Skocz do zawartości
Sobol

Podkręcanie procesorów i7 ( socket 1366 / 1156 )

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na moje oko wszystko było by ok choć skoro dostałeś BS a podejrzewam że masz za małe napięcie na rdzeniu do tej częstotliwości i bym je delikatnie podbił. Jeśli te temperatury są podczas stresu to masz jeszcze zapas ;)

 

Masz zadziwiająco niskie QPI. Ja przy takiej prędkości pamięci musiałem już dawać około 1.30V aby działało poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ten poradnik. Jedno pytanie - nie wiem za bardzo jak mam na sztywno poustawiać te wartości w DRAM Timing Control. Tam jest za przeproszeniem od wafla parametrów. Mam wprowadzać po kolei wszystko?

 

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

 

edit: To jest specyfikacja moich pamięci: http://www.ocztechnology.com/ocz-ddr3-pc3-12800-reaper-low-voltage-triple-channel-eol.html

Natomiast CPU-Z pokazuje: http://i.imgur.com/Qicmo.jpg czyli timingi 9 zamiast 7. Dlaczego?

Edytowane przez sebo21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) W przypadku ustawienia RAM-ów, szukasz i zmieniasz cztery podstawowe parametry. Są one wypisane w CPU-z oraz na stronie producenta pamięci. W twoim przypadku powinny mieć ustawienie : CL 7-7-7-24, a ich nazwy (skrótowe) to kolejno : CAS-tRCD-tRP-tRAS. Szukasz ich w BIOS-ie, a następnie ustawiasz na właściwe wartości.

 

2) Nie są one ustawione, ponieważ procki 1366 obsługują teoretycznie tylko 1333MHz max (twoje w standardzie mają 1600). Aby ustawić je właściwie musisz to zrobić samodzielnie. Pamiętaj, aby oprócz ustawienia ich częstotliwość i opóźnień, dobrać także napięcie pracy oraz szybkość kontrolera pamięci (obydwa są b. ważne jeżeli chcesz, aby komp po restarcie działał stabilnie). 

 

Mała rada : Chcesz mieć 1600MHz na RAM-ie ?

Ustaw ręcznie kontroler pamięci na 3200MHz oraz lekko podnieś na nim napięcie, do 1,25V - tak dla bezpieczeństwa.

 

PS. Jeżeli podkręciłeś procka (podniosłeś BCLK), to pamięci mogą nie mieć ustawienia z "ładnymi" okrągłymi szybkościami.

Edytowane przez agent_x007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź! Tylko teraz tak, żeby to ustawić wchodzę z zakładki Extreme Tweaker do DRAM Timing Control i tutaj wybieram od góry: 7 DRAM Clock i tak dalej tak? Reszte zostawiam na AUTO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, po kolei. Resztę zostawiasz na AUTO.

Ewentualnie możesz dać Command Rate (u ciebie, to jest bodajże DRAM Timing Mode) na 1N.

Jeżeli nie jesteś pewien, przy którym jesteś, po prostu sprawdź z obecnym ustawieniem (szary tekst ponad). Pierwszy w nim jest pierwszym od góry, drugi jest drugim, itd.

Przykład : http://pclab.pl/art35795-3.html

Edytowane przez agent_x007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o DRAM Timing Mode? Dostępne są 1N, 2N, 3N, informacja, że 1N 'might accelerate DRAM performance'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak (patrz poprzedni post).

Obecnie masz ustawione 1N z AUTO, ale nie wiem czy po ustawieniu właściwych wartości na RAM-ie, płyta (z tą opcją nastawioną na AUTO) zostawi to 1N. 

Edytowane przez agent_x007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten poradnik może również posłużyć do podkręcania procesora i7 na socket 1156?? czy jest różnica np w napięciach lub czymś innym ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak może posłużyć. Główna różnica to dwukanałowy kontroler.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem dzisiaj podkręcić procesor wyłączyłem wszystko jak w poradniku ( turbo itp) zapisałem zmiany zmieniłem AI OVERCLOCK TUNER na manual i nie mogę zmienić CPU RATIO, BCLK ani PCIE Frequency cały czas pozostaje na AUTO wciskam enter i nic dopiero DRAM frequency mogę zmienić. BIOS mam najnowszy

EDIT: miałem wyłączony numlock

PS: PCIE Spread Spectrum też trzeba wyłączyć ?? czy tylko CPU

Edytowane przez Michal015m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam i7D0 na 4.0ghz poki co zrobilem test 30 min occt i bylo ok

ale jakos tak mi nie pasuje, zreszta na pewno musze jeszcze popracowac nad napieciami ale jak np przeciagam okno to przeskakuje czasem

2 to nie wiem w koncu ktorymi wskazaniami sie kierowac odnosnie napiec bo roznie z tym jest;

w biosie niby mi pokazuje ze bedzie 1.3v z wprowadzonymi wartosciami a w stresie jest 1.264 (CPU-Z) gdy occt pokazuje do 1.26v!

napiecia qpi nie moge wogole znalezc?

a tu fotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@up Przy takich prędkościach kontrolera pamięci (NB Frequency) i QPI (QPI Link), nie trzeba go ruszać, chyba, że ma jakąś dziwną wartość, bo BIOS ci wariuje :P.

