Skocz do zawartości
zemm1

[PLATFORMA lga1155] OC Sandy Bridge - tylko procesory 2500K i 2600K

Rekomendowane odpowiedzi

Od czasu wprowadzenia nowej podstawki przez Intela i procesorów drugiej generacji Sandy Bridge bardzo szybo poszerza się grono początkujących OC. Myślę że warto założyc nowy temat przeznaczony tylko i wyłącznie mówiący o podkręcaniu Sandy Bridge tylko wyłącznie wersji 2500K i 2600K. Zapraszam do dyskusji, dzielenia się wrażeniami, ustawieniami UEFI, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat i pomysł - OK, ale powinieneś sam coś zaproponować w postaci screenów po (ew przed) OC, ustawienia BIOS / UEFI.

 

Ogólnie jestem za.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł, jak tylko znajde chwilke to na pewno cos wrzuce, teraz mam masakre w pracy :(. Batch mojej "5" mam nieznany, jak do tej pory : 3049A304.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor i5-2500k-batch 3049A304.

asrock p67pro3

chłodzenie-BOX

Pamieci Kingson H-X 1600CL9

 

ustawnienia w biosie, bede aktualizował w miare nowych informacji

 

mnożnik-44

CPU voltage - 1,30v

PCH Core Voltage -1,05V

CPU PLL Voltage – 1,8V

VCCIO (IO) Voltage -VTT? - 1,05V

VCCSA (System Agent) Voltage - 0,95V

Dram voltage -1,65V

 

Internal PLL Overvoltage-enabled

Spread Spectrum-disabled

Edytowane przez marlau

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duża lista jak się kręcą SB - http://hwbot.org/forum/showthread.php?t=16541

Co do samych ustawień:

Zwiększamy mnożnik rdzeni, jak brakuje stabilności zwiększamy napięcie rdzeni (vcore). Vcore zwiększamy też, gdy wywali Blue Screen z końcówką 000124.

VTT (I/O Voltage) zwiększamy, gdy wywala Blue Screen z końcówką 0000101.

Voltage Agent można zwiększać do 1,2V jeśli brakuje stabilności, a zwiększanie vcore nie daje rezultatów.

Reszta napięć standardowa, warto ustawić ręcznie, tzw. na sztywno.

 

I to cała filozofia, nie ma co się rozpisywać, bo OC Sandy jest dziecinnie proste ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększamy mnożnik rdzeni, jak brakuje stabilności zwiększamy napięcie rdzeni (vcore). Vcore zwiększamy też, gdy wywali Blue Screen z końcówką 000124.

VTT (I/O Voltage) zwiększamy, gdy wywala Blue Screen z końcówką 0000101.

Voltage Agent można zwiększać do 1,2V jeśli brakuje stabilności, a zwiększanie vcore nie daje rezultatów.

Reszta napięć standardowa, warto ustawić ręcznie, tzw. na sztywno.

 

I to cała filozofia, nie ma co się rozpisywać, bo OC Sandy jest dziecinnie proste ;)

 

Prawda jestem laikiem. Ale tu bym się nie zgodził. Te kody co podałeś to już coś - bo się przydadzą. Ale patrzysz na temat jak ktoś kto podrasowuje sprzęt do smarków. Większość użytkowników robi te smarki tylko raz po zakupie sprzętu i potem już cieszy się z wydajności czy tego że starczy ba dłużej.

Problem zaczyna się jeśli chcesz uzyskać możliwie najlepsze ustawienia. Tak aby było optymalnie - tak aby sekcja sie nie męczyła. proc miał odpowiednie napięcie do pracy itp.

Na płycie do sandy jest wbrew pozorom mnóstwo ustawień.

Sam wprowadziłem parę podstawowych ustawienia podanych przez MaxForcesa. Odrobinę skorygowałem je ustawieniami od Kibica18 i miałem święty spokój nie znając 95% opcji. Ale po paru miesiącach zaś usiadłem na parę godzin i zacząłem testować inne i nie wiedząc czemu czasem było lepiej.

