Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

exon

Sandy Bridge OC guide

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

ZANIM ROZPOCZNIESZ PODKRĘCANIE SWOJEJ MASZYNY PRZECZYTAJ DOKŁADNIE!

 

Potrzebujemy tak:

 

1.Płytę główną z chipsetem P67

polecam modele ASRock extreme4, ASUS P8P67, MSi P67A-GD65 lub lepsze

 

2.Markowy zasilacz to taki który posiada liczne zabezpieczenia :

 

OVP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem)

OPP (zabezpieczenie przeciążeniowe)

UVP (zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych)

SCP (zabezpieczenie przeciwzwarciowe)

 

Firmy które szczerze polecam i zachęcam do kupna:

Corsair

Enermax

Silverstone

OCZ

Chieftec

Antec

be quiet!

Cooler Master

XFX

Fortron

Seasonic

Tagan

Aerocool

 

3.Wydajne chłodzenie nikt nie mówi o wodnym chłodzeniu bądź air cooling za 300zł lecz jeśli kupimy średnio wydajne chłodzenie to tylko one może nas ograniczyć. Polecam

 

Zalman Performa ok 130zł

Scythe Ninja 3 ok 170zł

SCP Fortis ok 130zł

Scythe Mugen 2 ok 170zł

Xigmatek Loki ok 60zł (średnia półka wydajniejsze od SPC Spartan)

Thermalright Venomous X ok 250zł (UWAGA! Trzeba dokupić min 1 wentylator)

Prolimatech Armageddon ok 220zł (UWAGA! Trzeba dokupić min 1 wentylator)

Prolimatech Super Mega ok 280zł (UWAGA! Trzeba dokupić min 1 wentylator)

Prolimatech Megahalems ok 200zł (UWAGA! Trzeba dokupić min 1 wentylator)

Phanteks PH-TC14PE ok 350zł

 

Jaki wentylator na chłodzenie procesora?

 

Scythe GentleTyphoon 1850RPM ok 50zł

Enermax Magma UCMA12 ok 50zł

Scythe Slip Stream 1200RPM bądź więcej ok 30zł

Fander Selekta ok 35zł (Polska produkcja polecam :) )

Noiseblocker Multiframe S-Series MF12-S2 ok 80zł

Noctua NF-P12-1300 ok 80zł

 

 

Aby zmienić chłodzenie potrzebujemy świeżej pasty, jest dołączona do chłodzenia lecz to też są kiepskiej klasy, lecz nie którzy producenci dają bardzo dobrej klasy pastę termoprzewodzące są to min. Zalman, Noctua, Thermalright, Prolimatech

 

Noctua NT-H1

Zalman STG2

Arctic Silver 5

Prolimatech PK-1 NANO - 5g

OCZ Freeze

Coollaboratory Liquid Ultra

Revoltec Thermal Grease Diamond (wersja "pędzelkowa" bardzo łatwe nakładanie i bardzo dobra wydajność)

 

4. Dobrą wentylację obudowy, zapewnią je wentylatory w układzie push-pull

FOTO:

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/labovsky/Test_schladzaczy-2009-09/000_platforma/platforma04.jpg

 

 

Jakich "granic" i teorii się trzymać

vcore podane w specyfikacji intela wynosi 1,52V (pod obciążeniem polecam sprawdzić miernikiem) standardowe napięcie wynosi 1,25V

 

Spread Spectrum – Funkcja redukująca zakłócenia elektromagnetyczne. Przy podkręcaniu obowiązkowo wyłączasz.

