Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Shabovel

e-book reader

Rekomendowane odpowiedzi

To ma w specyfikacji 8h czytania na bateri.

Kindle kilka razy dlzuej. Tzn ja laduje co jakies 2-3 ksiazki, ma wtedy kolo polowy bateri.

No i kindle jak mniej uzywasz to bateria trzyma i miesiac albo dluzej.

 

Co do pdfow to niewiem czy ktores z tych niewielkich urzadzen sie do tego naprawde nadaje.

Jak to pdf z samym tekstem to lepiej skonwertowac pod czytnik.

 

Wyglada tez ze to ma ekran LCD, kindle e-ink.

 

Przyrownojac to urzadzenie do kindle wybralbym kindle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zastanawiam się nad zakupem eReadera na prezent dla ojca, wczoraj bylem w empiku i widze ze firmuja jeden z modeli TrekStore

 

http://www.empik.com/biblioteka-w-twojej-kieszeni?kwnazwa=trekstor&kwinfo=tina_sg

 

wygląda on fajnie, cena nie watpliwie jest atutem,, pytanie jak z reszta funckkji? wytrzymalosc baterii ? jakosc ekranu? wczesniej stawialem na kindle, natomiast jedenz przechodniow w empiku powiedzial ze bateria w kindli trzyma krocej, sa problemy z pdf'ami (trzeba kombinowac z przerobka, a potem traci sie gwarancje) i sa problemy z polskimi eBookami, nie mial bym problemu z zamowieniem kindli na amazonie (rodzina w stanach), natomiast jesli jest jakas lepsza opcja a ktos sie na tym zna to prosil bym o podpowiedz. Przedewszystkim zalezalo by mi na czasie pracy, jakosci wyswietlacza , i kompatybilnosci z pdf'ami...

 

Posiadam Kindle 4 i ostatnio oglądałam też w Empiku ten ich czytnik za 229PLN. W porównaniu do Kindle, to jakość obrazu jest tragiczna - wystarczyło popatrzeć pod troche innym kątem na ekran i już zmieniała się czytelność. Zresztą nie ma nawet co porównywać LCD do e-ink pod kątem czytania książek.

 

Z formatem pdf nie ma problemu w Kindle - wyświetla je bez problemu i można sobie stronę powiększyć. Można też przerobić sobie pdf do formatu mobi (wygodniejsze w przypadku tekstu) i robi się to bezproblemowo w darmowym programie Calibre. Nie traci się przy tym żadnej gwarancji - ktoś tutaj głupot naopowiadał. W Kindle można też obrócić ekran i czytać w poziomie, co przy sześciocalowym ekranie bywa przydatne.

 

Co do trzymania baterii - dwa tygodnie temu kupiłam Kindle, naładowałam, przeczytałam już dwie książki i czytam teraz trzecią i bateria zbliża się do połowy. Odświeżanie mam ustawione co stronę i przez pierwszy tydzień miałam włączone wi-fi. Moim zdaniem wynik jest niezły.

 

 

Gdybym miała drugi raz kupować, to bezapelacyjnie wybrałabym Kindle, bo warto dołożyć te 200PLN i mieć dobry czytnik, a nie coś, co tylko czytnik udaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Szivą. Ja też ostatnio bawiłem się czytnikami w empiku i muszę napisać, że ten który wybrałeś jest nic nie warty. To nawet nie jest czytnik. W zasadzie jedyny, który był porównywalny do Kindla to ten iriver story hd. Ma ekran o wiele wyższej rozdzielczości i wszystko jest wyraźniejsze. Moim zdaniem jednak brak przycisków po bokach do przewracania strony jest sporym minusem, bo trzymało mi się go niewygodnie. Dodatkowo pozostałe przyciski na klawiaturze chodzą bardzo ciężko. I kolor też mi się nie podobał. Ale to pewnie tylko przyzwyczajenie do Kindla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za szybką odpowiedź, i też skłaniałem się ku Kindle, wole dołożyc do sprzętu niż później się męczyć, tylko ten jegomość w empiku troche mi namieszał w głowie, że kindle niby bateria ma inne osiągi niż producent podaje, że poza jakością wyświetlacza to czytnik z empiku bije go na głowę. Teraz na tomiast mam pewność bo potwierdziły to osoby które posiadają Kindle.

