Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe czy jutro bedą pierwsze testy czy AMD kazało publikować dopiero 12 :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy 12stego jest tez premiera nowej platformy 400 (x470, b450 a420)? czy tylko nowych apu? ktos cos wie? dziwie sie ze w zestawach nie przesylane sa nowe plyty na nowych chipsetach a starzywo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory wiadomo tylko o X470 i ten ma zadebiutować wraz z premierą drugiej generacji Ryzenów, czyli okolice kwietnia. Tam się tak naprawdę niewiele zmienia, raczej nie będzie tańszych układów - B450/A420, bo i po co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie przesyłają to pewnie nie, zresztą te apu są na "starej" architekturze zen, premiera nowych chipsetów prawdopodobnie w kwietniu z zenem 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak faktycznie

AMD%20X470%20chipset.jpg

cois mi sie uwidzialo w glowie ze premiera ma byc teraz.

a odnosnie innych x470 pewnie przeczytalem jakies ploty typu:

https://wccftech.com/amd-pinnacle-ridge-refresh-400-series/

https://www.notebookcheck.net/AMD-Promontory-400-series-chipset-with-support-for-next-gen-Ryzen-coming-soon.274276.0.html

Edytowane przez piwo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny konkret jaki wiadomo na temat nowych chipów to PCIe3 - poza tym pewnie nic nowego nie wniosą. A to by oznaczało, że "nowe" płyty będą kalkami obecnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie straszna cisza. Ktoś coś wie o jakimś ciekawym netbooku z APU AMD do nabycia w najbliższym czasie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie jakieś info o Athlonie 200GE z Vegą 3 na pokładzie. Wypłynął 3dsmark https://www.3dmark.com/fs/15601826

 

Tu porównanie z HD530 i APU 1 gen (a6-3420m + 7670m)

https://www.3dmark.com/compare/fs/15601826/fs/6547097/fs/113137

 

test fizyki dobre 20% gorszy od G4600. do g5500 i 5600 strata będzie jeszcze większa. ale wydajność samego oukładu graficznego aclkiem spoko biorąc pod uwage fakt że mowa tutaj o malutkim układzie z zaledwie 3 cu. dla mnie to acłkiem pozytywne zaskoczenie. apu za 200 złotych (bo mniej więcej tyle powinno kosztować) poradzi sobie spokojnie z grami z poprzedniej dekady a i początek tej nie powinien być szczególnie straszny na niskich rozdziałkach.

w ostatnich latach (od premiery G4560) rewolucjonizuje się dolna półka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak zwykle wszystko rozbije się o cenę. Muszą to będą okolice g4560, inaczej (>250zł) po prostu lepiej będzie dokładać do 2200G. Choć i ten układ ostatnio zalicza wzrost ceny. Nie dawno był poniżej 4stówek (np. 399zł w esc, albo 409 w xkom), ale teraz taniej, niż 430-440zł chyba nigdzie nie ma.

We wzrosty dolara itd. nie wierzę. Choćby dlatego, że cena 2400G cały czas taka sama.

 

Dla śmiechu takiego Athlona bym przygarnął. Sprawdzić, czy w codziennym użytkowaniu jest różnica względem 6/12 :E

No i jakby Vega 3 kręciła się podobnie do V8 i V11. Dołożyć jej 50% taktowania rdzenia (według 3dmarka rdzeń miał ~1ghz) i zrobi się bardzo wydajnie. No i w tym przypadku nie trzeba będzie forsować lepszych pamięci. Wystarczy ten sam szrot, co do pentaka.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2200G leci w góre bo ludzie wybierali go zamiast 1300X i był zbyt blisko 1200 będąc jednocześnie lepszym prockiem. sklepy mieszają bo przecież 2200G miał zastąpić 1200 (109 -> 99 usd). podbili ceny do usd*vat. troche szkoda

 

ceny muszą być niższe. myślę że spokojnie zejdzie poniżej 300 chociaż sam liczę że będzie bliżej 200 niż 300.

ja z czekam raczej na Athlona 200G bez E z taktowaniem 3.9-4.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja cisne na moim 2400G w folding@home i jestem bardzo zadowolony z wydajnosci. Caly komp zuzywa mniej pradu niz sam 7790, a nie dosc ze iGPU liczy folding to jeszcze szesc watkow mieli WCG 24/7. Bardzo oszczedne i wydajne w tym zastosowaniu rozwiazanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że AMD będzie konsekwentnie dla wszystkich procków nie-pro zostawiać mnożniki odblokowane.

