Skocz do zawartości
piotrek'97

WĄTEK ZBIORCZY - Lista polecanych zasilaczy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że zasilacz to tak naprawdę jedna z najważniejszych części naszego blaszaka, a FAQ podklejone nie jest aktualizowane od 3,5 roku - postanowiłem zrobić FAQ, aby zapobiec tworzenia bez przerwy tematów typu "Jaki zasilacz do XXX zł."

Zanim zapytasz o ZASILACZ lub jego NAPIĘCIA, sprawdź! FAQ o zasilaczach - stare FAQ

 

 

2. Mierzenie napięć!

 

Napięcia mierzymy miernikiem (nawet takim za 15 zł) a nie programami, ponieważ czujniki na płytach głównych często przekłamują i napięcia różnią się nawet od 0,5V do kilku Voltów od tego, co jest na prawdę! Nie zakładać wątków z odczytami z everesta czy czegoś innego, bo taki odczyt jest po prostu bezsensowny.

 

Jeszcze co do mierzenia stabilności napięć. Wpinamy się tak jak jest to opisane na stronie zenfista TUTAJ i mając podłączony miernik, patrzymy na niego cały czas jednym okiem. Najpierw sprawdzamy przez chwilę bez obciążenia, czy napięcie jest stabilne, potem obciążamy komputer maksymalnie jak się tylko da (ważne żeby obciążyć procesor, grafikę, dysk - wszystko naraz - czyli najlepiej rozpakowywać coś dużego winrarem i grać jednocześnie) i patrzymy co się stanie z napięciem. Wahania nie powinny być duże, bo dobry zasilacz powinien utrzymywać je na podobnym poziomie. Różnica między obciążeniem a idle (czyli bez obciążenia) wg mojego uznania nie powinna być większa niż 0,2 V. Jeśli jest 0,3V to też nie ma co panikować ale jeśli wynosi ona 0,5V lub więcej to już powód do zmartwień i trzeba się rozglądać za nowym zasilaczem, zanim nasz komputer wyleci w powietrze. Co do samej wartości napięć, to musi ona być w granicach normy ATX (poniżej) ale dla 12V, jeśli jest pow. 12,3V to mnie by się już nie podobało.

Chodzi tu praktycznie tylko o linię +12V, bo tak na prawdę to ona się głównie liczy w teraźniejszych komputerach.

 

 

3. Będąc jeszcze przy napięciach to często pojawiają się pytania o napięcia -12V i -5V. Te napięcia są prawie nieużywane i nawet jak mają złe wartości to nic złego się nie dzieje (pomijając to że ich wartość mierzą tylko programy które i tak przekłamują - pkt wyżej).

 

 

4. Przy wyborze zasilacza nie sugerujemy się jego mocą!, bo cóż to za porównanie Codegena 550W do Topowera 550W? Polecam skupiać się na porównaniu linii +12V!, ponieważ to jest najważniejsze.

 

 

5. Dopuszczalna tolerancja napięć wg normy ATX:

 

Napięcie ---|-- Wahanie --|--- Min. ----|--- Max. ---|

-----------------------------------------------------------

+3,3V ------|------ 5% ------|--- 3,14V --|--- 3,46V --|

-----------------------------------------------------------

+5,0V ------|------ 5% ------|--- 4,75V --|--- 5,25V --|

-----------------------------------------------------------

?5,0V ------|----- 10% ------|--- 4,50V --|--- 5,50V --|

-----------------------------------------------------------

+12,0V -----|------ 5% ------|-- 11,40V--|-- 12,60V --|

-----------------------------------------------------------

?12,0V -----|----- 10% ------|-- 10,80V -|-- 13,20V --|

-----------------------------------------------------------

 

 

Zanim jednak przejdziemy do sedna, to przedstawię listę zasilaczy, których pod żadnym pozorem nie wolno kupować.