 

Teraz pytanie tylko który model Kindle wybrać? widzę że choćby na allegro jest ich sporo, dużo posiada również "reklamy", czy one bardzo przeszkadzaja? i lepiej brać zwykłą czwórkę? czy toucha badź jeszcze cos innego? hmm...bo rozumiem że po skonwertowaniu pdf'a do formatu mobi każdy model będzie go czytal?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie tylko który model Kindle wybrać? widzę że choćby na allegro jest ich sporo, dużo posiada również "reklamy", czy one bardzo przeszkadzaja? i lepiej brać zwykłą czwórkę? czy toucha badź jeszcze cos innego? hmm...bo rozumiem że po skonwertowaniu pdf'a do formatu mobi każdy model będzie go czytal?

 

Ja mam wersję z reklamami i w żadnym stopniu one nie przeszkadzają. Pojawiają się jako pasek na dole ekranu, gdy jest się w menu, a podczas czytania książek ich nie ma. Służą również jako wygaszacz ekranu po wyłączeniu czytnika.

 

Kupiłam Kindle 4 Classic - z przyciskami, bez klawiatury. Wersji Touch nie brałam z dwóch przyczyn - nie lubię mieć umazianego ekranu i dodatkowo wersja ta nie posiada funkcji obrotu ekranu.

 

Sam format pdf jest czytany przez Kindle bez problemu, natomiast skonwertowanie pdf z samym tekstem do mobi pozwoli na takie ruchy, jak zwiększenie czcionki, ustawienie odstępów między linijkami itp. Wygodniej się czyta, gdy zamiast jednej strony pdf, możemy to samo przeczytać na np. 6 stronach bez używania przycisku nawigacji do przesuwania, a kolejne strony przerzucamy bocznymi pryciskami.

 

Jest też wersja Kindle DX, która ma 10-calowy wyświetlacz i czytanie pdf z dużą ilością np. wykresów będzie siłą rzeczy wygodniejsze. Jeśli jednak pdf będą miały głównie tekst, to bez problemów starczy ekran 6-calowy, bo po przekonwertowaniu na mobi będzie wszystko elegancko czytelne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden LCD nie ma szans z e-papierem jeżeli chodzi o pobór prądu, więc też czas pracy na baterii. Baterie kindlowe różnie trzymają w zależności od intensywności korzystania i wielu, ale 2 tygodnie to minimum.

 

Z formatem pdf nie ma problemu w Kindle - wyświetla je bez problemu i można sobie stronę powiększyć. Można też przerobić sobie pdf do formatu mobi (wygodniejsze w przypadku tekstu) i robi się to bezproblemowo w darmowym programie Calibre. Nie traci się przy tym żadnej gwarancji - ktoś tutaj głupot naopowiadał.

 

Tak zupełnie różowo to nie jest: przewijanie niekonwertowanych PDF-ów jest dość upierdliwe, nawet przy zmianie orientacji ekranu na poziomą. No i skomplikowane dokumenty z wielowarstwową grafiką potrafia doprowadzić czytnik do resetu. Osobiście się z tym nie spotkałem, więc problem nie jest częsty, ale wielu ludzi w internecie to opisuje więc raczej nie fake. Natomiast z konwersją są inne problemy: niektóre książki mają nagłówki albo stopki, które trzeba wycinać żeby się w tekst nie wplątywały, wyrazy dzielone między wirsze nie są sklejane w całość, podobnie jak akapity dzielone podziałem strony itp. Nie są to duże problemy, ale też denerwują. Generalnie czytniki wola inne formaty: txt, rtf, doc, html czy dedykowane epub i mobi. Po pdf-y sięgam w ostateczności.

Natomiast tekst o utracie gwarancji to rzeczywiście chwyt poniżej pasa - nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.

 

Odnośnie wersji z reklamami to dodam jeszcze, że można je potem oficjalnie wyłączyć dopłacając 30 dolarów (różnice w cenie w USA pomiędzy wersją z reklamami i bez). Wystaczy na chwilę zmienić adres na amerykański i oczywiście karta akceptowana przez Amazon. Są też sposoby nieoficjalne, ale to nie to forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baterie kindlowe różnie trzymają w zależności od intensywności korzystania i wielu, ale 2 tygodnie to minimum.

Mam wrażenie, że DX jest trochę bardziej prądożerny (pewnie za sprawą większego ekranu). Czytam około 3-4h dziennie, czasem więcej, kilka razy na chwilę włączone 3g i ładuję raz na tydzień (gdy pojawia się ostrzeżenie o niskim stanie baterii).

