Skocz do zawartości
nietopyrz

Klawiatury mechaniczne - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że zaczyna nam brakować miejsca do rozmów na temat klawiatur mechanicznych, wiec stworzyłem wątek. Do tego dochodzi słaba dostępność w Polsce...

 

Na początek dla wszystkich niezorientowanych:

The Mechanical Keyboard Guide

Default:All About Keys

Może ktoś kiedyś taki temat stworzy na naszym forum. :heu:

Czy warto kupić klawiaturę mechaniczną?

The Mechanics of It All.

Geekhack.

Reddit.

Deskthority.

Summary of switch stiffness for Cherry MX, ALPS, others.

35 Switches Tested

 

Oringi (wyciszenie klawiatury), najopłacalniej zamawiać z AliExpress.

 

Cherry Blues = siła nacisku zbliżona do zwykłych klawiatur, głośne, występuje charakterystyczny odgłos kliku, jest to tzw. dotykowa klawiatura; według wielu osób najlepsze do pisania, do gier zdania są podzielone, jednym gra się w porządku, niektórzy mają problemy z podwójnym kliknięciem

 

Cherry Blacks = siła nacisku większa od Blue, nie ma kliku, cichsze od Blue, niedotykowa klawiatura; często użytkownicy narzekają na ból palców od klikania, do pisania nie za bardzo się nadaje, w takim przypadku można wybrać...

 

Cherry Reds = lżejsze Cherry Black; rzadko dostępne

 

Cherry Browns = półśrodek między Blue, a Black; siła nacisku lekko większa od Blue, nie występuje odgłos kliku, cichsza od Blue, dotykowy typ klawiatury; dobrze wyważona między pisaniem, a graniem, ale niektórych denerwuje lekkość wciskania przycisków, wtedy można wybrać...

 

Cherry Clears = sztywniejsze Browny; ciężko dostępne

 

Są jeszcze droższe zabawki jak switche Topre, ale... babysteps :E.

 

To ja pierwszy...

 

Chyba niedawno premierę miała Thermaltake Meka i Meka G1.

Ponoć Meka to rebrandowana i-Rocks KR-6230 na Cherry MX Brown. Oczywiście za granicą iRocks można nabyć sporo taniej.

 

Recenzja na OCC.

 

edit

http://mechanicalkeyboards.com/mechanical_switches.php

 

Jak coś ciekawego w dyskusji wyniknie, to tutaj zlinkuję:

Najkrócej switche można scharakteryzować przy pomocy trzech czynników

Krótkie porównanie DAS Keyboard, BlackWidow i 6Gv2/7G przez RashbaNora.

Kwestia oringów pod klawisze (dla wyciszenia).

Minirecenzja Corsair K60 dodana przez Neron9999.

O Qpada MK-50 słów parę.

Test switchy wykonany przez BlackOut.

Modyfikacja gamepada.

Opinia o CM Storm QuickFire TK (Cherry MX Red).

Edytowane przez nietopyrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klawiatura mechaniczna to fajna rzecz, jeśli chodzi o trwałość. Gorzej z pisaniem -- konieczność unoszenia palców na dłuższą metę jest bolesna dla dłoni.

 

Dlaczego niby słaba dostępność w Polsce? Jest sklep firmowy Cherry z całkiem ludzkimi cenami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Meka i Meka G1 są na Cherry Black. :)

 

Na polskim rynku na pewno można kupić:

 

Razer BlackWidow

Razer BlackWidow Ultimate

SteelSeries 6Gv2

SteelSeries 7G [dla mnie ideał (w layout'cie English(US) duży enter, mały bspace), lecz cena powala...]

 

Niebawem wyjdzie ZOWIE Celeritas.

 

@up

 

Wciśnięcie zależy od rodzaju klawisza. Z resztą wiele osób uwielbia klawki z wysokim skokiem.

 

Podasz linka?

 

Mowa o cherry.biz.pl? Widziałeś ile jest tych klawiatur?

 

Btw. dostępna jest tylko ta, i nie wydaje mi się, aby była ona mechaniczna. LINK

Edytowane przez Mr. 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego niby słaba dostępność w Polsce? Jest sklep firmowy Cherry z całkiem ludzkimi cenami.

Słabo w porównaniu do zachodu. Na naszym rynku dostępnych jest tylko parę modeli.

Oferta Cherry się skurczyła mocno według słów mushabelly'ego, który ostatnio się dystrybutora podpytywał.

