Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Xander92

Studia Grafika komputerowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po skończeniu szkoły średniej - technik informatyk, myślałem o pójściu na studia graficzne. (grafika, animacja, obiekty 3d)

Mam takie pytanie w jakim stopniu musiałbym opanować programy graficzne.

Czy to jest tak, że na wstępie przechodzę jakiś egzamin, który zadecyduje o przyjęciu na studia?

Mieszkam koło Skierniewic, jakie uczelnie w woj. mazowieckim oraz łódzkim oferują kierunki związane z tym tematem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za moich czasów egzamin na studia z informatyki to była głównie matematyka. W dalszym toku studiów można było wybrać sobie odpowiedni profil, np. grafikę. Nie wiem, jak jest teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraków może nie leży w woj. mazowieckim ani w łódzkim, ale napiszę ;)

 

Na Informatyce Stosowanej na AGH (wydział EAIiE), na studiach II stopnia jest specjalność Nowoczesna Grafika Komputerowa, natomiast na Informatyce na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej masz specjalności Produkcja Gier Wideo oraz Modelowanie i Animacja 3D. Ważne: żeby dostać się na studia II stopnia wymagany jest dyplom inżyniera  (licencjacki nie wystarczy). Oczywiście, żeby pójść na AGH czy UJ na studia II stopnia wcale nie musisz tam iść wcześniej na studia I stopnia.

Jeśli chodzi o przedmioty, z których matura jest punktowana przy rekrutacji na studia I stopnia - matematyka, fizyka lub informatyka, do tego język angielski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sobie musisz sam odpowiedzieć w zależności co chcesz robić czy modelować czy tworzyć animacje czy obie rzeczy naraz czylo jednak obie naraz :P to czeka cie spooooro pracy i wyrzeczeń .Grafika to jest tak rozległa dziedzina ze nie sposób wszystkiego opanować.Jeśli chodzi o 3D to musisz wybrać taki program który tobie najbardziej odpowiada i w nim pracować .Do wyboru masz Maye,4D Cinema 3Dsmax,darmowego Blendera jak i Sketchupa.Wybierz jeden max 2 i ich się trzymaj.Lepiej znać jeden program doskonale niż 5 byle jak.Jeśli chcesz modelować głównie postacie powinieneś zapoznać się także z Zbrushem.Wypadałoby także zapoznać się z jakimś dobrym silnikiem renderującym np Vray.Z programów 2D powinieneś opanować Photoshopa oraz Corela.Problem jest taki ze na studiach pewnie narzuca ci dany soft którego będziesz musiał się uczyć a jak jest z rekrutacja na takie studia nie mam pojęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sobie musisz sam odpowiedzieć w zależności co chcesz robić czy modelować czy tworzyć animacje czy obie rzeczy naraz czylo jednak obie naraz :P to czeka cie spooooro pracy i wyrzeczeń .Grafika to jest tak rozległa dziedzina ze nie sposób wszystkiego opanować.Jeśli chodzi o 3D to musisz wybrać taki program który tobie najbardziej odpowiada i w nim pracować .Do wyboru masz Maye,4D Cinema 3Dsmax,darmowego Blendera jak i Sketchupa.Wybierz jeden max 2 i ich się trzymaj.Lepiej znać jeden program doskonale niż 5 byle jak.Jeśli chcesz modelować głównie postacie powinieneś zapoznać się także z Zbrushem.Wypadałoby także zapoznać się z jakimś dobrym silnikiem renderującym np Vray.Z programów 2D powinieneś opanować Photoshopa oraz Corela.Problem jest taki ze na studiach pewnie narzuca ci dany soft którego będziesz musiał się uczyć a jak jest z rekrutacja na takie studia nie mam pojęcia.

 

rozważam właśnie kilka opcji, w II klasie szkoły średniej miałem Corela, sam interesowałem się Corelem i Photoshopem, robiłem projekty z internetowych tutoriali, kursów.

After Effect oraz Adobe Premiere znam w stopniu bardzo podstawowym (proste animacje, prosta obróbka wideo),

Kraków to jednak trochę za daleko.

Mógłby się wypowiedzieć ktoś kto uczęszcza na studia związane z animacją lub grafiką i opowiedzieć jak wygląda rekrutacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraków to jednak trochę za daleko.