 

Konwersja z ePub też potrafi sprawić problemy. Przynajmniej przy książkach, które mam. Np. na domyślnych ustawieniach Calibre tekst jest jedną masą, bez podziału na akapity (nawet dialogi nie są zaczynane od nowych linii). Po włączeniu heurystyki jest dużo lepiej, ale nadal nieidealnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kupiłam Kindle 4 Classic - z przyciskami, bez klawiatury. Wersji Touch nie brałam z dwóch przyczyn - nie lubię mieć umazianego ekranu i dodatkowo wersja ta nie posiada funkcji obrotu ekranu.
W najnowszej wersji softu już ma funkcję obrotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden LCD nie ma szans z e-papierem jeżeli chodzi o pobór prądu, więc też czas pracy na baterii.

 

akurat to mniej istotne - ogromna przewaga e-inku to możliwość komfortowego czytania na zewnątrz w pełnym słońcu gdzie na LCD nic nie widać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że DX jest trochę bardziej prądożerny (pewnie za sprawą większego ekranu). Czytam około 3-4h dziennie, czasem więcej, kilka razy na chwilę włączone 3g i ładuję raz na tydzień (gdy pojawia się ostrzeżenie o niskim stanie baterii).

Dla odmiany, wydaje mi się, że moje kundle DX i Keyboard trzymają na baterii mniej więcej tak samo długo, tj. zdecydowanie o wiele dłużej niż tydzień. 3-4h nie 'wyrabiam' jednak codziennie - maksymalnie raz, może dwa razy w tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym sobie zakupić Kindla, ale tak jak patrzę na ceny to tak średnio wychodzi.

I tu moje pytanie:

Czy mogę zamówić na amerykańskim Amazonie wersję special offer, czy odmówią mi wysłania i każą kupić tą drozszą? Bo kupując wersje special offer unika się cła, a nie mam 600 zł żeby ściągnąć go z cłem. Najchętniej zamknąłbym się poniżej 400 zł. Jest taka opcja?

Pozdrawiam

...:...

 

EDIT: A może jest coś lepszego w tej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wersji special offers też doszło by cło... gdyby Amazon wysylał go za granicę. Ale nie wysyła. Aby dostać kindla z reklamami musisz mieć znajomego w USA który ci go prześle albo kupić od pośrednika, np, na allegro itp..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego Kindle'a kupiłam za 414PLN na Allegro. Wersja z reklamami, darmowa wysyłka i dodatkowo dostałam ładowarkę sieciową w zestawie. Sprzedawca dał mi paragon i roczną gwarancję. Gdybym chciała kupić czytnik przez Amazon, to zapłaciłabym więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wersji special offers też doszło by cło... gdyby Amazon wysylał go za granicę. Ale nie wysyła. Aby dostać kindla z reklamami musisz mieć znajomego w USA który ci go prześle albo kupić od pośrednika, np, na allegro itp..

Chyba nie, bo cło pobierane jest chyba tylko przy wartości produktu przekraczającej 100 dolarów [przynajmniej z tego co wiem]. Na wersji z reklamami zależało mi o tyle, że jest tańsza. Pozostaje chyba kupić na allegro :(

Aha, i na pewno mogę w kindlu wgrywać własne książki(czytaj nie z amazona) [potrzebne mi to do lektur szkolnych:D]?

Pozdrawiam

...:...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, i na pewno mogę w kindlu wgrywać własne książki [potrzebne mi to do lektur szkolnych:D]?

Pozdrawiam

...:...

 

Masz ponad 1GB miejsca, aby wgrywać książki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cło jest ponad 150€, ale VAT to poważniejsza sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepszym wyborem w tej chwili jest kindle 4 classic za 380zł, czy może jest coś lepszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cło jest ponad 150€, ale VAT to poważniejsza sprawa.

 

Racja. W sumie pisząc cło miałem na myśli ogólnie opłaty importowe. Limit na VAT jest zdaje się w okolicach 40-50 euro. Oczywiście przesyłek od osób prywatnych nie kontrolują tak drobiazgowo i pewnie stąd biorą się tanie kindle na allegro.

 

Czyli najlepszym wyborem w tej chwili jest kindle 4 classic za 380zł, czy może jest coś lepszego?

