Skocz do zawartości
BuShMaN

Poradnik podkręcania : Socket AM3 ...

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jeszcze wracając do moich screenów. CPU Load-Line Calibration oraz CPU/NB Load-Line calibration ustawić na enable?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam drobny problem z Oc procesora,

 

FSB 240

szyna 15x

nb 8x

ht 8x

cpu vcore 1,35v

ram 1280mhz

cnq disabled

 

i gdy ustawie takie ustawienia, to po włączeniu, nie ma obrazu na ekranie i są 4 krótkie piszczenia lub 1 długi i 3 krótkie :hmm:

 

pomaga wtedy odłączenie od prądu, poczekanie chwili i ponowne włączenie i wtedy w biosie są default ustawienia

Edytowane przez Tomaszwinner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mistrzem w OC nie jestem, ale daj ramy na niższą częstotliwość, lub daj timingi wyżej i zobacz co się będzie działo.

__

albo w ogóle daj ramy na jak najmniejszą częstotliwość, zobacz czy odpala i później małymi krokami jedź w górę.

Edytowane przez NigelS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ok, ale to raczej nie jest odpowiedz do pytania ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ok, ale to raczej nie jest odpowiedz do pytania ;)

Odpowiedź NigelS była dla kolegi wyżej. :)

Co do CPU Load-Line Calibration to znalazłem na w sieci tyle że

LoadLine Calibration reduces the vdroop. While it doesnt eliminate it, it does make it manageable. So I would enable it for OCing.

 

Loadline calibration greatly reduces vdroop. In some cases it eliminates it altogether. Definitely enable it.

 

hahh, czyli coś tam z napięciem, że stabilizuje je czy coś.. nie rozumiem każdego słowa, a nie chce mi się tłumaczyć, w każdym bądź razie piszą żeby odblokować ;)

http://www.overclock.net/intel-cpus/304478-loadline-calibration.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na AUTO dam na enable, zobaczymy co będzie ..

 

Jest włączone, i na razie działa ;s, znalazłem jeszcze coś takiego PCI/PCIe CLK Status, orientuje się ktoś co to jest bo ja nic nie znalazłem

Edytowane przez kobalto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zalecam podnoszenia napięcia NB powyżej 1.350. Moja płyta MSI odeszła przy 1.4 V a mam bardzo dobre chłodzenie budy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pisałem tego posta w innym temacie, ale bez żadnej odpowiedzi, a nie chce zakładać zbędnego nowego tematu który będzie tak naprawdę pewnie jakąś tam "kopią kopii kopii kopii", a więc...

Mam Athlon II X4 440 odblokowane 4te jajo+L3, zakupiłem w poniedziałek Karakorum z lappingiem z rynku wtórnego (po co mi coś lepszego..?) i od poniedziałku się bawię i bawię i bawię i mam mieszane uczucia, ponieważ cały czas celowałem w 4GHz, lecz dla mojej płyty... to chyba zbyt duże wyzwanie ;/ HTT 260x15=3900 i ANI JEDEN MHz HTT W GÓRĘ! na 261 już wywala w OCCT Error, a przy 262 BSa... próbowałem:

Napięcie NB: 1.45V

CPU: 1.5-1.55V (programy mi pokazywały skoki nawet do 1.62v ...)

HT: 1.35V

Mnożnik NB: x8

zwiększyłem nawet VDDA gdzie sekscja zasilania była na tyle gorąca, że lekko ponad sekundę przytrzymania palca na radiatorze skutkowało..."poparzeniem 1szego stopnia" zamontowałem więc mały nawiew w postaci boxowego wentylatora na wyższych obrotach, ale dalej NIC! Więc postanowiłem zostawić 3900MHz bo skoro jest stabilne a 39015MHz już NIE, no to proszę ludzie..wytłumaczcie mi WTF:| Podczas recenzji płyty max HTT (ja mówię na to FBS :E ) to było 240MHz.. czyli niby ja mając je na poziomie 260MHz mogę być tzw "wybrańcem" .. ;s zastanawia mnie tylko, czy jest sens katować tego złoma (PCta) dalej czy dać już mu spokój z tym 3.9GHz bo na więcej z tym mobo to nie mam co liczyć?

Będę próbował walczyć z napięciami, bo ja widać, są BAAARDZO wysokie.. ale jakoś nie zależy mi na tym PCcie, także płakać nie będziemy w przypadku ewentualnego jego spłonięcia :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie procek ma już dość, ja mam szynę na 260coś i mnożnik proca chyba na 13.5 bo powyżej 3.7GHz wysiada.

