Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Zajda

eMachines e730G

Rekomendowane odpowiedzi

emachines.gif

Wstęp.

Miesiąc temu otrzymałem notebooka którym jest eMachines e730g. Po pierwszej wizycie w serwisie i dłuższym użytkowaniu postanowiłem napisać jego recenzje.Mimo że jest to moja pierwsza recenzja to postaram się wszystko opisać.

 

Dane Techniczne:

Procesor: i3-330M 2.26GHz (Choć nie wiadomo czemu, w moim notebook'u znalazł się i3-350M),

Grafika: Redaon Mobility HD 5470 (512mb),

Ram:Fabrycznie 2GB, ja mam wersje rozbudowaną do 3GB. (Max.8GB),

Płyta gł:eMachines E730-332G25Mnks,

HDMI: Tak

Liczba portów USB 2.0: 3

VGA: Tak

Gniazdo sieciowe (RJ-45): Tak

System: Windows 7 Home Edition

Cena: około 1400zł.

Wykonanie.

Laptop jest solidnie wykonany, wszystko się trzyma. Wygląda dość tandetnie, gdy otworzymy laptopa w środku ujrzymy coś na podobiznę aluminium i drewna - plastik, który jest bardzo podatny na zarysowania. Równie denerwującą rzeczą jest umieszczenie wywiewu/wylotu tuż obok kabla zasilającego (zagiętego). Gdy podłączymy go na biurku a kabel będzie swobodnie zwisał to zasłoni on wywiew, trzeba wyginać te złośliwe kable.

 

Użytkowanie:

Laptopa używam głównie do projektowania w AutoCadzie, Automotion studio 5 gdzie jedynym problem jest męcząca oczy matryca. Co dziwne podczas zwykłego "chadzania" po internecie i jednoczesnej pracy na plikach (kopiuj, wklej) lub trochę namieszać. Klawiatura jest bardzo wygodna pisze się na nie znakomicie, tylko trzeba się do niej przyzwyczaić. Ma ona numlocka bardzo przydatne gdy mamy do czynienia z duża ilością cyfr, przez co klawiatura jest trochę upchnięta i w innej konfiguracji niż standardowo. Pad jak pad niczym szczególnym się nie wyróżnia, ma funkcje multitouch dzięki czemu możemy coś zwiększać czy zmniejszać oraz pasek do przesuwania np. stron. Sam dużo z niego nie korzystam, bo używam myszki.

Chłodzenie przy zwykłej pracy (tj. przeglądanie internetu, AStudio) jest ciche wręcz niesłychalne, gorzej sprawa się ma gdy włączymy jakąś grę czy coś co wyciśnie poty z notebook'a. Wtedy chłodzie choć pracuje w 40% jest dość głośne, nie jest to uciążliwe jednak niedogodne. W zamian otrzymujemy 'zimnego' laptopa, jeszcze mi się niezdażyło, że laptop wyłączył się podczas pracy z tego powodu (niekiedy jest włączony po +8h). Bateria według producenta ma działać przez 4 godziny, co jest tylko i wyłącznie gdy zostawimy na to 4 godziny laptopa by stał i pokazywał swój śliczny pulpit. W realnym świecie wytrzymuje ona do 2,5 - 3 godziny na pracy w notatnikach i przeglądarkach i 2 - 2,5h w stresie (Gry, wymagające programy). Przy czym wydajność podzespołów na baterii spada do 15-25% (?). Głośnik na pewno nie jest to jeden z cudów, zapewnia przyzwoity dźwięk o ile nie podkręcimy go na maksa - trzeszczy.

 

Wydajność.

Nie jest to jakiś demon prędkości, ale i nie należy do najwolniejszych. 3GB RAM na moim notebooku dobrze się sprawuje, jednak ten dodatkowy 1GB może robić różnice. Karta graficzna nie należy do najmocniejszych tym bardziej że posiada 512MB pamięci własnej. Do tego mamy procesorr i3-330M (350M), co zapewnia nam stabilną pracę i nie najgorsze wyniki w grach. Sam gram w alter-COD:MW2, APB, BFBC2 (+50fps) - i gry śmigają na High/High-Customize, płynnie. Miałem też okazje przetestować go na BETA Battlefield 3 Metro na 32 graczy, gra śmigała na średnich (1360x765px?) grało się wygodnie a problemy związane z płynnością (optymalizacją) gry leżały po stronie programistów od EA. Głównym problemem z wykorzystaniem laptopa do gier jest fakt że jeżeli nie podepniemy go do zasilania to wydajność jest nikła, bateria nie daje rady. W AutoCadzie pracuje bez zarzutu. Dysk(5400rpm) jest to największa wada, chodzi wolno przez co zwykłe czynności stają się uciążliwe.

