem z wyrokiem pójśc juz do komornika czy tez trzeba coś jeszcze załatwiać w sądzie ? ( jakieś kolejne pismo ? Pieczątki ? )

ad2.Jak najlepiej szukać takiego komornika i co trzeba wiedzieć ? ( Czy trzeba pisac skąd komornik ma brać należność od tej osoby ? np . z jego wypłaty ? Dowiedzieć się gdzie pracuje ,

co posiada bardziej wartościowego ? )

ad3.Czy sądy mają spis komorników sądowych ( czy jakoś tak ) i jakie są koszta takiej sprawy ( czy trzeba zapłacić od razu czy można po ściągnieciu należności od pozwanego ? )

ad4.Czy takie sprawy komornicze długo trwają i co jeśli ta osoba będzie unikała wizyt komornika ??

 

 

 

Sprawa dość delikatna

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

1.Iść jeszcze raz z tym wyrokiem sądu do tej osoby i spróbować ją zastać i po raz ostatni żądać spłacenia całej sumy ? ( tj 7000 zł + odsetki i koszta sądowe )

2.Czy już sobie darować te kroki bo i tak ta osoba tez raczej dostała to pismo z wyrokiem i skoro nic sie nie odzywa to znaczy że ma to gdzieś i można iść już do Komornika

 

ad1.Czy można od razu z tym pismem z wyrokiem pójśc juz do komornika czy tez trzeba coś jeszcze załatwiać w sądzie ? ( jakieś kolejne pismo ? Pieczątki ? )

ad2.Jak najlepiej szukać takiego komornika i co trzeba wiedzieć ? ( Czy trzeba pisac skąd komornik ma brać należność od tej osoby ? np . z jego wypłaty ? Dowiedzieć się gdzie pracuje ,

co posiada bardziej wartościowego ? )

ad3.Czy sądy mają spis komorników sądowych ( czy jakoś tak ) i jakie są koszta takiej sprawy ( czy trzeba zapłacić od razu czy można po ściągnieciu należności od pozwanego ? )

ad4.Czy takie sprawy komornicze długo trwają i co jeśli ta osoba będzie unikała wizyt komornika ??

1. Nie ma to sensu zazwyczaj. Ew. można wysłać ostateczne wezwanie do zapłaty i podać numer rachunku bankowego.

 

 

ad. 1. Nie. Najpierw musisz uzyskać klauzulę wykonalności na wyroku bądź nakazie zapłaty. To był wyrok czy nakaz zapłaty? Skąd informacja, że orzeczenie jest prawomocne?

ad. 2. Dobrze jest wybrać komornika z miasta dłużnika - mniejsze koszty poniesiesz. Tak, należy wskazać sposoby egzekucji, albo uiścić dodatkową opłatę (81,50 zł) tytułem poszukiwania majątku. Jeśli chodzi o sposoby egzekucji to najlepiej wskazać numer rachunku bankowego (albo chociaż nazwę Banku) i wynagrodzenie za pracę. oprócz tego należy wskazać dane identyfikujące dłużnika, tj. NIP, PESEL czy numer dow. osobistego.

ad. 3. www.komornicy.pl, mogę Ci na pw doradzić. Koszty to zazwyczaj od 150 do 300 zł. Kwota ta jest wpłacana jako zaliczka, następnie Komornik egzekwuje ją od dłużnika i zwraca Tobie.

ad. 4. Wszystko zależy od dłużnika. Czasem wystarczy trafić na rachunek bankowy i w ciągu kilku dni masz kasę u siebie. Czasem może trwać i rok. jeżeli dłużnik nie pracuje i ma puste rachunki wniesiesz o przeprowadzenie czynności egzekucyjnych, podczas których Komornik dokona 'wyjazdu na chatę' i zajmie znajdujące się we władaniu dłużnika ruchomości przedstawiające wartość handlową, np. samochód, laptop, TV czy nawet lodówka.