 

CZARNA LISTA ZASILACZY:

 

Akyga, Altis, Aspire, Aton, Bestec, Coba, Codegen, ColorSit, COMPAQ, Computer, Deer, Eurocase, Everpower, MC Feel 1,2, Fever, Four Star, Fortron Blue Storm - konstrukcja na poziomie Logic'a, Gembird, Gigabajt, Golden, Hawk, Hec, Impet, i-box, Incore, Levicom, Linkword, MC Logic = L&C, LOGISYS, Megabajt, Mercury, Metropilis, Mustang, Newton Power, Octigen, QTECHNOLOGY, Q-tec, Pangu, Platin Power, Power Color, Powercomp, Power Man, Procomp, RAIDMAX, Rubikon, Ropla, Sansun, SilenX, Sun Pro, Suntek, Take Me, Task, TE, Tracer, Tronje, Ultra Media, Win, Xilence, XION, 2N

 

 

LISTA ZASILACZY:

 

Przeszukiwałem internet i wpadłem na niezłą strone na której jest mnóstwo firm i modeli zasilaczy

KLIK

Na stronce są informacje o tym kto produkuje dany model zasilacza oraz odsyłacze do ewentualnych testów.

Patrz : Recommended Power Supplies Reviews oraz Others reviews / previews & first looks.

 

<120 zł. Zasilacze do mniej wymagających konfigów.

 

Fortron GHN/HLN/MDN

Chieftec/Delta GPS-400/450

Huntkey CP-400HP

Huntkey Jumper 350W

Tagan TG350-U33II

<180 zł.

OCZ SXSII 400W

SeaSonic SS-500ET - jeden z najlepszych w tym przedziale cenowym, wadą są tylko krótkie kable.

Huntkey HK500-53AP - dosyć nowa konstrukcja, ale dobra i co najważniejsze Ultra-cicha.

Fortron FSP500-60APN - są to już leciwe zasiłki, bdb i tanie, ale uważam, że lepszym wyborem jest SS.

Fortron FSP460-60GHN - Zasilacz nieco cichszy od APN'a i posiadający certyfikat 80+. Zasilacz został wycofany z produkcji.

Corsair CX 430W - Zasilacz porządny i świetnie wykonany, mimo wszystko słabszy od Fortronów oraz SS.

XFX Core 450W - dość nowa konstrukcja, bardzo opłacalna pod względem sprawności oraz mocy na poziomie SS-500ET. Ma dłuższe kable od ów Seasonica

Tacens RADIX IV 450W - zasilacz tani (~140 zł) i bardzo opłacalny ze względu na ciszę i moc.

<250 zł.

 

Tacens Valeo 500W

Fractal Design Integra 500W - jest tani i bezawaryjny.

Corsair CX 500W - jw, ale jest lepiej okablowany i wykonany.

Huntkey Jumper 550WAT - modularny - zasilacz świetny. Cisza, modularność i sprawność zasługują na wyróżnienie. Trzeba także wyróżnić serwis - co by się nie działo w ciągu tygodnia dostaje się nowy zasilacz.

Huntkey HK700-53AP/52PP - Zasilacze o mocy na poziomie (!!!) Jumper'a, ale nie są modularne.

OCZ ModXStream Pro 500W - modularny - I tutaj płaci się za markę, ale zasilacz jest bdb, jednak dużo słabszy od Jumper'a.

OCZ StealthXStream 2 600W - króluje w tym przedziale cenowym, jest dość cichy i mocny. Jeżeli nie zależy nam na modularności, to jest to najlepszy wybór w tym przedziale cenowym.

Seasonic S12II-520 - Zasilacz bezawaryjny, cichy oraz mocny.

Be quiet! Pure Power L7-530W - Cichy, markowy oraz mocny. Jednakże, ostatnio pojawiły się problemy z awaryjnością.

XFX Core 550W - Zasilacz z bebechami seasonic'a. W tejże chwili nieopłacalny, bo OCZ obniżył ceny i w tej chwili SxSII 600W kosztuje ~240 zł, a więc taniej.

 

<330 zł.