 

Podsumowanie.

Laptop zasługuję na szczególną uwagę osób, które potrzebują taniego Notebook'a w niskiej cenie. Sam za niego zapłaciłem 1430zł już z wliczoną przesyłką. Stosunek ceny do wydajności jest niczym 1:1, w tej cenie trudno jest coś znaleść - a eMachines e730g to najtańszy notebook z i3 na pokładzie z dedykowaną kartą graficzną. Jeżeli wachasz się kupić tego notebooka ponieważ jest nieznanej marki, to jesteś w błędzie eMachines jest częścią grupy ACER tak jak Packard Bell.

 

plus_294.gif Plusy:

  • Wykonanie
  • Klawiatura
  • Procesor i3
  • Dedykowana karta graf.
  • Wydajność
  • Wyj. HDMI
  • Dobre chłodzenie
  • Wbudowany czytnik kart SD
  • Cena
  • Serwis

minus.jpg Minusy:

  • Bateria
  • Wolny dysk
  • Matryca (męczy wzrok)
  • Głośnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam model, tylko z i5 430M, 4 GB RAM i nawet BF3 chodzi :]

Bateria jak na 6 komorową przystało, nie zachwyca. Matryca nie męczy wzroku. A głośniki w lapku to jakie chciałeś mieć? :E

 

Co do chłodzenia to ma do bani. U mnie pewnie dlatego, że siedzi i5 zamiast i3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę fajny, niewielki, podręczny. Faktycznie bateria to największy minus, bardzo szybko się wyczerpuje. Głośniki nie zachwycają, również liczyłem na coś lepszego. Generalnie do przeglądania sieci, pisania dokumentów czy oglądania filmów idealny - fanom gier nie przypadnie do gustu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Pamięć RAM GOODRAM IRDM DDR4  (4x8GB) 3200MHz, Zasilacz: CHIEFTEC Smart GPS-600A8 600W Grafika: RTX 3070 6 GB Procek: Intel I7 6700k Płyta główna: Asus Z170 pro gaming Chłodzenie procka to coś takiego (podwójne wentylatory): https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-endorfy-fera-5-dual-fan-ey3a006-11788461/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=19706589240&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwqpSwBhClARIsADlZ_TnsUcqCx3gtfeqE30iNROlFLBFQQR44uSmBQlSenBA_gfYvjrjOKIwaApJ6EALw_wcB A obudowa to nie pamiętam. Wiele lat temu kupiona ale duże pudło SilentiumPC. 
    • Myślę, że większość ludzi robi to dla funu i dla nauki, niekoniecznie fixując grę, tylko zwyczajnie dodając/zmieniając jej mechaniki (na to właśnie czekam, stąd pytanie), potem jeszcze tacy frajerzy zostają jakimiś dobrze opłacanymi programistami czy coś, ha tfu, jak można tak nisko upaść xD
    • @Caps dzieki wielkie, mam kilka pytanek: - poleciles Endorfy Navis F360 Black 360mm, czy jest to lepsze chlodzenie niz Arctic Liquid Freezer III 360? - poleciles ssd Kingston KC3000 2TB. Gdzies na reddicie polecili mi Crucial SSD T700 ktory jest duzo szybszy ale i duzo drozszy (i ma tylko 1TB). Czy warto go wziac bo bym sie ku temu sklanial bo mam juz 4TB SSD SanDisk Extreme Pro portable gdzie moglbym trzymac dane - zasilacz 750W ten ktory poleciles bedzie OK? Od czego zalezy kiedy trzeba wiecej W? - ta ramka NeoTEC ILM Fixer to jest teoretycznie opcjonalnie zeby procek sie nie przegrzewal?  - jakies dodatkowe wentylatory sa nieporzebne?   Zastanawiam sie czy np. zwiekszenie budzetu do 11k nie poprawi znaczaco ktoregos z komponentow czy raczej juz nie ma sensu doplacac? Chce kupic kompputer tak zeby mozna go bylo w przyszlosci rozszerzyc, czy z obecnym zestawie bedzie to mozliwe?    Tutaj jbc jest lista z reddita: https://pcpartpicker.com/list/YhFR89
    • Odp. na pytanie. Już się z tego wyleczyłem, kiedyś faktycznie wszystko co nowe było ciekawe teraz większość to przeciętność okraszona problemami. Jest tyle "starszych" tytułów już połatanych że jest w co grać i z czego wybierać. Nie ma ciśnienia żeby rzucać się na każde barachło 😉.
    • Dragons Dogma 3 kupisz w częściach, każda osobno po 700zł każda, a każde kolejne uruchomienie gry będzie kosztowało 5$ jak Ci pasuje takie podejście to ok, ale mi nie pasuje jak wielu innym graczom takie coś.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...