Skocz do zawartości
HDR'o

Do czego mi więcej niż 4GB ram ?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie słuchaj typa, NIE ZAWSZE warto.

Już było to tłumaczone w tym wątku. W kontekście programów (praca biurowa) może i nie warto, albo warto naprawdę niewiele, ale w kontekście systemu warto zawsze. Tak już systemy obecne są skonstruowane, że im więcej pamięci RAM w komputerze, tym więcej z niej korzystają - tym szybciej działa system, co przekłada się na ogólnie rozumiany komfort pracy. "Nie warto" To może dokupować 16GB RAM gdy ma się już 16GB RAMu. Nie wiem jak system zachowuje się w przypadku 32GB RAMu w stosunku do 16GB, ale na 100% do 16GB zawsze warto rozbudowywać komputer.

Ale tak jak napisał niejeden już w tym wątku, mimo że warto, nie zawsze będzie to opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Ale jakąś poprawę zobaczy się zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem teorii

 

Minimum do komfortowej pracy (mam namyśli typowe zastosowania, chrome, office itd) - 4GB

Maksimum do komfortowej pracy - 8GB

Optymalnie do gier - 8GB

Maksimum do gier - 16GB

 

Co zauważyłem - jak miałem 8gb ramu to przy idlu i wyłączonym wszystkim zużycie było na poziomie ~3gb. Po przesiadce na 16gb w idle najmniej widzę 5-6gb. Ale strzelam że ma na to też wpływ to że system nie zrzuca na pagefile tak często jak przy 8gb.

 

Dużo również na ilość potrzebnego ramu wpływa to czy masz SSD. W moim odczuciu 4gb + SSD sprawuje się o niebo lepiej niż 8gb + hdd

Edytowane przez Hafexo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolozylem te 8 gb i mam teraz 16 gb. FPS w grach poszedl w gore - mowa o min fps. Jak dawniej mialem spadki do 40 fps przy 1440p to teraz spadek maks do 55 fps i duzo plynniej gry chodza. Brak mikroprzyciec na co wczeaniej narzekalem. Jak dla mnie 12 gb przy 1440p to minimum. Niby w grach uzycie 5-7 gb mialem, ale reszta pamieci byla buforowana czego riva tuner nie pokaze podczas grania. Po dolozeniu ramu uzycie w riva tuner podczas grania skoczyla do 8 gb z groszem. 240 zl wydane przyzwoicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Page file i tempy najlepiej trzymać na ramdysku. System na ssd będzie działał wolniej niż z dysku na interfejsie pcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już było to tłumaczone w tym wątku.

Ale tak jak napisał niejeden już w tym wątku.

 

Co było tłumaczone, gdzie są testy? Pisać to może sobie każdy, jeszcze trzeba dowody mieć, a testy z neta nie potwierdzają niczego, gdy ktoś już ma nie mało ram, a jeszcze dokłada więcej, ok, system wykaże, że pożera więcej, ale czy to coś daje, no właśnie, użyje jak może, ale jak nie może to nic nie stracisz, zakładając, że masz te minimum 8gb.

 

W praktyce powinno być tak, że gry ładują ile się da i zostawiają zapas tylko 1gb, zawsze lepiej ładować do gpu z ramu niż dysku, ale jak widać gry nie do końca tak działają i i tak nie używają, bo wzrost o 1gb zużycia przy dołożeniu np. 8gb do już posiadanych 8gb po prostu zdradza jak bardzo to idzie na jakieś pierdoły totalne, dokładasz 8gb, a weźmie maks 1gb więcej.

 

A w opowieści o "znacznej poprawie" po dołożeniu 8gb to ja nie wierzę, prędzej upatruję tu problemy w konfiguracji systemu, które akurat dodanie kostki ram naprawiło, ale czy nie wystarczyło poprawić ustawień, no właśnie.

 

Jeszcze nie widziałem testów, które by pokazały co innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam 16GB, z tego 3GB przeznaczyłem na ramdisk. Taka sytuacja z wczoraj; obrabiałem fotki w Lightroomie, włączyłem też Picasę, coby pooglądać je po eksporcie. Włączony był też Thundrbird. Jakoś tak z roztargnienia po skończeniu pracy nie wyłączyłem programów i odpaliłem nowego Tomb Raidera. Niecałe 5 minut grania i "system wyłączył aplikację z powodu braku pamięci" :E

Edytowane przez sznib

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zapchałeś 10gb to nie dziwota, trzeba używać rozsądnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki ram 2x8GB polecacie? Mam gkill ripjawsx ale 2x4GB no i chyba bęę musiał dołożyć bo w wątku o gtx1060 piszą koledzy że podczas grania system zjada im powyżej 8GB nawet do 12GB...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gram od kilku dni w BF1 open beta, sprawdziłem użycie ram i okazało się że jest max czyli te 8 GB (2x4GB), czy to oznacza że czas dołożyć kolejne 8 GB (2x4GB) ? szczerbaty.gif

Edytowane przez Pitt_34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że tak. 16 przez długi czas grami nie zapełnisz, ale to trochę inny komfort pracy, np. podczas alt-tabowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy.. do gier 4GB to styka w zupełności ale np wirtualizacja systemów , obróbka video , 3d to ramu tutaj nigdy za mało.