Mógłby się wypowiedzieć ktoś kto uczęszcza na studia związane z animacją lub grafiką i opowiedzieć jak wygląda rekrutacja?

Jasne - ale gdybyś jednak był choć trochę zainteresowany, zapraszam na nasze forum. W tym momencie na specjalności NGK kształci się już drugi rocznik

 

Na mój kierunek (Informatyka Stosowana na AGH, wspomniana wyżej) przy rekrutacji na studia I stopnia trzeba mieć jakieś 80%-90% (w różnych latach było różnie) z matury z matematyki/fizyki i angielskiego. Z mojego rocznika studia I stopnia skończyły 93 osoby, 92 złożyły papiery na studia II stopnia i wszyscy się dostali. Na NGK było przeznaczone 50 miejsc, około 20 chętnych, więc przyjęto wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozważam właśnie kilka opcji, w II klasie szkoły średniej miałem Corela, sam interesowałem się Corelem i Photoshopem, robiłem projekty z internetowych tutoriali, kursów.

After Effect oraz Adobe Premiere znam w stopniu bardzo podstawowym (proste animacje, prosta obróbka wideo),

Kraków to jednak trochę za daleko.

Mógłby się wypowiedzieć ktoś kto uczęszcza na studia związane z animacją lub grafiką i opowiedzieć jak wygląda rekrutacja?

 

Weź się chłopaku za 3DSMaxa lub inny do 3D, AE służy głównie do zabawy jeśli już nie bierzesz tego na poważnie, jeśli robisz bo robisz - odpuść sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

After Effects do zabawy? Masa poważnych firm wymaga znajomości tego programu, bo dobrze nadaje się do kompozycji. Do zabawy to jest raczej Pinnacle i tego typu soft.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

After Effects do zabawy? Masa poważnych firm wymaga znajomości tego programu, bo dobrze nadaje się do kompozycji. Do zabawy to jest raczej Pinnacle i tego typu soft.

 

Mam na myśli niektórych ludzi, którzy po prostu używają go ot tak, mówię min. o dzieciakach po 15lat, którzy zrobili jakieś intro i już znają się na AE [oczywiście piracka wersja, jakże by inaczej].

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że AE jest naprawdę dobrym programem, sam niejednokrotnie miałem z nim styczność - źle mnie zrozumiałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli myślisz poważnie o grafice musisz znać: Photoshopa, Illustratora, InDesigna, Corela (sic!) i jakiś program do 3d, oczywiście najpopularniejszym jest 3DMax, Maya, ale można też znać Cinemę lub Blendera.

 

Tworzenie grafiki, zarówno 2 i 3d bardzo się różni od zastosowania, strony możesz robić zarówno w PS jak i AI czy ID oczywiście z flashem (teraz do większości rzeczy wystarczy InDesign).

Strony to jednak specjalizacja podobnie jak DTP, tu wymagane są dodatkowe umiejętności.

To samo z grafiką 3d, tworzenie obiektów low poly i high poly do prezentacji, tylko wizualaziacji do animacji włącznie również różnią się umiejętnościami i we wszystkich tych działach są specjalizacje.

 

Tworzenie samych stron to robota dla flashowca i programisty ze znajomością wszystkich podstawowych języków.

 

Jeżeli czujesz powołanie rób to, ale niech to będzie dla ciebie przyjemność, bo jeśli będziesz chciał robić coś na siłę, to szybko zrezygnujesz, to trudny zawód, odpowiedzialny (szczególnie DTP), niewdzięczny (klienci nie raz doprowadzą cię go białej gorączki) i coraz mniej płatny...

 

Z drugiej strony dobry fachowiec zawsze znajdzie prace :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po skończeniu szkoły średniej - technik informatyk, myślałem o pójściu na studia graficzne. (grafika, animacja, obiekty 3d)

Mam takie pytanie w jakim stopniu musiałbym opanować programy graficzne.

Czy to jest tak, że na wstępie przechodzę jakiś egzamin, który zadecyduje o przyjęciu na studia?

Mieszkam koło Skierniewic, jakie uczelnie w woj. mazowieckim oraz łódzkim oferują kierunki związane z tym tematem?

Odpusc sobie studia.

Z tego co widze, nie znajdziesz kierunku (w Polsce), ktory by cie interesował.

