Skocz do zawartości
nietopyrz

Klawiatury mechaniczne - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy będą te poprawki?

 

Jest jakiś klikający odpowiednik MX BROWN? Po za zealio, skłaniałem się ku MX BLUE, ale u nich jest problem z klikaniem kilka razy tego samego przycisku i klikaniu kilku przycisków obok siebie, Kailh Box podobno ma jeszcze gorzej. Jakby to skrócie ująć, nie trzeba dociskać do końca, czuć kiedy działa i do tego taki odgłos click-clack. No chyba, że to technicznie niemożliwe.

Edytowane przez Aspartam K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo zrozumiałem o co chodzi. Każdy przełącznik klikający klika przy naciśnięciu i drugi raz przy powrocie i tyle. O to chodziło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo zrozumiałem o co chodzi. Każdy przełącznik klikający klika przy naciśnięciu i drugi raz przy powrocie i tyle. O to chodziło?

 

MX BROWN + klikanie

Edytowane przez Aspartam K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MX BROWN + klikanie

Lekkie klikające? Jest tego pełno: Cherry MX Blue tylko że 15g cięższy, Gateron blue i Kailh (tu jest nawet więcej do wyboru).

Najlepiej jednak żebyś kupił sobie wreszcie tester, to będziesz wszystko wiedział z praktyki a tak to wciąż będzie teoria. Kupisz coś bez testowania i potem napiszesz że Ci źle doradziliśmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekkie klikające to pewnie najfaniejsze by były BOX White, tylko trzeba poczekać, aż nową serię naprawioną wypuszczą.

 

Novelkeys o przełącznikach BOX:

 

Kailh o przełącznikach BOX:

 

Rychu coś dla Ciebie:

https://novelkeys.xyz/products/novelias-preorder

Edytowane przez rdeckard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiadomo kiedy będzie nowa wersja?

 

Po prostu chodzi o to, by było czuć, że przycisk jest aktywowany+dźwięk i bez wad MX BLUE jak "haczenie" czy z trudnościami kliknięcia jednego przycisku kilka razy.

Edytowane przez Aspartam K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiadomo kiedy będzie nowa wersja?

 

Po prostu chodzi o to, by było czuć, że przycisk jest aktywowany+dźwięk i bez wad MX BLUE jak "haczenie" czy z trudnościami kliknięcia jednego przycisku kilka razy.

No to myślę, że najlepszy będzie BOX White, jak ma być bliżej wagi brown. Kiedy będzie nowa wersja to nie wiem, jak poczytam i znajdę to Ci dam znać. Blue od Gaterona jest delikatnie lżejsze i patrząc na wykresy oraz oglądając je na filmikach odnoszę wrażenie, że pozbawiony byłyby tego haczenia. Korci mnie, żeby zamówić Gaterony, bo są tanio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korci mnie, żeby zamówić Gaterony, bo są tanio.

Zamiast Zealio? Które rozważasz? Jeśli tylko dlatego że tanio, to trochę słaby powód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Zealio? Które rozważasz? Jeśli tylko dlatego że tanio, to trochę słaby powód.

O nie, zamiast Zealio wykluczone. Gateron Blue zamiast Cherry MX Blue :) Mam dwa Pok3ry, jeden z Zealio i tak zostaje i jeden z Cherry MX Blue, który docelowo ma mieć jakieś fajniejsze klikające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP2 Pytanie jak bardzo zaboli w portfel jedno, a drugie.

 

No to myślę, że najlepszy będzie BOX White, jak ma być bliżej wagi brown. Kiedy będzie nowa wersja to nie wiem, jak poczytam i znajdę to Ci dam znać. Blue od Gaterona jest delikatnie lżejsze i patrząc na wykresy oraz oglądając je na filmikach odnoszę wrażenie, że pozbawiony byłyby tego haczenia. Korci mnie, żeby zamówić Gaterony, bo są tanio.

