Skocz do zawartości
Pablos

Płyta pod LGA1155 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Która z poniższych płyt byłaby dobra do pracy z podkręconym i5 2500k (jak ktoś wie na ile dałoby się kręcić na danej płycie to już w ogóle super) oraz z Crossfire (hd 6870,), tu wiem że jest jakieś x8 x4 ale nic poza tym ;) nie mam zamiaru od razu spinać w Crossfire ale chciałbym sobie zostawić tą możliwość upgreadu maszyny za rok-dwa.

Chcę kupić płytę w sklepie Proline także możliwość wyboru mam ograniczoną. Generalnie najlepiej jakby koszta wyniosły do 450zł aczkolwiek w uzasadnionych przypadkach chyba dam się namówić na 500 z małym plusem. Oto poszczególne opcje, oczywiście jak ktoś sugeruje jednak coś innego to proszę pisać !

ASUS P8Z68-V LX

ASUS P8Z68-V LE

Jaka jest różnica między powyższymi ?

MSI P67A-C43 B3

MSI P67A-G45 B3

MSI Z68A-G45 B3

GIGABYTE GA-P67A-D3-B3

 

Wyżej wymienione Asuski pracują niestety w Crossfire x16 x4 także odpada :/

 

Martwi mnie miniATX tej płytyAsus P8P67-M PRO co myślicie ? Crossfire chyba dobry

2 x PCIe 2.0 x16 (x16, x8, x8 lub x16, x16, x1)

1 x PCIe 2.0 x16 (x4 tryb, czarny)

1 x PCIe 2.0 x1

microATX rozumiem jest kompatybilne z ATX ?

Edytowane przez Pablos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bardzo proszę o pomoc. Mam ogromny problem z wyborem odpowiedniej płyty głównej do mojego zestawu:

 

 

Procesor Intel Core i3-2120 3.3GHz lub i3-2100

Pamięć Good Ram DDR3 4096MB PC1333 CL9

Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 500GB, SATA III, 7200RPM

 

Chcę korzystać z grafiki zintegrowanej na procesorach i3-2100 / 2120 (chodzi o ukłąd HD 2000)

Z podsumowania tego art http://pclab.pl/art44517-10.html wynika, że wykorzystać GPU oraz funkcję QuickSync można jedynie na chipsecie H67.

Czy faktycznie tak jest?

 

Rozważam zakup płyty własnie na tym chipsecie H67 http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-67ma-e35-b3-intel-h67-lga-1155-pcx-vga-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-matx-383692/

lub tańszej na chipsecie H61 http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h61ma-e35-b3-417644

 

Nie zależy mi na możliwości OC. Budżet ok. 300zł

 

Chciałbym mieć pewność że będę miał możliwość używania grafy z procesora gdyż w pełni zaspokaja moje wymagania.

 

Jaką płytę wybrać? Który procesor? (2100 czy 2120, (różnica w taktowaniu zegara 3,3 GHz 3,1 GHz)

 

Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Edytowane przez okkerog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że chcąc dysponować CF x8 x8 nie pozostaje nic tylko dorzucić niemało kaski za Asus P8P67 PRO zwykły ATX, więcej miejsca i...w sumie nie wiem. W każdym razie więcej miejsca więc nie będę się musiał obawiać czy 2 grafiki się kiedyś tam zmieszczą i czy chłodzenie procka wejdzie. Ale 609zł :/

 

Ad. top: z tego co mi wiadomo tylko chipset h67 bądź z68 pozwalają korzystać z grafiki zintegrowanej w procku. Porywać się na Z68 w Twoim przypadku oczywiście nie ma.

Brałbym i3 2100 o te 200Mhz już nie chodzi tym bardziej gdy nie zależy Ci na grach, to i tak bardzo udany tani procesor.

Edytowane przez Pablos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiorczy, dobry pomysł, chociaż pewnie któryś z wcześniejszych, gdzie więcej już napisano miałby większą wartość merytoryczną, przykładowo tu jedynie powtarzam po raz n-ty, to co juz wcześniej pisałem,

no ale i ten pewnie szybko się rozbuduje.

------------------------------------------------------------

 

Witam. Która z poniższych płyt byłaby dobra do pracy z podkręconym i5 2500k (jak ktoś wie na ile dałoby się kręcić na danej płycie to już w ogóle super) oraz z Crossfire (hd 6870,), tu wiem że jest jakieś x8 x4 ale nic poza tym ;)

Na tej platformie generalnie większe znaczenie ma sam procesor, indywidualna podatność, niż mobo, no chociaż są i takie płyty, które znacząco ograniczają takty, z drugiej strony natomiast sekcja 4+1 nie oznacza, że 5GHz nie uzyskamy (dyskutować można jedynie, czy nie popracuje tak krócej, niż na 2 czy 3krotnie większej ilości faz).

