Skocz do zawartości
zemm1

[PLATFORMA lga1155] OC Sandy Bridge - tylko procesory 2500K i 2600K

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma napięcia dla rdzenia - jest napięcie dla CPU,

Weź cokolwiek: prime95, linx.... 30 min wystarczy. Później codzienne użytkowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko.

Jeśli na P67Extreme 4 ustawie uefi default, zmienie mnożnik na 40, pamięci na profil xmp1 to czy to normalne że podczas obciążenia napięcie proca i tak się zwiększy a nie będzie na "domyślnym"

hwinfo pokazuje 1.351 cpu-z pod obciążeniem 1.304

na domyślnych ustawieniach bez zmiany czegokolwiek w uefi (tylko sata z ide na ahci)

napięcie przy 3.4ghz (stress test cpu-z) daje 1.261 (coretemp/hwifno) 1.224 cpu-z

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko.

Jeśli na P67Extreme 4 ustawie uefi default, zmienie mnożnik na 40, pamięci na profil xmp1 to czy to normalne że podczas obciążenia napięcie proca i tak się zwiększy a nie będzie na "domyślnym"

hwinfo pokazuje 1.351 cpu-z pod obciążeniem 1.304

na domyślnych ustawieniach bez zmiany czegokolwiek w uefi (tylko sata z ide na ahci)

napięcie przy 3.4ghz (stress test cpu-z) daje 1.261 (coretemp/hwifno) 1.224 cpu-z

tak samo mam na asus p8p67-m, im wiekszy mnożnik przy reszcie na default, to sam zwiększa mi napięcie, musiałem zbijać ofsetem na niższe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automat płyty sam podbije z zapasem, nie powinno się dlatego zostawiać na auto napięć, bo potem przy 4,0GHz napięcie na którym można by go na 4,5 puścić... a niewiadomo jeszcze ile daje na wejście gdzie spokojnie może być 1,75v(domyslna wartość 1,8), na kontroler pamięci itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle ze ja w mojej mam tylko ofset do regulacji, nie moge na sztywno vcore wpisać, natomiast ramy moge juz na sztywno dać napięcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, i offset od jakiej wartości idzie na +/-?

U mnie to działa tak, ze offset idzie od napięcia zadanego na sztywno jak chce z niego skorzystać, przy auto się nie da dać offsetu.

 

No i wiadomo nie każdy automat przywali nie wiadomo ile ;)

Edytowane przez Bajt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie działa od razu, w sensie , nie mam opcji dania napięcia na sztywno, więc mogę go i dla stock zegara ustawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, i offset od jakiej wartości idzie na +/-?

U mnie to działa tak, ze offset idzie od napięcia zadanego na sztywno jak chce z niego skorzystać, przy auto się nie da dać offsetu.

 

No i wiadomo nie każdy automat przywali nie wiadomo ile ;)

 

offset idzie na +/- od VID. Dodatkowo musisz poszukać odpowiedniego poziomu kalibracji llc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, nie posiada ktoś w zanadrzu biosu 2.0B do Asrocka P67 Pro3? Zachciało mi się kombinować z podkręcaniem i zapomniałem, że z tym aktualnym biosem to nic nie wskóram. Jak kiedyś na 2.0B procek elegancko na 4.7 leciał, tak przy obecnym biosie 4.5 ciężko utrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie czy moje obecne ustawienia są w miarę bezpieczne ?

 

Offset mode + 0.055 LLC 75%

Procek 4800 MHz 1.45V, w OCCT maks co widziałem na sek to 1.464 V, temperatury w OCCT 70-80 (maks zarejestrowana 82) w grach nie przekraczają 70. W IDLE 1.048 V i 30-35 stopni. Także nie jest żyłowany cały czas. Póki co komputer bez obudowy i obawiam się że w obudowie może być gorzej. Nie wziąłem pod uwagę że wymiana ramu też podniesie tempy procka, przejście z 1600 1.5V na 2133 1.6V podniosło temp o 5 stopni w OCCT. To co wyżej podałem to już po wymianie ramu.