Tacens Valeo III 600W - modularny - Zasilacz półpasywny, a więc praktycznie bezgłośny, do tego dochodzą odpinane kable i certyfikat 80+ bronze i wcale nie taka zła cena.

Corsair TX 650W (wszystkie wersje)- jest to zasilacz bezawaryjny i b. mocny. Pojawiła się rewizja v2 z certyfikatem 80+ Bronze i mocniejszą linią 12V (taką jak w rewizji C)

XFX Core 650W - Ta sama konstrukcja co Corsair v2, ale krótsza gwarancja oraz lepsze oploty.

OCZ StealthXStream 2 700W - jest dość cichy i mocny.

Corsair GS 700W - konstrukcja, mocniejsza od Corsair'a TX, ale ma krótszy okres gwarancyjny oraz jest nieco głośniejsza.

Chieftec CFT-650-14CS - modularny - stara konstrukcja, dla wiecznych fanów Chieftec'a. Niestety brak tu certyfikatu 80+, oraz wbrew wiatraka 140mm, dość głośny.

SeaSonic M12II-520 - modularny - modularna wersja S12II-520w

SeaSonic S12II-620 - jw. Wesja mocniejsza, ale nie modularna.

Fortron Everest Aurum Gold 500/600W - b. dobre zasilacze jak na swój przedział cenowy - 80+ Gold - wadą jest tylko niezbyt cichy wentylator

Tagan TG600-U33II - dość stara konstrukcja, jednak całkiem udana.

<400 zł.

Tacens Valeo III 700W - modularny - Zasilacz półpasywny, a więc praktycznie bezgłośny, do tego dochodzą odpinane kable i całkiem niezła cena.

Corsair TX 750W (wszystkie wersje) - jest to zasilacz bezawaryjny i b. mocny. Pojawiła się rewizja v2 z certyfikatem 80+ Bronze i mocniejszą linią 12V (taką jak w rewizji C)

Fractal Design Tesla 650W

Fractal Design Newton R2 650W

OCZ Fatal1ty 750W - modularny - jest dość cichy i mocny, ale ma kiepski rozkład lini 12V.

Seasonic M12II-620 - modularny - modularna wersja S12

Chieftec CFT-750-14CS - modularny - modularny - stara konstrukcja, dla wiecznych fanów Chieftec'a. Niestety brak tu certyfikatu 80+, oraz wbrew wiatraka 140mm, dość głośny.

CoolerMaster Silent Pro 700W - modularny

Corsair GS 800W - jeśli zależy nam na mocy i dobrym wykonaniu to jest to dobry wybór.

Antec TruePower New 650W

Fortron Everest Aurum Gold 700W - b. dobry zasilacz jak na swój przedział cenowy - 80+ Gold - wadą jest tylko niezbyt cichy wentylator

<480 zł.

Seasonic X-560

Corsair HX 650W/750W - modularny

Corsair TX 850W

CoolerMaster Silent Pro Gold 600W - modularny Dość dobra konstrukcja, ale i tak o 100/150 zł tańsze Aurum'y GOLD ją przebijają.

 

<550 zł.

 

CoolerMaster Silent Pro Gold 700W - modularny - jw.

Fractal Design Newton R2 800W

Corsair AX 750W - modularny - zasilacze z serii AX należą w tej chwili do jednych z najwydajniejszych na rynku.

CoolerMaster Silent Pro M850 850W - modularny

Corsair TX 950W

Corsair HX 850W - modularny

Seasonic S12D-850W

 

<650 zł.

 

Corsair AX 850W - modularny - zasilacze z serii AX należą w tej chwili do jednych z najwydajniejszych na rynku.

Fortron Everest 1010W - modularny

Fractal Design Newton R2 1000W

CoolerMaster Silent Pro Gold 800W - modularny

OCZ Z-Series 1000W - modularny - najmocniejszy w tym przedziale cenowym.

 

<750 zł.

 

Corsair HX 1000W - modularny

OCZ Z-Series 1000W - modularny

Be Quiet Dark Power Pro P8 1000W

 

Drożej i dla extremalnych konfigów

 

Corsair AX 1200W ~950 zł - modularny - zasilacze z serii AX należą w tej chwili do jednych z najwydajniejszych na rynku.