Przy niższej szynie i mnożniku x15 nadal granica 3.7GHz nie została przekroczona.

Proponuje zostawić to 3.9, lub obniżyć napięcia i ewentualnie w przypadku braku stabilności obniżyć trochę taktowanie proca. Wydaje mi się że molestujesz podzespoły, bo chcesz osiągnąć 4.0, żeby osiągnąć spokój psychiczny, a prawda jest taka że te pare mhz nie robi większej różnicy w wydajności :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość to mało powiedziane, nie dość, że próbujesz zrobić nierealne 4GHz na Athlonie II to jeszcze go katujesz napięciem >1.5V :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ykhmm...jakim Athlonie? Teraz to Phenom II X4 B40 czyli 940 :E Athlon to był zablokowany :P i dlaczego nierealne 4GHz ? O.o czy to aż tak wiele? :E hmm ciężko jednoznacznie stwierdzić co wysiada, bo skoro przy 3900MHz PEŁNA STABILNOŚĆ a na 3915 już jej brak.. postanowiłem wszystko dać na najniższe takty, tzn NB x4, HT 200MHz i pamięci na 800MHz :E wtedy zająłem się tylko procem i... dalej nic :| ale chociaż znalazłem odpowiednie napięcia i LoadLine Calibration. Gdy tą/tę funkcję ustawię na 100% to proc nie daje rady, napięcie jakie nie ustawie to jest w granicy 1.4-1.44V max, więc ustawiłem na 22% z małym "groszem" oraz napięcie CPU na 1.4750V i osiągnąłem pełną stabilność na 3900MHz, ale nawet jak dam na 1.6V to i tak na 3915MHz wymięka, więc coś bardzo dziwnego..może to jednak sekcja zasilania nie daje rady? zapisze sobie gdzieś ustawienia i popróbuje dalej ale póki co to zostało mi tylko ustalić Timingi, bo resztę mam :D

NB na 2600MHz i 1.325V

HT na 2340MHz też bez zmiany napięcia (na wyższej wartości nie daje rady i podniesienie napięcia nic nie daje..)

Pamięci na 1733MHz śmigają z 9-9-9-24 bez zmiany napięcia i daje rade.

A teraz moje małe spostrzeżenie...opłaca się i to bardzo, kręcić HT i NB (co za tym idzie,pamięci również), więc odpuściłem sobie raczej nierealne 4GHz i skupiłem się raczej na stabilnym 3.9G i dobrym ustawieniu reszty. A dlaczego się opłaca? zauważyłem duży skok ustawień najniższych (NB x4, HT 200MHz i pamięci 800MHz) względem najwyższych, jakie obecnie udało mi się ustawić (NB x10, HT 1800MHz i pamięci 1333MHz, podaje ustawienia z BIOSa) tzn, w..

CineBench:

CPU

1: 4.33

2: 4.51

OpenGL

1: 43.17

2: 48:54

 

w OpenGL przeżyłem lekki szok..

 

Fritz Chess Benchmark też po ustawieniach najwyższych, tj nr 2, zyskałem sporo "pkt" jakoś z 18 coś na 19.50 O.o

Jestem tylko ciekaw czy to wszystko się przełoży na wydajność w grach..

 

NigelS ja wiem, że te 100MHz nie zrobi wielkiej różnicy, będzie ona raczej symboliczna, albo niezauważalna, ale wiesz..to był mój cel, no niestety nie do zrealizowania :E i może i wymiękać CPU, a może i sekcja zasilania, ale raczej to 2gie :E żeby 15MHz więcej już potrzebowało podniesienia drastycznie napięcia i tak bez efektów.. O.o szok :E

Swoja drogą co do molestowania..ja lubię :E dobrze, że napięcie na mym GTX 460 skończyło się na 1.087V bo i jego żywot byłby ciężki :D

 

Aa jeszcze coś..niepokoi mnie lekko Vdrop?.. według CPUID Hardware Monitor moje napięcie to.. od min 1.42 do max 1.58 nawet.. tam jest Min i Max oraz Value w granicach zazwyczaj 1.46-1.47V więcej nie widzę, są tylko na sekundę tak wielkie różnice min-max a poza tym tak wielkie max..ale to swoją drogą "wina LoadLine Calibration ustawione na 22% a nie np na 50%, gdzie raczej brakłoby energii na 3.9GHz.

