Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Hetman

Narzędzia, wątek podstawowy

Rekomendowane odpowiedzi

A jak nazywasz coś, co nie jest grzechotką :) a służy do tego samego?

 

Fajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przynajmniej żeśmy się porozumieli.

 

PS: wszystkie jak leci z linków nazwiesz "fajka" :) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, myślę nad zestawem narzędzi dla siebie. W domu coś tam jest, ale w opłakanym stanie i często gęsto jest tak, że ojciec zabiera coś do auta i wozi nie wiadomo po co. Pora na coś własnego.

 

Powiedzmy, że dysponuję kwotą 300 zł. Lepiej iść w zestaw narzędziowy czy kompletować to co się najczęściej używa? Z takich rzeczy, których najbardziej mi brakuje:

 

wkrętaki małe, duże, płaskie i krzyżakowe.

grzechotka 1/4" i 3/8"

zestaw nasadek

zestaw kluczy płaskich

 

praktycznie w ogóle nie potrzebowałbym nasadek i grzechotek 1/2", a one w większości zajmują sporą część wszelakich zestawów narzędziowych. Użytek domowy. Głównie przy aucie, ale nie tylko.

 

 

Zacytowałem Bezela, bo sam się zaczynam rozglądać za jakimś zestawem, niestety linki do aukcji już dawno wygasły. Budżet również podobny, +/- 100zł. Do tego klucz dynamometryczny do dokręcania np. śrub kółka kompresora i innych, w których moment ma znaczenie (w tym przypadku 8 Nm). Idealny zakres od 8 do 100-120 Nm (śruby pływające w felgach). Nie wiem tylko czy nie lepiej kupić mały i duży z różnymi zakresami (oczywiście nie wszystko na raz).

 

Z postów dowiedziałem się, że "1/4" bez sensu, 3/8" nikt nie używa a 1/2" załatwia resztę" (Kowal ;)) - w większości są jednak zestawy z 3 grzechotkami, co wydaje mi się bez sensu. Z marek wyczytałem tutaj o Yato i Coval. Fajnie, gdyby można było dokupywać pojedyncze nasadki/bity.

 

Myślałem nad czymś takim: http://moto.allegro.pl/zestaw-narzedzi-yato-94-el-yt-1268-xl-walizka-i2206780267.html i ew. dalsze rozbudowywanie. BTW dziwne, że na jednej aukcji YT1268 jest za 220zł a na innej ten sam za 349...

Nie wiem też co z kluczami dynamometrycznymi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dynamometryczny lepiej mniejszy do kółka kompresora, a koła najwyżej sprawdzisz na jakiejkolwiek wulkanizacji - nie widzę sensu.

 

Zdecydowaną większość będzie kręcił 1/2". 1/4" małe nakrętki, jak pisałem dużo wcześniej - sprawdza się przy kręceniu czegoś we wnętrzu samochodu, ew. pod maską przy dokręcaniu śrubek/nakrętek przy plastikach - masz lepsze czucie. 3/8" bez sensu jeśliby dokupować lub kupować specjalnie zestaw powiększony o ten rozmiar, bądź specjalnie większą kwotę dopłacać, 3/8" nachodzi i na 1/2" i na 1/4"... Jeśli znajdziesz zestaw z 3/8" w dobrej cenie to przecież nie zaszkodzi ;)

 

Jeśli Yato to poszukaj zestawów z bitami w osobnej małej skrzyneczce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dynamometryczny lepiej mniejszy do kółka kompresora, a koła najwyżej sprawdzisz na jakiejkolwiek wulkanizacji - nie widzę sensu.

 

Zdecydowaną większość będzie kręcił 1/2". 1/4" małe nakrętki, jak pisałem dużo wcześniej - sprawdza się przy kręceniu czegoś we wnętrzu samochodu, ew. pod maską przy dokręcaniu śrubek/nakrętek przy plastikach - masz lepsze czucie. 3/8" bez sensu jeśliby dokupować lub kupować specjalnie zestaw powiększony o ten rozmiar, bądź specjalnie większą kwotę dopłacać, 3/8" nachodzi i na 1/2" i na 1/4"...

 

Jeśli Yato to poszukaj zestawów z bitami w osobnej małej skrzyneczce.

 

Ok, zabieram się za szukanie. Właśnie w tym zestawie są dwie, nie trzy grzechotki: 1/4 i 1/2 (częściowo nachodzą).