 

Load Line Calibration - najprościej? Redukcja vdropa i teraz najważniejsze ustawiamy na ULTRA HIGH czyli 75% ponieważ tylko te ustawienie jest najbardziej optymalne, większość robi błąd i ustawia na Extreme czyli 100% a podczas obciążenia mobo podaje znacznie więcej niż ustawiliśmy w biosie

 

VCCSA voltage - 0.925V System Agent Voltage; tego lepiej nie ruszać, bo podobno skraca żywotność proca, ale daje trochę do stabilności przy wyższych taktowaniach, czyli ponad 5 GHz - max 1,2V tylko powyżej 5GHz potwierdzone przez użytkownika koziro

 

VCCIO voltage - 1.05V wcześniej zwano to VTT, ale teraz praktycznie nie trzeba zwiększać tej wartości, a jak już to wystarczy 1,1V

 

CPU PLL voltage - 1,8V nie zmieniać, bo nie ma wpływu na OC ewentualnie można zmniejszyć

 

PCH voltage - 1,05V napięcie układu PCH, czyli układu w którym zawarte są kontrolery np. SATA, USB itp. nie zwiększaj tego napięcia ponieważ nie ma to wpływu na OC

 

Memory voltage - intel podaje max 1,65V

 

Internal PLL Overvoltage - endabled czyli włączyć dzięki temu procesor znacznie lepiej się podkręca

 

Temperatura hmm tutaj jest dobra zagadka ponieważ na stronie intela jest podane 72*C a w dokładniejszej specyfikacji jest podane że przy 120*C możemy doświadczyć nie przyjemności... mój procesor osobiście zaliczył max 87*C i ma się dobrze :) tak więc za granicę przyjmijmy 75*C

 

Wyłączyć wszystkie technologie odpowiedzialne za oszczędzanie energii są to:

EIST

C1E

C3

C6

 

Aby taktowanie procesora musimy zmienić mnożnik Turbo (kryje się pod nazwą Turbo Ratio) w 2500K jest on ustawiony na 37 oferując 3,7GHz w trybie Turbo aby zwiększyć taktowanie przestawiamy na 38 co daje 3,8GHz i testujemy stabilność programem OCCT na priorytecie HIGH od 30 do 60 minut oraz musimy kontrolować temperaturę polecam RealTemp oraz CoreTemp a program CPU-Z pokaże nam aktualne taktowanie procesora oraz napięcie lecz nie należy się tym sugerować choć ja spotkałem się z przypadkiem na AM3 że podawał prawidłowo (napięcie było sprawdzane miernikiem)

lecz przed testem musimy wyłączyć wszystkie zbędne programy np anty virus, gadu gadu, skype, steam podczas testu nie robimy nic na komputerze tylko kontrolujemy temperaturę oraz sprawdzamy czy się nie zawiesił/zrestartował bądź ukazał się BSOD (blue screen)

 

Podczas testowania zobaczyłeś niebieski ekran i komputer się zresetował ?

 

Musisz zwrócić uwagę na pierwszy kod

FOTO

124bsod.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Ostatnie 3 litery oznaczają w czym tkwi problem

 

0x124 = dodaj/odejmij vcore albo QPI/VTT voltage (najczęściej Vcore, czasem QPI/VTT)

0x101 = dodaj więcej vcore

0x50 = RAM timingi/częstotliwość - dodaj DDR3 voltage albo dodaj QPI/VTT

0x1E = dodaj więcej vcore

0x3B = dodaj więcej vcore

0xD1 = dodaj QPI/VTT voltage

0x9C = QPI/VTT najprawdopodobniej, ale podniesienie vcore może pomóc w niektórych przypadkach

0X109 = dodaj DDR3 voltage

0x0A = dodaj QPI/VTT voltage

 

 

Jak zauważaliście kody się różnią a odpowiedzi się powtarzają - to nie błąd windows rożnie "wyrzuca" błędy

 

Po zakończonym OC warto skorzystać z OFFSET'u oraz spróbować włączyć funkcje oszczędzania energii które do testu wyłączyliśmy dzięki takiej konfiguracji płyta główna "dawkuje" taktowanie do potrzeb czyli przeglądając pcaba pracujemy na 1,6GHz a grając w grę płyta główna zapoda nasze podkręcone zegary. Osobiście widzę same zalety tej funkcji ponieważ nie zauważymy tzn lagu a rachunki za prąd mniejsze procesor odpoczywa i pracuje przy niższych temperaturach

 

 

I jeszcze napiszę moje własne wywody

Sandy Bridge to procesory z sporym potencjałem lecz chcę przypomnieć że 4,0GHz-4,4GHz będzie tworzyć bardzo dobry duet z wydajną kartą i nie zauważymy "blokowania" więc nie warto męczyć płyty głównej.