 

Meka i Meka G1 są na Cherry Black. :)

Tak, ale i tak bardziej stonowany iRocks wpada w oko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Cherry.biz.pl teraz jest słaby wybór. Mają chyba tylko jedną mechaniczną i to nieatrakcyjną pod względem wyglądu ( jak dla mnie ).

 

EDIT: @nietopyrz

2-3 miesiące temu było sporo mechanicznych, nawet numpady mechaniczne, a teraz bieda. Pytałem się czy będą dostępne inne modele to nic nie odpowiedzieli :kwasny:

 

Link do sklepu Cherry

Edytowane przez mushabelly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciśnięcie zależy od rodzaju klawisza. Z resztą wiele osób uwielbia klawki z wysokim skokiem.

Wysokiego skoku nie zmienisz, jakiego klawisza byś nie użył. Nie pisałem o wygodzie pisania, bo to jest sprawa indywidualna. Chodzi mi o konieczność wykonywania większych -- bardziej męczących -- ruchów. Wierz mi, w pewnym momencie (przy pewnej ilości słów dziennie) zaczyna to być poważna wada.

 

Mowa o cherry.biz.pl? Widziałeś ile jest tych klawiatur?

Ostatnio jakoś mniej, aż sam się zdziwiłem. Jeszcze na początku roku była cała gama ze specjalistycznymi włącznie. :o FTSC jest mechaniczna, przecież jasno stoi w opisie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

No tak, rzeczywiście. Zwracam honor. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o produkty Cherry, to kilka standardowych klawiatur (lista) można zamówić u niemieckiego dealera (www.keybo.de). Inne też mogą być do kupienia, ale pewnie za kolejną dopłatą (nie tylko tą generowaną przez koszty bankowe).

Edytowane przez Modo44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nietopyrz

 

Kiedyś zachorowałem na tą klawiaturę ale 275$ to skuteczne lekarstwo :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość 2000Mini

Mam taką w domu ;)

 

GbHDWs.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość 2000Mini

IBM Model M, mechanizm sprężynkowy Buckling Spring.

 

Rok produkcji 1995, ale chodzi jak nowa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta strona sklepu Cherry jest dziwna - wszędzie w produktach "404 not found".

 

Swoją drogą, sam nabyłbym, jednak w normalnej cenie, klawiaturę mechaniczną, ale u nas tego nie da się przeważnie kupić, a nie jestem "fanem" klaw za 300 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że jak kupisz taką klawiaturę to będzie ona na lata (przynajmniej powinna). Chociaż ja i tak bym nie wytrzymał jakby wyszło coś nowego :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Mania posiadanie najlepszego sprzętu pod swoje preferencje. :) Wiem coś o tym hehe.

 

Ja się cały czas zastanawiam nad SteelSeries 7G. Jest wszystko czego potrzebuje. Prostota, wersja English(US) z dużym enterem i małym bspace, porty audio i hub USB (no i opcjonalnie ten handrest, chociaż nie wiem, czy bym z niego korzytał). Jednak wydanie 450zł na klawkę? :D troszkę przesada.

 

Chociaż mówiąc szczerze, ze swojego Everglide'a jestem zadowolony.

Edytowane przez Mr. 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaż mówiąc szczerze, ze swojego Everglide'a jestem zadowolony.

Wiesz jak to jest. Lepsze jest wrogiem dobrego. Może lepiej nie sprawdzać czy klawiatura mechaniczna jest w jakikolwiek sposób bardziej pozytywnie odbierana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(no i opcjonalnie ten handrest, chociaż nie wiem, czy bym z niego korzytał).

Wg moich doświadczeń podkładka pod nadgarstki jest przydatna pod warunkiem, że faktycznie mieszczą się na niej całe nadgarstki. W tym modelu to jest spełnione, więc od strony praktycznej można myśleć.

 

Jednak wydanie 450zł na klawkę? :D troszkę przesada.

Jeśli będzie super wygodna i wytrzyma wiele lat, to czemu nie? Pamiętaj, że tej konstrukcji nie zabijesz paroma okruchami ani nie zużyjesz mechanizmu w rok (dwie wady wielu modeli płaskich, przez które średnio co rok testuję nową klawiaturę).

Edytowane przez Modo44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość 2000Mini

Taka klawiatura może posłużyć nawet kilkanaście-kilkadziesiąt lat, także wydaje mi się, że warto raz zapłacić więcej. Moja ma już 16 lat i chodzi bez zarzutu.

 

Zresztą IBM przestał produkować ten model właśnie dlatego, że jego produkcja była po prostu nieopłacalna - klawiatury praktycznie się nie psuły, a koszt wyprodukowania był wysoki.

