Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

harash

Internet ( kabel ethernet ) - Złączka na dwa kable. istnieje cos takiego ?

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

wytłumacze o co mi chodzi. do mojego mieszkania mam poprowadzony kabel ethernet. zalezy mi zebym mogl sie polaczyc na dwoch komputerach bez ciaglego "odpinania kabla". czy jest moze taka zlaczka, ktora rozgalezila by mi to na dwa takie "kable". nie wiem czy mnie rozumiecie. oczywiscie adres ip z modemu bedzie taki sam i bedzie mozna np rownoczesnie korzystac z dwoch cpu ?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie, musisz miec albo switcha albo router, a co dokladnie nie napisze bo nie wiem w jakiej technologi internet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie od razu ruter Wi-Fi, zawsze będziesz mógł jak nie na kablu to bezprzewodowo korzystać z netu, oczywiście jak masz bezprzewodowe karty sieciowe w kompach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ja mam router. wlasnie ten kabel idzie z niego... nei da sie nic zrobic ? odnosze sie do kontekstu pierwszej wypowiedzi, nie wiem co to switch, ale router mam

 

internet 802.11g . neostrada 2mb/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee Kabel idzie z niewiadomoskad do Twojego routera i z routera do kompa? TO kup drugi kabel podłącz do routera i z routera na drugi PC - router może obsłużyć zwykle bez problemu 4 kompy. Chyba ze masz na myśli MODEM.... Tak czy siak switch to coś ala "rozgałeźnik" i dzięki niemu można i 8 kompów kablem podłączyć, a router jest trochę bardziej rozbudowanym switchem - bardziej łopatologcznie wyjaśnić nie mogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee Kabel idzie z niewiadomoskad do Twojego routera i z routera do kompa? TO kup drugi kabel podłącz do routera i z routera na drugi PC - router może obsłużyć zwykle bez problemu 4 kompy. Chyba ze masz na myśli MODEM....

 

tak. dziwnie to zabrzmi, ale router ma na pewno wiecej niz 3 wejscia. interesuje mnie aby z jednego jego wejscia zrobic sobie "rozdzielacz" na dwa. Ten ktos o tym nie moze sie dowiedziec O_o wlasnie^^. nie da rady nic takiego kupic :E?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się nie da. Musisz wykorzystać 2 kable.

Albo z tego wyjscia pociagnąć kabel, kupić switch i gdzieś go podłączyć po drodze i znów ze switcha na jeden komp i na drugi. Koszt - switch + 2 kable - czyli niezbyt duży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile taki switch kosztuje ? koszty nie graja roli interesuje mnie , aby to tylko dzialalo. najtanszy, sprawdzony sprzet w jakiej cenie ? oczywiscie bede sie mogl wtedy polaczyc na dwoch komputerach ?

 

Czyli tak w skrocie : router = > jedno wejscia => podlaczamy kabel => przeciagamy do mnie ( już jest ) => kupujemy switch => i przeciagamy dwa kable do pomieszczen

 

taki algorytm sie zgadza? nie wiem na jakiej zasadzie ip bedzie sie tworzylo bo kabel wychodzi z jednego gniazda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się nie da. Musisz wykorzystać 2 kable.

Albo z tego wyjscia pociagnąć kabel, kupić switch i gdzieś go podłączyć po drodze i znów ze switcha na jeden komp i na drugi. Koszt - switch + 2 kable - czyli niezbyt duży.

 

Ale jak podlaczy sie switchem to admin bedzie wiedzial.

 

W tym wypadku tylko router.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak podlaczy sie switchem to admin bedzie wiedzial.

 

W tym wypadku tylko router.

 

nie rozumiem tej wypowiedzi ? on sie duzo nie zna, zalezy mi aby to tylko dzialalo. nic u niego konfigrowal nie eMUSIAL bede ?

 

co router :E?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IP będzie takie samo na tych wszystkich kompach w końcu inaczej być nie może, skoro przed routerem masz 1 kabel "który łączy się z internetem".

Dokładniej to będzie wyglądać tak:

mamy router, ma on 4 wyjścia i 1 wejście (zwykle). Do wejścia idzie główny kabel "od internetu" który łączy się z modemem czyli z neostradą. Z wyjścia rutera wychodzi 1 kabel ethernet. CIagniesz go gdzie chcesz, następnie podłączasz ten kabel do switcha. Ze switcha wychodzą już 2 kable - i one moga iść do kompów. Zatem z routera będzie wychodził jeden kabel, ale już ze switcha i tak musza wychodzić dwa.

 

Nie wiem czy da się inaczej...

 

Ale jak podlaczy sie switchem to admin bedzie wiedzial.

 

W tym wypadku tylko router.

 

Ta, ale jak już napisał autor to raczej ta osoba znać się na tym nie będzie, będzie widziała jeden kabel z routera i jeden kabel idący do jego kompa i internet będzie działał - czego chcieć więcej? Oczywiście nie wiem dokładnie jak to ma wyglądać więc tylko przypuszczam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak admin lama i nie bedzie zagladal w konfig routera u siebie to wystarczy switch.

 

Koszt okolo 15-30zl.

 

IP będzie takie samo na tych wszystkich kompach w końcu inaczej być nie może, skoro przed routerem masz 1 kabel "który łączy się z internetem".

 

Nie nie bedzie miec tego samego IP.

 

Router przydzieli tyle ip ile podlaczonych kompow do switcha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję :) . moglibyscie podeslac link z allegro najtanszego,sprawdzonego takiego switcha ?