Jeszcze na temat chłodzenia polecam 2 wentylatory na radiatorze, wodne chłodzenie ma sens tylko bez konfiguracji "dual loop" ponieważ nie zauważysz dużego spadku temperatury. Poradnik jest poparty o własnych doświadczeniach, więc sprzęt poznałem. Chciałem aby nie kopiowano tego tekstu bez mojej zgody, lecz jestem otwarty na ew zmiany tekstu tylko jeden warunek osoby bardziej doświadczone niż ja poniżej podaję linki (programy do OC oraz dokładniejsza specyfikacja Intel'a - wszystkie programy są darmowe)

 

OCCT

http://www.ocbase.com/perestroika_en/index.php?Download

 

RealTemp

http://www.techpowerup.com/realtemp/

 

CPU-Z

http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/1.57.1-setup-en.exe

 

Datasheet (Plik PDF gdzie Intel podaje maxymalne vcore oraz temperaturę, oraz szczegółowy opis architektury Sandy Bridge)

 

http://download.intel.com/design/processor/datashts/324641.pdf

http://download.intel.com/design/processor/datashts/324642.pdf

 

http://www.intel.com/products/processor/corei5/index.htm#

 

 

EDIT 1

Jako że na konkurencyjnym forum spotkałem się z tym że gadam głupoty że max vcore nie wynosi 1,52(i że nie jest podane przez intela podaję screeny i kilka linków)

 

Intel PDF max vcore

http://ifotos.pl/zobacz/napieciej_rnxanph.jpeg/

 

Konkurencyjne forum mówi to samo

http://www.overclock.net/t/914940/2500k-max-voltage-temp-for-safe-24-7-operation

EDIT:

Jako iż powstał pomysł by zrobił ktoś pordanik do Ivy Bridge to już jest tam wyżej. Podkręcanie Ivy jest takie samo jak w Sandy tylko inne napięcia i temperatury.

 

NIE PONOSZĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA EWENTUALNE USZKODZENIA SPRZĘTU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodzeń dodałbym Xigmatek LOKI 59zł - dużo wydajniejsze od Spartana.

 

I do zasilaczów dodaj AEROCOOL.

 

No i dodaj SilentiumPC Zephyr jako wentyl 92mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem jestem otwarty na propozycje dodam słyszałem o tym chłodzeniu ale nie teraz bo muszę iść

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można dodać, że na Asusie jesteśmy w stanie zdegradować bios jednak na własną odpowiedzialność, grozi uszkodzeniem płyty. Siedziałem na biosie 1606, zdegradowałem do 1305, później do 1204 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu w polecanych płytach głównych nie ma: As Rock P67 B3 i zasilacza marki XFX?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czemu w polecanych płytach głównych nie ma: As Rock P67 B3 i zasilacza marki XFX?

Bo XFX Core (pewnie o niego się rozchodzi) jest produkowany na bazie Seasonic, który już na liście się znajduje...

 

SCP Fortis ok 130zł

SCP Spartan ok 85zł

Mała wtopa, powinno być SPC :)

 

Ogólnie pogratulować artykuliku, naprawdę niezły :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodał bym jednak XFX do listy bo nie wszyscy wiedzą że to SS ;) W 1 akapicie napisał bym raczej ASrock Pro3 P67 B3 - polecana, wcale nie musi być Extreme4 do jednego GPU.

 

[EDIT] wywalił bym akapit o chłodzeniu -> w dziale "chłodzenia i obudowy" jest wszystko napisane, najwyżej link. Przykładowo nie opłaca się kupować Magmy bo są UCTB z PWM albo ręcznym potem itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Autor, fajny tekst, ale popracowałbym na Twoim miejscu nad interpunkcją...

