Skocz do zawartości
nietopyrz

Klawiatury mechaniczne - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Nie szkoda Ci pieniędzy na takie kombinowanie? Ping to naturalna sprawa, ze względu na to, że w każdym przełączniku masz sprężynki. Niektóre klawiatury całe brzęczą i nie podlega to gwarancji.

Szkoda, ale strasznie mnie to denerwuje. Gdyby cała klawiatura, albo duża część przełączników też miała taki metaliczny brzęk to bym się przyzwyczaił i tego nawet nie zauważał, a u mnie jest to jeden przełącznik, do tego jest to D, które podczas grania i pisania dość często wciskamy, więc na tle reszty to strasznie kontrasuje, nie sposób tego nie słyszeć. I tak jak mówię, to nie jest taki typowy ping, tylko bardziej jakby rezonująca sprężynka, takie metalicznye skrzypienie (?). Generalnie poszukałem trochę i spróbuję nasmarować tą sprężynkę bez otwiernia przełącznika metodą domową

(u mnie brzmi to trochę łagodniej) . Czekam teraz tylko jak przyjdzie zamówiony do tego celu środek, całe 30zł z przesyłką, bo niestety okoliczne sklepy na stanie miały tylko WD40 i inne ciężkie smarowidła, a tu raczej potrzeba czegoś rzadszego. Mam nadzieję że uda się to rozwiązać. Edytowane przez Qberx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ale strasznie mnie to denerwuje. Gdyby cała klawiatura, albo duża część przełączników też miała taki metaliczny brzęk to bym się przyzwyczaił i tego nawet nie zauważał, a u mnie jest to jeden przełącznik, do tego jest to D, które podczas grania i pisania dość często wciskamy, więc na tle reszty to strasznie kontrasuje, nie sposób tego nie słyszeć. I tak jak mówię, to nie jest taki typowy ping, tylko bardziej jakby rezonująca sprężynka, takie metalicznye skrzypienie (?). Generalnie poszukałem trochę i spróbuję nasmarować tą sprężynkę bez otwiernia przełącznika metodą domową

(u mnie brzmi to trochę łagodniej) . Czekam teraz tylko jak przyjdzie zamówiony do tego celu środek, całe 30zł z przesyłką, bo niestety okoliczne sklepy na stanie miały tylko WD40 i inne ciężkie smarowidła, a tu raczej potrzeba czegoś rzadszego. Mam nadzieję że uda się to rozwiązać.

 

Jak Ci się uda otworzyć przełącznik bez lutowania, to wystarczy, że sprężynkę nasmarujesz jakimś olejem. Uważaj, żeby nie przesadzić. Warto się upewnić najpierw, czy olej nie wchodzi w reakcję z plastikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak Ci się uda otworzyć przełącznik bez lutowania, to wystarczy, że sprężynkę nasmarujesz jakimś olejem. Uważaj, żeby nie przesadzić. Warto się upewnić najpierw, czy olej nie wchodzi w reakcję z plastikiem.

Otworzyć się niestety nie uda, metalowa płytka na to nie pozwala, a szkoda bo to by było perfekcyjne rozwiązanie. Taki był nawet mój oryginalny zamysł otworzyć górę przełącznika i albo nasmarować sprężynkę albo kupić za grosze nowy przełącznik i ją przełożyć, ale niestety bez lutowania się nie obejdzie. Szkoda że tak niewielu producentów decyduje się na metalowe płytki z wystarczająca ilością wolnego miejsca aby dało radę otworzyć górę przełącznika.

Ale można próbować bez otwierania (taką oto metodą

), to takie bardziej na chybił trafił ale podobno daje radę. Olej to jest KRYTOX / TEFFLON SB-10, czyli podobno Krytox 103 który jest jednym z polecanych jeśli chodzi o smarowanie czegokolwiek związanego z przełącznikami.

