Skocz do zawartości
Slyther_47

Ptaszniki - hodowla i wiedza.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Od jakiegoś czasu zajmuję się hodowlą ptaszników. Chciałbym wiedzieć czy ktoś z was również miał (lub ma) styczność z tymi pajęczakami (nie w Zoo). Większość ludzi odstraszają stereotypy, wygląd, strach przed jadem.

 

Do dziś mam przed oczami obraz, który w swej głupocie był tak głupi, że nawet nie wiem jak się do niego zabrać.

Otóż rzekomy doktor nauk przyrodniczych, ubrany w kombinezon strażacki i maskę do spawania, klęczy przed Brachypelmą Smithi (jednym z najłagodniejszych ptaszników i ze słabym jadem) i opowiada – jaki to nie jest groźny…

Od takich paranoi ludzie panicznie boją się pająków i ogólnie zwierząt. Jeśli ktoś ma jakieś pytania, chętnie rozwieję wszelkie wątpliwości.

 

Ja w swojej hodowli aktualnie posiadam:

 

Acanthoscuria geniculata - Klik

 

Psalmopoeus cambridgei - Klik

 

Brachypelma annitha - Klik

 

Avicularia versicolor - Klik

 

Brachypelma Vagans -

 

Za jakiś czas wstawię swoje zdjęcia, gdyż aktualnie w terra mam ciemno i musiałbym błyskać fleszem, a nie chcę niepotrzebnie stresować pająka ;)

 

 

Jeśli ktoś chciałby zacząć hodowlę, a nie wie od czego zacząć, lub zaczerpnąć trochę wiedzy nt. tych stworzonek, proszę pisać :).

 

Może ktoś z was też hoduje te pajęczaki, więc można podzielić się wiedzą i doświadczeniami.

Edytowane przez Slyther_47

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się powstrzymać z tym pytaniem :E . Jak reagują znajomi na twoje zwierzątka ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy którzy. Koledzy raczej z ciekawością, ale jak wpadnie jakaś wstrętna ciotka to najwyżej z daleka zerknie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie lubię pająków, a wręcz się ich boję, to uważam że w dobrych rękach to bardzo ciekawe zwierzęta. Jednak trzeba pamiętać że potrafią być niebezpieczne, mam rację? kolega z klasy ma w planach sobie sprawić coś z pajęczaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat :) Z chęcią poczytałbym o kosztach, utrzymaniu i bezpieczeństwie ... :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać że pająk nie służy do trzymania na rękach.

 

Jeśli posiadamy gatunek raczej spokojny i nie będziemy go szturchać i denerwować to raczej nie ukąsi, ani nic z tych rzeczy.

 

Co do niebezpieczeństwa to jest różnie, są gatunki z bardziej i mniej niebezpiecznym jadem. Zestresowany pająk wyczesuje włoski parzące z odwłoka, jeśli taki dostanie się do skóry to od 2h-2dni może piec i szczypać. Gorzej jeśli dostanie się do oka lub dróg oddechowych. Ale z tego co wiem, w Polsce nie było ofiar śmiertelnych z ręki (a raczej odnóży) ptaszników.

 

Więc jeśli, nie będziemy wyprawiać cudów z pająkiem, nic się stać nie powinno ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy którzy. Koledzy raczej z ciekawością, ale jak wpadnie jakaś wstrętna ciotka to najwyżej z daleka zerknie :E

Koleżanki mam rozumieć to nawet nie przychodzą ? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przychodzą, przychodzą - tak samo jak koledzy :P

 

@Gazda - Ptasznika z gatunku tych mniej agresywnych i ze słabszym jadem można dostać już od kilku złotych w stadium od L1 do L4 powiedzmy. Czyli do 4 wylinki, są to pajączki wielkości paznokcia. Na tym okresie życia wystarczy im powiedzmy: pudełko/pojemnik po czymś typu sałatka colesław lub zwykły moczbox.

 

Pająki to nie jest wielki wydatek. Raczej jednorazowy, na zakup pająka - potem najwyżej do 5-10 zł miesięcznie na pożywienie (przy dorosłym osobniku).

 

Co do utrzymania: nie poświęca się im dużo czasu. Trzeba tylko co 2-3 dni spryskiwać podłoże wodą, żeby zachować wilgotność. Karmimy je 2-3 razy w tygodniu, lub rzadziej.

 

Gdy pająk będzie w stadium np. L8 możemy go przesadzić do większego pojemnika/terrarium. (Należy pamiętać o dobrej wentylacji, jakieś dziurki itp).

 

Dorosłe pająki które mają ok. 6-7 cm samego ciała samice i ok. 3-5 cm ciała samce oraz do 20 cm z odnóżami trzymamy w terrariach nie większych niż 30x30 cm.