 

Z tego co czytałem to maks na ten procek w miarę bezpieczne to 1.52V a termo throttle załącza się przy około 95 C prawda to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też trochę czytałem , ze maks 1,51v nie przekraczać, jak nie katujesz go non-stop na tym 1,45v i temperatury do 70st to możesz jechać, ale jak zbliżone do 80 to bym nie ryzykował , kto wie, jak wcześniej chodził, a tempy najbardziej skracają życie procka - u mnie dla przykładu na 4,5ghz i 1,37v w takim BF1 nie przekracza 55st

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalowanie wygląda tak:

 

4200 1.240

4500 1.350

4800 1.455

 

No ale chcę wycisnąć ile się da bo właśnie przyszła 1070 czekam aż się ogrzeje i montuję :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie możesz jechać na tym 1,455v, a do 1070tki na pewno sie przyda w niektórych grach, bo w siedzących na gpu to i ci 4,0 do niej styknie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego co czytałem to maks na ten procek w miarę bezpieczne to 1.52V a termo throttle załącza się przy około 95 C prawda to ?

 

Throttling załącza się albo ze względu na temperaturę procesora, albo ze względu na temperaturę sekcji zasilania, albo ze względu na przekroczony ustawiony limit mocy.

 

Limit ustawia się w UEFI, a proc zaczyna zrzucać takty przy 99*C przynajmniej moja sztuka.

Zrzucanie przez gorącą sekcje zasilania płyty głównej mi się nie przytrafiło, aczkolwiek podobno jest to zmora obecnie tylko FX-ów od AMD na słabszych płytach głównych.

 

A temperatura Ci wzrosła bardziej, przy ramach 2133 MHz, bo kontroler pamięci jest w procesorze i jak nie zadałeś mu sztywnego napięcia tylko jest na auto, to mogło się podnieść, no i szybszy ram wymusza szybszą pracę kontrolera pamięci, tak samo jak zapełnienie wszystkich kanałów go bardziej obciąża. (Łatwiej wyżej podkręcić procka z dwoma kośćmi 1333MHz niż z dwoma 2133, o czterech już nie wspominając)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A temperatura Ci wzrosła bardziej, przy ramach 2133 MHz, bo kontroler pamięci jest w procesorze i jak nie zadałeś mu sztywnego napięcia tylko jest na auto, to mogło się podnieść, no i szybszy ram wymusza szybszą pracę kontrolera pamięci, tak samo jak zapełnienie wszystkich kanałów go bardziej obciąża. (Łatwiej wyżej podkręcić procka z dwoma kośćmi 1333MHz niż z dwoma 2133, o czterech już nie wspominając)

 

Znaczy się można ustawić napięcie samego kontrolera pamięci w procku ? Muszę poszukać bo może trochę za dużo podaje. Byłem zdziwiony jak pięknie poszła wymiana starych ramów na nowe. Wyjąłem stare 4x2gb adata 1600 1.50 na te nowe gskille 2x8 i ustawiłem i według specyfikacji te 2133 1.60 cl9 nawet command rate zamiast 2 dalem 1T/N i zero niestabilności z tego powodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalowanie wygląda tak:

 

4200 1.240

4500 1.350

4800 1.455

 

u mnie w moim i7K SB do 4.7 GHz potrzeba maksymalnie 1.472v (skacze sobie w CPU-Z). Niemniej teraz to już chłodzenie mnie ogranicza z dalszym OC. Będzie za jakiś czas nowe to, zobaczymy czy zrobi blisko 5 GHz przy maks 1.5v. No i RAM swoje pewnie też zrobi na plus, bo zamiast pomieszanych trzech kości (2x4 i 1x8 GB) w przyszłym tygodniu będą drugie takie same moduły 8 GB Kingston HyperX Fury 1866 MHz ale Black a nie Red (8 GB Red i 8 GB Black).

 

Skalowanie wygląda tak:

 

4200 1.240

4500 1.350

4800 1.455

 

No ale chcę wycisnąć ile się da bo właśnie przyszła 1070 czekam aż się ogrzeje i montuję :D

 

Możesz mu dać i 1.5v maksymalnie jak utrzymasz odpowiednie temperatury w stresie.

 

897y7vrgrapy_t.jpg

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka

moje mobo : Gigabyte GA-Z77X-UD4H LGA1155

 

dzisiaj wziąłem sie za OC a jestemm w tym troche zielony wiec wole załozyc temat ,najwyżej potem go usuniecie

 

zrobiłem wszystko tak jak w tym poradniku:

http://pclab.pl/tip/Overclocking.Guide.jak.podkręcić.procesor.LGA1155. Poradnik.krok.po.kroku,51991/6

 

ustawiłem 4.5 GHz

1.320V

 

potem f10

odpalam cpu-z

i pokazuje

multiplier: x33

tak jakbym nic nie zwiększył w uefi

zdj: https://scr.hu/yGVpr6

 

occt juz 15 minut

https://scr.hu/5LG3kv

 

real temp

https://scr.hu/GLklOy

 

cos za niskie chyba te temperatury ;D

co zrobić?