 

Heh, no i jak na razie zrobione. Obyło się bez smarowania... ucinałem jakiś tam cieniutki kawałek plastiku i podginałem tak aby sięgnął sprężynki i testując ten patent widać musiałem lekko przekręcić sprężynkę, bo to charakterystyczne skrzypienie ustało :E

Edytowane przez Qberx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieją membrany o działaniu mechanika? Chodzi mi konkretnie o jakiś wyczuwalny punkcik, gdy naciska się membranę lub dźwięk albo obydwa efekty, coś ala MX BROWN lub BLUE.

 

I czy są membrany z makrami lub/i programowalnym podświetleniem?

 

Ciekawi mnie czy da się upchnąć rozwiązania mechaników w membranę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma, bo membrana działa tak, że aby zaskoczyło musi dotknąć dołu, zazwyczaj następuje przeskok do dołu po osiągnięciu pewnego nacisku elastycznej membrany, a mechaniki mają inny fizycznie przycisk i z niego wynika punkcik i dźwięk.

Być może znajdziesz jakieś eksperymenty czy starocie, ale to tyle.

Natomiast na pewno masz membrany z makrami i programowanym rgb np. Razer Cynosa Chroma.

W zasadzie jedynym rozwiązaniem mechaników są przełączniki i po tym mają swoją nazwę, wszystko inne można przenieść do membran.

Edytowane przez szefons

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieją membrany o działaniu mechanika? Chodzi mi konkretnie o jakiś wyczuwalny punkcik, gdy naciska się membranę lub dźwięk albo obydwa efekty, coś ala MX BROWN lub BLUE.

 

I czy są membrany z makrami lub/i programowalnym podświetleniem?

 

Ciekawi mnie czy da się upchnąć rozwiązania mechaników w membranę.

Najbliższe temu o co pytasz są przełączniki Topre. Są to przełączniki z gumową membraną i sprężynką pod spodem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare mechaniki z ALPS też tak mają.

W zasadzie to polmechaniki.

 

Oczywiście nie pisze o ledach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupiłem vortex cypher w miarę tanio, może ktoś nawet stąd sprzedawał. Wersja z normalną spacją, cherry mx brown.

Jest to 65% układ, są strzałki, brak DEL, tyldy w pierwszej warstwie.

Nawet da się tego używać. Zamiana capslocka na delete i problem się rozwiązuje :E

Z wad bym wymienił, że legendy na klawiszach są robione laserem (i farba), także szybko ciemnieje ten nadruk, ale nie jest to aż taki problem, myślałem że będzie gorzej.

Stabilizatory cherry chyba fabrycznie nasmarowane, bardzo dobrze pracują, jedne z lepszych z jakimi miałem do czynienia.

Programowanie klawiszy dość słabo opisane, tak samo jak w pokerach, w dzisiejszych czasach powinno to być łatwo dostępne z aplikacji jak ktoś nie chce się uczyć na pamięć całej sekwencji.

Idea była żeby klawiszy nie zmieniać, co by było utrudnione z racji na niektóre niestandardowe (i niestandardowy profil klawiszy typu home pgup itd, które są w innych niż typowo rzędach).

 

TjuAzQ8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupiłem vortex cypher w miarę tanio, może ktoś nawet stąd sprzedawał. Wersja z normalną spacją, cherry mx brown.

Jest to 65% układ, są strzałki, brak DEL, tyldy w pierwszej warstwie.

Nawet da się tego używać. Zamiana capslocka na delete i problem się rozwiązuje :E

Z wad bym wymienił, że legendy na klawiszach są robione laserem (i farba), także szybko ciemnieje ten nadruk, ale nie jest to aż taki problem, myślałem że będzie gorzej.

Stabilizatory cherry chyba fabrycznie nasmarowane, bardzo dobrze pracują, jedne z lepszych z jakimi miałem do czynienia.

Programowanie klawiszy dość słabo opisane, tak samo jak w pokerach, w dzisiejszych czasach powinno to być łatwo dostępne z aplikacji jak ktoś nie chce się uczyć na pamięć całej sekwencji.