 

 

Więc wydatek jest niewielki. Na początek wystarczy oczywiście pająk + torf (ew. włókno kokosowe), do karmienia np. pinka z sklepu z artykułami do rybołówstwa. Wydatek myślę że nie większy niż 20 zł z przesyłkami. Chyba że chcemy jakiś rzadszy gatunek pajączka to wtedy L3 może kosztować do 50 zł. Taki bardziej pospolity nawet po 1-5 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakies 4-5 lat temu miałem 14 ptaszników w domu w tym kilka dorosłych, btw od małego moje hobby.. zaczynało sie od łapania w słoiki jakichś osiedlowych potworów. :E

 

Za jakiś czas kupuje cambri/irminke, napewno coś nadrzewnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Gazda - Ptasznika z gatunku tych mniej agresywnych i ze słabszym jadem można dostać już od kilku złotych w stadium od L1 do L4 powiedzmy.

Na tyle na ile moje doświadczenie mówi, najlepiej na początek zaopatrzyć się w Brachypelme Smithi - ładne, łagodne, niegroźne. Aczkolwiek słyszałem od niektórych terrarystów opinie, że to taki pajonk dla nubów i obciach 8:E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też hoduję. 8 sztuk, w tym jedna dorosła samica Lasiodora parahybana. Dodatkowo hodowla karmowa karaczanów szarych.

Edytowane przez addle2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parahybana + karaczany :E Ale syf

a871a9.jpg

Muszę w końcu kupić terrarium.

Edytowane przez addle2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorodny okazik ;)

 

Po której wylince ? Samiec czy samica ? I ile lat już ma :)

Edytowane przez Slyther_47

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to samica.

 

na 100% samica.

Edytowane przez sniper98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samica.

DC 6-6.5 cm (za mało karmię :E) Powinna mieć do 10 cm, więc mój to jakiś mutant.

Ma jakieś 2 lata. Czyli zostało jej kilkanaście lat życia! :E

Muszę w końcu dać jej mysz.

 

Zapytam - ma za mały odwłok czy mi się tylko wydaje?

Edytowane przez addle2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkość odwłoku zależy od tego jak ją nakarmisz. Jak za dużo - może nawet pęknąć.

 

10cm samego ciała czy z nogami ? bo jak ciała to dużo bardzo - ale w końcu to jeden z największych pająków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy takie stworzonka potrafią zjadać myszy albo chomiki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myszy, chomiki, żaby, karaczany, koniki polne - wszystko co się rusza i nie jest dużo większe od pająka (widziałem nawet że zjadają karaczany które są większe od ich samych).

 

[ciach]

 

[ciach]

 

[ciach]

 

[ciach]

 

[ciach]

 

[ciach]

 

Tutaj dobrze widać: pare sekund i mysz sie nie rusza

 

[ciach]

 

@UP - A co myszy masz w domu :E ?

Edytowane przez prabab
Treści propagujące zachowania niezgodne z prawem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy takie stworzonka potrafią zjadać myszy albo chomiki?

Teoretycznie tak, ale trzeba pamiętać, że po pierwsza taka mysza albo chomik cierpią (w przeciwieństwie do owadów, posiadają zdolność czucia bólu), a po drugie stanowią zagrożenie dla pająka. Bardzo popularne są sytuacje, zwłaszcza wśród początkujących terrarystów, kiedy chcieli dla szpanu nakarmić stawonoga myszą, a to gryzoń zamordował im pająka.

 

Poza tym, nie poleca się takiej diety. To tylko pozornie dobry pomysł. Prawda, taki gryzoń jest spory objętościowo i może zaspokoić głód ptasznika na długi czas. Jednak kręgowce nie są dla pająków zbyt odżywcze, w niektórych sytuacjach wręcz wywołują u nich choroby, mogą doprowadzić do pęknięć odwłoka, opóźnić linienie, a nawet - jeżeli są wystarczająco duże - być bezpośrednią przyczyną zgonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Slyther

Wrzuć fotki swoich okazów :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prababie, karmienie pajęczaków myszami jest niezgodne z prawem??

 

Co do tematu: jest bardzo ciekawy dla laików, czyli chyba większości forumowiczów :) Może jakieś ciekawostki, obalenie mitów, potwierdzenie faktów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prababie, karmienie pajęczaków myszami jest niezgodne z prawem??

Nie tak dawno temu brałem udział w warsztatach na ten temat, prowadzonych przez polskiego guru terrarystów, Porowińskiego. Zwierzęta karmowe muszą być martwe, zanim się je poda w formie obiadu. Jest to martwe prawo, ale wciąż prawo. I bzdurą jest, że pająk nie zje martwego zwierzaka: wystarczy go nadziać na patyk i trochę nim pomachać ;).

 

Dodatkowo, tak jak wspomniałem - odradza się karmienie ptaszników kręgowcami. To nie jest naturalny pokarm dla większości hodowanych hobbystycznie gatunków, wbrew błędnemu, powszechnemu przekonaniu.

 

Człowiek też może zjeść dla szpanu gwoździa, ale to nie znaczy, że jest dla niego zdrowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakies 4-5 lat temu miałem 14 ptaszników w domu w tym kilka dorosłych,

 

i co sie z nimi stalo?

 

Jak dlugo zyja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat :thumbup: Ja chętnie bym sobie hodował jakiegoś wężyka 8:E , do pająków jakoś nie mam przekonania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...