Wtedy to i GE będzie sobie można wyśrubować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A ja cisne na moim 2400G w folding@home i jestem bardzo zadowolony z wydajnosci. Caly komp zuzywa mniej pradu niz sam 7790, a nie dosc ze iGPU liczy folding to jeszcze szesc watkow mieli WCG 24/7. Bardzo oszczedne i wydajne w tym zastosowaniu rozwiazanie.

 

Wydajność w przeliczenia na ilość pobieranej energii to akurat tragedia w tym zastosowaniu :lol2:

Edytowane przez gofer87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A opierasz swoje twierdzenie na czym? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na wydajności w stosunku do poboru prądu, nvidia tutaj wiedzie w tym momencie prym i nie są to małe różnice, wystarczy popatrzeć ile żre vega a ile podobnie wydajnościowo geforce. W 2400g jest vega więc stosunek wydajność/wat będzie taki sam jak w kartach dedykowanych.

http://www.overclock.net/forum/55-overclock-net-folding-home-team/475163-gpu-projects-ppd-database.html

Vega FE - 642k ppd - 265W

gtx 1070 - 700k ppd - 185W

 

Faktem jest że 2400g na pewno będzie lepszy pod wszystkimi względami od 7790, no cóż, karta tak się zestarzała że szybsze od niej są integry :E

Edytowane przez gofer87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Ty twierdzisz, że NV się skaluje liniowo z poborem mocy 8:E?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wydajności w stosunku do poboru prądu, nvidia tutaj wiedzie w tym momencie prym i nie są to małe różnice, wystarczy popatrzeć ile żre vega a ile podobnie wydajnościowo geforce. W 2400g jest vega więc stosunek wydajność/wat będzie taki sam jak w kartach dedykowanych.

http://www.overclock.net/forum/55-overclock-net-folding-home-team/475163-gpu-projects-ppd-database.html

Vega FE - 642k ppd - 265W

gtx 1070 - 700k ppd - 185W

 

Faktem jest że 2400g na pewno będzie lepszy pod wszystkimi względami od 7790, no cóż, karta tak się zestarzała że szybsze od niej są integry :E

 

Twoja argumentacja jest troche w stylu "no niby ten nowy volkswagen polo jest oszczedny, ale jednak autobusem bylo by taniej" ;) W cenie wymienionych przez Ciebie graf da sie zlozyc caly komp z 2400G, SSD i dodatkowa grafika ;) Poza tym wcale nie jestem pewien czy masz racje. Caly zre mi z gniazdka 90W. Watpie zeby iGPU bralo z tego wiecej niz 20. PPD to 70-80k co przeklada sie na calkiem zblizone PPD/W do tego z Pascala, a na pewno lepsze od Vegi. Co jest zreszta oczywiste, iGPU nie ma wielu elementow zupelnie zbednych z punktu widzenia obliczen, a pobierajacych prad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na wydajności w stosunku do poboru prądu, nvidia tutaj wiedzie w tym momencie prym i nie są to małe różnice, wystarczy popatrzeć ile żre vega a ile podobnie wydajnościowo geforce. W 2400g jest vega więc stosunek wydajność/wat będzie taki sam jak w kartach dedykowanych.

http://www.overclock.net/forum/55-overclock-net-folding-home-team/475163-gpu-projects-ppd-database.html

Vega FE - 642k ppd - 265W

gtx 1070 - 700k ppd - 185W

 

Faktem jest że 2400g na pewno będzie lepszy pod wszystkimi względami od 7790, no cóż, karta tak się zestarzała że szybsze od niej są integry :E

 

toś dopierdzielił do pieca. serio uznałeś że przekładanie wyników Vegi 56 na Vege 11 to dobry pomysł? pomijając już wielkość rdzenia to przecież właśnie spróbowałeś porównać iGPU z dGPU w lini prostej. lmao. myślałem że sięgniesz po normalne testy 2400G których w sieci jest zatrzęsienie.