Co do mojej jazdy z napięciami...jakoś się tego nie boję, mój Athlon XP 2200+ 1.8GHz latał na 2.15GHz (2800+) po operacji Vmod z napięciem 1.95V :E i żyje nadal! chodzi aż miło :E odpalał nawet z taktowaniem ok 2.4GHz ale po pewnym czasie od wejścia do pulpitu reset, nawet nie wyświetlało modelu, tylko samo taktowanie :D Bo jak wiadomo Thortony to były okrojone Bartony, więc potencjał był ich spory, ale L2 na 512KB nie udało mi się odblokować :D brak sprzętu.. no ale co ja piszę, stare dzieje i nie na temat :D

 

Aaa jeszcze jedno..mam uszkodzony czujnik CPU także jadę "na czujkę" :E dlaczego uszkodzony? na X3 czyli standard Athlon jest podana temp normalnie, widocznie 4ty czujnik walnięty, i zamiast takiego Phenoma wyrzucać do kosza, lepiej zablokować 4ty rdzeń z uszkodzonym czujnikiem, bo i tak się sprzeda, a jak ktoś odblokuje rdzeń to nie będzie reklamował czujnika przecież :E bardzo dobry tok myśleniowo-buissnesowy :D tzw buissnes-plan :E

Swoją drogą..ciekawe komu będzie się chciało czytać tak długiego posta ;s idę spać starczy mi testów od poniedziałku, pierwsze moje tak długie i męczące OC.. Bye!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ciekawi mnie czy na pewno masz pełnego phenoma z L3?

Co do sekcji to może i masz racje, ale tak czy siak 3,9 + odblokowanie to i tak masz duże szczęście i powinieneś się cieszyć że na tyle pozwolił proc/mobo :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Athlon XP miał wyższy proces technologiczny i automatycznie działał na wysokim napięciu.

 

NAPIĘCIA MIERZYMY MIERNIKIEM !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kojarzycie może jakiś program, który tworzyłby wykresy wykorzystania cpu? Coś jak w menadżerze zadań, tylko żeby leciało w tle i na koniec pokazało screeny z wynikami.

___

Swoją drogą mam athlona x3 445 i po odblokowaniu go na niby phenoma x4(bez L3) potrafi chodzić ładnie, OCCT kilka h przejdzie bez problemu, a np przy przeglądarce wywali BSOD najczęściej win32k.sys lub 3B. Google podpowiadają że win32k jest od sterownika karty graficznej, jednak niedawno zmieniłem grafę a dalej przy odblokowanym rdzeniu występuje ten problem.

Spotkał się ktoś z podobnym problemem i czy jest na to jakaś rada?

Edytowane przez NigelS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ciekawi mnie czy na pewno masz pełnego phenoma z L3?

Co do sekcji to może i masz racje, ale tak czy siak 3,9 + odblokowanie to i tak masz duże szczęście i powinieneś się cieszyć że na tyle pozwolił proc/mobo :P.

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/9244768efd6d2bda.html

Pisałem, że jaki Athlon, jak to Phenom II tylko że nie 940 lecz B40 tak jak nie 555 a B55 :P normalny Phenom II i powinien robić te 3.8-4.0GHz BEZ ZAJĄKNIĘCIA. Wiem wiem zaraz się posypią komentarze, że co z tego, to i tak Athlon II... nie nie, jak ma L3 to jest to Phenom II :P

 

Wiem, że Athlon XP miał wyższy proces technologiczny :P i działał na napięciu bodajże 1.6v standard, ale niby ok 2v było zabójczym na pięciem dla tego CPU, ale mój jakoś dalej żyje, tzn już nie mój, bo sprzedany w dobre ręce :E

 

NigelS a przy procesorze X3 masz ten sam problem? nawet po OC? jeżeli tego problemu niema, to masz sprawę oczywistą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma L3 to jest to Phenom;)

Po za dużym OC na x3 jak się wysypywał podczas grania to najczęściej wywalało do pulpitu i programy przestawały działać, nie dało się nic uruchomić bo jakieś błędy itd. natomiast nie pamiętam żeby w takim wypadku wywalił BSOD. Przy X4 nigdy nie dzieje się tak jak po zadużym oc tylko właśnie te BSODy. Teraz z ciekawości odpaliłem 4 rdzeń, ale dałem napięcie 1.5v i chodzi na razie dobrze od kilku godzin, a gram w Red faction armageddon, co nieźle obciąża kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalny Phenom II i powinien robić te 3.8-4.0GHz BEZ ZAJĄKNIĘCIA.