Ew skompletować zestaw nieco inaczej - wyjść od grzechotki 1/2" z zestawem nasadek 8mm wzwyż (do tej pory 8mm to było absolutne minimum w aucie, więc "styknie") + osobno klucze płaskie, przedłużki, cardan, odpowiednie bity etc. Bo system na 1/4 byłby tak naprawdę nie potrzebny (z osobną przedłużką, przegubem, itp...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tak mały moment ma aż takie znaczenie, żebyś nie mógł dokręcać bez pomiaru?

Mały klucz będzie miał zakres z przedziału około 4-25Nm, duży 40-200Nm. Generalnie nie obsłużysz takiego zakresu jak chcesz jednym kluczem.

W klucze dynamometryczne celuj raczej w późniejszym etapie.

 

Łby poniżej 8mm spotyka się tylko na cybantach i jakichś detalach tapicerki więc tam 1/4" jest akurat.

1/2' zaczyna się od 8mm więc ogarnia prawie wszystko, z mniejszym lub większym komfortem - 1/4" się przyda w dochodzeniu do bardzo ciasnych miejsc (nasadki aż do 13mm).

Dokupować na sztuki możesz sobie cokolwiek z dowolnej firmy, przecież to wszystko jest zamienne - i normalnie dostępne w sklepie z narzędziami, sprawdź.

Na pewno braknie Ci przedłużek, adapterów i całego dodatkowego stuffu, zobaczysz.

 

Proponuję kupować to, czego Ci brakuje i na podstawie kolejnych braków określać potrzeby, bo w tej chwili do końca nie wiesz jak wyjdzie.

Ten zestaw yato to niezły starter.

 

 

PS: 3/8" ma oczywiście swoje zastosowania i zalety ale tylko jeśli masz na to pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takim dokupowaniem jest taki problem, że czasami k*rwica potrafi człowieka strzelić, gdy się okaże, że brakuje jednego badziewka, a sklepy na dziś już pozamykane i można kontynuować robotę dopiero jutro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zabieram się za szukanie. Właśnie w tym zestawie są dwie, nie trzy grzechotki: 1/4 i 1/2 (częściowo nachodzą).

Ew skompletować zestaw nieco inaczej - wyjść od grzechotki 1/2" z zestawem nasadek 8mm wzwyż (do tej pory 8mm to było absolutne minimum w aucie, więc "styknie") + osobno klucze płaskie, przedłużki, cardan, odpowiednie bity etc. Bo system na 1/4 byłby tak naprawdę nie potrzebny (z osobną przedłużką, przegubem, itp...)

Nie kombinuj. YT-1268. Ja mam, Kowal ma, polecamy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda ale w takim zestawie i tak nie ma masy narzędzi, które trundo nazwać specjalistycznymi, może zaledwie typowymi dla marki. Nie ma dużych inbusów, dużych torksów, dużych XZN, w ogóle polydrive, większości piast tymi nasadkami też nie odkręci. Jeden kardanek to za mało, jedną długą przedłużką nigdzie nie sięgnie, bez zestawu krótkich w wiele miejsc się nie zmieści. To tak z głowy pisane jako przykłady.

Wszystko zależy od zapotrzebowania ;) .

 

Nie kombinuj. YT-1268. Ja mam, Kowal ma, polecamy ;)

 

 

Dokładnie, chyba nie ma bardziej opłacalnego startera, cena/zawartość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej okej, nie tak szybko, proszę :E

 

Podejrzewam, że skończy się na zestawie o którym wspomina Bezel, zastanawiam się tylko (dla mnie i dla potomności :E) czy można złożyć lepszy zestaw podstawowy/ogólny, bez dublowania nasadek etc. Stąd moja rozkminka. Np. http://moto.allegro.pl/wkretak-grzechotka-przegub-bity-75-yato-yt-2571-i2250716716.html + http://moto.allegro.pl/yato-zestaw-narzedziowy-1-2-24-cz-yt-3872-i2212463268.html

 

Hetman, po prostu jak dostaję w ręce manual do wymiany takiego kółka kompresora i mam napisane 8Nm i żeby nie dokręcić zbyt mocno, to chcę to zrobić zgodnie z tym co mam napisane a nie na oko. Podobnie przy montowaniu zawieszenia (chciałem sobie sam gwint zamontować) - wszędzie są podane momenty dokręcania śrub. Mogę wszystko dokręcić "na chama", ale wydaje mi się, że ktoś po coś określa ww. parametry. mam taką nadzieję, przynajmniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że skończy się na zestawie o którym wspomina Bezel, zastanawiam się tylko (dla mnie i dla potomności :E) czy można złożyć lepszy zestaw podstawowy/ogólny, bez dublowania nasadek etc. Stąd moja rozkminka. Np. http://moto.allegro.pl/wkretak-grzechotka-przegub-bity-75-yato-yt-2571-i2250716716.html + http://moto.allegro.pl/yato-zestaw-narzedziowy-1-2-24-cz-yt-3872-i2212463268.html