 

Spadek napięcia w stresie to norma, w zależności od tego jak bardzo obciążone są rdzenie, napięcie może się wahać.

Różnica między napięciami w BIOSie, a programie mierzącym napięcia (w IDLU) nazywa się Vdroop, musisz brać go pod uwagę w trakcie zwiększania napięcia, albo włączyć Load Line Calibration (LLC, dynamicznie zwiększa napięcie aby utrzymywało się na niezmienionym poziomie, bez względu na obciążenie procesora). 

Ogólnie jedziesz z napięciem do góry, aż nie osiągniesz stabilności. Konkretna wartość (w granicy rozsądku :E), przy której się zatrzymasz jest nie istotna. Musisz tylko uważać, aby w stresie nie przekroczyć niebezpiecznej wartości temperatury dla danego procka.      

 

Aha może pomoże : http://pclab.pl/art38594.html

Edytowane przez agent_x007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam cos co sie nazywa CPU Vdroop Compansationi ustawilem na Enabled; czy to o to chodzi?

rozumiem ze czestotliwosci mniej wiecej dobrze ustawilem? sugerowalem sie poradnikiem (bardzo dobry, nawet swietny jak dla mnie)

a jak sie ma do tego pamiec? bo chcac nie chcac i tak musze zmienic jej parametry

z jaka czestotliwoscia moga/powinny pracowac moje pamieci? nazwa modelu to: CMG6GX3M3A1866C7 bo mam w biosie opcje Extreem Memory Profile (Disabled) moze powinienem ja wlaczyc?

narazie nie ruszalem timingow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak 1. U mnie to się nazywa LLC,

Tak 2, częstotliwość jest OK (jeżeli dążysz do 4GHz :P)

 

Co do RAMu, to twoje z tego co widzę powinny działać na 1866MHz (CL7.8.7.20, 1,65V).

Masz na to dwa sposoby, prosty (włączasz Extreme Memory Profile) i wybierasz profil z takimi parametrami, oraz troszkę trudniejszy (ale dla ogarniętego komputerowca równie prosty ;)). Mianowicie, szukasz w BIOSie 3 rzeczy :

1) Częstotliwości pracy pamięci (np. Memory Freq.)

2) Jej timingów

3) Napięcia zasilania pamięci i jej kontrolera.

Częstotliwość dajesz na 933MHz (albo 1866MHz) w zależności od tego jaką wartość pokazuje BIOS (efektywną/rzeczywistą). Inną opcją ustawienia częstotliwości pamięci jest dobór odpowiedniego mnożnika (dzielnika), ale nie wiem jak jest u ciebie w BIOSie.

Timingi dajesz po kolei na CL 7, tRCD 8, tRAS 7, tRFC 20 i na koniec napięcie pamięci ustawiasz na poziomie 1,65V, a kontrolera pamięci na 1,35V.

Radzę sprawdzić, gdzie są odpowiednie opcje w instrukcji płyty głównej zanim wejdziesz do BIOSa :).

Aha jeżeli pierwszy sposób nie będzie stabilny to będzie trzeba spróbować drugiego.

Edytowane przez agent_x007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

a co z pozostalymi wartosciami XMP?

program MemSet pokazuje mi wszystkie wartosci

powinienem je wszystkie wprowadzic czy tylko te o ktorych wspomniales a reszte zostawic jak jest?

co bys polecal zrobic; ustawiac recznie czy uzyc funkcji XMP?

Edytowane przez marlwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XMP jest prostsze i jest szansa, że zadziała.

Po za tym możesz połączyć oba i ustawić RAM używając XMP, a kontroler pamięci ręcznie (jeżeli sam profil XMP go nie obejmie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracajac do napiec to rozumiem ze mam znalezc najwyzsze mozliwe, czy tak?

bo w takim razie zle myslalem do tej pory, ze powinno byc napiecie jak najnizsze... to wiele zmienia

no i kiedy moge stwierdzic ze to jest TO? kiedy wyskoczy BS? czy moze poprostu kiedy temperatura w stresie bedzie siegac powiedzmy 80 stopni (mozna na wiecej pozwolic?) powiedzmy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A co usiłujesz osiągnąć ?