 

p.s admin nie wie co to config :)

 

Ta, ale jak już napisał autor to raczej ta osoba znać się na tym nie będzie, będzie widziała jeden kabel z routera i jeden kabel idący do jego kompa i internet będzie działał - czego chcieć więcej? Oczywiście nie wiem dokładnie jak to ma wyglądać więc tylko przypuszczam.

 

dokladnie tak :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak admin lama i nie bedzie zagladal w konfig routera u siebie to wystarczy switch.

 

Koszt okolo 15-30zl.

 

 

 

Nie nie bedzie miec tego samego IP.

 

Router przydzieli tyle ip ile podlaczonych kompow do switcha.

 

IP w sieci będzie inne, ale na zewnątrz to samo... to w sieci nie ma zbytnio znaczenia dla osób nieobeznanych.

 

Do autora - masz tutaj rysunek jak to wygląda - narysowany przeze mnie w paincie wykorzystując wszelkie moje zdolności:

http://imageshack.us/photo/my-images/440/opatologia.jpg/

 

Jak więc to pasuje to kupuj switcha i tyle :) Jaki nie wiem, nie znam się, ale chyba wszystkie drozsze niż 2 złote działają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Switch jest prostym urzadzeniem ja do swoich siecie biore na dach zawsze uzywane i najtansze.

 

 

LINK

 

IP w sieci będzie inne, ale na zewnątrz to samo...

 

No to wiadomo, pisalem o wewnetrznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A switcha nie trzeba autoryzowac tak jak rutera u usługodawcy?

 

Nie nie bedzie miec tego samego IP.

Zewnętrzne będzie to samo wewnętrzne inne, EDIT: Up. :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/switch-tp-link-tl-sf1005d-5-portow-promocja-wys24-i1875311457.html

 

kup coś takiego, generalnie polecam tp-linka, jest tani i raczej niezawodny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc ;)

 

Pozdrawiam i ponowne thx :thumbup:

 

do zamknięcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A switcha nie trzeba autoryzowac tak jak rutera u usługodawcy?

 

Jak admin ustawil filtrowanie mac to trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IP będzie takie samo na tych wszystkich kompach w końcu inaczej być nie może, skoro przed routerem masz 1 kabel "który łączy się z internetem".

No tak być nie może. Te 2 komputery będą mieć w routerze różne IP. Z jednym się nie da, tak to nie zadziała. Ale jeśli admin się nie zna, to nawet tego nie zauważy. Chyba że na routerze zezwolił na łączenie się z nim tylko na tym jednym IP, które jest używane obecnie. W ogóle po co ten router jeśli do niego jesteś podpięty jako jedyny?

 

Od zewnątrz (od strony Internetu) router zawsze jest widoczny pod jednym IP, bo router jest wyposażony w coś takiego jak NAT. Co innego switch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak być nie może. Te 2 komputery będą mieć w routerze różne IP. Z jednym się nie da, tak to nie zadziała. Ale jeśli admin się nie zna, to nawet tego nie zauważy. Chyba że na routerze zezwolił na łączenie się z nim tylko na tym jednym IP, które jest używane obecnie. W ogóle po co ten router jeśli do niego jesteś podpięty jako jedyny?

 

Od zewnątrz (od strony Internetu) router zawsze jest widoczny pod jednym IP, bo router jest wyposażony w coś takiego jak NAT. Co innego switch.

 

przeczytaj całość wątku potem pisz :) O to mi właśnie chodziło że na zewnatrz jest JEDNO IP< a to co wewnatrz sieci dla ludzi którzy się nie znają NIE MA znaczenia. CO za różnica czy masz 192.168.100.5 czy 192.168.1.99 wewnątrz sieci? Jak ktoś obsługiwać nie umie routera to i tak nie zauważy czy ktoś się podłączył czy nie, ile urządzeń itd. ALe to co na zewnatrz wychodzi często ma znaczenie dla ludzi czy wychodzi jako inne IP czyli jak np zuzyje limity na megavideo to czy kumpel obok będzie mógł z tego skorzystać czy też już nie itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj całość wątku potem pisz :) O to mi właśnie chodziło że na zewnatrz jest JEDNO IP< a to co wewnatrz sieci dla ludzi którzy się nie znają NIE MA znaczenia. CO za różnica czy masz 192.168.100.5 czy 192.168.1.99 wewnątrz sieci? Jak ktoś obsługiwać nie umie routera to i tak nie zauważy czy ktoś się podłączył czy nie, ile urządzeń itd. ALe to co na zewnatrz wychodzi często ma znaczenie dla ludzi czy wychodzi jako inne IP czyli jak np zuzyje limity na megavideo to czy kumpel obok będzie mógł z tego skorzystać czy też już nie itd.

I jeszcze dochodzą pakiety, dlatego musi być inne IP wewnętrzne dla innego kompa, zeby było wiadomo gdzie dane pakiety mają trafiać i skąd są wysyłane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można puścić jednym kablem 8-żyłowym typu skrętka dwa połączenia ethernetowe 100 Mbit i rozgałęzić go na dwie wtyczki z każdej strony, ale to nie zwalnia z konieczności podłączenia obu wtyczek z jednej ze stron do switcha albo huba.

 

Ethernet wykorzystuje do nadawania piny 1 i 2 na wtyczce RJ-45, a do odbioru 3 i 6, z tego wynika że pozostałe dwie pary są wolne.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_over_twisted_pair#Cabling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sa wolne, wykorzystuje sie je z powodzeniem do PoE.

 

No ale tak jak piszesz trzeba wykorzystac 2 porty w routerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...