Idea była żeby klawiszy nie zmieniać, co by było utrudnione z racji na niektóre niestandardowe (i niestandardowy profil klawiszy typu home pgup itd, które są w innych niż typowo rzędach).

 

Gratuluję ładnego Cyphera :) Ja wciąż klikam na dwóch Pok3rach. Jeśli chodzi o klawisze, to fajnie by było, jakby były doubleshot, ale to jedyne klawisze z taką czcionką (która mi się bardzo podoba), w dodatku w moim ulubionym profilu OEM. Litery faktycznie z czasem ciemnieją, jednak nie wycierają się. W miarę używania klawiatury z biegiem lat prawdopodobnie wszystkie wytrą się jednakowo. Do tej pory są to moje ulubione klawisze i nie zamieniłbym ich na nic innego.

Edytowane przez rdeckard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Są jakieś cięższe odpowiedniki MX BLUE? MX GREEN nie widziałem. Chodzi mi o coś czego nie klikniesz przypadkiem, a klik jest głośny i wyczuwalny. Wciskasz każdy klawisz z pełną świadomością. Coś jakby przeciwieństwo czerwonych przełączników.

Edytowane przez Aspartam K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kailh BOX Navy? Moim zdaniem spełnia oba warunki.

Edytowane przez rychubil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś cięższe odpowiedniki MX BLUE? MX GREEN nie widziałem. Chodzi mi o coś czego nie klikniesz przypadkiem, a klik jest głośny i wyczuwalny. Wciskasz każdy klawisz z pełną świadomością. Coś jakby przeciwieństwo czerwonych przełączników.

Tak jak rychubil wspomniał Kailh BOX Navy. Warto trudzić się ze zmianą przęłączników, jeśli musisz odlutowywać. Różnica na plus klikających Kailh BOX jest ogromna. Ja sam obecnie przerabiam Kailh BOX Jade i Kailh BOX Pink.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ło matko, dane mi było dzisiaj pomacać Corsaira na tych nowych Kailh Low Profile Rapidfire...

Jaka beka :E

 

Nie dość, że przez durny garb z przodu nie sposób sięgnąć do przycisków numerycznych z nadgarstkami ułożonymi na biurku, bo wiemy, że te wisienki to takie raczej nie low, tyko medium, nie dość, że nie widzę tam niczego, co byłoby wykonane staranniej niż w moim kińczyku za połowę ceny, a faktura plastiku przycisków jest znacznie bardziej gumowata niż rzekomo pociągniętych dziwną gumowatą farbą kapsli mojego Sharkoona (naprawdę, nie są tak gumowate w dotyku jak tego Corsaira!), to jeszcze praca tych przełączników... :lol2:, jakież to jest dziwnie zmulone i mało responsywne.

 

Toć już Romery są od tego sporo przyjemniejsze. (zresztą tych są dwie wersje i pewnie raz widziałem jedną, a potem drugą).

I to wszystko za 750 zł - albo od CM za 550 zł z chorymi kapslami :E

 

Wydał ktoś wreszcie coś normalnego na Cherry MX Low Profie?

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje preferencje, ale dla mnie low profile mechaniczna to zaprzeczenie logiki całej koncepcji klawiatur mechanicznych, gdzie duży nacisk kładzie się na to jak odczuwa się całe wciśnięcie klawisza. Jeśli chodzi o low profile to bym pozostał przy dobrych scyzorykach albo klawiaturze z thinkpadów. Jako kolejna alternatywa przyciski typu speed albo którekolwiek kailh z dystansem 3.4mm, klawisze o płytkim profilu typu DSA i podkładka pod nadgarstki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dla mnie z kolei kupno zwykłego mechanika, po latach pracy na średnio-wysokiej membranie, a potem nożycowej Force K7, to byłby straszny regres i konieczność przyzwyczajania się do czegoś gorszego, niż można by normalnie dostać. A jeszcze niektóre mechaniki mają te tradycyjne, strasznie duże przerwy pomiędzy klawiszami... nie wspominając o tym, że praca na wysokim mechaniku bez podkładki jest dla mnie niewyobrażalna, a klawiatur z podkładkami niewiele i w większości modele premium.