Ponadto zastanawia mnie Twoja lista zasilaczy. Jeśli masz już wymieniać, to konkrety, a nie same marki. be quiet i chieftec posiadają kilka kiepskich modeli, wobec czego nie ryzykowałbym chwalenia całej marki. Owszem, są poszczególne modele, warte zakupu, ale dobry Modecom będzie i tak lepszy niż słaby chieftec - to wygórowany przykład.

 

Dlaczego nazwa działu, to "ASUS OC School"? Nie rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego nazwa działu, to "ASUS OC School"? Nie rozumiem.

Yyy, z czegoś żyć trzeba? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można dodać, że na Asusie jesteśmy w stanie zdegradować bios jednak na własną odpowiedzialność, grozi uszkodzeniem płyty. Siedziałem na biosie 1606, zdegradowałem do 1305, później do 1204 ;)

 

jak to zrobiłeś już sam nie raz starałem zrobić downgrade do starszej wersji i wyskakuje zabezpieczenie, przez takie downgrade można uśmiercić mobo tzn. uratuje ją zaprogramowana kość biosu

 

 

Co do zasilaczy XFX myślałem nad nim dodam błąd z SCP poprawię, co do nazwy nowego działu sam myślę ale jako że lubię ta firmę dla mnie może być :) tylko uwaga ASUS ma dobre produkty ale do kitu serwis (gwarancje itp)

 

Cieszę się że wam się podoba i zachęcam was którzy mają inne platformy niż LGA 1155 czyli 775 AM3 to tu musi zaistnieć !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie Prolimatechy są? A z past MX-2 , MX-3 ? Noiseblocker seria PL i PK. Do chłodzeń Xigmatek Gaia jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3.Wydajne chłodzenie nikt nie mówi o wodnym chłodzeniu bądź air cooling za 300zł lecz jeśli kupimy średnio wydajne chłodzenie to tylko one może nas ograniczyć. Polecam

 

Zalman Performa ok 130zł

Scythe Ninja 3 ok 170zł

SCP Fortis ok 130zł

SCP Spartan ok 85zł (dużo mniej wydajne)

Scythe Mugen 2 ok 170zł

Thermalright Venomous X ok 250zł (UWAGA! Trzeba dokupić min 1 wentylator)

 

Jaki wentylator na chłodzenie procesora?

 

Scythe GentleTyphoon 1850RPM ok 50zł

Enermax Magma UCMA12 ok 50zł

Scythe Slip Stream 1200RPM bądź więcej ok 30zł

Fander Selekta ok 35zł (Polska produkcja polecam smile.gif )

Noiseblocker Multiframe S-Series MF12-S2 ok 80zł

Noctua NF-P12-1300 ok 80zł

 

obecnie ma Noctura NH-D14 i przy takcie 4.8 rdzenie dolatuja do 80°C , majac CM V8 rdzenie tez dolatywaly do tej wartosci , tylko ze noctura kreci sie wolniej , lecz wydajnosciowo jest to samo , oczywiscie w trybie standart i tylko pod LinX , drugi bardzo wazny aspekt to pamieci o ktorych nikt nie pisze bo wiekszosc zatrzymuje sie na 1600 taktach , ale wszystko co jest pow 2k jest juz specyficznym produktem z ktorym trzeba sie delikatnie obchodzic na s1155,

 

co do podkrecania i stabilnosci to wygladac moze to tak jak umnie :

ustawienia domyslne ale na sztywno napiecia , Ofset +35 , LLC50% 103.1x46 po paru dniach 100% stabilnosci zaczely sie schody , Reset Biosu byl chyba lekarstwem ,

 

chlodzenie CPU a raczej Sam rdzen i jego wykonczenie gra tu wielka role , trafil mi sie cpu ktory byl naprawde zimny , mozna by nazwac ze perfekcyjny cpu ale mial strasznie wysokie VC do 4.8 potrzebowal 1.45v ale dochodzil do ~75°C pod LinX , obecny cpu 4.8 robi na 1.385v i jest cieplejszy :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VSS krzywa czapka u siebie mam to samo jeden rdzeń 69*C a reszta ponad 80 rekord 87*C ... jak zdemontowałem chłodzenie to wiać wokół pasta a środek tak niby styk był później go nie było.