 

4 GB do gier styka... może czasem teraz 8Gb to według mnie minimum by grać w najnowsze gry, już w moim 6 letnim, starym lapie, który kosztował 2k było 4 Gb, więc jeśli szczytem twoich poczynań w komputerze jest open office to ci wystarczy, ale nowsze gry, czy to o czym dalej koleżanka wspomina to 8Gb to minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up, cytujesz posta z 2011r! :hmm:

Edytowane przez sznib

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 GB do gier styka... może czasem teraz 8Gb to według mnie minimum by grać w najnowsze gry, już w moim 6 letnim, starym lapie, który kosztował 2k było 4 Gb, więc jeśli szczytem twoich poczynań w komputerze jest open office to ci wystarczy, ale nowsze gry, czy to o czym dalej koleżanka wspomina to 8Gb to minimum.

 

Po pierwsze, zacytowałeś posta z 2011 roku, po drugie do jakich to niby gier styka 4GB RAM? Przecież przy takiej ilości niewiarygodna ilość danych będzie przerzucana do pliku stronicowania na HDD a część gier będzie i tak działać wprost tragicznie. Wiesiek 3 też kiepsko działa przy 4GB RAM.

 

http://www.youtube.com/watch?v=psbjA6cGFkM

 

Tak jak ktoś jakiś czas temu wspominał, wypadałoby zmienić tytuł na "Do czego mi więcej niż 8GB ram?" Osobiście u siebie zauważyłem, że co zmieniam platformę a robię to stosunkowo rzadko to wraz z nią podwaja się ilość pamięci RAM.

 

2008 - 2013 LGA 775, 4GB RAM

2014 - 2016 LGA 1155, 8GB RAM

 

Już teraz wiem, że jak będę zmieniał platformę to teraz wezmę 16GB RAM.

Edytowane przez Kris194

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dołożyłem 2x4GB i jestem zadowolony, mogłem spokojnie pograć na ultra w BF1 bez komunikatu, że brakuje pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do nowej gry do Forza Horizon 3, minimalnie zalecają 8GB Ramu, a w zalecanych wymaganiach widnieje aż 12GB Ramu.

Czas najwyższy chyba dokupić pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po Watch Dogs wiedziałem że nadszedł już ten czas i od dłuższego posiadam 16, 12 jest teraz optymalne do komfortowej pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dołożyłem 2x4GB i jestem zadowolony, mogłem spokojnie pograć na ultra w BF1 bez komunikatu, że brakuje pamięci.

 

Bo masz wyłączony plik wymiany, pseudo optymalizacja mit powielany od lat, a mało kto rozumie jak to działa.

 

 

Co do MERITUM tematu.

 

Do nowych gier 4gb już nie starcza, tutaj trzeba mieć te 8gb, co przy niektórych marnie napisanych produkcjach też nie starcza (nawet i więcej nie starcza), można zrobić większy plik wymiany albo dokupić ram.

 

Bo to coś jest cholera nie tak, na konsolach jest 5,5gb ramu, a na piecu żeby w miarę tekstury wyglądały jak na konsoli to trzeba tak mieć ze 3gb ramu, architektura konsol i pc ta sama, ram ten sam, skoro więc konsola tak podobna to i też te 3gb na vram używa, zostaje jej 2,5gb na całą resztę.

 

A na pc ta sama gra w podobnych ustawieniach i zjada ze 6gb ram oprócz 3gb vramu, no to jest jakaś kpina.

 

Gdyby tak to działało na konsoli to te gry by nie działały wcale, chyba, że tam też jest plik wymiany..., nie wiem, ale na konsolach często dłużej się wszystko ładuje, pomijam marne dyski 5400 rpm.

Edytowane przez szefons

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowodzi to 9i reszta wymagań) jedynie tego że gra ta ma skopaną totalnie optymizację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11GB na dysku ale ramu 32GB trzeba ,co to ma być niby za gra ? :D

 

Co do GTA V -

Athlon x4 640

4GB ram i 5570 HD

 

 

Przeszedłem całe na low ,bez przycinek.

 

Zaraz usłyszę że jestem masochista,ale dla mnie gra po prostu była grywalna , nie patrzyłem na liczbę FPS ,ale przycinek nie zauważyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Bo to coś jest cholera nie tak, na konsolach jest 5,5gb ramu, a na piecu żeby w miarę tekstury wyglądały jak na konsoli to trzeba tak mieć ze 3gb ramu, architektura konsol i pc ta sama, ram ten sam, skoro więc konsola tak podobna to i też te 3gb na vram używa, zostaje jej 2,5gb na całą resztę.

 

A na pc ta sama gra w podobnych ustawieniach i zjada ze 6gb ram oprócz 3gb vramu, no to jest jakaś kpina.

 

Gdyby tak to działało na konsoli to te gry by nie działały wcale, chyba, że tam też jest plik wymiany..., nie wiem, ale na konsolach często dłużej się wszystko ładuje, pomijam marne dyski 5400 rpm.

Bo konsola wyświetla na TV, który mocno obrabia obraz. Jeżeli możesz to zmień tryb HDMI w TV na PC (wyłącza w teorii optymalizacje obrazu) i zobacz, jak wygląda gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na Steamie gre która w zalecanych wymaga 32 GB RAM

 

6tpt6x.jpg

 

32GB...ładnie pojechali, i widzę, że żarty się skończyły-powiedział prosiaczek :E ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32GB...ładnie pojechali, i widzę, że żarty się skończyły-powiedział prosiaczek :E ...

Ram ramek ale w zakładce GPU tez nie jest różowo bo w min gtx 980 obłęd..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież ta gra to VR rzeczywistość wirtualna to nic dziwnego ,że ma takie wymagania ;x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...