Silverstone SST-ST1500 Strider Series ~1300 zł- modularny

Be quiet! Dark Power P8-Pro 1200W BN127 - modularny

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zauważenia błędów, sugestii etc... proszę pisać tutaj lub na PW.

Kopiowanie dozwolone tylko na forum.pclab.pl i forum.pcformat.pl (tam jestem pod nazwą 770t-ud3)

 

Ostatnia aktualizacja 07.10.2011 Następna... hmm jak będą jakieś zmiany to na pewno napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Silvatrez

Przyda się. A jak z tamtym tematem? Tam nic nie aktualizują?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bidnie troche. A małe bq! ? A Antec? A Amacrox też zły nie jest, bynajmniej nie tragiczny :P Seasonic 400 też warto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mbuchcik

Temat przyda sie, ale może dodaj jakieś obrazki albo coś tego typu, bo narazie bidnie to trochę wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Silvatrez

<400zl brakuje chyba najlepszej propozycji : http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=18230

 

dodatkowo wsrod najlepszych zasilaczy brakuje enermaxow modu 87+, nawet pomimo tego, iz sa drogie

 

W sumie nie opłacalne nawet. Chyba, że ktoś go kupi dla zasady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale temat będzie cały czas polepszany i aktualizowany. Narazie zrobiłem podstawę i teraz w miarę czasu i możliwości będe modyfikować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Silvatrez

Temat przyda sie, ale może dodaj jakieś obrazki albo coś tego typu, bo narazie bidnie to trochę wygląda.

 

Jestem za. Urozmaiciłoby to troszeczkę temat. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warto zaznaczyć też czy zasiłki mają kable odpinane i jaki wentylator. zdjęcie każdego też na miejscu (starczy 120x200px)

i jeszcze sprawność/czy ma 80plus/bronze/silver/gold/platinum

 

do najcięższych rigów stridera 1,5kW (pociągnie do 1.7)

Edytowane przez rhqq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze XFX'y dla koloru, bo jak widać bardzo fajne PSU :P Dodaj też genialne NZXT HEDY bo egzotyczne a to dla wielu osób może być zły znak a kupić warto.

Edytowane przez SDH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecane? Dlaczego? Krótki opis danego zasilacza się by przydał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już mówiłem, narazie zrobiłem podstawę i będzie ona modernizowana i ulepszana w miarę czasu i możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz piotrek, robisz nam tu FAQ, a w tym temacie pytasz się właśnie o zasilacz...

Inicjatywa zacna, ale trochę dziwnie to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz piotrek, robisz nam tu FAQ, a w tym temacie pytasz się właśnie o zasilacz...

Inicjatywa zacna, ale trochę dziwnie to wygląda.

Byłem na 99% pewien, ale wolę na wszelki wypadek zawsze się spytać starszych kolegów.

 

A co, złe FAQ? Jakieś błędy, że się w ogóle czepiasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hazhell

Fortron FSP500-60APN - są to już leciwe zasiłki, bdb i tanie, ale ja bym wybrał SS.

Fortron FSP460-60GHN - ="="="="="

Masz któryś z tych zasilacz? Wiesz co oznacza słowo leciwe?

="="="="=" to że to samo? Czyli między wersją APN i GHN nie ma żadnej różnicy? Wiesz chociaż która ma certyfikat? Tego GHN teraz ciężko znaleźć poniżej 180 zł, ten SS większości sklepów jest powyżej 200 zł.

Poza tym widziałem twoje polecane zestawy, więc może chęci masz dobre, ale wiedzę marną.

I dlaczego tak faworyzujesz? Bez komentarza the best? Co to ma być?

Edytowane przez hazhell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz któryś z tych zasilacz? Wiesz co oznacza słowo leciwe?