Osobiście przydał by mi się jakiś prosty przewodnik po EFI w którym było by wyjaśnione: co, jak i kiedy zrobić, żeby było dobrze. Bez ślęczenia nocami po jakichś dziwnych forach dla maniaków większych niż my.

Efekty może nie będą zbyt widoczne ale miałbym satysfakcję z tego że wiem co robię i troszkę opanowałem bios czy efi.

 

Więc jeśli zrobiłbyś jakiś artykuł o zalecanych ustawieniach EFI i uwzglednił różnice ustawień najpopularniejszych płytek to było by już miodzio.

 

Chyba, że ktoś się już postarał i coś takiego jest.

Edytowane przez radekc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuje przetestować program firmowy producenta pod windowsem...

Sam osobiście testowałem różne ustawienia, a ostatnio odpaliłem ten program, byłem przekonany, że przesadzi z Vcore a tu nie... daje w ofsecie tyle ile potrzeba.

 

Naprawdę polecam, zwłaszcza gdy nie chcemy wychodzić poza 4.5GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duża lista jak się kręcą SB - http://hwbot.org/forum/showthread.php?t=16541

Co do samych ustawień:

Zwiększamy mnożnik rdzeni, jak brakuje stabilności zwiększamy napięcie rdzeni (vcore). Vcore zwiększamy też, gdy wywali Blue Screen z końcówką 000124.

VTT (I/O Voltage) zwiększamy, gdy wywala Blue Screen z końcówką 0000101.

Voltage Agent można zwiększać do 1,2V jeśli brakuje stabilności, a zwiększanie vcore nie daje rezultatów.

Reszta napięć standardowa, warto ustawić ręcznie, tzw. na sztywno.

 

I to cała filozofia, nie ma co się rozpisywać, bo OC Sandy jest dziecinnie proste ;)

Jak bedziesz miał tą platformę to sobie sam tak ustaw zobaczymy jak długo bedziesz miał procka

LEKTURA obowiązkowa

http://download.intel.com/design/processor/datashts/324641.pdf

http://download.intel.com/design/processor/datashts/324642.pdf

 

PS. chcesz kolegów procków pozbyć :hmm:

System Agent Voltage should NOT be touched

min0.879v max 0.971v stock 0.925v

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bedziesz miał tą platformę to sobie sam tak ustaw zobaczymy jak długo bedziesz miał procka

LEKTURA obowiązkowa

http://download.intel.com/design/processor/datashts/324641.pdf

http://download.intel.com/design/processor/datashts/324642.pdf

 

PS. chcesz kolegów procków pozbyć :hmm:

System Agent Voltage should NOT be touched

min0.879v max 0.971v stock 0.925v

Mam te proce na co dzień, więc to Ty nie wiesz co mówisz. Ustawiałem już tyle (1,2 V), nie było większych problemów. Ale tak jak napisałem - jest to ostateczność, jak wyciskasz max z proca.

<nie cwaniacz>

Nie chcę pisać kolejnego posta na Twoją odpowiedź poniżej, bo podchodzimy pod offtop - napisałem, że tylko przy wyciskaniu ostatnich soków z proca to zmieniamy. Opcja dla osób, które rzeczywiście chcą pokręcić, a nie tylko zwiększyć mnożnik dla zabawy.

Edytowane przez koziro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam te proce na co dzień, więc to Ty nie wiesz co mówisz. Ustawiałem już tyle (1,2 V), nie było większych problemów. Ale tak jak napisałem - jest to ostateczność, jak wyciskasz max z proca.

<nie cwaniacz>

ile pochodzi dzień ,dwa, trzy.

Chcesz ich procków pozbyć to wec nie cwaniacz Vsa nie rusza się i ma on bardzo mały wpływ na OC.Większych problemów nie ma dać tak samo Vcore 1.6+ i co z tego.