 

A czy przy Kailh Box White też jest "haczenie" i problem z wciskaniem kilka razy tego samego klawisza?

Edytowane przez Aspartam K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy przy Kailh Box White też jest "haczenie" i problem z wciskaniem kilka razy tego samego klawisza?

Jest haczenie i klikanie, bo to przełącznik klikający ale nie rozumiem o co chodzi z jakimś problemem z wciskaniem kilka razy tego samego klawisza? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest haczenie i klikanie, bo to przełącznik klikający ale nie rozumiem o co chodzi z jakimś problemem z wciskaniem kilka razy tego samego klawisza? :hmm:

Pewnie chodzi o to, że MX Blue jest mniej płynne od innych przełączników a problem z wciskaniem szybko jednego klawisza w przypadku MX Blue to problem histerezy, czyli coś tam nierówność rejestracji od zwolnienia klawisza, którą widać rozjechaną na poniższym wykresie:

 

https://plot.ly/~haata/82

 

BOX White działa sporo płynniej i nie ma problemu histerezy:

 

https://plot.ly/~haata/368

 

Do tego przełączniki BOX mają krótszy dystans, coś jak cherry silent i seria speed, więc zaryzykowałbym, że są to klikające przyciski dla graczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o to, że MX Blue jest mniej płynne od innych przełączników a problem z wciskaniem szybko jednego klawisza w przypadku MX Blue to problem histerezy, czyli coś tam nierówność rejestracji od zwolnienia klawisza, którą widać rozjechaną na poniższym wykresie:

 

https://plot.ly/~haata/82

 

BOX White działa sporo płynniej i nie ma problemu histerezy:

 

https://plot.ly/~haata/368

 

Do tego przełączniki BOX mają krótszy dystans, coś jak cherry silent i seria speed, więc zaryzykowałbym, że są to klikające przyciski dla graczy :)

 

No to o tyle mi chodziło, a jakby je porównać z MX BROWN? Są w stanie je spokojnie zastąpić bez żadnych defektów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to o tyle mi chodziło, a jakby je porównać z MX BROWN? Są w stanie je spokojnie zastąpić bez żadnych defektów?

Mam tester 9x Kailh BOX na sprzedanie za 45zł, to sam możesz przetestować wszystkie i zobaczysz czy Ci podchodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tester 9x Kailh BOX na sprzedanie za 45zł, to sam możesz przetestować wszystkie i zobaczysz czy Ci podchodzi.

Aspartam K - Kup sobie wreszcie ten tester, to nie będziesz musiał ciągle pytać o to samo.

 

rdeckard - dostałem dzisiaj holtyty ale są za grube i nie mieszczą się do otworów dla przełączników w płytce Planck.

https://pl.aliexpress.com/item/Switch-LED-hot-swap-32pcs-for-mechanical-keyboard-DIY-keyboard/32827918016.html?spm=a2g17.search0104.3.1.71d762523Q82MT&ws_ab_test=searchweb0_0

Czy one powinny normalnie wchodzić w te dziury na bolce przełączników, czy trzeba te dziury (nawet w nowej płytce PCB) jeszcze dodatkowo jakoś rozszerzać i rozlutowywać? Ewentualnie czy są też jakieś węższe holtyty?

P.S. Ogólnie bolce przełączników wchodzą bezproblemowo w te holtyty co dostałem.

Edytowane przez rychubil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aspartam K - Kup sobie wreszcie ten tester, to nie będziesz musiał ciągle pytać o to samo.

 

rdeckard - dostałem dzisiaj holtyty ale są za grube i nie mieszczą się do otworów dla przełączników w płytce Planck.

https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?spm=a2g0s.9042647.0.0.46cc5c0fnzFcuU&orderId=506279018384069&productId=32827918016

Czy one powinny normalnie wchodzić w te dziury na bolce przełączników, czy trzeba te dziury (nawet w nowej płytce PCB) jeszcze dodatkowo jakoś rozszerzać i rozlutowywać? Ewentualnie czy są też jakieś węższe holtyty?

