Skocz do zawartości
BuShMaN

Poradnik podkręcania : Socket AM3 ...

Rekomendowane odpowiedzi

Tfu, pokręciłem. Przepraszam za zamieszanie. Mam większą zawsze temperaturę CPU niż rdzeni. Np. w spoczynku temperatura rdzeni 22 C, CPU 30 C. W stresie temperatura rdzeni 38 C, CPU 48 C. Uwalony czujnik? Czy jednak tak powinno być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, napięcie na kontroler pamięci odpowiada tylko za niego. Vcore/Vcpu odpowiada za napięcie rdzeni procesora.

Problem polega na tym, że opcja napięcia kontrolera posiada tylko wartości ujemne względem jakieś tam wartości - więc ta wartość musi od czegoś zależeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym podłączyć tamtą płytę główną bo w tym momencie leży w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo pewnie zależy od domyślnej wartości napięcia CPU-NB, które jest różne dla różnych serii procesorów...

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kręcenia przez mnożnik powyżej 4GHz wystarczy tylko podnoszenie CPU Vcore i CPU VDD ?

tak wynika z tego co przeczytałem

 

Druga sprawa:

czy to możliwe że przy b. dużym OC 4.2 GHz, podniesionych napięciach, obciążonym procesorze i karcie graficznej na 100%, mój zasilacz Chieftec 560W nie wyrabia? Test OCCT na 4.2 przechodzi ale jak odpalę dodatkowo grę to się wysypuje.

Zrobiłem 4.1 GHz na napięciu Vcore w okolicach 1.414 - 1.440 w (zalezności gdzie sprawdzę)ale stabilne 4.2 GHz na razie nieosiągalne nawet po podniesieniu wszystkich napięć.

 

Podliczyłem Waty na tej stronie:

http://extreme.outervision.com/PSUEngine

i wyszło mi że przy mocnym OC zalecają 680W zasilacz :/

Edytowane przez grudzio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo te kalkulatory to jakiś szajs nie wierz im.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bushman, nie dasz rady wszystkiego wklepać w jeden post? Już troche brzydko wygląda jak między pierwszymi dwoma częściami poradnika jest kilka postów z pytaniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bushman, nie dasz rady wszystkiego wklepać w jeden post? Już troche brzydko wygląda jak między pierwszymi dwoma częściami poradnika jest kilka postów z pytaniami.

 

wystarczy system odnośników i będzie OK.... edycja długiego wpisu to mur beton problemy w tym edytorze.... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prosiłbym wszystkich znających się w temacie OC na podstawce am3 o sprawdzenie czy w miarę ok ustawiłem wartości w biosie i czy ew. coś warto byłoby zmienić bo co do pewnych wartości nie jestem pewien i tu liczę na wasze doświadczenie. Dzięki z góry.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/829/dsc00102kb.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/190/dsc00103ls.jpg/

Edytowane przez kobalto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prosiłbym wszystkich znających się w temacie OC na podstawce am3 o sprawdzenie czy w miarę ok ustawiłem wartości w biosie i czy ew. coś warto byłoby zmienić bo co do pewnych wartości nie jestem pewien i tu liczę na wasze doświadczenie. Dzięki z góry.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/829/dsc00102kb.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/190/dsc00103ls.jpg/

Jest dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest dobrze :)

 

No właśnie coś niezbyt bo przy tych ustawieniach HT link i CPU/NB Frequency miałem blue screen-a, teraz jest na auto także albo było za wysoko albo za nisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem poradnik i mam pewne pytania. Do tej pory zawsze wszystkie napięcia miałem na auto, ale teraz chyba zmienię manualnie. Czy częstotliwość NB przy moim athlonie opłaca się podkręcać? Teraz mam 2160MHz. Słyszałem, że w Phenomach dzięki L3 jest to ważna rzecz, ale nie wiem jak u athlona. Po za tym w biosie mam ustawione napięcie 1.1 na NB, to znaczy że bez wahania mogę je dać na 1.2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie coś niezbyt bo przy tych ustawieniach HT link i CPU/NB Frequency miałem blue screen-a, teraz jest na auto także albo było za wysoko albo za nisko.

HT jest na 2k czyli ok. NB ma 2.6k czyli też nie przekroczyłeś jakieś krytycznej wartości, spróbuj podnieść napięcie NB lub/i HT link. Jeżeli pamięci też są wykręcone to podbij voltage minimalnie, zrób im test.. A, i skąd wiesz że to przez HT i NB miałeś BSOD'a ?

 

@Moonglow

większa częstotliwość NB daje tylko rezultaty w prockach z L3, przypuszcam że nie masz odblokowanego athlona więc nie da ci to żadnych efektów. :)

Edytowane przez pumpernikiel94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po za tym w biosie mam ustawione napięcie 1.1 na NB, to znaczy że bez wahania mogę je dać na 1.2?