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile wg. tej specyfikacji, można max dać Vcore, bo się w niej gubię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, parę dni temu zacząłem się odrobinę bawić podręcaniem, ale mam strasznego lenia i nie chcę się męczyć na ślepo więc skoro zagląda tu MaxForces, Koziro czy inni obeznani w sprawie to podbijam go i pytam dalej. Jak by komuś chciało się odpisać na któreś z pytań to z czasem miałbym komplet odpowiedzi :E

 

W moim przypadku nie zależy mi na ekstremalnym kręceniu czy super voltarzu do sygnaturki, ale ustawieniu optymalnym --> nadal zdrowym dla proca i płytki. W przedziele 4.5Ghz-4.8Ghz. Bo wyżej to już dla szczęśliwców lub napaleńców.

Jadę na budżetowym P8P67 z offsetem na plusie i wszystkimi oszczędzaniami energii.

 

Stąd kilka pytań:

 

1) Czy przy OC poniżej 4.9GHz ---> jest sens włącząć Internal PLL Overvoltage.

 

2) Czy jak zwiększę VCCIO (IO) Voltage z ze startowego 1,05V na np. 1.15V (wiem już, że te 1.2 to Max - przepraszam Koziro ;) a VCCSA (System Agent) Voltage - w standardzie 0,95V zwiększę na np. 1.06 (1.15 podobno nie powinno się przekraczać na co dzień i powoduje dużą degradację procka) to urwę trochę z Vcore.

 

3)CPU PLL Voltage standardowo 1,8V, czy wolno obiżać np. do 1.55-1.6 jeśli proc będzie stabilny i jak to się ma do płyty. I co powoduje podwyższenie tej wartości.

 

4) Czy przy pamięciach na manual lepiej dać szynę 100.02MHz czy też 99.8MHz. Bo w XMP to może być 100Mhz i też jest OK.

Czy podręcone pamięci np. moje eco1600@2133 jeśli są na napięciu np. 1.52V to również przeciążają sekcję zasilania czy dzieje się to dopiero przy wyższych napięciach powyżej 1.65V.

 

5) Czy offset na + 0.005V jest wystarczający dla stabilnej pracy proca czy też to za mała rezerwa nawet jeśli przechodzi on testy obciążeniowe. I czy jest sens używać offsetu na minusie. Wiem, że obniży tempy. Ale z mojego doświadczenia to dobry był jak miałem padalca i7 na 1155 który strasznie się grzał mimo, że nie był nawet kręcony.

 

6)Czy wprowadzanie zmian w ustawieniach efi robicie jakimiś programami czy jednak ręcznie.

 

Mam jeszcze parę pytań ale te już łatwiej mi zadać bezpośrednio na bazie moich indywidualnych ustawień:

 

7)Load-line Calibration ---> medium,

Phase Control ---> Optimized.

Czy może lepiej bardziej wyżyłować, a dać mały offset albo ustawić go na minusie.

 

VRM Frequency ---> Auto czy może lepei ustawić ręcznie od 200 do 500

 

VRM Spread Spectrum Disabled ---> co powoduje włączenie

 

Phase Control ---> Optimized

 

Duty Control ---> T.Probe

 

CPU Current Capability 100% ---> czy jest sens dawać więcej.

 

EPU Power Saving Mode ---> Disabled ale nie wiem co to jest.

 

Turbo Mode Parameters: i5 i7 ----> czy tak może być.

Long Duration Power Limit ---> 120 (140)

Short Duration Maintained ---> Auto

Short Duration Power Limit ---> 130 (150)

Additional Turbo Voltage ---> 0.004

Primary Plane Current Limit ---> Auto

 

Liczę, że cząstkowe odpowiedzi stworzą całość, i pewnie przydadzą się nie tylko mi. Z góry dzięki.

Edytowane przez radekc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,5GHz @ 1,2V z AVX

 

screenshot002oc.jpg

 

Banalne... ustawione napięcie rdzenia i na sztywno VCCIO i tyle.