 

No i właśnie robi jak pisałeś 3.9 więc w czym problem? Widać tu jest granica dla niego i ciut więcej będzie już za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie robi jak pisałeś 3.9 więc w czym problem? Widać tu jest granica dla niego i ciut więcej będzie już za dużo.

Hmm...granicę można sprawdzić dając więcej V na sekcje zasilania, bo granicą nie jest dla mnie wartość 15MHz więcej względem 3.9GHz jeżeli komp przechodzi testy na 4.0GHz ale po czasie już jest BSOD.. PCet wstaje nawet na 4.4GHz tzn włącza się winda, ale testu żadnego nie zrobię bo pada zaraz :E ale tak czy inaczej niema większej różnicy między 4.0 a 3.9 szczególnie przy GTX460 także wystarczy w zupełności takie taktowanie, może dla satysfakcji spróbuję podejścia nr 2 na te 4GHz

 

NigelS i jak, chodzi stabilnie już? jak tak, to schodź powoli na dół z napięciem CPU ale wiadomo, bardzo powoli i testuj długo, powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zdziwiłem bo od tego momentu komp chodzi cały czas i dość często grałem i żadnego BSODa, może rzeczywiście wystarczyło dać mu mocno w dupę :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś

Kojarzycie może jakiś program, który tworzyłby wykresy wykorzystania cpu? Coś jak w menadżerze zadań, tylko żeby leciało w tle i na koniec pokazało screeny z wynikami.

ja zazwyczaj odpalam Menedżera Zadań i daję "zawsze na wierzchu,odpalam grę w oknie, i mam na bieżąco zużycie CPU, ustawiasz go gdzieś na samym dole ekranu aby tylko było widać wykres zużycia procesora, i to powinno starczyć :) U mnie po OC z 3.6GHz na 3.9GHz Arcania chodzi lepiej, widocznie lepiej! na 3.0GHz w tą grę NIE DA SIĘ GRAĆ! chyba, że na low detal.. wiem super optymalizacja czy coś, ale gra potrzebuje mocy obliczeniowej :D takich gier jest już kilka, które "siorbią" mojego CPU jak wodę, tzn zużycie na 90-100% średnio 95+ :P Arcania, Dirt3, GTA IV i pewnie coś by się znalazło, także..jak można nie podkręcać CPU jak się gra? :E jak można w ogóle nie podkręcać kompa? :E Ja nie mam pojęcia, a każdego dziwi, że każdego PCta jakiego nie miałem, musiałem OCować nawet jak gry chodziły dobrze, to już chyba nałóg... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradnik spalił na panewce ? Najważniejszych rzeczy nie ma.

 

No niestety, chyba trzeba się wszystkiego nauczyć samemu... Ja tak zrobiłem i wyciągłem 4,3 Ghz przez dwa dni stabilnie. Teraz jadę z Qn'Q na równe 4Ghz... Niewiem po co, chyba tylko dla satysfakcji :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w kolejnej części będzie coś wspomniane o odblokowaniu L3 na ASRock'u?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Kiedy trzeba podnosić te napięcia na HT, NB, itp (bo CPU to wiadomo)? Czy jeśli planuję podkręcenie o ok. 20% to trzeba je podnosić?

2. Jak to jest z tym obciążeniem sekcji zasilającej? Czy to zależy od liczby rdzeni, ich częstotliwości? Inaczej mówiąc co bardziej obciąży sekcję zasilającą - procesor 3x4 GHz czy 4x2.8 GHz?

3. Który parametr ma największy wpływ na obciążenie (temperaturę) sekcji zasilającej - napięcie rdzenia, częstotliwość rdzenia, napięcie PLL (VDDA)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. HT podkręcenie nic nie daje, wręcz destabilizuje oc. NB daje dużo ale przy phenomach 5xx i 9xx... Trzeba testować stabilność, a ewentualnie dovoltować...

2. Obciążenie sekcji zależy od TDP procesora. Np. Phenom 555 którego TDP to 80w mniej obciąży sekcję niż phenom 955 którego TDP to 125w. Oczywiście mówię o TDP bez OC.

3. Największy wpływ na obciążenie sekcji zasilania ma napięcie rdzenia i napięcie sekcji zasilania (nie używać, jeśli płyta nie ma chłodzonej sekcji zasilania).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...