 

a wydajnościowo 7790>Vega 11 w większości przypadków.

Edytowane przez Putout

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Twoja argumentacja jest troche w stylu "no niby ten nowy volkswagen polo jest oszczedny, ale jednak autobusem bylo by taniej" ;) W cenie wymienionych przez Ciebie graf da sie zlozyc caly komp z 2400G, SSD i dodatkowa grafika ;) Poza tym wcale nie jestem pewien czy masz racje. Caly zre mi z gniazdka 90W. Watpie zeby iGPU bralo z tego wiecej niz 20. PPD to 70-80k co przeklada sie na calkiem zblizone PPD/W do tego z Pascala, a na pewno lepsze od Vegi. Co jest zreszta oczywiste, iGPU nie ma wielu elementow zupelnie zbednych z punktu widzenia obliczen, a pobierajacych prad.

Widzisz nie do końca, Ty wątpisz że pobiera więcej niż 20, a ja mówie że obciązenie gpu obliczeniami wcina ponad 40W

https://www.tomshardware.com/reviews/amd-raven-ridge-thermal-power-benchmarking,5464-5.html

80k/43,9 = 1,8k ppd/wat

700k/185+40 = 3,1 ppd/wat - specjalnie dodałem te 40W bo tyle wyolbrzymiając pobierze cpu+płyta+ram+dysk w idle

 

Poza tym ja nie mówiłem nic o cenie platformy ale o

Wydajność w przeliczenia na ilość pobieranej energii to akurat tragedia w tym zastosowaniu

 

Wiem że wcześniejsze porównanie jest trochę oderwane od porównania dgpu, ale jest to ta sama słaba pod względem energetycznym architektura.

Edytowane przez gofer87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie strony o wykorzystaniu APU w totalnie bez sensu projekcie jak Folding@Home... Szok, że ktoś jeszcze w to się bawi. Po 18 latach jasne powinno być, że nic ten projekt nie osiągnął i na dobrą sprawę pewnie łamaliście kody dla NSA czy tam MI6.

 

Wracając do tematu to pojawiły się w Xkom pierwsze lapki z Ryzen U. Niestety, podobnie jak zawsze u AMD cena nie zachęca a dodatkowo znowu durne konstrukcje jak jednokanałowy ram w Lenowo (za ponad 6k pln...).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz nie do końca, Ty wątpisz że pobiera więcej niż 20, a ja mówie że obciązenie gpu obliczeniami wcina ponad 40W

https://www.tomshardware.com/reviews/amd-raven-ridge-thermal-power-benchmarking,5464-5.html

80k/43,9 = 1,8k ppd/wat

700k/185+40 = 3,1 ppd/wat - specjalnie dodałem te 40W bo tyle wyolbrzymiając pobierze cpu+płyta+ram+dysk w idle

 

Poza tym ja nie mówiłem nic o cenie platformy ale o

 

 

Wiem że wcześniejsze porównanie jest trochę oderwane od porównania dgpu, ale jest to ta sama słaba pod względem energetycznym architektura.

 

Caly moj komp z Ryzenem bierze ze sciany 90W pod pelnym obciazeniem CPU i GPU. Wiec te wartosci z THG to raczej tez dla calej platformy, a nie samego GPU/CPU. Co sporo zmienia ;)

 

Dwie strony o wykorzystaniu APU w totalnie bez sensu projekcie jak Folding@Home... Szok, że ktoś jeszcze w to się bawi. Po 18 latach jasne powinno być, że nic ten projekt nie osiągnął i na dobrą sprawę pewnie łamaliście kody dla NSA czy tam MI6.

 

:hahaha:

 

Masz tak na szybko - Mój link, a to jest tylko wierzcholek gory lodowej. No ale rozumiem, ze jestes z zawodu immuno-onkologiem/biologiem molekularnym albo chociaz pracownikiem naukowym firmy farmaceutycznej i wiesz lepiej ;)

To, ze nie znasz osiagniec tego projektu nie wynika z tego, ze ich nie ma, a z tego ze w wiadomosciach o nich nie mowia. A podejrzewam, ze Science, Nature albo The Lancet nie prenumerujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...