 

Edit:

A tak zeby podpowiedziec to:

Jesli chodzi o grafike 3d musisz sie nauczyć:

a) obsługi dowlnego programu graficznego, preferowany 3ds max, jesli planujesz zostać w europie albo Maya jeśli chcesz wyjechać do USA. Z nie znanych powodow jeden jest bardziej popularny w EU drugi w US. Ale jak jestes dobry to ci odpowiedni soft kupia.

b) absolutnie niezbednie konieczne jest nauczenie sie obslugi ZBursha. MUST HAVE. Nie zadnych tam 3dcoat, Mudbox, Sculptris. Trzeba znać Zbrusha jak sie powaznie myśli o tej branzy.

Jedni musza znać go mniej inni perfekcyjnie, ale kazdy musi miec przynajmniej podstawy.

c) Photoshop. Przynajmniej podstawy. Co prawda robienie tekstur zazwyczaj zleca się osobnym ludziom, ale i tak warto sie nauczyć robić samemu. Chociażby dlatego, żeby wiedzieć jak robić modele które się łatwo teksturuje, albo robi tekstury na podstawie których łatwo się modeluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

b) absolutnie niezbednie konieczne jest nauczenie sie obslugi ZBursha. MUST HAVE. Nie zadnych tam 3dcoat, Mudbox, Sculptris. Trzeba znać Zbrusha jak sie powaznie myśli o tej branzy.

Jedni musza znać go mniej inni perfekcyjnie, ale kazdy musi miec przynajmniej podstawy.

 

No nie zawsze taki must have.Po co grafikowi który robi wizualizacje architektoniczne potrzebny jest Zbrush ?.Zresztą nie oszukujmy się jeśli myślimy o modelowaniu postaci w zbrushu do tego nie wystarczy już sama znajomość programu.Tutaj już trzeba mieć talent żeby coś konkretnego zrobić.

 

Jeśli chodzi o programy do 3D zapomnieliście dodać o pluginach bez których niektórych rzeczy po prostu nie da się zrobić a takie pluginy kosztują sporo.

Jak ktos chce byc legalny to koszta są spore .Sam Vray czyli wlasnie taki MUST HAVE to koszt ok 3000-4000zł.Ciezko grafikowi który zaczyna i chce byc legalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie zawsze taki must have.Po co grafikowi który robi wizualizacje architektoniczne potrzebny jest Zbrush ?.Zresztą nie oszukujmy się jeśli myślimy o modelowaniu postaci w zbrushu do tego nie wystarczy już sama znajomość programu.Tutaj już trzeba mieć talent żeby coś konkretnego zrobić.

 

Jeśli chodzi o programy do 3D zapomnieliście dodać o pluginach bez których niektórych rzeczy po prostu nie da się zrobić a takie pluginy kosztują sporo.

Jak ktos chce byc legalny to koszta są spore .Sam Vray czyli wlasnie taki MUST HAVE to koszt ok 3000-4000zł.Ciezko grafikowi który zaczyna i chce byc legalny.

Zbrush przydaje sie chociazby do robienia architektornicznych detali. Typu kolumny, łuki, itd.

Albo do tak prozaicznej rzeczy jak sculptowanie cegieł, z których robi sie tekstury scian.

 

Zbrusha po prostu trzeba znać. W pewnym momencie sie stwierdza, że to co jest potrzebne poprostu nie istnieje i trzeba to cholera zrobić samemu.

Anyway. Ja tam mowie glownie z perspektywy gamedev.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy są takie studia, ale zawsze można też pójść na kurs i tam opanować podstawy. Z tego co wiem, to takie kursy grafiki komputerowej organizuje szkoła Axon, ma placówki w Krakowie, Wieliczce, Toruniu i Rybniku, a kursy podobno całkiem sensowne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduje się na grafikę, po obejrzeniu kilku tutoriali z programów 3d stwierdziłem że to chyba jak dla mnie trochę za trudne.

Czy dobrym pomysłem byłoby założenie w Polsce firmy zajmującą się tworzeniem projektów graficznych.

Projekty typu layouty, banery reklamowe itp. Czy coś takiego ma szanse wypalić czy jest przesyt na tego typu usługi?

Do rozważenia pomysłu z własną firmą natchnął mnie ten artykuł LINK

Traktujący o coraz popularniejszym (według redaktora artykułu) freelancingu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz, a potrafisz cokolwiek stworzyć/zaprojektować?