Ja słyszałem że NB najlepiej trzymać jak najbliżej wartości 2000.

Co do napięcia to ja do niedawna miałem 1.75 nie wiem jakim cudem, bo nigdy napięcia na NB nie zmieniałem, więc się trochę zdziwiłem:) więc bez problemu możesz dać 1.2, tylko jak wszystko jest stabilnie to nie ma potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jak wszystko jest stabilnie to nie ma potrzeby.

 

No właśnie do końca nie jest. W occt wszystko ok, ale już w bc2 czy GTA4 kilka razy komp się resetował, albo był bluescreen, przed tym pokazując na 2 sekundy dziwne rzeczy na ekranie, kolorowe paski itp. albo monitor się wyłączał i nic się nie działo, po prostu zwis. Temperatury tuż przed błędem były ok, 57 dla cpu i 70 dla gpu (wentylator na auto chodził na 46%, ale po ustawieniu sztywno na 80% dalej to występowało), w programie od gigabyte, który pokazuje temperatury zawsze o 2-3 stopnie wyższe niż OCCT.

 

Spróbuje może podbić napięcia, na cpu dać 1.4V a na NB 1.2V, ale nie chcę żeby coś się sknociło.

Edytowane przez Moonglow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze jaki masz zasilacz.

OCCT to wg mnie * u mnie potrafiło torturować kompa kilka godzin i nic, a w grze BSOD. GTA 4 dobrze się nadaje do testowania stabilności bo mocno obciąża procka.

O ile nie masz wybuchowego zasilacza to nic się nie stanie, możesz śmiało walić większe napięcie, w szczególności procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem że NB najlepiej trzymać jak najbliżej wartości 2000.

Co do napięcia to ja do niedawna miałem 1.75 nie wiem jakim cudem, bo nigdy napięcia na NB nie zmieniałem, więc się trochę zdziwiłem:) więc bez problemu możesz dać 1.2, tylko jak wszystko jest stabilnie to nie ma potrzeby.

 

NB, zwłaszcza przy pamieciach na 1600Mhz warto mieć wyżej niż 2Ghz :-)

 

 

http://pclab.pl/art35308-13.html

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
HT Link nie wpływa na wydajność, ale może wpływać na stabilność procesora, jeśli jego taktowanie jest zbyt wysokie – trzeba pilnować, by nie przekraczało 1150MHz (2300Mhz efektywnie).

 

NB (North Bridge) jest ważniejszą opcją - wysokie podkręcenie NB daje dość duże efekty przy Phenomach II, gdyż zwiększa wydajność cache L3. Radzę pilnować, by nie przekraczało 2200-2300MHz. Postępujemy jak z pamięciami – ustawiamy mnożnik NB nisko, by nie przeszkadzał w podkręcaniu procesora, dopiero po ustaleniu taktowania CPU zmieniamy mnożniki i testujemy wybrane częstotliwości NB. Niektóre płyty główne mnożniki HT i NB regulują jedną opcją HT/NB.

Wychodzi na to że przypadku w Athlona nie ma to dużego wpływu na wydajność, a może mieć na stabilność. Najlepiej przy kręceniu proca trzymać się tych 2000, później jak osiągniemy maximum możliwości proca kręcić inne rzeczy, bo w innym wypadku nie będziemy wiedzieli co powoduje niestabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor tematu umarł czy jak-ostatnia wizyta 12.06, temat jakoś w miejscu stanął :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze jaki masz zasilacz.

 

Fortron 400 60APN, tak więc nic specjalnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To daj to 1.4 czy też 1.4125(o ile dobrze pamiętam) na vcore i zobacz jak stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem 1.4V na razie. Temp. wzrosła do 65 stopni po 10 minutach occt wahając się między 63-65. Dziwi mnie, że wentyl na boxie chodził na max 3100 rpm teraz. Jeszcze tydzień temu jak cpu miało 58 stopni to chodził na 4000, a powyżej 60 stopni 5000 rpm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już dosyć wysokie temperatury, chociaż wiadomo że normalna praca nie wygrzeje procka tak jak occt. Jednak jeżeli masz kilkadziesiąt zł i nie koniecznie masz je na co wydać, to proponuje kupić jakieś chłodzenie chociażby Spartana(sam mam i bardzo sobie go cenię), albo pentagrama karakorum(widziałem ostatnio na forum za 45) już nie dla samych temperatur a dla ciszy, bo przy 3000 musi wyć ostro, a co dopiero przy 5000:)

Jak już zdecydujesz się kupić chłodzenie to polecam też od razu zrobić lapping, będzie Cie to kosztowało 2-4zł i godzinę roboty, a dostaniesz kilka stopni niższe temperatury i satysfakcje ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...