P.S. Ogólnie bolce przełączników wchodzą bezproblemowo w te holtyty co dostałem.

Link nie działa, bo skopiowałeś chyba swój koszyk. Moje holtyty ciężko wchodziły i instalowałem je z rozgrzaną lutownicą, żeby łatwiej się mogły wślizgnąć do PCB. Płytki PCB nie mają jednego standardu szerokości otworu na nóżki przełączników, więc na jednym PCB może być luźno, na innym ciasno. Ja kupowałem te:

https://mehkee.com/products/holtite-sockets-for-switches?variant=41169538959

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link nie działa, bo skopiowałeś chyba swój koszyk. Moje holtyty ciężko wchodziły i instalowałem je z rozgrzaną lutownicą, żeby łatwiej się mogły wślizgnąć do PCB. Płytki PCB nie mają jednego standardu szerokości otworu na nóżki przełączników, więc na jednym PCB może być luźno, na innym ciasno. Ja kupowałem te:

https://mehkee.com/products/holtite-sockets-for-switches?variant=41169538959

Poprawiłem link.

Widzę, że twoje holtyty są zwężane więc łatwiej będzie je wsadzić, niż moje które są samej średnicy na całej długości. No cóż, dopiero jak wrócę z wakacji, to zamówię te twoje holtyty i się zobaczy.

Jak długo czekałeś na te holtyty? Płaciłeś cło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem link.

Widzę, że twoje holtyty są zwężane więc łatwiej będzie je wsadzić, niż moje które są samej średnicy na całej długości. No cóż, dopiero jak wrócę z wakacji, to zamówię te twoje holtyty i się zobaczy.

Jak długo czekałeś na te holtyty? Płaciłeś cło?

Ten sklep podałem na szybko, na pewno się coś w UK znajdzie. Ja kupowałem w Winkeyless.kr, jak widać z Korei, ale obecnie nie mają ich na stanie. Nie płaciłem cła, przesyłka była szybka, cena dobra, ale ze względu na braki magazynowe trzeba gdzieś indziej poszukać.

 

Tu masz arkusz z kompatybilnością moich holtytów i różnych PCB:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1K1qt70E2mcuaHBXYrpPHXlpl7FNaXLo0u_TOe67cVdY/pubhtml?gid=986897710

 

Edit: obecnie nie ma nigdzie tak tanio jak w winkeyless.kr. Różnica nie jest wielka, bo trzeba na pokrycie 60% klawiatury dopłacić z 20-30 zł, ale szkoda, że nie wziąłem wtedy podwójnej ilości :) Ja doszedłem do wniosku, że zostaję przy moich dwóch Pok3rach, sprzedaję całą resztę części co mam, dołożę tylko holtyty do nowego Pok3ra z czasem i może wymienie przełączniki na jakieś inne klikające, ale zostaję już przy nich i nic więcej nie zmieniam.

 

Edit2: Do sprzedania zostały mi 69x Gateron Silent Black naoliwione. Obniżka ceny do 85zł, bo chce się pozbyć wszystkiego, gdyby ktoś był zainteresowany.

Edytowane przez rdeckard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tej listy wynika, że te holtyty pasują dobrze do większości klawiatur więc to już dobra wiadomość na początek. Nie ma jednak na liście Vortex Core a to że pasują do Pokera nie oznacza że do Core też będą pasować. Pasują do Planck ale do Preonic już są za luźne.

No nic, kupię na próbę 50 sztuk i zobaczy się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że nie ma Core na liście świadczy po prostu o tym, że nikt tego z Core nie zaktualizował. Zakładałbym, że skoro inne klawiatury Vortex działąją to i Core będzie OK, ale ręki uciąć nie dam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem na razie 10 sztuk na próbę. Czy będą pasować do Planck rev-4, dowiem się dopiero po 8ym września, kiedy wrócę z urlopu.