Edytowane przez FFxior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,5GHz @ 1,2V z AVX

 

screenshot002oc.jpg

 

Banalne... ustawione napięcie rdzenia i na sztywno VCCIO i tyle.

Jaki batch cepa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,5GHz @ 1,2V z AVX

 

A na offsecie z plusem zrobisz niższe napiecie czy podobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na offsecie z plusem zrobisz niższe napiecie czy podobne.

 

A na cholerę mi ten offset? Offset nie ma żadnego wpływu na max O/C procesora...całe forum się jara tym offsetem asusa a te ich płyty się nawet nie włączają :E

 

Batch L041C124, selekt pełną gębą ;)

 

Dzisiaj mam dostać 2500K ES - się zobaczy jak pójdzie ;)

Edytowane przez FFxior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tam "selekcik", dajcie mi 2600K który z HT zrobi 5Ghz na 1.25V to będzie selekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na cholerę mi ten offset? Offset nie ma żadnego wpływu na max O/C procesora...całe forum się jara tym offsetem asusa a te ich płyty się nawet nie włączają :E

 

Batch L041C124, selekt pełną gębą ;)

 

Dzisiaj mam dostać 2500K ES - się zobaczy jak pójdzie ;)

Bo masz regulowane napiecie wzgledem obciazenia,a nie caly czas sztywno po oc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi się trafiła lipna sztuka 2500k chyba... na 1,4v 4,5ghz nawet nie wstaje...

ogólnie problemy z oc:

gdy ustawiałem na stałe napięcie to miałem spadki mnożnika podczas obciążenia do 3 w dół i tak cały czas skakał.

 

Jednak jak użyłem tej opcji gdzie napięcie zwiększa się podczas obciążenia wraz z częstotliwością dropy zniknęły.

 

No i podkręciłem go do 4,4ghz przy napięciu 1,33v ( resztę napięć ustawiłem na sztywno tak jak było radzone) i 2h prime95 bez żadnego błędu , potem grałem z 30 min w crysisa - wszystko OK , a nie dawno wywalił mi blue screen przy przeglądaniu neta... Nie mam już pojęcia co robić chciałem uzyskać przynajmniej 4,4ghz przy rozsądnym napięciu.

 

 

aha i czy ktoś może mi wytłumaczyć za co odpowiedzialne są te opcje:

Turbo Boost Limit - Manual:

|- Short (W) - 255

|- Long (W) - 255

|- Long (Sec.) - 1

 

Core Current Limit - 300

 

 

edit. aha i żeby ustawić te 1,33 musiałem wybrać -0.020v z biosu , na 0 było chyba jakoś 1,35

 

co do reszty kompa

asrock p67 pro3

aerocool 600w

4gb ram ddr3 KINGSTON HyperX KHX1600C9AD3K2/4G

Edytowane przez Janosikk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tam "selekcik", dajcie mi 2600K który z HT zrobi 5Ghz na 1.25V to będzie selekt.

 

Nie ma takiej opcji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chyba jeszcze sprobuje zrobic podejscie z drugim SB bo nominalne VC jaki ma moj procek nie jest rewelacyjne jak na SB ktore tak promuja .

jak narazie to odpala mi sie winda na x53x100+HT 1.5v , 4.6 1.35v ,

 

wie moze ktos czy zenonySB beda smigac na P67 plytach ?

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie...

 

Już w drodze do mnie jest 2600K do tego Asus Deluxe P67...

 

Widział ktoś wątek o OC na tych płytach? Co zostawić włączone, co wyłączone. O ile rozumiem można zrobić OC tak, by w stanie spoczynku Procesor sobie odpoczywał, a nie pracował na full obrotach.

 

Jest gdzieś temat który dokładnie i wyczerpująco opisuje OC SandyBridge na płytach Asusa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jest gdzieś temat który dokładnie i wyczerpująco opisuje OC SandyBridge na płytach Asusa

LINK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...