 

Na szczęście ja mam swój ideał, ale liczyłem na to, że pojawienie się Cherry Low Profile - chociaż nie są one wcale takie low - nieco odmieni rynek. Tymczasem i Corsair i CM wydali dziwne i drogie buble, a dodatkowo okazuje się, że te Cherry są chyba mniej sprężyste i przyjemnie niż Kailh Choc. A przynajmniej te Rapidfire.

 

Nie wiem czy są już jakieś płytki do zbudowania swojego customa na Kailh Choc, bo z tego co widzę sprzedają je już na Nowvellkeys i to nawet w rożnych nowych smakach... ale co z tego, skoro jedyne dostępne tam kapsle wyglądają na praktycznie płaskie klawisze niczym w CM. Chyba, że to zdjęcie przekłamuje, albo na Ali można znaleźć cos innego, no ale jeszcze kwestia PCB. Także jest słabo.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie z kolei kupno zwykłego mechanika, po latach pracy na średnio-wysokiej membranie, a potem nożycowej Force K7, to byłby straszny regres i konieczność przyzwyczajania się do czegoś gorszego, niż można by normalnie dostać. A jeszcze niektóre mechaniki mają te tradycyjne, strasznie duże przerwy pomiędzy klawiszami... nie wspominając o tym, że praca na wysokim mechaniku bez podkładki jest dla mnie niewyobrażalna, a klawiatur z podkładkami niewiele i w większości modele premium.

Przerwy między klawiszami i ich wysokość to akurat kwestia którą można ogarnąć, zazwyczaj w ogólno dostępnych na rynku mechanikach używają klawiszy o profilu OEM lub Cherry, ale taki XDA czy DSA są sporo niższe. Co za tym idzie przerwy pomiędzy klawiszami też robią się mniejsze, a często i kwestia podkładki pod nadgarstki odpada bo klawiatura nagle robi się sporo niższa. Generalnie, jeśli chodzi podkładki to lepiej kupić ją odzielnie, bo często te dołączne średnio spełniają swoją rolę.

 

Na szczęście ja mam swój ideał, ale liczyłem na to, że pojawienie się Cherry Low Profile - chociaż nie są one wcale takie low - nieco odmieni rynek.

Póki co to wygląda na to iż low profile switche niezbyt się przyjęły na rynku. Corsair i CoolerMaster zbierają kiepskie oceny od ludzi którzy mieli z tym styczność, bo recenzenci to wiadomo wychwalają w niebogłosy. A Kailh Choc niby są, ale dostępność raczej średnia.

 

Nie wiem czy są już jakieś płytki do zbudowania swojego customa na Kailh Choc, bo z tego co widzę sprzedają je już na Nowvellkeys i to nawet w rożnych nowych smakach... ale co z tego, skoro jedyne dostępne tam kapsle wyglądają na praktycznie płaskie klawisze niczym w CM. Chyba, że to zdjęcie przekłamuje, albo na Ali można znaleźć cos innego, no ale jeszcze kwestia PCB. Także jest słabo.

Powiem szczerze dostępność PCB do Kailh Choców to ciężka sprawa, 104/TKL/60% to poza jakimiś grup buyami nie widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Skoro i Corsair, i CM zrobili przepłacone buble, to trudno się dziwić, że zabili popularność low profile w zarodku.

 

No i właśnie wielka szkoda, teraz pewnie temat umrze, a przecież ci, co mieli styczność z klawiaturami na Kailh Choc są zwykle zachwyceni, niestety "egzotyczność" tych modeli, ich mała gejmingowość oraz - wciąż niestety, choć wiemy, że niesłusznie - sama marka switchy im nie pomagają... :(

 

Nadzieja w samym Cherry, które będzie chciało za wszelką cenę na swoich nowych niskich switchach zarobić, skoro kombinowali z ich projektem zamiast odkopać własny stary produkt, na którym - o ile wiem - Kailh Choc są wzorowane.