 

Pytanie bardziej podstawowe. Próbowałem wczoraj wlutować nowy slot karty sim w telefonie. Po odlutowaniu starego i oczyszczeniu styków ze starej cyny, nie mogłem dpołożyć nowej cyny. Za każdym razem cyna zostawiła mi na grocie, nie chcąc spaść na punkt do lutowania. Wyglądało to jakby się wspinała po nim do góry. Nie wiem co robiłem nie tak.

Jakaś rada? Jakiś pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem na razie 10 sztuk na próbę. Czy będą pasować do Planck rev-4, dowiem się dopiero po 8ym września, kiedy wrócę z urlopu.

 

Pytanie bardziej podstawowe. Próbowałem wczoraj wlutować nowy slot karty sim w telefonie. Po odlutowaniu starego i oczyszczeniu styków ze starej cyny, nie mogłem dpołożyć nowej cyny. Za każdym razem cyna zostawiła mi na grocie, nie chcąc spaść na punkt do lutowania. Wyglądało to jakby się wspinała po nim do góry. Nie wiem co robiłem nie tak.

Jakaś rada? Jakiś pomysł?

Najpierw dobrze nagrzej lutownicę, potem lutownicą nagrzej punkt lutowania, następnie przyłóż slot sim (zależnie od położenia może punkt lutowania i slot sim nagrzewać razem, ciężko mi sobie wyobrazić jak te elementy są ułożone) a na końcu dodaj cynę w punkt lutowania, z którym styka się lutownica. Na rozgrzanych elementach cyna powinna osiąść. Jak cynę weźmiesz na grot i będziesz próbował w ten sposób lutować, to albo nie będziesz mógł zostawić cyny w punkcie lutowania, bo będzie uciekała do ciepłego grotu, albo nawet jak przylutujesz, to trwałość takiego punktu będzie marna. Trzeba to też zrobić sprawnie, bo jak za długo będziesz nagrzewać punkt lutowania, to stopisz plastik dookoła.

Edytowane przez rdeckard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw dobrze nagrzej lutownicę, potem lutownicą nagrzej punkt lutowania, następnie przyłóż slot sim (zależnie od położenia może punkt lutowania i slot sim nagrzewać razem, ciężko mi sobie wyobrazić jak te elementy są ułożone) a na końcu dodaj cynę w punkt lutowania, z którym styka się lutownica. Na rozgrzanych elementach cyna powinna osiąść. Jak cynę weźmiesz na grot i będziesz próbował w ten sposób lutować, to albo nie będziesz mógł zostawić cyny w punkcie lutowania, bo będzie uciekała do ciepłego grotu, albo nawet jak przylutujesz, to trwałość takiego punktu będzie marna. Trzeba to też zrobić sprawnie, bo jak za długo będziesz nagrzewać punkt lutowania, to stopisz plastik dookoła.

No to nie powiem od jakiej strony ciała to robiłem :kwasny:

Dzięki raz jeszcze :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że kbdfans ma poprawione BOXy https://kbd.fans/collections/kailh-switches/products/novelkeys-x-kailh-box-thick-clicks-navy-jade

 

GMK Laser sprzedany, Zealio 65g sprzedane. Zostało mi tylko kilka drobiazgów i zostają mi same Pok3ry, z których korzystam.

 

Z nowości pojawiło się PCB 60%, które ma zainstalowane coś umożliwiającego hot swap przełączników fabrycznie. Do tego wspiera podświetlenie pod spodem i kosztuje tylko 45$, czyli niewiele więcej niż pokrycie 60% PCB holtytami!

 

https://www.1upkeyboards.com/shop/controllers/1up-rgb-pcb-hse/

 

Kurde kusi, żeby na tym złożyć customa :/

Edytowane przez rdeckard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...