 

Layouty? Banery? Spójrz chociażby tutaj, do działu Szukam pracy. Tylko na pierwszej stronie, w tej chwili, jest 12 ofert tego typu (w tym jedna za darmo :) ). Na Allegro można to mieć za już 9.99zł :E

 

Oczywiście, są w Polsce ludzie, którzy z tego typu zajęć wyciągają pewnie kwotę pięciocyfrową/miesiąc. Ale dla początkującego oznacza to tyle, co sukcesy gracza NBA dla kupującego swoją pierwszą piłkę do kosza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduje się na grafikę, po obejrzeniu kilku tutoriali z programów 3d stwierdziłem że to chyba jak dla mnie trochę za trudne.

Czy dobrym pomysłem byłoby założenie w Polsce firmy zajmującą się tworzeniem projektów graficznych.

Projekty typu layouty, banery reklamowe itp. Czy coś takiego ma szanse wypalić czy jest przesyt na tego typu usługi?

Do rozważenia pomysłu z własną firmą natchnął mnie ten artykuł LINK

Traktujący o coraz popularniejszym (według redaktora artykułu) freelancingu

 

Pomysł dobry tylko na chwilę - sam w tej chwili dorywczo pracuję w tego typu firemce, nic specjalnego - byle tylko dorobić. Przyszłości na stałe na pewno z tym nie zwiążesz, bierz się za 3D, a nóż się wyrobisz to cię jakieś studio developerskie weźmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz, a potrafisz cokolwiek stworzyć/zaprojektować?

 

Layouty? Banery? Spójrz chociażby tutaj, do działu Szukam pracy. Tylko na pierwszej stronie, w tej chwili, jest 12 ofert tego typu (w tym jedna za darmo :) ). Na Allegro można to mieć za już 9.99zł :E

 

Oczywiście, są w Polsce ludzie, którzy z tego typu zajęć wyciągają pewnie kwotę pięciocyfrową/miesiąc. Ale dla początkującego oznacza to tyle, co sukcesy gracza NBA dla kupującego swoją pierwszą piłkę do kosza.

Wszystkiego w PS zrobić jeszcze nie umiem, jestem, powiedziałbym na poziomie średnio zaawansowanym. Jednak mam zamiar się doszkalać. Trochę źle to ująłem, nie chodzi mi o prace typu sygnaturki, avatary, bo takie coś wiadomo że na prawie każdym forum robią za darmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnio zaawansowanym? Hmm...:>

Ani mi nie chodziło o sygnaturki i inne avatary. Ludków robiących layouty www i okolice są chyba dziesiątki tysięcy. 95% z nich wygląda jak szablon, lub jest przerobionym szablonem. Jak będziesz na wyższym poziomie, niż producenci bohomazów, będziesz miał zmysł, czuł proporcje, potrafił operować sprawnie kolorem, wybijesz się nad to 95%. Akurat ze znajomością Photoshopa to nie ma nic wspólnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat ze znajomością Photoshopa to nie ma nic wspólnego.

 

True thumbup.gif.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może trochę odświeżę temat ponieważ chcę zadać pytanie z tym związane ;)

A jeśli np. chcę nauczyć się ( zapoznać się z tematem ) Animacja 3D ale nie koniecznie na studiach. Chodzi mi o animację 3d wykorzystywaną w grach 3D ( programowanie ). Czy ktoś może zna , poleca jakąś książkę w języku polskim na temat Animacji 3D ?

 

 

Kraków może nie leży w woj. mazowieckim ani w łódzkim, ale napiszę ;)

 

Na Informatyce Stosowanej na AGH (wydział EAIiE), na studiach II stopnia jest specjalność Nowoczesna Grafika Komputerowa, natomiast na Informatyce na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej masz specjalności Produkcja Gier Wideo oraz Modelowanie i Animacja 3D. Ważne: żeby dostać się na studia II stopnia wymagany jest dyplom inżyniera  (licencjacki nie wystarczy). Oczywiście, żeby pójść na AGH czy UJ na studia II stopnia wcale nie musisz tam iść wcześniej na studia I stopnia.