Liczyłem to na wszystkie strony. Nie opłaca się :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw zawsze taniej wyjdzie, choćby 2dyszki na samej wysyłce masz w kieszeni

 

https://www.worldshop.eu/lws/product/wscatalog/1740346/detail.jsf?

Jak ktoś ma fiksa na polerowanie samochodu to i zestaw narzędzi też powinien się prezentować :-)

Szczególnie szafka która jest dużym procentem ceny tego zestawu a tak naprawdę pare godzin roboty i można samemu zrobić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że rozmiary z 1/2" i 1/4" się dublują? No proszę Cię, jeszcze będziesz się z tego cieszył...

 

Za sam klucz do tych 8Nm dasz 200zł. Zastanów się, na ile ważny jest ten moment i jak często będziesz korzystał. Może lepiej dokręcać na oko z loctitem? Nie namawam w żadnym wypadku do polszczyzny, jeśli tylko Cię stać na klucz. Robisz to profesjonalnie komuś czy sobie?

 

Przy zawieszeniu żaden warsztat się nie bawi w mierzenie momentów. Momenty są podane bo muszą być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie dla siebie. Mam małe pojęcie pracach warsztatowych, z reguły z każdą pierdołą jadę do mechanika. Chciałbym to chociaż w małym stopniu zmienić, a bez narzędzi ani rusz. A że małą wiedzę podpieram bardzo uważnym czytaniem manuali, gdzie zawsze podawane są momenty, stąd pomysł klucza dynamometrycznego. Ot i cała historia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł świetny ale musisz najpierw mieć co kręcić tym kluczem czyli reszta narzędzi...

Momenty myśl jakie i gdzie są podawane, wiele można oszacować zamiast mierzyć dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, tak teraz się przymierzam do zakupu kluczy do opla i normalnie strach pytać :E Torx-e i grzechotki 1/4 i 1/2 cala obowiązkowo przy oplu. Śrubokręt, przeguby też. Dużo trzeba by szykować na taki zestaw kluczy? Bez płaskich, bo te mam na sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź to, co ja najprawdopodobniej kupię - Yato YT-1268, 220zł na Allegro. Jest wszystko o czym piszesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma torx-e , a ja mam tym silnik skręcony :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T8, T10, T15, T20, T25, T30, T40, T45, T50, T55 są :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, właśnie zauważylem, że są duże torxy aż do T55. Tylko że w bitach 5/16", więc to będą jednorazówki... No ale są.

Jak masz płaskie to resztę śrubokrętów załatwisz właśnie bitami.

 

Torx E najtaniej wychodzi jednak na sztuki.

1/4": http://allegro.pl/jonnesway-klucz-nasadowy-torx-e-1-4-s06h2-i2213870205.html

i z 1/2" to co będzie potrzeba: http://allegro.pl/jonnesway-klucz-nasadowy-torx-e-1-2-s06h4-i2213870206.html

Bo za zestaw E10-E24 trzeba dać 60zł a większość z niego jest bez sensu, E24 kręcone 1/2" długo nie pożyje (dopuszczam nawet zero razy ;) ) - no i gdzie Ty masz u siebie E24 :P ? Jak kupisz E16 to będzie szczyt (jeśli w ogóle masz aż taki rozmiar u siebie w silniku).

 

Alternatywą jest taki zestaw: http://allegro.pl/nasadki-torx-e5-e16-9cz-szyna-yato-yt-0520-i2210712027.html

tylko nasadki się nie dublują oraz E16 na 3/8" to tak samo głupi pomysł... No i są na 3/8" właśnie (chyba od E10), niby wygodniej w ciasnych miejscach ale zakładamy brak takiej grzechotki i akcesoriów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasadkowe :>

 

No to musisz kupić osobno. Zapomniałem, że w Oplach, przynajmniej tych nowych nawet sanki czy belka są poskręcane torxami - e :E Do tego klima, łapy silnika... :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież elementy zawieszenia poskręcane torxami, za 15 lat będą nie do odkręcenia :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...