 

I tak jak pisałem w poprzednim temacie, przepustowość x4 starczy dla większości kart, natomiast high end, czy też przyszłe konstrukcje już ograniczy. Testy są dostępne, z zaklejaniem pcie na 8,4 a nawet x1, warto poszukać, jeśli Cię to interesuje.

Sytuację może poprawić pcie 3.0, wraz z premierą ivy i to niby nie tylko na płytach, na których już jest zapowiedziana obsługa, chociaż nie ma tu co gdybać na dziś dzień, co z tego wyjdzie okaże się za jakieś pół roku.

 

Z podanych konstrukcji msi wydają się ok, ponoć offset już działa, chociaż nie mam pojęcia czy na wszystkich,

warto by również rozważyć extreme3 gen3 (tu z kolei LLC jeszcze nie działa, trzeba czekać na bios, ale skoro p67pro3 się doczekało, a msi offsetu to tu również jestem dobrej myśli), oraz jak w poprzednim temacie pisałem ud4, żeby nie wysoka obecna cena swoją p8z68v również mógłbym polecić, ale na chwilę obecną można zastanowić się nad p8p67 pro, na aukcjach osiągały niskie ceny w granicach 350, mamy tam 8+8+4, więc jeśli faktycznie nie ma plx, to i tak problemu nie ma przy 2 kartach (w którymś temacie zauważano ten brak, nie weryfikowałem, nie potrzebne mi to, imho linii i tak z zapasem jest).

------------------------------------------------------------

 

 

Witam

Spójrz na datę, od tego czasu sporo się zmieniło, IGP wykorzystasz na na H, ale zarówno 61 jak i 67, z68 oraz serii Q (z tym, że nie wiem, czy na wszystkich Q, należy również uważać, niektóre GB na z68 nie mają wyjść video, ale to dotyczy droższych mobasów).

 

Jeśli nie masz wygórowanych wymagań starczy najtańsza h61 (od 180, a nawet taniej), jeśli chcesz usb3+sata3 warto rozważyć u3s3 (250 jakoś).

 

Procesor natomiast zmień na i3 2105 (albo droższy 2125, chociaż tu już blisko do i5 się robi...), ma zdecydowanie mocniejsze igp (sprawdź w testach różnicę, bywa i 50% na korzyść hd3000).

 

 

Wszelkie oznaczenia z pamięci, ale jest google, więc nawet przy literówce i tak dojdziecie do konkretnych modeli.

Edytowane przez bic44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie pytanie, czy płyty mATX są w jakiś sposób gorsze od płyt ATX? Jeżeli tak, to na czym polega ta różnica? Bo zastanawiam się właśnie nad zakupem pewnej budy, ale jest ona w formacie mATX i nie wiem czy to będzie się wiązało z gorszą płytą główną. Nie interesuje mnie żadne CF, tylko kręcenie i5 2500k :) z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie każde chłodzenie Ci się zmieści na mATX. Czytałem pewien temat o tym ale już nie mogę znaleźć.

 

I tak jak pisałem w poprzednim temacie, przepustowość x4 starczy dla większości kart, natomiast high end, czy też przyszłe konstrukcje już ograniczy. Testy są dostępne, z zaklejaniem pcie na 8,4 a nawet x1, warto poszukać, jeśli Cię to interesuje.

W moim przypadku jest to radeon hd 6870 1gb oc także x8 x4 by go trochę poucinało.

Podczepię temat odnoście tego.

http://forum.pclab.pl/topic/563056-Crossfire-x16x4-vs-x8x8/page__st__20

I kolejne z innych - zagranicznych for:

http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/HD_5870_PCI-Express_Scaling/1.html

http://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GTX_480_PCI-Express_Scaling/1.html

Edytowane przez Pablos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie trudno nazwać je gorszymi, są po prostu...mniejsze, a co za tym idzie muszą mieć mniejszą liczbę złącz rozszerzeń.

Na małym laminacie są również konstrukcje dedykowane oc, np maximus gen z ;)

 

Na pewno nie każde chłodzenie Ci się zmieści na mATX. Czytałem pewien temat o tym ale już nie mogę znaleźć.

I na pewno nie każde na każde atx...nie twórzmy zależności, które sprawdzają się co najwyżej bardzo wybiórczo.

Edytowane przez bic44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat Maximus Gene Z to trochę ponad mój budżet, bo chciałem kupić jakąś płytę w okolicach 500zł ;) posiadam chłodzenie SPC Fortis, nie jest jakieś super wielkie, więc myślę, że wejdzie jakoś ;)

 

Na proline znalazłem takich parę płyt, która z nich byłaby najlepsza?