Jeśli chodzi o przedmioty, z których matura jest punktowana przy rekrutacji na studia I stopnia - matematyka, fizyka lub informatyka, do tego język angielski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po skończeniu szkoły średniej - technik informatyk, myślałem o pójściu na studia graficzne. (grafika, animacja, obiekty 3d)

Mam takie pytanie w jakim stopniu musiałbym opanować programy graficzne.

Czy to jest tak, że na wstępie przechodzę jakiś egzamin, który zadecyduje o przyjęciu na studia?

Mieszkam koło Skierniewic, jakie uczelnie w woj. mazowieckim oraz łódzkim oferują kierunki związane z tym tematem?

 

Studia na których jestem wydają mi się wręcz idealne dla Ciebie jest to Sztuka Nowych Mediów na Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych

uczą tu podstaw wielu programów graficznych, Maya do 3D, kompozycji, malarstwa i wielu wielu innych. Polecam.

 

a odnośnie tematu animacji 3D uczę się teraz wydobywania emocji z postaci i także miałabym prośbę o polecenie książki w tym temacie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może trochę odświeżę temat ponieważ chcę zadać pytanie z tym związane ;)

A jeśli np. chcę nauczyć się ( zapoznać się z tematem ) Animacja 3D ale nie koniecznie na studiach. Chodzi mi o animację 3d wykorzystywaną w grach 3D ( programowanie ). Czy ktoś może zna , poleca jakąś książkę w języku polskim na temat Animacji 3D ?

Jeśli nastawiasz sie z góry na język polski to absolutnie szczerze i uczciwie mowie - odpusc sobie. Pozatym jeśli chodzi programowanie to zly dzial ;p.

 

a odnośnie tematu animacji 3D uczę się teraz wydobywania emocji z postaci i także miałabym prośbę o polecenie książki w tym temacie.

Pozdrawiam

daj sobie spokoj z ksiazkami.

Gnomon Workshop, Digital Tutors. Napewno znajdziesz tutaj coś co cie zaciekawi. Do tego jeszcze Eat3D, 3DMotive i 3dbuzz.

Właściwie to nic więcej nie ptorzeba (poza chęciami ofc ;p), zeby nauczyć się grafiki.

 

Studia na których jestem wydają mi się wręcz idealne dla Ciebie jest to Sztuka Nowych Mediów na Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych

uczą tu podstaw wielu programów graficznych, Maya do 3D, kompozycji, malarstwa i wielu wielu innych. Polecam.

Nie jestem pewny czy oplata kosmicznego czesnego jest tego warta. Juz lepiej za nie kupic 3ds maxa, photoshopa, zbursha a za to co zostanie to mozna sie upic ;p.

 

Wszelkich rzeczy mozna sie nauczyc z w/w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Nie jestem pewny czy oplata kosmicznego czesnego jest tego warta. Juz lepiej za nie kupic 3ds maxa, photoshopa, zbursha a za to co zostanie to mozna sie upic ;p.

 

Wszelkich rzeczy mozna sie nauczyc z w/w.

 

 

Haha dobre dawno się tak nie uśmiałem co do opłat za czesne to się zgodzę wprost nie proporcjonalne to przekazywanej wiedzy :D

Jak coś pamiętaj aby nie pić samemu.

 

Co do książek to by się coś znalazło ale w języku polskim to raczej ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Na Informatyce Stosowanej na AGH (wydział EAIiE), na studiach II stopnia jest specjalność Nowoczesna Grafika Komputerowa, natomiast na Informatyce na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej masz specjalności Produkcja Gier Wideo oraz Modelowanie i Animacja 3D. Ważne: żeby dostać się na studia II stopnia wymagany jest dyplom inżyniera (licencjacki nie wystarczy). Oczywiście, żeby pójść na AGH czy UJ na studia II stopnia wcale nie musisz tam iść wcześniej na studia I stopnia.

 

 

Jeśli chodzi o przedmioty, z których matura jest punktowana przy rekrutacji na studia I stopnia - matematyka, fizyka lub informatyka, do tego język angielski.

Jezusicku, to wygląda na szkołę kształcącą jakiegoś inżyniera magistra operatora urządzeń modelujących & programatora powierzchni fizycznych, a nie artychę czy-de. I potem się ciężko dziwić, jak taki artysta inżynier, wprawdzie zna kod źródłowy krzywego studia, ale nie potrafi nic ciekawego zrobić, bo w szkole nie było przedmiotu Wyobraźnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...