="="="="=" to że to samo? Czyli między wersją APN i GHN nie ma żadnej różnicy? Wiesz chociaż która ma certyfikat? Tego GHN teraz ciężko znaleźć poniżej 180 zł, ten SS większości sklepów jest powyżej 200 zł.

Poza tym widziałem twoje polecane zestawy, więc może chęci masz dobre, ale wiedzę marną.

I dlaczego tak faworyzujesz? Bez komentarza the best? Co to ma być?

http://techplanet.pl/produkty/zasilacze/seasonic-ss-500et-80-500w-oem,16760.html

 

Seria GHN jest lepsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hazhell

Zauważyłem, że w techplanet jest tańszy dlatego napisałem w większości sklepów, a nie we wszystkich. Znajdź mi tego GHN poniżej 180 zł.

I skoro GHN lepszy to ="="="="= po co to? Chyba że to skrót, że ta wersja ma certyfikat i jest cichsza?

I zmień te opisy przy Seasonic, równie dobrze mogłeś napisać Seasonic i nie ma ch..a we wsi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę śmieszny temat, ten dotyczący wyboru zasilacza jest na bieżąco aktualizowany kolejnymi wypowiedziami więc nie wiem po co kolejny, zawsze można tam zapytać, przejrzeć parę stron, użyć wyszukiwarki, chyba że chciałeś mieć własny temat i być z niego dumny :E

Poza tym jest lista użytkownika fajny Rafałek o której wspomniał wyżej. Z konkretnym opisem.

Opisy dla mnie osobiście są nieco lakoniczne i nieco subiektywne, i nie obraź się ale wyglądają momentami jakby po prostu były skądś skopiowane, taka mieszanka różnych stylów wypowiedzi.

A poza tym w danym przedziale cenowym nie mogą "królować" dwa zasilacze, król jest zawsze tylko jeden :P

Fractal Design Integra 500W - króluje w tym przedziale cenowym,jest tani i bezawaryjny.Corsair CX 500W - jw, ale jest lepiej okablowany i ma dłuższą gwarancję

W tym przypadku z tą gwarancją jest na odwrót :P

 

Zapomniał bym dodać, nie uważam się za jakiegoś znawcę" tematu, ostatnio przeglądałem różne informacje na ten temat i nasuwają mi się takie wnioski jak parę linijek wyżej.

Edytowane przez Mike.Skywalker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://tinyurl.com/6cbl9kt (był na CoreClubie link z tego portalu,

 

PS. tak, to moja robota)

Dobra robota :thumbup:

Nie możesz tutaj też zrobić tematu?

 

@piotrek '97

Z tego co widze nie masz wiedzy, żeby prowadzić takie FAQ. Temat pełen jest ogólników typu "dość cichy i mocny", "porządny", "świetny", "bdb". Brak konkretów. W czym GHN jest lepszy od APNa? Jest cichszy i ma certyfikat? Tylko tyle? Przy FAQ Rafałka Twoje wypada bardzo blado. Sorry, brutalne, ale tak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje up za sugestię, ja się dopiero uczę i jeszcze nie znam dokładnych szczegółów dotyczących każdego z 53 zasilaczy, które podałem. I tak bardzo się staram i w miarę nowych umiejętności, czasu i możliwości będe to FAQ modernizował, może nawet kiedyś je przykleją.

Edytowane przez piotrek'97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje up za sugestię, ja się dopiero uczę i jeszcze nie znam dokładnych szczegółów dotyczących każdego z 53 zasilaczy, które podałem. I tak bardzo się staram i w miarę nowych umiejętności, czasu i możliwości będe to FAQ modernizował, może nawet kiedyś je przykleją.

Morze? :> O ile będzie poprowadzone czytelnie, merytorycznie, będzie aktualizowane (przydałaby się nowa lista "czarnych owiec" wśród zasilaczy), to nie widzę powodu by nie przypiąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morze? :> O ile będzie poprowadzone czytelnie, merytorycznie, będzie aktualizowane (przydałaby się nowa lista "czarnych owiec" wśród zasilaczy), to nie widzę powodu by nie przypiąć.

ok będe się starać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...