Edytowane przez 2000Mini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się że też miałem (no rodzice :)) taką klawiaturę, może nawet dwie. Była jeszcze do tego taka plastikowa nakładka przeciw-kurzowa. Pamiętam że nie raz jadło się prze niej :), czasem coś się rozlało i klawiatura chodziła bez problemów. Muszę przeszukać zakamarki może gdzieś ją mam :). 2000Mini czy ten IBM klika :)?

 

Czy Thermaltake Meka będzie dostępna w Polsce? Orientuje się ktoś? Klawiaturka całkiem przyjemna pod względem wizualnym, nie za szeroka, szkoda że nie ma podświetlenia (jestem jak sroka, jak może to niech się świeci i błyszczy :P).

 

Waszym zdaniem do gier/codziennego użytku, który przełącznik będzie lepszy?

 

1. Cherry MX Black

2. Cherry MX Blue

 

Czytam opis tych przełączników i sam nie wiem. Jak miałbym wydać tyle kasy to chcę mieć pewność że to jest to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś byłem napalony na mechaniczną, ale jak ją usłyszałem i pogadałem z kilkoma osobami to odpuściłem sobie ten pomysł, jeśli ktoś dużo pisze na kompie to można polecić. Steelseries przereklamowane, nadruki na klawiszach schodzą po 3 miesiącach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O słabej wytrzymałości nadruków SteelSeries już wcześniej słyszałem, szczególnie G7. Jak już to brałbym Razera (mimo że mam parę zastrzeżeń). Pewnie i tak nie kupię bo szkoda kasy. Jakoś na myszki mi tak nie szkoda :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś byłem napalony na mechaniczną, ale jak ją usłyszałem i pogadałem z kilkoma osobami to odpuściłem sobie ten pomysł, jeśli ktoś dużo pisze na kompie to można polecić. Steelseries przereklamowane, nadruki na klawiszach schodzą po 3 miesiącach.

Nie uważasz, że zaprzeczasz sam sobie? Z jednej strony, po jakichś tam rozmowach, odradzasz zakup, a z drugiej, gdy ktoś duże pisze, polecasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że nsk1 chodziło o to że mechaniczną klawiaturę można polecić tylko komuś kto dużo pisze :). Ja mało piszę ale jak już to robię to chce to robić na sprzęcie przy którym każde naciśnięcie klawisza to orgia dla palców :) i klikająca muzyka dla uszu :D ( lub męczarnia dla kogoś komu klikanie/inne odgłosy nie odpowiadają ;) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jeżeli tak będzie to trochę bez sensu czekać z zakupem. Spodziewałem się po zapowiedziach że przyrosty będą znaczne.... A zapadła decyzja o zbieraniu drobnych żeby za rok (chwilę po debiucie 50xx jak już ceny się unormują) zrobić przesiadkę na coś nowszego. 
    • Bezprawie dostrzegają w Europie. Sytuacja w Polsce jest poważna. Rząd Donalda Tuska, przyjaciela Macrona i von der Leyen, prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków - stwierdził w mediach społecznościowych francuski europoseł Nicolas Bay. Polityk zaznacza, że "to ważny atak na praworządność, ale brukselska Komisja nie wydaje się być tym poruszona".    
    • N4P zamiast N3, to już wiemy co użyje desktopowy potworek, dodatkowo jak poskładamy wszystkie przecieki do kupy to wyjdzie coś takiego.   GB202 N4P 800mm2+ 192SM 128MB L2 512bit 28Gb/s GDDR7 1792GB/s   Większość wzrostu wydajności dostaniemy dzięki GDDR7 oraz cache, z pociętego 72MB do pełnego 128MB.         
    • PiS ma sektę która co by się nie działo i tak na nich zagłosuje. I ten beton 25% będzie się trzymał. Rządzący albo będą coś robić albo ludzie zwyczajnie odpłyną, nie zagłosują. Obecnie rządzący przez kilka miesięcy zrobili wielkie nic. Fikołki i wygibasy na różne strony. Nawet konkursów na państwowe stanowiska nie przywrócili. Nie zlikwidowali nadmiarowych etatów w ssp tylko powsadzali swoich. Głównie 3D bo PSL od dawna na głodzie ale dalej to idzie na konto koalicji. TVP i radio razem z nastoma dodatkowymi kanałami jak były tak są. Jeszcze brakuje poparcia dla obecnego prezydenta Krakowa i Wrocławia przez KO.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...