 

Jakbyś miał jeszcze pytania - wal śmiało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1. Tak to był wyrok , sprawa już została przeprowadzona - nawet ta osoba nie kwapiła sie by się wstawić do sądu wiec rozprawa była bez jej obecności i przyszło pismo do

przyjaciółki że rozprawa się zakończyła na jej korzyść ( musze dokładnie zobaczyc to pismo to będe wiedział więcej )

ad2.Tu nie będzie problemu gdyż pozwany mieszka w tym samym mieście , z PESEL będzie problem bo przy spisywaniu umowy nie chciał go podac i został spisany tylko jego numer

dowodu i reszta jego danych , do tego przed rozprawą wysłał sms-a że przeprasza ale nie miał skąd znależć pieniędzy ale znalazł teraz prace i bedzie płacił już w

terminie ( Tylko że podobne obietnice słyszeliśmy też poprzednio i nic z tego nie wynikało ), więc teraz muszę się dowiedzieć gdzie ma tą prace ( może popytać sąsiadów)

ad4.Jeśli faktycznie jest tak jak punkt wyżej ze ma znów stałą prace ( tylko dziwne bo zawsze twierdził że ma - bo nawet do domu brał ) to będzie dobrze , nie wiem czy ma

konto bankowe ( Ale moze być na czarnej liście dłużników za przękrety na allegro - miał nawet przez to kuratora ) , oczywiście ruchomości ma ( Nowy mały komputer

multimedialny , samochód-niestety zarejestrowany na "teścia" , maszyny stolarcze - piły,agregaty no i inne wartościowe rzeczy)

 

Jest jeszcze jedna możliwość , jako że jest to osoba raczej młoda ( 25 lat ) to rodzice tam jeszcze może mają jakieś zdanie w tym co robi i mógłbym się przejść do nich i wyjaśnić co ich syn przeskrobał ( zwłaszcza że podobno też jakąś inną osobe oszukał ) powiedzieć że była rozprawa , pokazać wyrok sądu i moze oni mu przemówią do rozumu

 

 

PS:Jak poznać czy to pismo co przyszło ( ze rozprawa się zakończyła i wyrok na korzyść ) to orzeczenie jest prawomocne ? czy to nie jest tak ze po jakimś czasie się wyrok uprawomocnia ? Chyba z czasem wyrok sie uprawomocnia ? do tego pozwany miał możliwośc się odwołac od wyroku i tego nie zrobił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

ad1. Tak to był wyrok , sprawa już została przeprowadzona - nawet ta osoba nie kwapiła sie by się wstawić do sądu wiec rozprawa była bez jej obecności i przyszło pismo do

przyjaciółki że rozprawa się zakończyła na jej korzyść ( musze dokładnie zobaczyc to pismo to będe wiedział więcej )

Zobacz i daj znać.

 

ad2.Tu nie będzie problemu gdyż pozwany mieszka w tym samym mieście , z PESEL będzie problem bo przy spisywaniu umowy nie chciał go podac i został spisany tylko jego numer

dowodu i reszta jego danych , do tego przed rozprawą wysłał sms-a że przeprasza ale nie miał skąd znależć pieniędzy ale znalazł teraz prace i bedzie płacił już w

terminie ( Tylko że podobne obietnice słyszeliśmy też poprzednio i nic z tego nie wynikało ), więc teraz muszę się dowiedzieć gdzie ma tą prace ( może popytać sąsiadów)

Tak zrób. Ważne, żeby dokładnie wskazać pracodawcę.

 

ad4.Jeśli faktycznie jest tak jak punkt wyżej ze ma znów stałą prace ( tylko dziwne bo zawsze twierdził że ma - bo nawet do domu brał ) to będzie dobrze , nie wiem czy ma

konto bankowe ( Ale moze być na czarnej liście dłużników za przękrety na allegro - miał nawet przez to kuratora ) , oczywiście ruchomości ma ( Nowy mały komputer

multimedialny , samochód-niestety zarejestrowany na "teścia" , maszyny stolarcze - piły,agregaty no i inne wartościowe rzeczy)

Jeżeli on jeździ tym samochodem, to komornik może go zająć i zawiadomić teścia o zajęciu - ot, kolejny środek nacisku na dłużnika.