 

http://www.proline.pl/?p=GA-Z68MX-UD2H-B3

http://www.proline.pl/?p=GA-Z68MA-D2H-B3

BTW czym się różnią te 2 gigabyte'y?

 

http://www.proline.pl/?p=MSI+Z68MA-ED55+B3

http://www.proline.pl/?p=ASUS+P8P67-M+PRO+R3

 

Jeszcze mam takie pytanie, bardzo prawdopodobne, że głupie, ale kto pyta nie błądzi ;) Bo widzę, że żadna z tych kart nie posiada złącza PCI, czy kartę dźwiękową na PCI można podłączyć do złącza PCI-E?

 

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam ;)

Edytowane przez Wozny Edzio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot popatrz chociażby na zestaw wyjść, jedna ma o wiele bogatszy.

Wszystko w specyfikacjach na stronie GB.

 

Maksimus to przykład, żeby dobrać napisz pod co ma być

i jakie wymagania ma spełniać.

 

Ale generalnie linkowana msi to taki nr2,

więcej w recenzji, ot chociażby na purepc, w dużym teście Ztek.

 

Pci a pcie to różne standardy, pci jest prawdziwym staruszkiem.

 

Jeśli ma być pci, z68, matx do 500, to np:

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=Z68%20Pro3-M

niby sekcja szału nie robi, ale w testach kręciła wysoko.

 

No a przy procach non K to już całkiem bez różnicy, bo oc powinno być jednakowe,

jednak tego nie napisałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Silvatrez

Witam. Coś mnie dziś tknęło i postanowiłem wymienić jednak mobo. Płytka sprawuje się dobrze i nie narzekam. Dobre OC itp, jednak martwią mnie komplikacje z tym sata2, które mogą u niej wystąpić. Ogólnie mam tylko vertexa2 i napęd do niej podłączony na sata2 i nie zamierzam podłączać nic więcej.

 

Pierwsze pytanie to czy w ogóle wymieniać? Po jakim czasie mogą pojawić się potencjalne problemy?

Dodam, że zakupiłem ją 2 tygodnie temu i mam na nią pełnoprawną gwarancję 24 miesiące.

 

Drugie to mam 3 modele, które sobie upatrzyłem. Wszystko poza jedną w kolorze ciemnym prawie czarnym bo tylko taka wersja kolorystyczna mi odpowiada.

1. ASROCK p67 fatal1ty B3 http://allegro.pl/asrock-p67-fatal1ty-professional-intel-p67-lga-115-i1952238031.html

2. ASROCK p67 extreme6 B3 http://allegro.pl/asrock-p67-extreme6-intel-p67-lga-1155-3xpcx-dzw-i1952238103.html

3. Chyba najlepsza opcja GIGABYTE Z68XP-UD4 http://allegro.pl/gigabyte-ga-z68xp-ud4-nowa-sklep-fa-gw36-m-cy-i2002122341.html

 

Głównie zależy mi na mocnym OC. Giguś pod tym względem jest niesamowity. Która waszym zdaniem najlepsza? Sądzę, że gigabyte, ale chce poznać wasze zdanie bo pewności nie mam.

 

Liczę na odpowiedzi. Pozdrawiam.

 

Potencjalny modzie -nie zauważyłem przyklejonego. Jakby co proszę o przerzut.

Edytowane przez Silvatrez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvatrez ale jaka jest sytuacja,

ta ud 5tka ma B2?

Nie masz dowodu zakupu? Przecież piszesz o gwarancji, więc powinieneś mieć, co umożliwia wymianę.

 

Korzystasz z więcej niż 2 urządzeń?

 

Gdzie 2 tygodnie temu kupiłeś jeszcze B2, toż to na aukcjach już ciężko by znaleźć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Silvatrez

Sytuacja wygląda tak, że mam rewizje B2. Kupiłem ją wraz z intelem 2300 za śmieszne pieniądze na 24 miesięcznej gwarze na allegro, dokładnie 3 grudnia.

 

I teraz się zastanawiam czy jej nie wymienić żeby nie mieć problemów z gwarą czy zostawić bo ma 24 miechy gwary.

Nie wiem skąd oni ją wzięli. Pytałem na mail i odpowiedzieli, że to B2. Nie znam się kompletnie na płytach więc nawet nie wiem jak samemu to sprawdzić. Na laminacie piszę tylko GIGABYTE GA-P67A-UD5 zaraz nad pierwszym slotem pci-e.

 

Korzystam tylko z ssd i napedu na sata2. Więc są to dwa urządzenia. Cruciala mam podpiętego pod sata3.

 

Powód to bardziej zapobiegawczo. Gwara jest itp ale nie chciałbym utracić np z dysku kilku ważnych sejwów.