 

odpaliłem tez linxa

i tak wyglada sprawa

https://scr.hu/avPJXw

 

ehh no cos musiałem zje$$$ć

 

15 min realbench stress test i max temperatura to 58

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uefi nie zapisało Ci zmian, może być z powodu niestabilności i odrazu zresetowało się do domyślnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak resetuje pc wchodze w uefi to wszystko jest tak jak pozmieniałem

 

zdj z uefi

1.https://zapodaj.net/26eca1fbd2e13.jpg.html

2.https://zapodaj.net/7e62c354a2641.jpg.html

3.https://zapodaj.net/534a4f55f9907.jpg.html

4.https://zapodaj.net/6747f50f06778.jpg.html

5.https://zapodaj.net/de3c6527b0d04.jpg.html

6.https://zapodaj.net/065aa293cb13d.jpg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkał się ktoś z taką sytuacją ze dany program diagnostyczny, testujący nie wykrywa podczas testu poprawnego taktowania waszego CPU? Chodzi głównie o Cinebench r15. Procek jest ustawiony na 4.7 a wyniki nie są takie jak być powinny przy tym zegarze. Wynik xCPU to tylko 733 (single to 156).

 

Z kolei gry "widzą" poprawnie bo wzrost wydajności jest taki jaki być winien. Część programów działa szybciej na podkręconym CPU (w sensie że lepsze wyniki dają niż na domyślnym zegarze CPU). Dlaczego tak się dzieje?

 

Taki 'Blender' (test BMW) rzuca mi czasem 127.89 s., czyli wydajność i5-7600K @ 5 GHz. Więc tu jest ok.

 

blender-purepc.png

 

blender-bwm.png

 

cb-r15-za-niski-wynik.png

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cinebench zawsze pokazywał, ze niby proc nie podkręcony, zrób sobie w nim testy na stock i po oc, a zobaczysz ze wyniki sie różnią ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cinebench zawsze pokazywał, ze niby proc nie podkręcony, zrób sobie w nim testy na stock i po oc, a zobaczysz ze wyniki sie różnią ;)

 

No robiłem tak - ale sęk w tym że wynik po OC nie jest taki jak być winień przy zegarze 4.7 GHz.

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to znaczy, co ? jest taki jak na stock? nie zmienia sie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to znaczy, co ? jest taki jak na stock? nie zmienia sie?

 

Wynik na 4.7 GHz trochę słaby według mnie - 733 pkt w trybie multi? i 156 pkt w single?

Tu jest 811 pkt przy 4.6 GHz.

https://d1ebmxcfh8bf9c.cloudfront.net/u11387/image_id_1038683.jpeg

 

Może to kwestia limitów mocy lub stanów oszczędzania energii? Jednakże sęk w tym że limity mam ustawione ręcznie na 250 a stany oszczędzania energii są wyłączone.

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam płytę Asrock P67 Pro3 z biosem 1.9 i procem 2500k.Podkręciłem go do 4,5 Mhz, ale mam kilka pytań.

1. Ustawiłem Core Voltage na offset mode +0,005V i niby wszystko chodzi,ale nie wiem jaki jest Vcore. Czy płyta ustawia sobie sama? Nic się nie spali? NIe da za dużego napięcia na procesor?

2. Z racji biosu nie mam opcji LLC i tu się pojawia następne pytanie. Ustawiłem tylko CPU PLL Voltage na 1.709V, a PCH, VTT, VCCSA zostawiłem na auto czy to ma jakieś znaczenie czy muszę ustawić te wartości na sztywno?

3. Posiadam pamięci Kigstona i płyta ustawiła mi je 1333 Mhz, ale mam profil xmp na 1600 tylko tu juz jest napięcie 1.65 a z tego co pamiętam to było za wysoko dla tych procesorów czy jakoś tak. Coś gdzieś kiedyś mi się przewinęło.

4. I jescze odnośnie offsetu. Rozumiem, że żeby zejść z napięcia na procesor to muszę dać wartość ujemną tak?

Miłoby było jakby ktoś mnie oświecił. Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...