 

Jest jeszcze jedna możliwość , jako że jest to osoba raczej młoda ( 25 lat ) to rodzice tam jeszcze może mają jakieś zdanie w tym co robi i mógłbym się przejść do nich i wyjaśnić co ich syn przeskrobał ( zwłaszcza że podobno też jakąś inną osobe oszukał ) powiedzieć że była rozprawa , pokazać wyrok sądu i moze oni mu przemówią do rozumu

Można spróbować.

 

PS:Jak poznać czy to pismo co przyszło ( ze rozprawa się zakończyła i wyrok na korzyść ) to orzeczenie jest prawomocne ? czy to nie jest tak ze po jakimś czasie się wyrok uprawomocnia ? Chyba z czasem wyrok sie uprawomocnia ? do tego pozwany miał możliwośc się odwołac od wyroku i tego nie zrobił

Jeżeli stanowi już tytuł wykonawczy to będzie opatrzony klauzulą wykonalności - pieczęcią, a od niedawna także formalnym postanowieniem, w treści którego Sąd wskazuje, że tytuł podlega wykonaniu itd. Wpisz w google 'klauzula wykonalności' i będziesz znał jej treść.

 

Zadzwońcie do Sądu, podajcie sygnaturę akt z wyroku i zapytajcie czy ten wyrok jest prawomocny. Jeśli macie blisko to możecie po prostu zapytać w sekretariacie.

 

Jeżeli nie macie jeszcze klauzuli wykonalności to należy złożyć formalny wniosek o jej nadanie. Ewentualny koszt będzie zależał od tego czy to nakaz czy wyrok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ... jak się coś jeszcze dowiem więcej w sprawie pisma z tym wyrokiem to dam znać , niestety przyjaciółka pracuje i nie zawsze mamy ze sobą kontakt w cztery oczy , zwłaszcza że mieszkamy od siebie spory kawałek ( 15 km )więc w dni które pracuje to ciężko i dopiero widzimy się wtedy jak ma trochu wolnego , wtedy poczytam na spokojnie to pismo i dam znac i jak bedziemy oboje mieli jeszcze jakieś pytania to napisze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam spowrotem z kilkoma pytaniami

więc tak :

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności dla wyroku juz został załatwiony i za dnia będzie do odbioru

I w tym czasie mam się rozglądnąć za skutecznym komornikiem w Krakowie

Ale własnie przeglądając strony na necie natknąłem się na firmy Windykacyjne

 

I tu moje pytanie :

 

1.Jak jest ze skutecznością Komornika i takich firm Windykacyjnych ? ( wiem że to zależy w dużej mierze od sprawy ) ale czy takie firmy są tak samo skuteczne jak Komornik ?

 

2.Czy taka firma Windykacyjna ma takie same albo podobne prawa jak Komornik ( czyli jak Komornik jest " nietykalna" i może w niewygodnych sprawach przyjśc w asyście Policji jeśli dłużnik zaczyna jakies awantury czy byc chamski albo unikac komornika ? czy taka firma tak samo może korzystac z pomocy Policji jeśli dłuznik robi " problemy "

 

3.Czytałem też że takie firmy nie pobierają pierwszej należności ( czyli zapłata jest dopiero jak odzyskaja należność ) a Komornik niestety czy odzyska czy nie to i tak trzeba zapłacić , tylko jakie moga byc te faktyczne koszta prowizji ? wiem ze najlepiej zadzwonić do nich

 

4.Czy powinieniem jeszcze o czyms wiedziec idąc do takiej firmy windykacyjnej ew. Komornika ? ( Papiery , co dokładnie powiedzieć w sprawie odzyskania długu , ew inne uwagi )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Wracam spowrotem z kilkoma pytaniami

więc tak :

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności dla wyroku juz został załatwiony i za dnia będzie do odbioru

I w tym czasie mam się rozglądnąć za skutecznym komornikiem w Krakowie

Ale własnie przeglądając strony na necie natknąłem się na firmy Windykacyjne

 

I tu moje pytanie :

 

1.Jak jest ze skutecznością Komornika i takich firm Windykacyjnych ? ( wiem że to zależy w dużej mierze od sprawy ) ale czy takie firmy są tak samo skuteczne jak Komornik ?