 

Normalnie rozsmarować pastę i później jeszcze więcej na środek i max dokręcenie coolera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vCore standardowo 1,25V?? Ciekawe czemu u mnie było 1,2V :f

U mnie przy linx + avx dobijałem do ponad 90C i nic nie umarło. Bez AVX ~82C zależy jaka temp otoczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jest bardzo ryzykowne uszkodzeniem płyty głównej nie polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że w proponowanych pastach powinieneś zmienić Coollaboratory Liquid Pro na Ultra. :) Zaoszczędzisz w ten sposób lubią nerwów :)

Po za tym Pro jest już ciężko dostępna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te podane napiecia beda dobre dla płyty P8p67 pro? pozdrawiam, dopiero zaczynam przygode z sandy bridge ;)

 

EDIT: Jeszcze bede wdzieczny jak ktos wyjasni mi tą opcje Offset (procesor chodzi stabilnie na 1.35V 4500mhz) oraz Cpu Current Capability)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Offset dawkuje nam taktowanie dostosowane do naszych potrzeb np grasz to masz 4,5GHz siedzisz na pclabie masz 1,6GHz

 

Jak ustawić ? przy vcore zmieniasz na OFFSET MODE i dajesz na + później 0,015 i twój procek dostanie w stresie 1,365V ale za to masz chłodniej i ciągnie mniej energii no i co najważniejsze daje odpoczynek CPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Offset dawkuje nam taktowanie dostosowane do naszych potrzeb np grasz to masz 4,5GHz siedzisz na pclabie masz 1,6GHz"... to czym to się różni od speedstepu albo C1E? wlasnie nie rozumiem tego, speedstep zmienia taktowanie a c1e napicie... wiec po co ten caly offset? i taki przyklad, chcialbym sobie wylaczyc speedstepa a nadal mam mozliwosc ustawienia offsetu i jak go ustawie to prawdopodobnie komputer nie bedzie stabilny :/ jesli sie myle to mnie poprawcie. Jeszcze jak ktos wie to niech wytlumaczy to CPU current capabality... mam 110% i nic tam sie zlego nie dzieje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"stawienia offsetu i jak go ustawie to prawdopodobnie komputer nie bedzie stabilny"

 

Prawdopodobnie czy na 100%?

 

C1E, EIST, SPEEDSTEP obniżą ci taktowanie ale nie obniżą napięcia z offsetem obniży też napięcie taką sytuację obserwowałem u siebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to znaczy jeszcze to CPU current capability?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Offset dawkuje nam taktowanie dostosowane do naszych potrzeb np grasz to masz 4,5GHz siedzisz na pclabie masz 1,6GHz

 

Jak ustawić ? przy vcore zmieniasz na OFFSET MODE i dajesz na + później 0,015 i twój procek dostanie w stresie 1,365V ale za to masz chłodniej i ciągnie mniej energii no i co najważniejsze daje odpoczynek CPU

 

Intel Speed Step + turbo "dawkuje" taktowanie, a offset "dawkuje" napięcie. Poza tym żeby działał offset trzeba mieć włączoną funkcje C1 inaczej będzie stało napięci zawsze na maksymalnym poziomie.

 

Co do napięć:

 

VCCIO (IO) Voltage - jest to odpowiednik VTT z poprzednich platform Intela. Wartość startowa - 1,05V, może mieć wpływ na stabilność procesora, pomaga ustabilizować pamięci. Rozsądne wartości - ~1,1V, maksymalne - 1,15V.

VCCSA (System Agent) Voltage - w standardzie 0,95V. W niektórych przypadkach może mieć wpływ na stabilność, jednak ustawienie zbyt dużej wartości może doprowadzić do degradacji procesora (zmniejszenia możliwości OC). Zalecamy nie przekraczać wartości 1,0V.

PLL ustawić na 1.7v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...