 

Każdy ma trochę inne potrzeby, ale jeżeli cena jest dla ciebie ważnym kryterium, a przy tym nie zależy ci na bardziej skomplikowanych funkcjach to Kindle Classic jest według mnie dobrym wyborem. Taniej znajdziesz chyba tylko jakieś wynalazki LCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ja mam pytanie odnosnie wielkosci wyswietlacza 6" - nie jest to za malo ?? no kurcze 15cm przekątnej wydaje mi sie mega malutko bardzo to pasuje pod większy smartfon niz czytnik e-bookow ;//

 

kindle 4 - bardzo fajny sprzet, oprocz tego 6" wyswietlacza !!! 400zl

 

nastepny wielkosciowo - Onyx Boox M90 9,7" - cena 1200zl

 

o co tu chodzi ? :)

 

raz ze cena tych 10 calowcow wzieta z kosmosu,

to 2 - bardzo brakuje jakiegos 8" czytnika :mad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi komórkami to przesadzasz. Samsung Note, który wygląda bardziej jak paletka do ping-ponga niż telefon ma coś koło 5,3 cala, a taki Galaxy S II 4,3. Do czytania ciągłego tekstu jak dla mnie 6 cali w zupełności wystarcza. Jeżeli ktoś myśli o skanach, internecie, pdf to jak dla mnie tylko awaryjnie. Choć np. bawiłem się trochę kindle touch z nowym softem i w poziomie pdf-y z większą czcionką daje radę jako tako czytać.

 

A co do cen - to jest niestety wciąż nowa technologia i przez to dość droga. Amazon sprzedaje dużo książek więc opłaca mu się sprzedawać Kindle tanio bo sobie odbija na treści. Dodatkowo najtańsze wersje wyświetlają reklamy czym Amazon pokrywa sobie część kosztów. Brak rozmiarów przejściowych wynika również z kosztów i stosunkowo niewielkiego rynku (w porównaniu np, do wyświetlaczy LCD) więc nie opłaca się produkować zbyt szerokiego wachlarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kindle 4 - bardzo fajny sprzet, oprocz tego 6" wyswietlacza !!! 400zl

nastepny wielkosciowo - Onyx Boox M90 9,7" - cena 1200zl

 

o co tu chodzi ? :)

 

raz ze cena tych 10 calowcow wzieta z kosmosu,

 

to tak jak z LCD - do 24" cena rośnie normalnie - ale 27" czy 30" daje podwojenie ceny za każde 3" ekstra

 

sam ekran e-ink 9.7" kosztuje (lub kosztował niedawno) 150 dolców - teraz rozumiesz czemu sam czytnik nie może być tańszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam pytanie odnosnie wielkosci wyswietlacza 6" - nie jest to za malo ?? no kurcze 15cm przekątnej wydaje mi sie mega malutko bardzo to pasuje pod większy smartfon niz czytnik e-bookow ;//

 

Też się na początku tego obawiałam, ale na tych 6 calach czyta się bardzo wygodnie. Można sobie ustawić wielkość czcionki i wszystko jest czytelne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na kindle 3 przeczytalem sporo ksiazek, mysle ze miedzy 20 a 30, wielkosc ekranu nie przeszkadzala mi nigdy.

Mowie o ksiazkach typowo tekstowych, nie w PDFach i bez jakichs technicznych rysunkow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam pytanie odnosnie wielkosci wyswietlacza 6" - nie jest to za malo ??

Absolutnie wystarczająco do powieści itp typowych materiałów.

Nie podchodź do tego jak do monitora, bo to nie jest monitor - nie wyświetlasz filmów, interfejsów systemów operacyjnych itd itp - jedynie tekst (w założeniu, bo można także i grafiki, tabele itp).

Wersja ~10" jest wprawdzie zauważalnie większa, ale jest też o wiele cięższa i nieporęczna - przykładowy DX średnio się nadaje na sprzęt mobilny, 6" wersje jak najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na Kindle da się wygodnie czytać mange ?

 

Kupić pewno najlepiej bezpośrednio na amazonie ? Czytałem że amazon dolicza wszystkie opłaty (cło vat itp) prawda to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.    Kiedy Russia Today wchodzi za mocno... "Ukraińscy naziści, którzy powinni oddać Rosji część swojego terytorium". Tak wygląda dzisiaj przeciętny Republikanin, który przedstawia narrację i propagandę rosyjską. Przerażające do czego mogą doprowadzić pieniądze i głosowanie na populistów. To pokazuje jak mocne wpływy ma Rosja w USA(ale to już wiadomo oficjalnie po raporcie dotyczącym wyborów i wygranej Trumpa).
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...