 

2.Czy taka firma Windykacyjna ma takie same albo podobne prawa jak Komornik ( czyli jak Komornik jest " nietykalna" i może w niewygodnych sprawach przyjśc w asyście Policji jeśli dłużnik zaczyna jakies awantury czy byc chamski albo unikac komornika ? czy taka firma tak samo może korzystac z pomocy Policji jeśli dłuznik robi " problemy "

 

3.Czytałem też że takie firmy nie pobierają pierwszej należności ( czyli zapłata jest dopiero jak odzyskaja należność ) a Komornik niestety czy odzyska czy nie to i tak trzeba zapłacić , tylko jakie moga byc te faktyczne koszta prowizji ? wiem ze najlepiej zadzwonić do nich

 

4.Czy powinieniem jeszcze o czyms wiedziec idąc do takiej firmy windykacyjnej ew. Komornika ? ( Papiery , co dokładnie powiedzieć w sprawie odzyskania długu , ew inne uwagi )

Mylisz pojęcia. Firmy windykacyjne nie mają takich uprawnień jak Komornik. Firmy windykacyjne w gruncie rzeczy mogą robić to samo co wierzyciel - wzywać do zapłaty i stosować pewne formy nacisku. Jeżeli dłużnik nie płaci to firma windykacyjna i tak musi iść do komornika.

 

Jeśli idzie o skuteczność komornika to zależy od tego co wiesz o dłużniku - rachunki bankowe, miejsce pracy, wierzytelności, miejsce zamieszkania, posiadane wartościowe ruchomości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki Gordon ... własnie o to mi chodziło ... nie wiedziałem jakie mają uprawnienia

Więc wynika na to ze lepiej iśc od razu do komornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Nie ma innego wyjścia. Firma windykacyjna zrobi to samo, ale ma narzędzia (pracowników), którzy dopilnują w miarę możliwości, że egzekucja będzie skuteczna.

 

Jeśli idzie o skutecznego komornika na terenie Krakowa to nie mam szczególnych doświadczeń. Znam dwóch, których nie polecam, jednego, który bierze spore opłaty i jednego, który jest całkiem całkiem. Ale to temat na PW.

 

Do komornika musisz napisać wniosek i wskazać majątek dłużnika, bądź zlecić jego poszukiwanie za opłatą (81,50 zł). Oprócz tego do zapłaty będzie na pewno korespondencja - 56,50 zł, być może zapytania do ZUS i US - ok. 83,15 zł, zapytanie do Rejestru Zastawów (bezsensowne) i zapytanie o nieruchomości (ok. 20 zł, w tym przypadku również bezsensowne).

Ew. mogą powstać koszty dojazdu, jeżeli dłużnik mieszka poza rewirem komornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak ...

Ogólnie byliśmy juz u jednego Komornika przy ul Kordylewicza i tam sie okazało że jeszcze musimy podejśc do sądu bo klauzule wykonalności i bedzie do odbioru za kilka dni

 

Staramy sie wybrac takiego Komornika żeby był ten sam rewir ( tu Podgórze ) wniosek i inne rzeczy to już w biurze będziemy pisać ...

 

Jeszcze jest jedna sprawa ... osoba ta jest zameldowana u rodziców a mieszka bez meldunku gdzie indziej i czy też może być tak że wejdą na mieszkanie gdzie jest zameldowany ? czyli moga wejśc na rzeczy rodziców ( akurat narobił sobie problemów więc jego zmartwienie ) czy Komornik zwraca uwaga na to kogo te rzeczy są ?

 

No i napisz mi na PW co to za komornicy o ktorych napisałes wyzej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Wybraliście odpowiedniego. Tego akurat znam i da się z nim dość bezproblemowo współpracować.

 

 

Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, to Komornik dokona czynności tam gdzie dłużnik mieszka, a nie gdzie jest zameldowany i zajmie rzeczy, które znajdują się we władaniu dłużnika (nie muszą być jego własnością, ale właścicielom przysługuje powództwo przeciwegzekucyjne). Podajcie adres faktycznego zamieszkania i adres zameldowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...