Forum PCLab.pl: potwierdzanie dokumentu za zgodnością z oryginałem - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Dodaj obrazek

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

potwierdzanie dokumentu za zgodnością z oryginałem można samemu? Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   Shog Ikona

• skydive!
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 10 Luty 2011 - 11:09

Hej! Ostatnio słyszałem, że zgodnie z obowiązującymi od jakiegoś czasu przepisami, każdy może poświadczyć że kopia jego dokumentu jaki przedstawia (np. w TU) jest zgodna z oryginałem. W sieci niczego takiego nie znalazłem, a wiem że na forum mamy osoby biegłe w kwestiach związanych z prawem dla tego bardzo proszę o odp. czy tak rzeczywiście jest? :)

#2 Użytkownik jest niedostępny   DominiqueLV Ikona

• No Such Agency
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Luty 2011 - 11:11

zapytaj na forumprawne.org tam szybciej dostaniesz odpowiedź.

#3 Użytkownik jest niedostępny   Shog Ikona

• skydive!
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Luty 2011 - 11:19

Wiadomo ale nie mam tam konta, a poza tym nie lubie rejestrować się na forach tylko po to by zadać 1 pytanie. Liczę na encyklopedyczną wiedzę forumowiczów obeznanych w tych zagadnieniach :P

#4 Użytkownik jest niedostępny   DominiqueLV Ikona

• No Such Agency
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Luty 2011 - 11:31

Zobacz postShog, o 10 Luty 2011 - 11:19, napisał(a):

Wiadomo ale nie mam tam konta, a poza tym nie lubie rejestrować się na forach tylko po to by zadać 1 pytanie. Liczę na encyklopedyczną wiedzę forumowiczów obeznanych w tych zagadnieniach :P

forumprawne.org zawsze się przydaje ;) czasami trzeba dać odpocząć Gordonowi ;) a co do poświadczania oryginalności to zawsze było tak ze poświadczała Ci to osoba która potrzebowała dokumentu, np w banku babeczka co dawała kredyt podpisywała ze się potwierdza iż np d.osobisty jest zgodny z oryginałem. Ja jednak kiedyś musiałem lecieć do notariusza po potwierdzoną kopie, ale to była wyjątkowa sytuacja. Generalnie wszystko zależy od danej sytuacji imo.

#5 Użytkownik jest niedostępny   ilubek Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 10 Luty 2011 - 11:49

Ostatnio potwierdzałem dla Sądu dokumenty za zgodność z orginałem. Poszedłem do sekretariatu Urzędu Miasta i tam bez problemu i nieodpłatnie to można zrobić.

#6 Użytkownik jest niedostępny   Daniel K Ikona

• only human
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Luty 2011 - 11:51

Jeżeli dobrze pamiętam, to nie ma jako takiej regulacji. Dokumenty może uwierzytelnić notariusz (standardowo 6zł za stronę) a w procesie pełnomocnicy zawodowi bądź pracownicy administracyjni sądu bądź organy do tego uprawnione (patrz post wyżej).

W przypadku firm, organ firmy reprezentujący na podstawie krs, znaczy, że dokument np. firmowy może poświadczyć przedstawiciel np. prezes.

Zresztą to bardzo ogólne twierdzenia i jest masa wyjątków od reguły. W każdym razie wydaje mi się, że nie ma w praktyce możliwości poświadczenia za zgodność jakiegoś dokumentu, przez zwykłą osobę fizyczną.

Ten post był edytowany przez Daniel K dnia: 10 Luty 2011 - 11:54

#7 Użytkownik jest niedostępny   Everyman Ikona

• KRUCJII!!!!
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Luty 2011 - 11:52

To ciekawe. Które dokładnie instytucje akceptują kopie dokumentów samodzielnie poświadczane za zgodność?

Zobacz sobie do ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów(Dz. U. z dnia 21 grudnia 2009 r.).

#8 Użytkownik jest niedostępny   Daniel K Ikona

• only human
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Luty 2011 - 11:58

Dokładniej chodziło o to, że dokument wystawiony np.: przez UM może poświadczyć pracownik UM, nie ma takiej możliwości, ze odpis wyroku poświadczy pracownik policji albo kobieta z okienka w urzędzie miasta. Napisałem to z myślą, że wiadomo o co chodzi Dodaj obrazek

Ten post był edytowany przez Daniel K dnia: 10 Luty 2011 - 12:40

#9 Użytkownik jest niedostępny   Shog Ikona

• skydive!
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Luty 2011 - 13:45

Też wydaje mi się mało prawdopodobne abym mógł sam sobie potwierdzić dokument (który np wysyłam do firmy ubezpieczeniowej w celu zgłoszenia roszczenia) za zgodnością z oryginałem chociaż z drugiej strony jest w tym jakaś logika bo jeśli bym złożył fałszywe oświadczenie to sam bym się narażał na konsekwencje karne. Poczekam na Gordona :D

#10 Gość_Gordon Lameman_*

• Grupa: Goście

Napisany 10 Luty 2011 - 18:39

W praktyce dość często widywałem dokumenty poświadczone za zgodność z oryginałem przez osoby prywatne. Zdarzało się to nawet w procesie. Ale nie wydaje mi się, aby było to usankcjonowane. Tak jak wyżej pisano: przed Sądem na pewno nie. Sam np. do MSWiA wysyłałem kopie dokumentów, nawet nie poświadczone za zgodność.

#11 Użytkownik jest niedostępny   RaQ Ikona

• !!-!! RaQ !!-!!
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Luty 2011 - 20:51

Wiem że jak się daje kopie faktur do US to sie samemu potwierdza, w koncu to tez dokument :E

Strona 1 z 1