Zatrzymujesz się na wartości 4GHz, czy testujesz maks częstotliwość ?

W pierwszym przypadku :

 - Używasz jak najniższego potrzebnego do stabilizacji (niższe napięcie = niższa temperatura, co jest dobre dla procka na co dzień).

W drugim :

 - Używasz jak najwyższego, ponieważ wyższa częstotliwość = wyższe napięcie, stosujesz to kiedy np. chcesz zobaczyć na co stać połączenie płyta + chłodzenie + procek.

Jedyna rzecz jaka cię ogranicza w obu przypadkach to temperatura, powiązana zarówno z napięciem jak i częstotliwością.

Dlatego musisz na nią uważać, ponieważ wraz ze wzrostem napięcia, temperatura rośnie lawinowo. Natomiast kiedy obie wartości są blisko swoich granicznych, bezpiecznych wartości, to ryzykujesz uszkodzenie procka.

 

Kiedy pojawi się BSOD robisz wyższe napięcie, kiedy pojawi się niebezpieczna temperatura, oznacza to koniec OC (i konieczność obniżenia napięcia i/lub częstotliwości).  

Edytowane przez agent_x007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

glownie to chce znalezc optymalne taktowanie procesora przy rozsadnej temperatuze, to 4.0ghz byloby zadowalajace w pelni do codziennego uzytku ale nie wiem czy to utrzymam

wlasnie mialem BS ale nie zobaczylem kodu bledu jak wrocilem mialem tylko komunikat od windowsa

znalazlem plik dnp ale nie potrafie go otworzyc wiec jest dla mnie bezuzyteczny, a drugiego nie ma w lokalizacji podanej przez windowsa

swoja droga to dziwne ze pc przechodzi ciezki test pod obciazeniem bez bledow (tylko 30min w OCCT poki co) a tu niespodzianka i bs podczas normalnej pracy gdzie uzywam przegladarki, mam otwarte kilka plikow... nic wielkiego?

domyslam sie ze albo napiecie za niskie albo zle skonfigorowany ram... to pierwsze co przychodzi mi do glowy, ale to juz jutro sie za to moze wezme

 

moze sie wezme za testowanie maks czestotliwosci ale najpierw musze ustabilizowac kompa

Edytowane przez marlwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wyłącz auto-restart po wystąpieniu BSOD'a.

Masz rację, to problem z pamięcią/kontrolerem. Zobacz jaką kontroler ma obecnie szybkość w CPU-z i albo zwiększ mu napięcie, albo ręcznie dobierz niższą częstotliwość pracy (z BIOSu).

Edytowane przez agent_x007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie mogłem wcześniej znaleźć napięcia qpi ale poszukaj jeszcze ustawie ram wg zaleceń to powinno pomoc no i auto restart off zobaczymy co będzie bo

XMP mi się raczej nie przyda w wersji auto bo zmienia mi fsb więc będę musiał ręcznie ustawić timingi ustawił inne niż powinny być jak sam ustawie częstotliwość

no i oczywiście muszę iść na kompromis bo przy moim procesorze mam trochę graniczne możliwości

Edytowane przez marlwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oc bloodrage to skompliowana sprawa. kilka spraw jest zdupconych w biosie

 

trzeba miec dobry , nowy bios i mozna zaczynac. jak cos pisz na pw mam 4.0 na BR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update.

 

- tekst już nie jest w fazie beta

- poprawiono kilka rzeczy

- poprawiono interpunkcję

- tekst został zmodyfikowany stylistycznie w kilku miejscach

- kilka linijek zostało dodanych

 

 

Do tego dziś mijają prawie 2 lata od publikacji, a mój sprzęt który wówczas testowałem i podkręcałem pracuje z większym zegarem oraz napięciem i miewa się bardzo dobrze. Czy możemy tu mówić o jakiejś degradacji ? Nie , jest jeszcze za wcześnie i liczę na to , że przez niezachodzący rok nic się nie zmieni.

 

Set. na dziś:

 

21 x 200 = 4200MHz 1,42 VOL

8-9-8-24 2T 2000MHz 1,65VOL

QPI 1,54VOL

PLL 1,82VOL

NB 1,25VOL

Edytowane przez Sobol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Set. na dziś:

 

21 x 2000 = 4200MHz 1,42 VOL

8-9-8-24 2T 2000MHz 1,65VOL

QPI 1,54VOL

PLL 1,82VOL

NB 1,25VOL

:E :E :E

Uncore masz 4000 ze względu na RAM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...