 

A że jest aż tyle profili to nawet nie widziałem. :) XDA faktycznie wygląda fajniej, tylko kup takiego CM MK730 apotem jeszcze kapsle zmieniaj... (ona chyba nie ma fabrycznie XDA)

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie wielka szkoda, teraz pewnie temat umrze, a przecież ci, co mieli styczność z klawiaturami na Kailh Choc są zwykle zachwyceni, niestety "egzotyczność" tych modeli, ich mała gejmingowość oraz - wciąż niestety, choć wiemy, że niesłusznie - sama marka switchy im nie pomagają... :(

Niestety, utarło się że Kailh czy Outemu to te gorsze podróbki Cherry, a szkoda bo obie firmy posiadają tyle fajnych rodzajów switchy. Miejmy nadzieję że coś się w tym temacie ruszy i więcej firm zacznie używać bardziej egzotycznych przełączników.

 

A że jest aż tyle profili to nawet nie widziałem. :) XDA faktycznie wygląda fajniej, tylko kup takiego CM MK730 apotem jeszcze kapsle zmieniaj... (ona chyba nie ma fabrycznie XDA)

Żeby jeszcze te kapsle na CM MK730 były dobrej jakości... Nawet tanie klawisze PBT z Aliexpress czy Banggood są lepszej jakości niż to co dostajemy w klawiaturach za 600~700zł :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką wybrać najtańszą, sensowną klawiaturę na cherry mx red/brown? nie piszę ceny "do" jednak nie dam za klawiaturę 600 zł. Zależałoby mi na podkładce pod nadgarstki o użytecznej wysokości i podświetleniu które nie jest czerwone ;-) - nie musi być to rgb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką wybrać najtańszą, sensowną klawiaturę na cherry mx red/brown? nie piszę ceny "do" jednak nie dam za klawiaturę 600 zł. Zależałoby mi na podkładce pod nadgarstki o użytecznej wysokości i podświetleniu które nie jest czerwone ;-) - nie musi być to rgb.

 

K66 Corsair, kiedyś można było ją wyłapać za niecałe 200 zł. teraz jest to cena w okolicach 300 zł.

Edytowane przez Aspartam K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś poleci przeźroczyste oringi (i sprzedawcę) do Corsair K70 RGB RapidFire Cherry MX Speed? Wersja MK1/CH-9101014-NA. Potrzebuję mniejszego skoku klawisza oraz trochę cichszego ;). Wyczytałem, że do MX Speed oringi 2,2mm powinny być całkiem spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wpadła mi w ręce fajna klawiatura, Leopold FC980M, layout jak stare cherry 1800, czyli pełny ale zaledwie 1 rząd klawiszy szersza niż TKL.

 

1NsnlOFh.jpg

 

Ogólnie to raczej pozytywne wrażenia, jakość wykonania jest lepsza niż w vortexach jakie miałem czy filco. W standardzie bardzo ładne double shoty pbt, z fajną teksturą, gładkie, plastik jest czarny a nie szarawy, spacja idealnie prosta, stabilizatory ciche, nic nie lata i się nie rusza, do tego minimalny branding, logo leopold widoczne na brzegu tylko pod światło. Klawiatura ma w środku jakąś matę dodatkowo absorbującą uderzenia klawiszy.

Mam akurat wersję na cherry red silent, więc switche też dość nietypowe, żadnego dźwięku nie wydają.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"]Sklep Klawiatury Corsair w dość mocno promocyjnych cenach. Edytowane przez Babymoore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś alternatywy do Krytox 106 i 203? Czym smarujecie? Ktoś miał Speed Copper lub Pro Purple? Opinie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś rady gdzie szukać klawiatur Vortex? Najlepiej TAB75 ANSI / RACE3 RGB

Edytowane przez FireHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...