 

Najlepszym wyjściem będzie kupno ASRocka Z68 Extreme3 Gen3: Płyta główna ASRock Z68 EXTREME3 GEN3

Nie, dzięki. Wolę coś mocniejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie możesz olać, 2 urządzenia, więc wpinasz w 2 najszybsze natywne porty i tyle (a nie wiem czy mobo jeszcze dodatkowych kontrolerów nie ma, wtedy to już zupełnie, nie chce mi się szukać już :P),

 

no ale chociażby przy odsprzedaży możesz stracić przez to, więc może warto podesłać, jeśli masz dowód zakupu (opisałeś tak, że nie wiem kto to ma zrealizować).

 

A co de rewizji szukaj na laminacie, pudełku, jakieś sn number i w googla je ;)

Poczekaj, może ktoś z mobo GB pomoże gdzie to napisane konkretnie jest, no ale popatrz jeszcze sam,

sprzedający też mogli nie wiedzieć co mają i może nie trzeba afery robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Silvatrez

Realizuję ją sklep, w którym ją zakupiłem. Niestety na pudełku i laminacie nic takiego nie pisze. Przy odsprzedaży fakt dostane mniej, ale wolę mieć sprzęt, który nie będzie sprawiał problemów. Dwa natywne porty? Ona ma 4x sata2 i 2x sata3. Które, 2x sata2 sa natywnymi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie, ale napisałem wyżej, że chodzi o te szybsze ;)

 

Na dodatkowym masz jednak esata tylko (zerknąłem w spec).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przeczytałem już wiele tematów o tych płytach i nadal mam mętlik.

Planuje zakupić i7 2600k, który będzie kręcony. Chłodzenie już mam Thermalright 120 extreme (podstawka do 1155 zamówiona).

Szukam możliwie najlepszej płyty do 500 zł (najlepiej z niebieskimi akcentami) oraz żeby w przyszłości obsłużyła Ivy Bridge.

Często polecana ASRock P67 Pro3. Czy byłaby wystarczająca czy warto trochę dołożyć do czegoś lepszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być właściwie, jeśli p67 starcza.

 

Jeśli wolisz jasno od ciemno niebieskiego to p8p67 pro w fajnych cenach na aukcjach dostaniesz (zbliżonych do pro3), bo nowych to już się nie opłaca.

 

Ivy będzie na dowolnej, zapinkę zamówiłeś, więc już też bez różnicy (asrocki niektóre mają dziuru j/775, no ale to już nieistotne).

 

Napisz może więcej odnoście zastosowania i wymagań, bo co do koloru to patrz wyżej, a co do oc to to też nie problem dla tych płyt ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Silvatrez

Czyli w sumie stoję w miejscu bo nie dowiedziałem się nic konkretnego. Dzięki za chęci.

 

Chyba ją zostawię, Gwara 24 miesiące więc jak coś się będzie działo to ją odeśle i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurnesz człowiek się rozpisuje, a tu że nic konkretnego:

1. Możesz użytkować bez obaw, ponieważ masz 2 napędy (warunek: podpięcie do portów bez buga).

2. Możesz wysłać płytę na wymianę.

Chyba to SĄ konkrety i załatwiają sprawę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Silvatrez

Tylko z czego zrezygnować skoro wszystko jest mi potrzebne i używam? :kwasny:

 

Zapomniałem dodać, że HDD 500GB też mam i też obecnie podłączony pod sata2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to co innego,

wprawdzie problem można bagatelizować, no ale warto by podesłać na wymianę,

szczególnie, że wymiana będzie już raczej na Zkę, bo tych nie ma w sprzedaży (ale możesz sprawdzić na stronie sklepu co mają).

 

A skoro wszystkiego używasz, to najmniej stracisz kupując na ten czas najtańszą h61,

kupisz za 180 nówkę, może jeszcze coś taniej na aukcji, a sprzedasz z pewnością >100, koło 150 może nawet,

więc dużo do interesu nie dopłacisz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Silvatrez

Ale mnie denne H61 nie interesują niestety. Nie zmieniam sprzętu co miesiąc więc jeśli już to zakupię porządne mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie rozumiemy, ale ok ;)

 

No dobra, możesz kupić teraz coś lepszego, a sprzedać co z wymiany przyjdzie, z tym,że strata będzie większa, plus (dla niektórych może i minus), że tylko jeden raz graty przekładać będziesz.

 

Weź więc ud4, którą linkowałeś, czy też tańszą:

http://www.skapiec.pl/site/cat/13/comp/2605495

asrocki tamte nieopłacalne, ale zobacz np extreme4 gen3, z ausa np p8z68-v (gen3).

Edytowane przez bic44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...