Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Shog

potwierdzanie dokumentu za zgodnością z oryginałem

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Ostatnio słyszałem, że zgodnie z obowiązującymi od jakiegoś czasu przepisami, każdy może poświadczyć że kopia jego dokumentu jaki przedstawia (np. w TU) jest zgodna z oryginałem. W sieci niczego takiego nie znalazłem, a wiem że na forum mamy osoby biegłe w kwestiach związanych z prawem dla tego bardzo proszę o odp. czy tak rzeczywiście jest? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ale nie mam tam konta, a poza tym nie lubie rejestrować się na forach tylko po to by zadać 1 pytanie. Liczę na encyklopedyczną wiedzę forumowiczów obeznanych w tych zagadnieniach :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ale nie mam tam konta, a poza tym nie lubie rejestrować się na forach tylko po to by zadać 1 pytanie. Liczę na encyklopedyczną wiedzę forumowiczów obeznanych w tych zagadnieniach :P

forumprawne.org zawsze się przydaje ;) czasami trzeba dać odpocząć Gordonowi ;) a co do poświadczania oryginalności to zawsze było tak ze poświadczała Ci to osoba która potrzebowała dokumentu, np w banku babeczka co dawała kredyt podpisywała ze się potwierdza iż np d.osobisty jest zgodny z oryginałem. Ja jednak kiedyś musiałem lecieć do notariusza po potwierdzoną kopie, ale to była wyjątkowa sytuacja. Generalnie wszystko zależy od danej sytuacji imo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio potwierdzałem dla Sądu dokumenty za zgodność z orginałem. Poszedłem do sekretariatu Urzędu Miasta i tam bez problemu i nieodpłatnie to można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze pamiętam, to nie ma jako takiej regulacji. Dokumenty może uwierzytelnić notariusz (standardowo 6zł za stronę) a w procesie pełnomocnicy zawodowi bądź pracownicy administracyjni sądu bądź organy do tego uprawnione (patrz post wyżej).

 

W przypadku firm, organ firmy reprezentujący na podstawie krs, znaczy, że dokument np. firmowy może poświadczyć przedstawiciel np. prezes.

 

Zresztą to bardzo ogólne twierdzenia i jest masa wyjątków od reguły. W każdym razie wydaje mi się, że nie ma w praktyce możliwości poświadczenia za zgodność jakiegoś dokumentu, przez zwykłą osobę fizyczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe. Które dokładnie instytucje akceptują kopie dokumentów samodzielnie poświadczane za zgodność?

 

Zobacz sobie do ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów(Dz. U. z dnia 21 grudnia 2009 r.).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej chodziło o to, że dokument wystawiony np.: przez UM może poświadczyć pracownik UM, nie ma takiej możliwości, ze odpis wyroku poświadczy pracownik policji albo kobieta z okienka w urzędzie miasta. Napisałem to z myślą, że wiadomo o co chodzi tongue.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też wydaje mi się mało prawdopodobne abym mógł sam sobie potwierdzić dokument (który np wysyłam do firmy ubezpieczeniowej w celu zgłoszenia roszczenia) za zgodnością z oryginałem chociaż z drugiej strony jest w tym jakaś logika bo jeśli bym złożył fałszywe oświadczenie to sam bym się narażał na konsekwencje karne. Poczekam na Gordona :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

W praktyce dość często widywałem dokumenty poświadczone za zgodność z oryginałem przez osoby prywatne. Zdarzało się to nawet w procesie. Ale nie wydaje mi się, aby było to usankcjonowane. Tak jak wyżej pisano: przed Sądem na pewno nie. Sam np. do MSWiA wysyłałem kopie dokumentów, nawet nie poświadczone za zgodność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że jak się daje kopie faktur do US to sie samemu potwierdza, w koncu to tez dokument :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...